Preparaty na uspokojenie dla psa
Preparaty na uspokojenie dla psa
Życie Twojego pupila jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Żyjąc w świecie, którego nie rozumieją, psy narażone są na sytuacje, których nie rozumieją i które wywołują w nich niepokój. Wystrzały w sylwestrową noc, przeprowadzka, nowy domownik, czy lęk separacyjny to tylko niektóre sytuacje, w których warto sięgnąć o preparaty uspokajające dla psa. Każdy pies jest inny, dlatego warto zwracać uwagi na oznaki niepokoju i pogorszonego nastroju u ulubieńca. Sytuacje, w których odważny psiak doskonale się odnajdzie, mogą być prawdziwym wyzwaniem dla spokojniejszych piesków.
W takich sytuacjach wsparciem dla troskliwego opiekuna będą środki o działaniu uspokajającym. Dbać o dobrostan zwierząt można na różne sposoby (na przykład przyzwyczajać pupila do bodźca, który wywołuje stres lub stopniowo przyzwyczajać go do zmian), jednak w niektórych sytuacjach najlepszym rozwiązaniem dla Twojego psa będzie sięgnięcie po specjalistyczne środki uspokajające.
Preparat na uspokojenie dla psa zazwyczaj zawiera tryptofan, witaminy z grupy B, feromony, czy zioła (na przykład kozłek lekarski). Składniki te są jednocześnie skuteczne, bezpieczne i łagodne. Możesz je podawać bez obaw, jeżeli Twój pies jest zdrowy i nie jest uczulony na składniki wybranego środka.
Środki na uspokojenie psa - nie tylko tabletki
Preparat uspokajający dla psa może mieć różne formy. Warto dostosować formę wsparcia do konkretnej sytuacji i potrzeb psa. Czy stresująca sytuacja ma charakter pojedynczego zdarzenia, czy
Tabletki uspokajające dla psa
Najbardziej znanym są tabletki uspokajające. Tabletki, które możesz kupić samodzielnie w sklepie zoologicznym, mają łagodne działanie i powstają na bazie naturalnych składników. Są najczęstszym wyborem podczas stresującego wydarzenia o charakterze jednorazowym, np. sylwester, wizyta u weterynarza, czy wystawa zwierząt. By uzyskać optymalne działanie uspokajające, warto stosować się dokładnie do wskazówek producenta. Część tabletek zaleca się zacząć stosować nawet na dwa tygodnie przed stresującą sytuacją (nie jest to jednak zasadą, stress out poleca podawać się ok. trzy, cztery dni przed wydarzeniem stresującym czworonoga). Niektóre tabletki uspokajające dla psa mogą być używane w przypadku szczeniąt - pamiętaj, by sprawdzić zalecenia producenta.
Syropy płyny uspokajające
Jeżeli Twój pies nie jest wielkim fanem tabletek, możesz zmienić sposób podania preparatu. Te same substancje podane w innej formie będą działać równie skuteczne. Zamiana tabletek na krople czasami jest łatwiejsza od przekonania do nich czworonoga.
Obroże uspokajające
Obroże uspokajające, znane także często jako obroże adaptacyjne, są często wybierane w przypadku, kiedy pupil oswaja się w nową sytuacją życiową, na przykład po adopcji, adaptacji w nowym domu, przeprowadzce czy pojawienia się nowego członka rodziny. Obroża uspokajająca zapewnia skuteczne, ale też bezpieczne uspokojenie czworonożnego członka rodziny. Specjalnie dobrane kompozycje zapachowe, często wzbogacone o feromony, będą idealne dla psów, które potrzebują długotrwałego wsparcia.
Ewaporyzatory adaptacyjne
Preparat w formie ewaporyzatora to rozwiązanie polecane często przez behawiorystów w przypadku niepokoju szczeniąt po odłączeniu od matki lub w przypadku lęku separacyjnego. Stres zostaje skutecznie zneutralizowany dzięki feromonom, które stale uwalniają się w pomieszczeniu. Ewaporyzator może być świetną alternatywą dla obroży, jeżeli zawarte w niej substancje zapachowe wywołują reakcję alergiczną przy bezpośrednim kontakcie ze skórą.
Preparaty o działaniu uspokajającym dla psa - o czym musisz pamiętać
By uspokoić psa, warto przyjrzeć się stresującej sytuacji i potrzebom pupila. Podczas wyboru odpowiedniego preparatu, weź pod uwagę zdrowie psa. Tabletki mogą nie być najlepszym wyborem dla psa z chorobami przewlekłymi i problemami żołądkowymi, a obroża nie sprawdzi się u pupila ze skłonnością do alergii skórnych. Szczególną ostrożność zachowaj w przypadku psów schorowanych i starszych - w ich przypadku najlepiej skonsultować się z weterynarzem, by wybrać preparaty uspokajające bezpieczne dla pupila. Pamiętaj też, że nie zawsze preparat, który pomaga Twojemu psu, będzie odpowiedni także dla kotów (i na odwrót). Niektóre preparaty uspokajające są bezpieczne zarówno dla psów, jak i dla kotów, jednak każdy specyfik należy sprawdzać pod tym kątem indywidualnie.
Niektóre sytuacje stresowe można przewidzieć z dużym wyprzedzeniem (Sylwester, urlop). Możesz wtedy zaplanować wsparcie dla pupila z dużym wyprzedzeniem. Wybranie odpowiedniej formy wsparcia, sprawdzenie, czy Twój pies dobrze akceptuje preparat, czy konsultacja z weterynarzem sprawią, że kiedy nadejdzie trudna dla ulubieńca chwila, Ty sam będziesz spokojny i opanowany. Twoje nastawienie na pewno pomoże pupilowi poczuć się pewniej.
Jeżeli stres i napady lęku pojawiają się u Twojego psa regularnie, rozważ wizytę u behawiorysty. Łączenie środków uspokajających i terapii sprawia, że zwierzęta szybciej czują się bezpiecznie. W przypadku przewlekłego stresu znajdź przyczynę problemów. W niektórych sytuacjach wystarczy połączenie ogólnie dostępnych środków i pracy z behawiorystą, czasami jednak specjalista może uznać, że konieczne jest przepisanie silniejszych leków przepisanych przez weterynarza.
Jak bezpiecznie uspokoić psa
Zwierzęta mają zupełnie inne organizmy nisz nasz, różnią się też między sobą. Dlatego pod żadnym pozorem nie podawaj psu tabletek przeznaczonych dla ludzi ani innych zwierząt (jeżeli producent nie przewidział podawania preparatu psom). Ludzkie lekarstwa stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia Twojego psa. Jeżeli zapomnisz o kupieniu dla swojego psa środków na uspokojenie, a jest już za późno na zaopatrzenie się w nie, lepiej nie ryzykować podania ludzkich lekarstw z własnej apteczki.
Jeżeli zapomniałeś o tabletkach, a Sylwester jest już dziś, możesz przygotować dla psa bezpieczne miejsce ( na przykład w łazience, w głębi mieszkania) podać pupilowi ulubione przysmaki (kont, mata do wylizywania) i przede wszystkim, zapewnić pupilowi obecność w trudnej chwili.