szampon dla psów o czarnej sierści
Szampon dla psów o czarnej sierści
Psy o czarnej sierści są po prostu piękne. Głęboki kolor szaty robi często spektakularne wrażenie, jest wizytówką psa i dumą opiekuna. Nic dziwnego, że wiele opiekunów, zwłaszcza hodowców psów wystawowych, chce podkreślić wyjątkowe piękno swoich ulubieńców. Jak zadbać o pupila o ciemnej sierści? Mamy dla Ciebie niezawodne sposoby, by Twój pupil zachwycał z daleka!
Ciemne kolory sierści - jak zadbać o blask?
To, jak dużym wyzwaniem będzie pielęgnacja czarnej sierści, zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Najłatwiej jest zadbać o sierść psów gładkowłosych, np. u dobermanów, rottweilerów, czy jamników krótkowłosych. W większości przypadków wystarczy jedynie zetrzeć mokrą szmatką zabrudzenia i kurz i wyszczotkować, ewentualnie po prostu wykąpać psa w szamponie nawilżającym. Delikatny szampon z dodatkiem oleju kokosowego w większości przypadków powinien wystarczyć - po kąpieli Twój pies znowu będzie zachwycał!
W szamponach do sierści często stosuje się m.in. ekstrakty z henny, czy kwiatów kasztanowca - jeżeli jednak zobaczysz te składniki w składzie, pamiętaj, że produkt jest przeznaczony jedynie dla psów o jednolicie ciemnej sierści. Henna i kasztanowiec mogą wpłynąć na jakość pozostałych kolorów.
Nieco więcej pracy wymaga pielęgnacja czarnych psów szorstkowłosych. Wie o tym każdy opiekun czarnego sznaucera. Jedynym skutecznym sposobem na głęboką czerń sierści będzie regularne i staranne trymowanie. Nietrymowana sierść jest zazwyczaj poszarzała, więc nawet jeżeli nie masz w planie wystawiania swojego psa na wystawie, zadbaj o regularne rozczesywanie i trymowanie sierści - najlepiej w salonach groomerskich.
Kolor czarny jest o wiele trudniejszy do podkreślenia w przypadku psów kilku kolorach sierści. Duża część szamponów dla psów o czarnej sierści ma działanie delikatnie koloryzujące. Może więc zmieniać odcienie pozostałych kolorów. Wtedy rozwiązaniem jest intensyfikujący kolor szampon dla psów o czarnej sierści, który wydobywa naturalny blask czerni, ale jednocześnie nie zabarwia pozostałych kolorów. Tego typu szampony będą nieocenione m.in. w przypadku dalmatyńczyków, border collie, ale też berneńczyków, czy bostończyków. Ciemne odcienie zostaną podkreślone, a kontrast między jasny i czarnym umaszczeniem nadal będzie robił niezapomniane wrażenie.
Delikatny szampon dla czarnego wrażliwca
Powiedzmy to sobie otwarcie - choć piękny połysk i blask sierści czarnej i ciemnej to miły dodatek, tak k prawdę doskonały szampon, którego szukasz, przede wszystkim powinien też oczyścić skórę i sierść, nawilżyć ją bez jakichkolwiek oznak podrażnień. Tak, fajnie byłoby nadać sierści blasku, ale jeżeli twój pies jest alergikiem lub ma skłonność do nadwrażliwości, dużo ważniejsze będzie, by znaleźć produkty, które nie podrażniają skóry zwierzęcia. Jeżeli przy okazji szampon podkreśli ciemną barwę włosa, to super.
Idealny szampon dla psów wrażliwych zawiera specjalną mieszankę składników łagodzących. Warto zainteresować się produktami na bazie oleju kokosowego, który nadaje sierści blasku, a jednocześnie potrafi ukoić wrażliwą skórę. Wzbogacony proteinami szampon o naturalnych składnikach nie wywołuje podrażnień i będzie odpowiedni dla każdego rodzaju sierści.
Pamiętaj, że wysoka koncentracja produktu sprawia, że wystarczy nałożyć niewielką ilość szamponu, by dokładnie umyć pupila. Przeczytaj dokładnie sposób użycia na butelce - nie nakładaj szamponu więcej, niż wskazuje producent. Po kąpieli dokładnie spłucz całą pianę letnią wodą - pozostałości szamponu mogą wywołać niepożądaną reakcję, nawet jeżeli produkt jest naprawdę świetne jakości. Omijaj okolice oczu - najlepszy będzie produkt, który nie powoduje łzawienia, ale w większości przypadków nasze czworonogi po prostu nie lubią lejącej się do oczu wody - dokładnie tak, jak dzieci.
