Kuwety dla kota

( ilość produktów: 7 )

Kuweta dla kota to podstawowe wyposażenie w każdym domu zamieszkałym przez mruczącego pupila. Służy do załatwiania potrzeb fizjologicznych - choć kocia toaleta nie jest może szczególnie eleganckim tematem, jej wybór jest niezwykle istotny, by zapewnić zwierzakowi możliwość załatwiania się tak, jak tego potrzebuje. Choć jest to może nieco przyziemne, sprawdź, jak wybrać odpowiednią kuwetę.

Jaka kuweta dla kota będzie najlepsza

Dla Twojego kota nie jest obojętne, gdzie będzie się załatwiać. Wybór zarówno kuwety, jak i żwirku będzie oceniony przez kota - indywidualistę, który za nic ma najlepsze opinie w internecie i znany jest z kapryśności w zakresie wyboru akcesoriów. Nie oznacza to jednak, że pozostaje kupowanie w ciemno.

Na szczęście koty są zgodne w zakresie ogólnych parametrów kuwet, możesz więc zwiększyć prawdopodobieństwo, że pupil będzie korzystał ze swojej kociej toalety.

Najlepsza kuweta to duża kuweta

Idealny rozmiar kuwety dla kotów

Słyszeliśmy, że wzorem idealnej kuwety dla kota jest Sahara, a cała reszta to już mniej lub bardziej akceptowalne kompromisy. Choć może (a może nie) w tym stwierdzeniu kryje się nieco przesady, warto wybrać kuwetę, która będzie odpowiednio duża dla kota.

Zacznijmy od tego, że kot powinien móc zmieścić się w kuwecie w całości. Kot powinien co najmniej spokojnie obrócić się w kuwecie. Trudno jest mówić o uniwersalnych wymiarach, bo też koty mogą być różnej wielkości. Inne minimalne wymiary powinna mieć kuweta dla drobniutkiego devon rexa, a inne dla o wiele większego maine coona, czy kota norweskiego leśnego. Pewnym jest natomiast, że w drugą stronę na pewno nie przesadzisz - drobny kot w większej kuwecie będzie się po prostu czuł swobodnej. Choć metafora ta nie jest szczególnie oczywista, nikt raczej nie narzeka na zbyt duże łóżko, prawda?

Na rynku dostępne są także mniejsze kuwety, które mogą być przeznaczone np. dla kociąt. Mogą być one rozsądnym wyborem, jeżeli wymiary małej kuwety będą odpowiednie także dla dorosłego kota (w przypadku mniejszych ras). W większości przypadków jednak nie jest to dobre rozwiązanie, nawet jeżeli chcesz chwilowo zaoszczędzić nieco miejsca w mieszkaniu. Pamiętaj, że kot osiąga docelową wielkość w ciągu mniej więcej roku. Twój malutki kociak stanie się dużym kotem szybciej niż myślisz.

Kuweta zakryta - czy to dobry pomysł

Kuweta to niezbędny element wyposażenia każdego mieszkania, w którym mieszka kot. Nie da się przy tym ukryć, że odchody i mocz mogą być źródłem nieprzyjemnych zapachów, a sama kuweta z zawartością... cóż, do największych dekoracji domowych raczej nie należy. Miłość do kotów jest jednak silniejsza niż drobne niedogodności. Pewnym rozwiązaniem, które eliminuje zarówno kwestie estetyczne, jak i zapachowe, są kuwety zamknięte. Z naszej, ludzkiej perspektywy jest to produkt idealny, zmniejsza nieprzyjemne zapachy, eliminuje problem rozsypanego żwirku dookoła kuwety, a także zakrywa jej zawartość przed naszym wzrokiem.

Jak jednak kuweta kryta jest oceniana z perspektyw zwierzaka? Przede wszystkim, koty nie odczuwają wstydu podczas załatwiania czynności fizjologicznych (nie oznacza to, że można im wtedy przeszkadzać). Dla kotów jest za to ważne poczucie bezpieczeństwa, które wiąże się ze stałą obserwacją przestrzeni. Choć nam to podejście może wydawać się lekko paranoiczne, zwierzak czuje się bardziej komfortowo, kiedy ma możliwość ucieczki w dowolnym momencie. Czy oznacza to, że kuweta kryta będzie nieodpowiednia dla każdego mruczka? Niekoniecznie. Jeżeli Twój kot jest pewny siebie, nie ma problemów behawioralnych i mieszka sam (lub ma dobre relacje z innymi kotami i psami w domu), może zaakceptować w pełni kuwetę zakrytą. To rozwiązanie nie sprawdzi się jednak jeżeli w domu mieszka więcej kotów, którym od czasu do czasu zdarzają się sprzeczki.

Pamiętaj, że kuweta wymaga tak samo częstego czyszczenia, jak w przypadku kuwet odkrytych. Pamiętaj, by dbać o higienę, ponieważ dla kota jest ona bardzo ważna - jeżeli nie będziesz sprzątać jej wystarczająco często, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że kot znajdzie sobie do tego celu inne miejsce - a jak można łatwo się domyślić, żadne inne miejsce w Twoim mieszkaniu nie będzie odpowiednie. Poza tym, pokrywy kuwet zakrytych z jednej strony eliminują nieprzyjemny zapach na zewnątrz kuwety, w środku jednak mogą tworzyć efekt "bomby gazowej" w środku, jeżeli nie będziesz sprzątać wystarczająco często.

