Mokra karma dla kota
Mokra karma dla kota
Jest aromatyczna, smakowita i dostarcza kotom dodatkowej porcji płynów. Co to? Oczywiście mokra karma! Jej wybór nie zawsze jest jednak łatwy dla opiekuna, dlatego sprawdzamy, na co zwracać uwagę i co oferuje nam rynek zoologiczny.
Sucha, czy mokra karma dla kota?
Wszyscy opiekunowie na początku swojej kociej drogi stoją przed pytaniem, czy lepsza będzie dla nich sucha, czy mokra karma dla kota. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Karma sucha jest dużo wygodniejsza dla samego opiekuna, a dodatkowo może być wydawana za pomocą specjalnych misek z podajnikami karmy, którymi można sterować aplikacją lub poprzez specjalne kocie obroże z nadajnikami. Niestety karma sucha, jak wskazuje nazwa, charakteryzuje się niską wilgotnością. Jest to jej poważna wada, gdyż koty lubią przyjmować większą ilość swojego zapotrzebowania na płynny razem z pokarmem. W naturze koty polowały i zjadały swoje ofiary, a ich mięso dostarczało im także niezbędnych płynów. Taki schemat bardziej odwzorowuje karma mokra, która charakteryzuje się aż 70-80% wilgotnością. W ten sposób Twój kot zjada posiłek, który zapewnia mu odpowiednie nawodnienie.
Karma mokra — różne smaki i konsystencje
Czy istnieje najlepsza mokra karma? Niestety nie! U kotów dorosłych występują odmienne preferencje związane ze smakiem, czy konsystencją karmy. Wersji smakowych jest obecnie bardzo dużo. Bez problemu znajdziesz karmy z jagnięciną, łososiem, wołowiną, indykiem, a nawet bardziej egzotycznymi rodzajami mięs. Powstały już także pierwsze mokre karmy na bazie owadów.
Mokre karmy mogą mieć konsystencję musów, pasztetów lub bardziej przypominać zupy. Twój kot może także skosztować karmy w formie pasty, mięsnych kawałków w galarecie lub filetów w sosie. Wypróbuj kilka, a szybko znajdziesz ulubione opcje Twojego kota.
Dostępne są również opakowania o różnej wielkości oraz wykonane z odmiennych materiałów. Przykładowo, kupowanie karmy mokrej w słoiku, który można przeznaczyć do recyklingu może zainteresować opiekunów na co dzień dbających o środowisko. Karmy dla młodych kotów oraz kotów dorosłych są pakowane także do puszek, saszetek lub na "talerzyki", które można podać kotu bez przekładania do miseczki.
Mokra karma dla kociąt
Mokrą karmę można zaoferować kociętom, które ukończyły 3-4 tydzień życia. Początkowo w małych ilościach. Dla najmłodszych kotów najlepszą opcją wydają się posiłki w formie musów. Z czasem udział stałego pokarmu będzie ulegał zwiększeniu, a kocięta przestaną pić mleko matki około 6 tygodnia życia. Karmy dla kociąt stosuje się do ukończenia przez zwierzę 12 miesiąca życia. Na rynku są jednak dostępne także produkty dokładniej "celowane" w wiek kotów np. karma pełnoporcjowa dla kociąt od 1 do 4 miesiąca życia.
Mokra karma dla kota dorosłego
Koty dorosłe, podobnie jak kocięta, uwielbiają mokre karmy. Wysokiej jakości produkty sprawdzają się nawet u wybrednych kotów. Analizując skład, zwracaj uwagę na to, czy w karmie znajduje się mięso mięśniowe oraz podroby. Te drugie są cennym składnikiem, gdyż obfitują w witaminy i składniki mineralne. Nie może być ich jednak zbyt dużo, gdyż u niektórych osobników powodują problemy żołądkowo-jelitowe.
Mokra karma dla seniora
Karma mokra to świetny wybór także dla kociego seniora. Sucha karma może być zbyt twarda dla starzejącego się zwierzęcia, a w dodatku jest mało aromatyczna, co może powodować, że kot nie będzie nią zainteresowany. Starsze koty zwykle piją mniej wody, a wilgotny posiłek zapewni im odpowiednie nawodnienie.
Jak wybrać mokrą karmę dla kota alergika?
Jeżeli u Twojego kota występują niepożądane reakcje na pokarm, musisz przeprowadzić odpowiednią diagnostykę. Wiedząc, jakich źródeł białka unikać, łatwiej wybierzesz bezpieczny produkt. Dla kotów dostępny jest już m.in. szeroki wybór karm monobiałkowych. Pojawiają się także produkty na bazie owadów i karmy z bardzo egzotycznymi rodzajami mięs np. koniną, koziną lub mięsem strusia.
