szampon przeciwświądowy dla kota

( ilość produktów: 1 )

Szampon przeciwświądowy dla kota

Świąd u kota to problem zarówno dla zwierzęcia, jak i dla opiekuna. Na szczęście pielęgnacja skóry połączona z diagnostyką oraz prawidłową terapią pozwoli go rozwiązać. Sprawdzamy, co pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry i wzmacnia barierę ochronną skóry oraz kiedy i po jaki szampon przeciwświądowy dla kota warto sięgnąć.

Przeciwświądowy szampon dla kota — jak wybrać?

Bez względu na to, czy kupujesz przeciwświądowy szampon dla kota, czy ten raczej codzienny kieruj się podobnymi zasadami. Zawsze warto wybierać produkty, które są bezpieczne i dobre jakościowo. Warto, by były pozbawione:

 • SLS,

 • parabenów,

 • silikonów,

 • sztucznych barwników.

Kiedy kupić przeciwświądowy szampon dla kota?

Szampon przeciwświądowy dla kota zaleci ci zapewne lekarz weterynarii jako wspomaganie podczas leczenia problemów przebiegających ze świądem. Do nasilonego świądu u kotów prowadzi kilka jednostek chorobowych. Mowa na przykład o alergiach, czy występowaniu niektórych pasożytów zewnętrznych. W czasie choroby organizm traci barierę ochronną skóry. A nadmierne drapanie prowadzi do uszkodzeń na powierzchni skóry, czy wypadania sierści.

Jak rozpoznać świąd u kota? Uczucie swędzenia kojarzy nam się najczęściej z odruchem drapania, jest to naturalne i dobre skojarzenie. Na świąd u kota wskazywać może jednak nie tylko drapanie, ale także nadmierne wylizywanie niektórych części ciała. Dodatkowo zwierzę odczuwające świąd może ocierać się meble czy tarzać na dywanie. Kot może być niespokojny, mieć zmniejszony apetyt i być mniej towarzyski. Wiele zależy od nasilenia problemu.

Kiedy kąpać kota?

Zdrowego kota, który nie wychodzi na zewnątrz zwykle, nie trzeba kąpać zbyt często. Trochę inaczej jest w przypadku kotów chorych, u których kąpiel będzie miała wartość leczniczą. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Dostosuj się do zaleceń lekarza weterynarii oraz informacji na etykietach szamponów przeciwświądowych. Prawidłowe stosowanie odbudowuje barierę ochronną skóry, a nieprawidłowe postępowanie może prowadzić do nasilenia problemów lub powstania nowych.

Jak kąpać kota?

Kąpiel kota zwykle nie należy do najłatwiejszych czynności, ponieważ wiele kotów nie lubi takich zabiegów. Staraj się zatem być cierpliwy i wyrozumiały.

By szampon przeciwświądowy dla kota zadziałał, postępuj zgodnie z instrukcją lekarza weterynarii lub opisanymi poniżej:

 • Szampon należy nanieść na wilgotne włosy.

 • Następnie konieczna jest prawidłowa pielęgnacja skóry i delikatnie wmasowanie szamponu od nasady aż po końce.

 • Najlepiej pozostawić szampon na 2-3 minuty. Zajmij w tym czasie kota smaczkami lub jakąś zabawą.

 • Dokładnie spłucz szampon przeciwświądowy.

 • W razie konieczności czynności można powtórzyć.

Podczas kąpieli uważaj na oczy, uszy i pyszczek swojego kota. Polewaj skórę letnią wodą. Sprawdzaj dłonią, czy nie jest zbyt gorąca lub za zimna. Po zakończeniu mycia dokładnie osusz pupila ręcznikiem. Nie zapomnij, że kota należy starannie wyczesać.

W uproszczeniu przyjmuje się, że kąpiele o charakterze leczniczym powinny trwać 10–20 minut. Dobrze przeprowadzona szamponoterapia będzie zapewne skutecznym sposobem na wspomaganie leczenia kota, a czasami może być nawet jedyną formą terapii.

Kąpiel kota nie zawsze jest łatwa, staraj się zachować środki ostrożności i trzymaj się zaleceń lekarza weterynarii. Najlepiej, jeżeli kota może kąpać więcej niż jedna osoba. Wtedy jeden z opiekunów może trzymać pupila, a drugi delikatnie masować aż do wytworzenia piany i dokładnie spłukać całą powierzchnię ciała prawidłowo osłaniając pyszczek kota.

Co zawiera szampon przeciwświądowy dla kota?

Szampon przeciwświądowy dla kota może mieć różne formuły. Zwykle w leczeniu stanów zapalnych skóry stosuje się produkty o neutralnym pH. Niektóre produkty korzystają z dobroczynnych właściwości aloesu, a inne np. z olejku melaleuca. Najczęściej jednak szampon, który łagodzi świąd, ma kilka połączonych składników, by Twój kot cieszył się dobrym samopoczuciem i komfortem bez świądu i innych problemów skórnych.

Szampon przeciwświądowy może zawierać jodofory, czyli kompleksowe związki jodu z substancjami powierzchniowo czynnymi. Takie szampony polecane bywają podczas terapii stanów zapalnych skóry na tle bakteryjnym i grzybicznym. W przypadku zmian grzybicznych stosuje się również szampon przeciwświądowy z ketokonazolem, czyli lekiem przeciwgrzybiczym. Kolejnym częstym składnikiem szamponów leczniczych jest chlorheksydyna, która posiada właściwości antyseptyczne.

Co wzmacnia barierę ochronną skóry u kota?

Szampon przeciwświądowy miewa w składzie również MSM (Methyl Sulpyhonyl Methane), czyli naturalną hipoalergiczną siarkę, która m.in. wzmacnia cebulki włosów i sprawia, że sierść jest miękka i lśniąca. Inne składnikiem łagodzącym stan zapalny skóry jest zielona herbata, rumianek, czy minerały z Morza martwego. W szamponach wykorzystywane są także kokos, owies, awokado, a także olejek herbaciany, czy olej makadamia.

Czy szampon odbudowuje barierę ochronną skóry?

Idealny szampon przeciwświądowy dla kota powinen:

 • łagodzić swędzenie,

 • odżywiać skórę i sierść,

 • nawilżać naskórek,

 • czyścić sierść,

 • być stworzony na bazie naturalnych składników,

 • nie zawierać drażniących chemikaliów,

 • nie mieć w składzie parabenów ani SLS (siarczanów),

 • być bezpieczny dla zwierząt i środowiska,

 • mieć zrównoważone pH dla skóry kotów.

Podsumowując, szampon przeciwświądowy dla kota jest potrzeby w szczególnych przypadkach. Zwykle jego użycie zaleca lekarz weterynarii. Dobry szampon musi być bezpieczny dla kota i stosowany zgodnie z zaleceniami. Uzupełnieniem jest odpowiednie leczenie oraz pielęgnowanie powierzchni skóry i sierści. Prawidłowe postępowanie odbudowuje barierę ochronną skóry i jest czynnikiem łagodzącym stan zapalny skóry kota.

pixelpixel