Pokarm dla chomika

( ilość produktów: 3 )

co je chomik - poradnik na blogu

Pokarm dla chomika

Chomik to często pierwszy zwierzak, który pojawia się w naszych domach. Mały, sprytny i energiczny, potrzebuje dużo energii, by mieć siłę na zabawę i treningi w kołowrotku. Ten mały gryzoń jest wszystkożerny - w tym konkretnym przypadku oznacza to, że choć bazą jego pożywienia będą rośliny i ziarna, od czasu do czasu doceni urozmaicenie w formie ugotowanego jajka lub twarogu. Karmienie chomika jest stosunkowo łatwe i z opieką nad nim poradzi sobie każdy, kto poświęci chwilkę na poznanie jego potrzeb. Zbilansowana dieta to czynnik, który sprawi, że ten mały gryzoń będzie cieszył się dobrym zdrowiem przez całe swoje życie.

Dieta pełna składników odżywczych, czyli jak karmić chomika

Chomik w środowisku naturalnym nie ma łatwego życia. Nie może za bardzo wybrzydzać, dlatego w toku ewolucji chomiki przystosowały się do jedzenia zróżnicowanego pokarmu. Dzięki temu są lepiej przystosowane do funkcjonowania nawet w niesprzyjających warunkach. Hodowane w naszych domach chomiki też docenią urozmaicenie jadłospisu. Sprawdź, jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie chomika.

Karma dla chomika - podstawa zdrowej diety

Podstawa diety to odpowiednia karma dla chomika, która zawiera składniki odżywcze i witaminy z odpowiednich dla chomika proporcjach. Najlepszym wyborem będzie karma w formie ekstrudatu, ponieważ karmy w formie mieszanki składają się z ziaren, suszonych warzyw, czy ziół, mogą sprawiać, że chomik będzie zjadał tylko najsmaczniejsze (jego zdaniem) kawałki.

W środowisku naturalnym chomiki nie mają do wyboru całej mieszanki różnych smakołyków, jedzą to, co akurat jest dostępne, kiedy znajdują pożywienie. Nic więc dziwnego, że gdy do ich miseczki trafia prawdziwa chomicza uczta, zaczynają nieco wybrzydzać. W takiej sytuacji łatwo doprowadzić do niedoborów - Pan Chomik raczej nie zje mniej lubianego ziarenka w imię suplementacji odpowiednich mikroelementów. Pokarm w formie granulatu to gwarancja dostarczenia do jego małego organizmu niezbędnych witamin i minerałów.

W skład karmy dla chomika powinny wchodzić na przykład: ziarna pszenicy, jęczmień, siemię lniane, ostropest plamisty, suszony nagietek, różne rodzaje prosa, fasola mung, słonecznik, płatki chabru, świerszcze, otręby, larwy mącznika, cukinia, pasternak, nasiona czarnuszki. Sprawdzony producent karmy dla chomika: korona Natury, Vadigran, Versele-Laga.

Pamiętaj, by dostosować ilość karmy do potrzeb chomików. Małe rasy chomików (na przykład chomik Robowskiego) powinien dostać dziennie mniej więcej jedną łyżeczkę karmy. Dla chomika większej wielkości (na przykład chomik syryjski) bardziej odpowiednia będzie jedna duża łyżka. Pamiętaj jednak, że są to tylko objętości orientacyjnie. Przed karmieniem gryzoni sprawdź przede wszystkim sugerowaną dawkę podaną przez producenta konkretnej karmy - najprawdopodobniej karma zawierająca białko pochodzenia zwierzęcego (owady) będzie bardziej kaloryczna.

Zdrowe jedzenie dla chomika - owoce i warzywa

Zdrowym i smacznym przysmakiem chomika są świeże warzywa i owoce. Twojemu chomikowi na pewno będą smakować soczyste, świeże przekąski. Podawaj je codziennie w małych ilościach, najlepiej codziennie inne. Codzienne podawanie chomikowi tylko jabłka i marchewki na zmianę nie ma większego sensu, ponieważ Twój mały gryzoń może zjeść całkiem długą listę owoców i warzyw. Te urocze gryzonie chętnie zjedzą chociażby: borówki i jagody, truskawki, winogrona, czy banany. Polecamy także warzywa, na przykład: cukinię, cykorię, paprykę, czy gotowane ziemniaki.

