Pokarm dla kanarków

( ilość produktów: 1 )

Pokarm dla kanarków

Kanarki to ptaszki małych rozmiarów, które zachwycają melodyjnym śpiewem. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z Wysp Kanaryjskich, choć można je spotkać także na Maderze.

Ptaki są odpowiednie także dla osób początkujących, opieka nad nimi jest raczej prosta. Równie nieskomplikowane jest ich żywienie - podstawą powinien być odpowiednio zbilansowany pokarm dla kanarka.

Pokarm dla kanarka, czyli ja powinna wyglądać prawidłowa dieta małego ptaszka

Kanarki są typowymi ziarnojadami, co oznacza, że podstawą ich diety są ziarna i nasiona. Choć nie pogardzą także świeżymi trawami, owocami, czy warzywami, powinny one jednak stanowić jedynie dodatek do ich diety. W naturze kanarki nie pogardzą także małymi owadami - choć nie jest to obowiązkowy element ich diety.

Codziennie wymieniaj także wodę, musi być czysta i świeża.

Dietę swoich ptaków możesz także uzupełnić o małą ilość przysmaków. Tarta marchewka, jabłko, kiełki roślin, czy samodzielnie zasiana trawa na pewno ucieszy każdego małego śpiewaka. Pamiętaj jednak o odpowiednich proporcjach - karma powinna zaspokajać 85% zapotrzebowania na składniki odżywcze.

Pamiętaj, że kanarek to ptaszek niewielkich rozmiarów, a on sam potrzebuje niewielkiej ilości pokarmu. Przekarmiony, otyły kanarek nie tylko przestaje śpiewać, ale też poupada na zdrowiu. Jedna łyżeczka do herbaty będzie odpowiednią ilością mieszanki ziarnowej - ta porcja zapewni kanarkowi energię na cały dzień. Kanarek z nadwagą nie tylko przestaje śpiewać - staje się ospały, ma problemy z laniem, poruszaniem się, w skrajnych przypadkach może dostać zawału. Zdrowie pupila jest najważniejsze! Świeże przysmaki w diecie są wskazane, jednak w odpowiedniej ilości. Odchudzanie ptaków jest trudne, ponieważ już ich porcja podstawowa jest malutka, bezpieczne zmniejszenie jej oznacza wielomiesięczne powracanie do prawidłowej wagi. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego ważny jest nie tylko odpowiedni pokarm, ale też jego ilość.

Jak wybrać pokarm dla kanarka

Choć ułożenie samodzielnie mieszanki ziaren dla kanarka nie jest szczególnie skomplikowane, jeżeli nie prowadzisz wielkiej hodowli, o wiele wygodniejszy będzie pokarm komercyjny dla kanarków. Karmy dostępne w sklepach zoologicznych zawierają ziarna pełne witamin i składników odżywczych niezbędnych dla kanarka. By komercyjna mieszanka pozytywnie wpływała na zdrowie Twojego kanarka, w jej składzie powinny znajdować się na przykład:

 • proso
 • rzepak lub rzepik
 • siemię lniane
 • kanar
 • mak
 • konopie
 • pszenica
 • owsik

W naszym sklepie znajdziesz gotowe karmy dla kanarków, np. marek Tropifit, czy Vadigran. Karmy dla ptaków znajdziesz u nas w opakowaniach różnej wielkości - zarówno małe opakowanie 250 g dla pojedynczego ptaszka lub mniejszej ich ilości, jak i worek 20 kg, odpowiedni także w hodowli.

Karma dla kanarków powinna stanowić podstawę ich diety. By urozmaicić jego dietę, możesz podawać mu także:

 • jabłka
 • gruszki
 • winogrona
 • jagody
 • porzeczki
 • sałata
 • szpinak
 • marchew
 • papryka
 • pietruszka
 • mlecz
 • cykoria

Słodkie owoce należą często do ulubionych przysmaków kanarków. Wśród produktów, które na pewno masz w swojej lodówce, zwróć szczególną uwagę na marchewkę. Dla Twojego kanarka to prawdziwy przysmak, a ponadto zauważono, że jest to składnik, który najbardziej wpływa na jakość ubarwienia piórek. Możesz podawać kanarkowi startą marchewkę lub w całości - jej skubanie jest dla kanarka wyczerpującym zajęciem, które sprawia, że po posiłku będzie spokojniejszy. Pamiętaj, że nie musisz zostawiać całej marchwi tak długo, aż nic z niej nie zostanie!

Produkty odzwierzęce w diecie kanarków

Choć kanarek je głównie ziarna roślin, daleko mu do weganina. Ważne w żywieniu kanarków jest dokarmianie tak zwaną mieszanka jajeczną, bazującą na gotowanym jajku. Dla ptaków dodatkowe źródło białka jest szczególnie istotne podczas lęgów.

Czego nie wolno podawać kanarkom

Choć kanarek nie jest weganinem, lepiej nie podawać mu mięsa - w środowisku naturalnym kanarki czasami jedzą owady i lepiej nie próbować z innym źródłem białka zwierzęcego.

Lepiej nie podawać kanarkowi także nabiału: sera żółtego, mleka, czy twarogu.

Jak wszystkie zwierzęta, kanarki powinny unikać także przetworzonego pożywienia przeznaczonego dla ludzi. Choć powodów jest wiele, najbardziej istotnym są przyprawy - sól, pieprz, papryka itp. Słodkie produkty są równie niebezpieczne, co słone, więc czekolada jest równie niedopuszczalna, co paluszki, czy schabowy.

Niestety, nie jest zbyt dobrym pomysłem podanie kanarkowi sałaty. Nawet dokładnie umyta, może zawierać trujące dla ptaków opryski (stężenie, które nie jest groźne dla ludzi, dla kanarka może być zabójcze).

Co ciekawe, nie najlepszym pomysłem jest dodawanie do poidełka witamin w formie specjalnej mieszanki. Karma dla ptaków w większości przypadków została już wzbogacona o kompleks niezbędnych do życia pupila witamin. Podwójna dawka nie da kanarkowi podwójnej porcji energii ani zdrowia.

Żywienie kanarka - to prostsze niż myślisz!

Choć na początku może się wydawać, że opieka nad kanarkiem to czarna magia, tak naprawdę, opanowanie podstawowych czynności jest naprawdę proste. Gotowe karmy zawierają wszystkie składniki, których potrzebuje Twój pierzasty przyjaciel, a Twoim zadaniem jest głównie pilnowanie wielkości porcji i podawanie świeżych przysmaków. Jesteśmy pewni, że dasz sobie radę!

pixelpixel