Wymiary kociej kuwety a ilość żwirku na podłodze

Choć większość kotów słynie ze swojego pedantycznego umiłowania do czystości, część z nich może rozsypywać żwirek poza kuwetę - właśnie ze względu na potrzebę dokładnego zakopania odchodów w żwirku. By uniknąć bałaganu dookoła kuwety, wybierz możliwie jak najwyższą kuwetę. Jeżeli jest ona jednak bardzo zabudowana, mile widziane jest wgłębienie, które umożliwi kotu swobodne wejście do środka.

Dużo kotów lubi zakopywać nieczystości głęboko - wtedy konieczne jest sypanie nieco grubszej warstwy żwirku. Im jednak grubsza warstwa i im dokładniej kot zakopuje, tym więcej rozsypanego żwirku dookoła. Sprzątanie nie tylko w kuwecie, ale też dookoła kuwety może być nieco uciążliwe. Niektóre osoby podkładają pod kuwetę wycieraczkę - dzięki temu żwirek, który został już rozsypany na podłogę, nie będzie roznoszony na łapkach kota dalej po mieszkaniu.

Świetnym rozwiązaniem jest kuweta z ramką, która zatrzymuje rozsypywany żwirek na ramce dookoła. Żwirek z ramki też trzeba usunąć, jednak nie jest już on roznoszony po całym mieszkaniu.

Kuweta samoczyszcząca - kuweta dla kota w wersji ekskluzywnej

Jesteś zapracowany? Masz dużo kotów i sprzątanie kuwety jest dość czasochłonnym obowiązkiem? Lubisz technologiczne nowinki? Samoczyszczące kuwety dla kota to rozwiązanie, które spotyka się coraz częściej (choć ze względu na wysoką cenę długo jeszcze nie będzie standardem).

Kuwety dla kotów tego typu są zazwyczaj wyposażone w specjalne szczotki, które zagarniają nieczystości do specjalnego pojemnika, który wykłada się woreczkami. Dzięki temu możesz usuwać nieczystości bezdotykowo. Nieco różni się to od tradycyjnego wyciągania nieczystości, gdzie głównym narzędziem jest zwykła łopatka. Czyszczenie kuwety nie jest zadaniem szczególnie przyjemnym, dlatego jeżeli tylko Twój budżet na akcesoria dla kota przewiduje większe wydatki, nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z takiej opcji.

Samoczyszczące kuwety dla kotów często wyposażone są też w filtr węglowy, który niweluje nieprzyjemne zapachy.

Gdzie powinna zostać postawiona kuweta

Choć kot nie czuje wstydu i nie potrzebuje osobnego pomieszczenia do toalety, nie oznacza to jednak, że dla Twojego kota jest całkowicie obojętne, gdzie ona stanie.

Najbardziej oczywistą rzeczą, która jest jasna chyba dla każdego, jest jak największa odległość między miskami z wodą i karmą a kuwetą. Jest to zasada, którą z ludzkiej perspektywy jest nam łatwo zrozumieć. Miejscami, których należy unikać, są też ciągi komunikacyjne. Wiele osób decyduje się na postawienie kuwety w łazience i jest to stosunkowo dobre rozwiązanie, jednak należy pamiętać o tym, że kot powinien mieć zapewniony stały dostęp do swojej kuwety. Dobrym pomysłem będzie więc zainstalowanie kocich drzwiczek w drzwiach, by kot nie budził nas w nas w nocy, kiedy będzie chciał skorzystać ze swojej toalety. Drzwiczki ogólnie fantastycznie sprawdzają się w domu, w których są małe zwierzęta - polecamy szczerze każdemu opiekunowi.

Żwirek do kuwety dla kota - bo najważniejsze to, co jest w środku

Jeżeli wielkość i ustawienie kuwety w mieszkaniu są odpowiednie, a kot nadal widocznie nie lubi z niej korzystać, najprawdopodobniej problem leży nie w samej kuwecie, lecz w żwirku, który został wsypany do środka. Dla każdego kota idealny żwirek będzie oznaczał coś innego. Są gorący zwolennicy toalety wypełnionej klasycznym bentonitem, naturalnie pachnącym drewnem, a nawet delikatnie hipsterskim żwirkiem sojowym - dla każdego kota znajdzie się odpowiedni żwirek.

Zmiana żwirku dla kota

Jeżeli podejrzewasz, że zwierzę potrzebuje zmiany żwirku, przede wszystkim zrezygnuj ze wszelkich żwirków zapachowych. Koty mają o wiele wrażliwszy węch niż my. Dlatego zapach łagodnej lawendy, który z naszej perspektywy będzie delikatny i niemal niewyczuwalny, dla kota może być nie do zniesienia (choć nie musi, niektóre koty nie zwracają na żwirki zapachowe uwagi).

Warto wiedzieć, że kocięta nie mogą korzystać z każdego rodzaju żwirku. Niestety, kocięta mają skłonność do podjadania żwirku - głównie z ciekawości. Dlatego przez kilka pierwszych miesięcy kotki nie powinny korzystać z żadnego żwirku zbrylającego - najbardziej odpowiedni będzie bezzapachowy niezbrylający żwirek drewniany.

Neutralizator zapachów

Produktem do kociej kuwety, na który warto zwrócić uwagę, jest też neutralizator zapachów. Co ciekawe - choć produkt tego typu usuwa nieprzyjemne zapachy, sam może być bezzapachowy. Neutralizator zwiększa też istotnie wydajność żwirku - dzięki temu oszczędzasz i możesz wymieniać cały żwirek rzadziej. Koty najczęściej akceptują żwirek bez zarzutu - możesz stosować go bez obaw.

Podsumowanie

Najlepsza kuweta dla kota nie istnieje. Możesz jednak wybrać najlepszą kuwetę dla swojego kota. Jeżeli będziesz mieć wątpliwości podczas zakupów, pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się do nas po poradę.

pixelpixel