mleko dla kociąt

( ilość produktów: 1 )

Mleko dla kociąt

Małe kotki muszą pić mleko. Nie zawsze jednak mogą pić mleko matki. Zdarza się, że potrzebne jest mleko zastępcze, które pozwoli im prawidłowo rosnąć i się rozwijać. Jak wybrać mleko dla kociąt? W jaki sposób i kiedy je podawać? Przedstawimy przewodnik dla osób odchowujących kocięta.

Kiedy trzeba dokarmiać kocięta?

Mleko dla kociąt jest potrzebne, jeżeli znajdziesz osierocony miot kociąt, a także wtedy, gdy Twoja kotka produkuje zbyt mało mleka lub choruje w czasie odchowu kociąt. Dokarmiania mogą wymagać np. kotki z bardzo licznych miotów. U zwierząt, które są głodne lub zjadają zbyt mało pokarmu, trzeba zadbać o wartościowe składniki odżywcze, w tym składniki mineralne. Jak to zrobić? Wybierając mleko zastępcze.

Co zamiast mleka matki?

Jeżeli kocięta nie mogą pić mleka matki, należy je zastąpić czymś, co będzie do niego zbliżone. Do wyboru są dwie opcje. Gotowe preparaty mlekozastępcze dla kociąt lub samodzielne przygotowywane mleko zastępcze, które trzeba stworzyć na bazie właściwej receptury. Pierwsza opcja jest dużo wygodniejsza dla zapracowanych opiekunów, którzy oprócz odchowania kociąt mają sporo innych spraw na głowie. Jeżeli chciałbyś przygotowywać mleko dla kociąt samodzielnie, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, by domowe mleko zastępcze zawierało wszystkie składniki odżywcze, które trzeba zbilansować samodzielnie. Podawanie kociętom samego mleka krowiego byłoby dużym błędem!

Jakie składniki odżywcze zawiera mleko dla kociąt?

U karmiących kotek najpierw pojawia się siara, a następnie mleko dla kociąt. Siara jest bogata w przeciwciała zapewniające maluchom odporność. Mleko matki zawiera:

  • 79 g wody,

  • 21 g suchej masy.

W suchej masie znajdują się białko, tłuszcz oraz laktoza, a także niezbędne dla kociąt ilości żelaza, czy miedzi. Kaloryczność mleka matki u kotów wynosi 0,85-1,6 kcal/ml.

Mleko zastępcze musi być zbliżone do mleka karmiących kotek i zawierać właściwą ilość białka, tłuszczy, witamin oraz minerałów. Wszystko, by zapewnić odpowiednią ilość energii i zdrowy rozwój małych kotków. Gotowe mleko zastępcze ma odmienny skład z zależności od producenta, ale w uogólnieniu zapewnia kotkom ok. 30% białka oraz między 25, a 40% tłuszczu.

Czy małe kotki mogą pić mleko krowie?

Poszczególnych gatunków zwierząt ma odmienny skład. Mleko krowie nie jest zatem odpowiednie dla kociąt, gdyż ma zbyt mało tłuszczu i białka. Zdarza się jednak, że jest ono stosowane do sformułowania domowych receptur na mleko zastępcze. Preparat do odchowu kociąt w tej sytuacji tworzony jest z odtłuszczonym mlekiem, dodatkiem jajka, oleju roślinnego, czy preparatów witaminowo-mineralnych.

Jak często karmić koty?

Częstość karmienia kociąt jest zależna od ich wieku. Początkowo zaleca się, by kocięta były karmione co około dwie godziny przez całą dobę. Z czasem jednak ich zapotrzebowanie ulega zmniejszeniu. Kotki po 2-3 tygodniu życia mogą jeść już tylko 6 posiłków w ciągu dnia z około sześciogodzinną przerwą nocną. U dorosłych kotów także warto zadbać o kilka posiłków dziennie, gdyż jest to system zbliżony do ich naturalnego rytmu życia poza domem.

Mleko dla kociąt — czym podawać?

Ważne jest nie tylko to, jakie mleko dla kociąt wybieramy, ale także to, w jaki sposób będzie ono podawane. Istnieje kilka prostych zasad. Do karmienia osieroconych kociąt lub tych, które wymagają dokarmiania, można używać butelek ze smoczkami. Należy jednak zwrócić uwagę, by preparat nie płynął zbyt szybko. Do niektórych preparatów mlekozastępczych dołączone są specjalne zestawy z niewielką butelką. Warto zwracać uwagę, by kocięta przyjmowały odpowiednią pozycję. Kociaka warto ułożyć na brzuchu i odchylić jego głowę do góry. Niestety, część kociąt jest za słaba, żeby samodzielnie pić mleko dla kociąt, a nawet mleko matki. W takiej sytuacji konieczna jest interwencja lekarza weterynarii i zastosowanie sondy żołądkowej.

