Miski dla kota

( ilość produktów: 7 )

Miski dla kota

Koty są znane ze swoich specyficznych preferencji, które sprawiają, że wybór kocich akcesoriów wymaga większego namysłu i dostosowania się do indywidualnych potrzeb kotów. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że kocie zwyczaje związane z jedzeniem i piciem wody mogą wydawać się osobliwe, warto zaufać swojemu kotu. Jego przyzwyczajenia i nawyki sprawiały, że jego przodkowie z powodzeniem unikali groźnych chorób w czasach, zanim kot, którego znamy dziś, stał się domowym pupilem.

Miski dla kota powinny więc przede wszystkim zapewniać higieniczną czystość, a ich materiał nie może w żaden sposób wpływać na smak wody i jedzenia. By Twojemu pupilowi łatwo było pić i jeść, wybierz kształt miski dla kota, która będzie dostosowana do budowy pyszczka.

Miski dla kotów - poznaj ich rodzaje

Dostępne w sklepach miski dla kotów różnią się między sobą nie tylko ceną, ale też właściwościami. Nie ma produktów idealnych, każdy rodzaj miski dla kota ma swoje wady i zalety. Kiedy je poznasz i porównasz plusy i minusy różnych rozwiązań, łatwiej będzie Ci wybrać zestaw misek najlepszy dla Twojego kota.

Miski ceramiczne

Najczęściej wybierane miski dla kotów. Są łatwe do utrzymania w czystości, nie zmieniają smaku wody i karmy. Co ważne, są odpowiednio ciężkie, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że zostaną przewrócone przez pupila. Ich kształt i wielkość jest często idealnie dostosowana do potrzeb kota. Miski ceramiczne dla kota najczęściej możesz myć też w zmywarce. Duży wybór wzorów i kolorów sprawia, że łatwo wybrać ładne miski, które pasują do Twojego poczucia estetyki. Wady? Miska ceramiczna jest droższa od innych typów misek. Choć ryzyko jej stłuczenia jest niewielkie, warto pamiętać, że nie jest to niemożliwe. Popularne miski trixie dostępne są zarówno osobno, jak i w komplecie dwóch miseczek.

Miski metalowe, ze stali nierdzewnej

Miska wykonana ze stali nierdzewnej najczęściej jest wybierana dla psa, lecz ma pewne zalety, które sprawiają, że można rozważyć zakup naczynia mniejszego rozmiaru z myślą o kocie. Przede wszystkim, miska ze stali nierdzewnej jest niemal niezniszczalna. Może więc być wyborem dla kota - rozrabiaki lub jako druga miska na wodę, stojąca w ogrodzie. Możesz ją też myć w zmywarce. Dobrej jakości miski metalowe nie powinny zmieniać smaku pokarmu i wody, jednak zdarza się, że może powodować metaliczny posmak. By miska metalowa nie przesuwała się, warto zdecydować się na podkładki pod miski z antypoślizgowego silikonu dla kota.

Miski plastikowe

Są rozwiązaniem zdecydowanie najtańszym, co niekoniecznie oznacza, że miski plastikowe dla kota byłyby pierwszym wyborem Twojego pupila. Są bardzo lekkie i łatwo je przewrócić. Ich najważniejsze wady są jednak związane z trwałością i utrzymaniem w czystości. Produkt tego typu niestety bardzo łatwo się rysuje, a zarysowania są bardzo trudne do czyszczenia. Bardzo prawdopodobne jest, że bardzo szybko miska będzie nadawać się tylko do wyrzucenia.

Akcesoria: podkładki pod miski, fontanny i karmidła

Choć klasyczna miska to najprostszy sposób karmienia kota i serwowania wody do picia, warto wiedzieć, że karmienie i nawodnienie kota mogą ułatwić (lub urozmaicić) akcesoria dla kota.

Podkładka pod miski dla kota

Prosty gadżet, który dba o podłogę, by nie została przypadkiem zalana wodą lub zanieczyszczona karmą. Jej rozmiar ma znaczenie - lepiej wybrać dużą podkładkę, która zajmie więcej miejsca, dzięki czemu Twój kot na pewno nie zrobi bałaganu bezpośrednio na podłodze.

Poidło automatyczne na wodę

To coś więcej niż efektowna zabawka. Koty to zwierzęta pustynne, które w naturze większość wody przyswajały razem z mięsem zdobyczy. Teraz kiedy duża część kotów je karmę suchą, ich naturalne pragnienie jest zbyt słabe, by wypijały taką ilość wody, jaka jest im faktycznie potrzebna, co jest szczególnie ważne w cieplejsze dni. Fontanna to produkt, który zachęca koty do picia odpowiedniej ilości wody. Miska na wodę nadal będzie potrzebna, najlepiej jest potraktować fontannę dla kotów jako ciekawą alternatywę. Producent poidła, któremu można zaufać, to catit i trixie.

Labirynt na karmę i inne karmidła

Świetny sposób, by skłonić swojego kota do większej aktywności. Koty to zwierzęta, które w domowych warunkach często mają zbyt małą aktywność, co może przyczyniać się do nadwagi i otyłości. Podawanie części posiłków w interaktywnym karmidle, kuli-smakuli lub zabawce interaktywnej dla kotów zachęci pupila do odrobiny wysiłku. Kot będzie musiał zdobyć karmę, dzięki czemu będzie mógł realizować naturalny instynkt łowcy. Karmidła i zabawki na karmę nie zastąpią całkowicie podawania karmy w misce, jednak jeden posiłek zaserwowany w ten sposób może być ciekawym urozmaiceniem dla samego kota.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru misek dla kota

Miska na karmę dla kota i wodę będzie używana codziennie, dlatego warto wybrać miseczki dopasowane do potrzeb pupila. Podstawową kwestią jest odpowiednia pojemność. Miska dla kota dość mała, najczęściej spotyka się pojemność w zakresie od 200 do 350 ml. Zwróć uwagę na wielkość i rasę kota. Rozmiar miseczki dla większego kota będzie stosownie większy. Pojemność miseczek dla kotów nie zmienia się gwałtownie w ciągu całego życia kotów, dlatego spokojnie możesz od razu kupić rozmiar docelowy.

Dopasuj także miskę i jej kształt do fizjologii pupila. Zazwyczaj koty preferują naczynia szerokie i płytkie. To nie przypadek. Ich pyszczki są raczej płaskie, a dostęp do jedzenia i picia dodatkowo utrudniają wibrysy, czyli kocie wąsy. Podobną miskę wybiorą także opiekunowie psa rasy brachycefalicznej, np. buldoga francuskiego.

Zwróć uwagę, czy producent umieścił na produkcie informację o możliwości mycia w zmywarce. Choć większość metalowych i ceramicznych misek można myć w zmywarce, lepiej jest się upewnić - unikatowe naczynia ceramiczne, które zostały ręcznie zdobione lub personalizowane, lepiej będzie umyć ręcznie. W przypadku plastiku i tworzyw sztucznych - jeżeli producent nie zaznaczył, że produkt można myć w zmywarce, lepiej nie ryzykować.

Ważne jest także, by miseczki dla Twojego kota cieszyły oko. Starannie wykonana miska ceramiczna nie tylko spełnia swoją funkcję, może być też pięknym akcentem w Twoim domu.

pixelpixel