Przysmaki dla szczeniaka i psa juniora

( ilość produktów: 6 )

Przysmaki dla szczeniaka

Szczenięta są urocze i szybko stają się naszymi oczkami w głowie. Jako opiekun młodego psa musisz jednak wybiegać myślami w przyszłość, by zapewnić psu nie tylko prawidłowy rozwój, ale także długie i komfortowe życie. Poza wyborem karmy czeka Cię zakup różnych smakołyków. Jakie przysmaki dla szczeniaka wybrać? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę.

Pokarm dla szczeniąt

Pierwszym pokarmem szczeniąt jest siara, a następnie mleko matki. Z czasem jednak do ich diety wprowadza się pierwsze pokarmy stałe. Małe psy są przygotowane do trawienia stałego pokarmu po ukończeniu ok. 3 tygodnia życia. Zwykle na początku podaje im się gotowane i zblendowane mięso lub mokrą karmę w postaci musów. Zawsze w małych ilościach, bo po pierwsze, pojemność żołądka szczeniaka jest niewielka, a po drugie po to, by monitorować reakcję na nowy pokarm. Sucha karma może być wprowadzona kilka dni później niż karma mokra. Początkowo najlepiej, gdy jest namoczona w wodzie lub preparacie mlekozastępczym. Szczenięta piją mleko matki przez około 6 tygodni, stopniowo zwiększając w tym czasie udział pokarmów stałych. Kiedy trafiają do nowych domów, są już gotowe do jedzenia mokrej lub suchej gotowej karmy, a także przysmaków.

Jakie przysmaki dla szczeniąt możesz kupić pupilowi?

Na rynku zoologicznym dostępny jest obecnie bardzo bogaty wybór przysmaków nie tylko dla psów dorosłych, ale także dla szczeniąt. Można podzielić je ze względu na proces produkcji, właściwości czy skład na kilka odmiennych grup. Mogą mieć bowiem formę ciasteczek, krokiecików, pałeczek lub gryzaków. Mogą być chrupiące, miękkie lub półmiękkie. Niektórzy producenci oferują przysmaki ekstrudowane, a inni liofilizowane lub suszone czy wypiekane. Wybór jest zatem ogromny.

Unikaj tych przysmaków, które zawierają:

  • barwniki,

  • sztuczne konserwanty,

  • polepszacze smaku.

Na szczęście takich produktów jest na rynku coraz mniej.

Znaczenie przysmaków podczas pierwszych dni w nowym domu

Szczenię, które trafia do nowego domu, jest początkowo bardzo zestresowane. Zostało rozdzielone z matką oraz swoim rodzeństwem, znalazło się w nowym otoczeniu z nowymi ludźmi. Jest to ważny czas, w którym można próbować nawiązać więź z małym psem poprzez przysmaki, nagrody oraz odpowiednie postępowanie. Część producentów oferuje specjalne przekąski przeznaczone dla szczeniąt, które znalazły się w nowym środowisku. Zawierają one dodatek ziół wspierających komfort psychiczny szczeniaka.

Przysmaki treningowe dla psa

Bardzo szybko zaczniesz naukę razem ze swoim szczeniakiem. Ćwiczenia nie będą odbywać się tylko w psim przedszkolu. Dużo pracy czeka Cię także w domu. Podczas różnego rodzaju zabaw uczący się nowych zachowań szczeniak, potrzebuje nagród. Są nimi m.in. przysmaki treningowe nazywane też popularnie treserkami. Są to niewielkich rozmiarów smaczki, które można łatwo i szybko podawać psu. Są łatwe do zjedzenia, a także nie odwracają uwagi zwierzęcia od wykonywanych czynności.

Czy dany przysmak nadaje się na trening? Zwracaj uwagę, na rozmiar lub łatwość dzielenia na mniejsze kawałki, a także na to, czy smaczek brudzi ręce i jakie ma opakowanie. Warto znać także kaloryczność, jaką mają smakołyki, by móc odpowiednio dopasować wielkość posiłków.

Naturalne przysmaki dla szczeniąt

Wszyscy chcemy, by nasze psy były zdrowe. Chcemy zapewnić im jak najbardziej naturalne pożywienie, w tym naturalne przysmaki. Można do nich zaliczyć suszone uszy, suszone żołądki lub serca, a także większe kawałki mięsa poddane suszeniu lub liofilizacji. Wybierając przysmaki, które mogą wymagać gryzienia i żucia, zwracaj uwagę na ich twardość. Niektóre przeznaczone są tylko dla psów dorosłych, a inne mają delikatniejszą strukturę i mogą być spożywane przez szczenięta.