Mleko dla kociąt — temperatura i ilość

Ważnym aspektem odkarmiania małych kotków jest zapewnienie im mleka o odpowiedniej temperaturze i w odpowiedniej ilości. W pierwszym tygodniu kocie maluchy są w stanie pić mleko tylko w ilości odpowiadającej około 10% ich własnej masy ciała. Przekarmianie kociąt doprowadzi do biegunki, a nawet do wynikającego z niej odwodnienia organizmu. Mleko dla kociąt przed podaniem powinno zostać ogrzane do temperatury około 38 stopni Celsjusza. Uważaj, by nie podać kotu zbyt gorącego mleka, gdyż poparzy sobie pyszczek. Zawsze sprawdzaj temperaturę mleka np. na ręce, jak w przypadku ludzkich niemowląt.

Do kiedy podawać mleko dla kociąt?

Mleko dla kociąt stosuje się tylko w pierwszych tygodniach życia. Już około trzeciego tygodnia do diety kociąt wprowadzać można pierwsze pokarmy stałe. Zwykle zalecana jest podaż ugotowanego i zblendowanego mięsa lub mokrych karm o konsystencji przypominającej musy. Początkowo ilości są bardzo niewielkie. Należy wtedy obserwować reakcje zwierząt, a z czasem udział mokrej karmy lub mięsa ulega zwiększeniu. Między trzecim a czwartym tygodniem powoli można wprowadzać także karmę suchą, która powinna być początkowa namoczona w preparacie mlekozastępczym.

Jak wygląda odsadzanie kociąt?

Odsadzenie kociąt to nie tylko zaprzestanie picia mleka matki. W praktyce mówi się o odsadzeniu dietetycznym, które ma miejsce około 6-8 tygodnia życia oraz o odsadzeniu behawioralnym. Jeżeli odkarmiasz miot swojej kotki, gdyż jest chora lub ma zbyt mało mleka, nie może rozdzielić jej z kociętami wtedy, gdy skończysz im podawać mleko dla kociąt. Młode koty powinny być przy matce do około 12 tygodnia życia. Dopiero wtedy będą w stanie poradzić sobie samodzielnie w nowym domu pod wieloma różnymi względami.

Co podawać, gdy mleko dla kociąt to za mało?

Tak, jak wspomniano, kocięta rosną, a do ich diety wprowadza się pokarmy stałe, które uzupełniają mleko dla kociąt. Z czasem jest ono zastępowane przez karmę. Wybierając produkt dla kociąt, sprawdzaj, czy jest pełnoporcjowy. Tylko taka karma dostarcza wszystkie składniki odżywcze niezbędne podczas wzrostu małego kota. Pamiętaj także, że niektóre karmy są przeznaczone np. do ukończenia 4 miesiąca życia kota, a inne aż do 12 miesięcy życia. Zwracaj uwagę na te oznaczenia oraz dawkowanie karmy, by Twój pupil rozwijał się prawidłowo.

Mleko dla kotów dorosłych

W naszej kulturze kot bardzo często przedstawiany jest w pobliżu miski pełnej mleka krowiego. Czy dorosły kot powinien pić mleko? Raczej nie! Skład mleka krowiego jest inny niż mleka kotki, a w dodatku dorosłe osobniki nie potrzebują już laktozy. W rzeczywistości często już jej nie trawią. Mleko dla kota może zatem doprowadzać do biegunki. Jeżeli chcesz podawać kotu takie "przysmaki" wybierz specjalne mleko kocie oferowane przez niektóre marki.

Podsumowując, mleko zastępcze jest potrzebne kociętom przez pierwsze 6-8 tygodni życia. W tym czasie powoli mleko dla kociąt uzupełnia się dodatkiem stałego pokarmu. U kotów dorosłych nie ma już jednak potrzeby podawania mleka, gdyż wszystkie składniki odżywcze znajdują się w karmie pełnoporcjowej. Wszystkie dostępne na rynku produkty starają się naśladować składem skład mleka matki, dlatego gotowe mleko dla kociąt to dobry i zdrowy wybór, gdy trzeba odchować kocięta.

pixel