Dodatek owoców i warzyw jest bardzo wskazany, pamiętaj jednak, by produktów świeżych nie podawać bez nadzoru. Najlepiej będzie, jeżeli podasz taką przekąskę pupilowi, kiedy będziesz w domu i będziesz mógł obserwować go podczas jedzenia. Zachomikowany świeży pokarm szybko może się zepsuć, więc ostrożności nigdy za wiele. Możesz też podawać chomikowi odrobinę suszonych warzyw i owoców. Z tymi drugimi lepiej jednak nie przesadzać, są bardzo słodkie. Jeden rodzynek raz na jakiś czas w zupełności wystarczy.

Zioła w diecie chomika

Zioła to naturalny pokarm dla chomika, zgodny z naturalną dietą tego gatunku. Odpowiednio dobrana mieszanka ziół wzmacnia odporność, to też dodatkowa porcja włókna, które pozwala ścierać zęby . Chomik korzysta więc podwójnie. Naszym zdaniem najlepiej jest zamówić gotową mieszankę ziół wysokiej jakości. Specjalnie skomponowana mieszanka ziół dla chomika wzmacnia zdrowie i jest źródłem cennych substancji odżywczych. Nasz sklep zoologiczny proponuje specjalne mieszanki ziół dla różnych gatunków gryzoni.

Produkty pochodzenia zwierzęcego w diecie chomika

Jako wszystkożerca, chomik na pewno doceni dodatek białka pochodzenia zwierzęcego w codziennym jadłospisie. Na ten element menu warto zwrócić szczególną uwagę, jeżeli karma, którą podajesz pupilowi, jest wyłącznie roślinna. Pokarm dla chomika z owadami lub larwami jest bardzo mile widziany i warto wybrać taką karmę, która będzie uwzględniała tego typu składniki. Niezależnie o pokarmu możesz dać swojemu chomikowi element białka odzwierzęcego w postaci gotowanego jajka lub gotowanego bez przypraw mięsa. Wszelkie dodatki tego typu podawaj jednak z umiarem. Tego typu jedzenie najlepiej podawać dwa, trzy razy w tygodniu, w małych ilościach.

Woda - podstawowy element diety każdego zwierzaka

Bez wody nie ma żadnego życia, to element, o którym nie można zapomnieć. Nieważne, czy wybierzesz najlepszy pokarm dla chomika, jeżeli jego poidełko będzie puste. Pamiętaj, by często wymieniać wodę w poidełku. Zapamiętaj, by codziennie wymieniać wodę i regularnie czyścić poidełko. Woda, która stoi zbyt długo, zaczyna gorzej smakować, a na ściankach poidełka mogą rozwijać się bakterie.

Wymieniaj wodę nawet jeżeli jest jeszcze dużo wody w poidełku. Chomiki piją mało, więc większość poidełek będzie nieco zbyt duża, jak na ich potrzeby, zwłaszcza w przypadku malutkich chomiczków Robowskiego. Nie zwalnia to jednak z obowiązku wymiany wody.

Jak dbać o chomika

Karma dla chomika to nie wszystko. Jak widzisz, Twój chomik potrzebuje nieco więcej, by jego potrzeby były zaspokojone. Choć być może ten element nie należy ściśle do żywienia chomika, warto też wspomnieć o potrzebie gryzienia u chomika. Przydatne będą akcesoria takie jak gałązki lub drewniane zabawki do gryzienia. Możliwość regularnego ścierania zębów jest niezbędna, by Twój ulubieniec nie cierpiał na dolegliwości związane z przerostem zębów. Gałązki jabłoni czy gruszki będą idealne. Ważne, by nie podawać swojemu gryzoniowi gałązek pochodzących z drzew iglastych.

Chomiki to małe, urocze zwierzątka, które często są wybierane przez początkujących opiekunów. Opieka nad nimi nie wymaga tyle zaangażowania i pracy, co opieka nad psem lub kotem. By zapewnić swojemu chomikowi szczęśliwe życie, wystarczy nieco dobrych chęci. Jesteśmy pewni, że dasz sobie radę. Zdrowy i najedzony zwierzak jest szczęśliwszy, dłużej żyje, a jego relacje z opiekunem są łatwiejsze. Warto się starać.

Nasz sklep oferuje nie tylko karmę dla chomika. Sprawdź też nasze przysmaki, zioła, przysmaki, czy siano.

pixelpixel