Jak dbać o higienę jamy ustnej szczeniaka?

Każdy psi opiekun musi pomyśleć o pielęgnacji zębów swojego pupila. Przysmaki dentystyczne można stosować już u szczeniąt. Nie kupuj jednak nic bez sprawdzenia, czy nadają się one dla młodych psów. Gryzienie i żucie poprawia ukrwienie dziąseł oraz zmniejsza odkładania płytki nazębnej, ale zbyt twardy produkt może doprowadzić do urazu delikatnych szczenięcych zębów. Kupując maluchowi takie smakołyki, realizujesz jego naturalną potrzebę gryzienia. Pamiętaj jednak, że to nie wszystko. Małego psa warto uczyć także mycia zębów z użyciem specjalnej psiej pasty i szczoteczki.

Przysmaki funkcjonalne dla szczeniąt

Wśród psich przysmaków coraz większą rolę odgrywają tzw. przysmaki funkcjonalne. Można nazwać je połączeniem smaczka i suplementu, ponieważ zawierają składniki, które mają wspierać zdrowie psów np. trawienie lub układ immunologiczny szczeniąt. Takie smakołyki oferuję już marki dr Seidel, Francodex, Over Zoo, Brit, czy Baltica.

Przysmaki dla alergika

Alergie i nietolerancje pokarmowe mogą pojawiać się w różnym wieku. Czasami zdarzają się już u szczeniąt. Wtedy dość szybko konieczne jest przeprowadzenie tzw. diety eliminacyjnej i prób prowokacyjnych, które pozwalają stwierdzić, na jakie składniki reaguje dany pies. Wśród przysmaków polecanych dla alergików znajdują się głównie te naturalne lub przysmaki monobiałkowe, które zawierają tylko jedno źródło białka pochodzenia zwierzęcego. W uogólnieniu - im prostszy skład, tym lepszy.

Zawsze jednak musisz sprawdzić, czy w danym smakołyku nie znajduje się alergen powodujący świąd lub zaburzenia przewodu pokarmowego u Twojego szczeniaka.

Przysmaki dla szczeniaka — ile podawać?

Mimo że szczenię będzie musiało być często nagradzane w związku z nauką, trzeba zachować umiar w podawaniu przysmaków. W miarę możliwości podziel przysmaki na jeszcze mniejsze kawałki tak, by nagradzać pupila, ale nie podawać mu dodatkowej porcji kalorii. Przysmaki nie powinny przekraczać 10% dziennej dawki kalorii. Jeżeli podasz ich psu trochę więcej, możesz zmniejszyć porcję karmy. Pamiętaj jednak, że karma pełnoporcjowa dostarcza Twojemu pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, jak białko, tłuszcze, witaminy i minerały. Przysmaki dla psa to tylko przysmaki.

Wędzone kawałki mięsa i szynka — czy są dobre dla szczeniąt?

Przysmaki dla psa powinny być przysmakami dla psa! Produkty z naszego stołu to nie smaczna przekąska, a często powód zaburzeń żołądkowo-jelitowych u psów.

Ciastka dla psa? Tylko te gotowe lub przygotowywane według specjalnych "psich przepisów"! Psy nie powinny otrzymywać czekoladek ani kawałków sernika, czy brownie w polewie. Wiele produktów z naszych stołów jest dla nich niebezpieczna, a nawet toksyczna. Przysmaki naturalne? Szynka, czy kawałek parówki się do nich nie zaliczają! Zawierają przyprawy i dużo soli, co jest szkodliwe dla czworonogów. Podobnie można opisać wędzone kawałki mięsa przeznaczone dla ludzi. Dla Twojego psa dobre są tylko te produkty, który są od początku do końca przygotowane z myślą o psich potrzebach.

Podsumowanie, rynek zoologiczny jest bogaty w przysmaki o różnych smakach. Bez problemu znajdziesz zdrowe smaczki, które będą też pyszną przekąską dla Twojego szczeniaka. Pamiętaj jednak, że nie ma idealnego produktu dla każdego psa. Jedne psy lubią te z dużą ilością mięsa, a inne chętnie jedzą przekąski na bazie warzyw. Twój szczeniak może pokochać smaczki rybne lub nawet ich nie spróbować. Nie zniechęcaj się! Znajdziesz nagrodę, która stanie się miłością od pierwszego ugryzienia, a znając większość psów, tych miłości może być całkiem dużo!

pixelpixel