Karma mokra dla kota chorego
Specjalną grupę karm mokrych stanowią produkty przeznaczone do stosowania u kotów dorosłych borykających się z różnymi problemami zdrowotnymi. Na rynku dostępne są karmy skierowane do wspomagania kotów:
-
ze schorzeniami układu moczowego,
-
z chorobami nerek,
-
mających problemy trawienne,
-
cierpiących na cukrzyce.
Każda taka karma ma unikalną recepturę opartą na zaleceniach lekarzy weterynarii oraz specjalistów z zakresu żywienia kotów. Jeżeli nie jesteś pewien, jaką karmę wybrać dla swojego pupila, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem weterynaryjnym.
Karma mokra dla kota po sterylizacji
Kolejną grupą karm mokrych są produkty przeznaczone dla zwierząt po zabiegu kastracji bądź sterylizacji. Po zabiegu zmieniają się potrzeby kotów, co wynika ze zmian w gospodarce hormonalnej. Odpowiednio dobrana dieta pozwoli m.in. na utrzymanie prawidłowej masy ciała kota oraz pomoże uchronić go przed zaburzeniami ze strony układu moczowego.
Karmy mokre o takim przeznaczeniu mają doskonale zbilansowany poziom białka i tłuszczu oraz cenne dodatki np. L-karnitynę, która pobudza metabolizm tłuszczy, czy pozytywnie wpływającą na układ moczowy żurawinę.
Ile raz dziennie karmić kota?
W naturze koty jedzą kilkanaście niewielkich posiłków w ciągu dnia. Taki schemat trudno jest odwzorować większości opiekunów, ale warto próbować. Karm kota przynajmniej trzy lub cztery raz dziennie. Możesz to robić tuż po przebudzeniu, następnie chwilę przed wyjściem do pracy lub szkoły, a później po powrocie i/lub przed położeniem się do łóżka.
Jak przechowywać karmę mokrą?
Podawaj kotu jedzenie z ograniczonym czasem dostępu. Zaoferuj kotu posiłek, a następnie zabierz go po około 20 minutach. Pamiętaj, że mokra karma nie powinna zbyt długo leżeć w misce! Pozostałą część karmy włóż do lodówki. Zwróć jednak uwagę, że przechowywanie karmy w lodówce w puszce, może niekorzystnie wpłynąć na jej smak. Najlepiej zatem przełożyć ją do szklanego pojemnika.
Czy karmiąc mokrą karmą, trzeba podawać kotu wodę?
Nawet najlepsza karma mokra nie zaspokaja w 100% zapotrzebowania kota na wodę. Co ważne, zapotrzebowanie to zmienia się np. w związku z temperaturą otoczenia. Koty muszą mieć zatem stały dostęp do czystej wody. Nie każdy kot zawsze skorzysta z miski, ale trzeba mu ją zapewnić. Obserwuj zachowania swojego kota związane z piciem. Część zwierząt lubi tzw. wodę odstaną, a inne lubią pić z konkretnych naczyń. Być może Twój pupil będzie preferował kubek na wodę?
Jak zmienić karmę kota na mokrą?
Mimo że karma mokra jest smakowita i aromatyczna, nie każdy kot od razu da się do niej przekonać. Część kociaków charakteryzują zachowania neofobiczne. Oznacza to, że nie przepadają za nowym rodzajem pokarmu. W takim przypadku można spróbować dodać odrobinę sosu lub mokrej karmy do wody kota. Taka symboliczna ilość pozwoli zwierzęciu zapoznać się z nowym smakiem i w ten sposób być może chętniej zje swój posiłek z miski.
Dlaczego kot nie chce jeść karmy mokrej?
Twój kot może mieć zmniejszony apetyt podczas upałów, po szczepieniu lub w czasie choroby. Zawsze warto rozważyć konsultację z lekarzem weterynarii. Jeżeli jest zdrowy, zastanów się, czy nie popełniasz błędów. Co może pójść źle?
-
Podawanie kotu zimnej karmy sprawia, że nie jest ona dla niego atrakcyjna.
-
Częstowanie kota dużą ilością smaczków, może sprawić, że kot nie zje jednego z posiłków.
Twój kot mógł zrazić się do jakiegoś produktu, jeżeli miał po nim problemy trawienne.
Chcąc zachęcić pupila do jedzenia, możesz delikatnie podgrzać mokrą karmę, by stała się bardziej aromatyczna. Zawsze sprawdzaj jednak temperaturę pokarmu, by Twój pupil nie poparzył sobie pyszczka!
Podsumowując, karmiąc kota mokrą karmą, realizujesz jego potrzeby związane z jedzeniem oraz dostarczaniem odpowiedniej ilości płynów. Mokra karma dla kotów jest dostępna w wielu różnych smakach oraz konsystencjach, dlatego można dopasować ją do preferencji pupila. Takie karmy oferowane są również dla kotów w różnym wieku oraz o odmiennych potrzebach zdrowotnych.