Brązowienie sierści - jak sobie z nią poradzić
Brązowienie sierści to częsty problem u psów szaty czarnej. Najczęściej jest to jedynie dylemat estetyczny, który nie ma zbyt wiele wspólnego ze zdrowiem pupila. Na szczęście mamy proste rozwiązanie tego problemu - wystarczy, że po wykąpaniu psa zastosujesz odżywkę z filtrem UV, która będzie zapobiegać brązowieniu sierści w przyszłości.
Odżywka do sierści czarnej - jak wybrać najlepszą
Skoncentrowany szampon dla psów o czarnej sierści to czasami nie wszystko. Warto zainwestować też w odżywkę, która nie tylko ułatwia rozczesywanie, ale też nabłyszcza. Odżywki mogą skutecznie poprawiać naturalną czarną barwę przez nabłyszczenie. Perłowy nabłyszczacz, czy odżywka bez spłukiwania z jedwabiem potrafią zdziałać cuda.
Specjalna formuła zawierająca prowitaminy pszenicy, pantenol, czy kory dębu zadba o podkreślenie blasku sierści czarnej i ciemnej.
Co możesz zrobić, by dodatkowo zadbać o ciemną barwę włosa swojego psa
Profesjonalny szampon opracowany przez specjalistów to czasami nie wszystko. Stan sierści Twojego psa świadczy też o jego stanie zdrowia. Często jednym z lepszych sposobów na zadbanie o sierść (nie tylko o czarnym umaszczeniu) jest po prostu skupienie się na zdrowiu pupila.
Czasami wystarczy zmienić karmę na lepszą, wdrożyć suplementy (np. witaminy z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe). Efekty zmiany karmy potrzebują trochę czasu, dlatego, jeżeli po kilku tygodniach nie zauważysz różnicy, możesz rozważyć wykonanie podstawowych badań, np. morfologii, czy badania moczu. Pamiętaj, że choć robiący wrażenie kolor sierści czarnej może być dla Ciebie ważny, ważniejsze jest zdrowie Twojego ulubieńca. Głęboki, czarny kolor sierści jest miłym dodatkiem, ale warto pamiętać, że nie jest najważniejszy.
Sierść bywa świetnym miernikiem stanu zdrowia pupila. Jeżeli zauważysz, że stan sierści wyraźnie pogorszył się w krótkim czasie, stała się ona szorstka i matowa, a czarny kolor poszarzał, zwróć też uwagę, czy pupil nie jest osowiały, czy ma apetyt, czy nie pojawiły się inne niepokojące objawy. Nie bój się powiedzieć o swoich obawach weterynarzowi - lepiej w końcu dmuchać na zimne, niż żałować, że nie sprawdziło się niepokojących sygnałów.
Jak zadbać o błysk ciemnej sierści przed wystawą
Przed wystawą wielu hodowców zastanawia się, w jaki sposób przygotować swojego psa, by otrzymał jak najwyższe oceny. Przygotowanie psa o ciemnym umaszczeniu jest trudniejsze niż u psów o białej sierści. Wszelkiego rodzaju kredy i korektory są przede wszystkim oszustwem, które w dodatku łatwo jest wykryć - zazwyczaj tego typu środki będą farbować dłonie sędziego.
Dobrym pomysłem będzie zabranie swojego pupila do profesjonalnego groomera. Samodzielne przygotowanie psa do wystawy może być trudne, zwłaszcza jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wystawianiem psa na ringu. Niektóre rasy wystarczy jedynie dokładnie wykąpać i wyczesać, inne potrzebują bardziej zaawansowanych zabiegów. Przede wszystkim zapoznaj się z fryzurami, które obowiązują dla danej rasy i upewnij się, że Twój groomer ma odpowiednie doświadczenie. W kwestii wyboru odpowiedniego szamponu możesz też zapytać o rekomendacje zaprzyjaźnionych hodowców.
Pojedyncze jaśniejsze włoski można delikatnie wyskubać pęsetą, jednak to rozwiązanie sprawdzi się jedynie wtedy, kiedy jest ich naprawdę mało i zachowa się wyjątkową delikatność.
