Szampony dla kota

( ilość produktów: 1 )

jak kąpać kota

 

Szampony dla kota

Nie da się ukryć, że koty raczej nie przepadają za kąpielami. Na szczęście są to zwierzęta, które zazwyczaj potrafią zadbać o swoją higienę i nie potrzebują tak regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, jak psy. Nie zawsze jednak da się całkowicie uniknąć wykąpania kota. Koty starsze, z nadwagą i chore mogą potrzebować w higienie pomocy opiekuna. Czasami pupil po prostu się zabrudzi i potrzebna jest natychmiastowa interwencja. Jeszcze innym przypadkiem będzie zalecenie weterynarza - dermatologiczny szampon przeciwłupieżowy lub przeciwświądowy jest wtedy elementem terapii. Jaki szampon dla kota wybrać? Sprawdź z nami, jak zaopiekować się czule swoim ulubieńcem.

Czy można wykąpać kota w szamponie dla ludzi

Choć świadomość opiekunów w zakresie opieki nad zwierzętami jest coraz większa, użycie do kąpieli kota szamponu dla ludzi to nadal jeden z najczęstszych błędów. Szampony dla ludzi mają inne pH, mogą przesuszyć delikatną skórę czworonoga. Szampony dla ludzi zawierają też zazwyczaj wiele dodatków, które mogą podrażnić ulubieńca, zbyt intensywne są też zapachy naszych kosmetyków.

W naszym sklepie znajdziesz szampony dla kota, które odpowiadają na najróżniejsze potrzeby: proteinowy szampon dla większego blasku, hipoalergiczny dla wrażliwca, ułatwiający rozczesywanie dla kotów długowłosych, dermatologiczny dla kota z łupieżem. Naszych produktów możesz używać nawet dla najbardziej wymagających czworonogów.

Suchy szampon, czyli jak uniknąć kąpieli kota

Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że Twój kot wolałby uniknąć gruntownej kąpieli w wannie. Woda, piana i suszenie - tradycyjna kąpiel to proces, przed którymi duża część kotów broni się na wszystkie możliwe sposoby. Na szczęście nie zawsze konieczne jest przeprowadzenie całej operacji "kąpanie kota".

W przypadku mniejszych zabrudzeń sprawdza się zastosowanie suchego szamponu. Suchy szampon sprawdzi się, jeżeli chcesz na szybko odświeżyć sierść kota, a jednocześnie nie jest konieczne stresowanie go całą procedurą kąpieli. Wystarczy wstrząsnąć, zaaplikować, a po chwili wyczesać. Zaletą suchego szamponu jest możliwość zastosowania miejscowego. Powiedzmy sobie szczerze - w większości przypadków nie jest konieczne gruntowne kąpanie. Jeżeli kot boi się wody, szampon suchy może być sposobem na to, by zmniejszyć stres ulubieńca.

Suche szampony dla kota nie mogą całkowicie zastąpić kąpieli, kiedy ta jest naprawdę konieczna, jednak w przypadku drobniejszych zabrudzeń sprawdza się doskonale.

Jaki szampon dla kotów krótkowłosych

Pielęgnacja kotów krótkowłosych jest zazwyczaj raczej nieskomplikowana i nie wymaga specjalnych przygotowań. Mniejsze są też wymagania do szamponów dla pupila. Nie jest też konieczne czasochłonne rozczesywanie, dlatego szampon dla kota o krótkiej sierści nie musi mieć specjalistycznych formuł zapobiegających plątaniu. Wystarczy delikatny szampon pielęgnacyjny dla kotów. Możesz wybrać szampon przeznaczony dla konkretnego umaszczenia, jednak jeżeli Twój kot nie jest gwiazdą wystaw, najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu szampon do codziennej pielęgnacji z naturalnymi składnikami.

Jak wybrać szampon dla kotów długowłosych

W przypadku kotów długowłosych pielęgnacja jest zazwyczaj o wiele bardziej pracochłonna i wymaga szczególnego przygotowania. Szampony dla kotów długowłosych najczęściej ułatwiają rozczesywanie sierści Twojego pupila i przygotowują ją na dalsze zabiegi. Najczęściej mimo wszystko jeden kosmetyk jest niewystarczający - poza szamponem konieczne jest zastosowanie odżywki. Kosmetyki dla kotów długowłosych odgrywają naprawdę ważną rolę - nie tylko nadają połysk, ale też sprawiają, że rozczesywanie kotów trwa o wiele krócej i jest bardziej komfortowe dla pupila.

Przed kąpielą kota koniecznie dokładnie go rozczesz, korzystając ze specjalnego sprayu ułatwiającego rozczesywanie. Pominięcie tego kroku grozi jeszcze większym splątaniem kołtunów, które szczególnie ciężko jest rozpracować. W pielęgnacji kotów z długim włosem szczególnie ważna jest systematyczność, dlatego, zamiast unikać zabiegów, przyzwyczajaj do nich pupila, by przekonać go, że w pielęgnacji kota nie ma przecież niczego strasznego.

Jaki szampon dla wrażliwej skóry kota

Jeżeli masz kota ze skłonnością do alergii lub o wrażliwej skórze, na pewno wiesz, że szampon dla kota musi być wybrany z wyjątkową ostrożnością. Do złagodzenia podrażnień wybierz delikatny preparat hipoalergiczny. Naturalne składniki ukoją delikatną skórę zwierzęcia. Pamiętaj, że przy problemach większych niż zwykła nadwrażliwość warto udać się do weterynarza - być może pupil będzie wymagał terapii leczniczej.

Szamponoterapia - kiedy kąpiel leczy kota?

Szamponoterapia to jedna z najczęściej stosowanych terapii leczniczych dla chorób dermatologicznych. Często stosowane są wtedy specjalistyczne szampony medyczne. Odpowiedni preparat dla zwierząt wybiera wtedy weterynarz, lepiej nie stosować kuracji na własną rękę. Lekarz powinien też wybrać odpowiednią dla konkretnego przypadku częstotliwość kąpieli.

By leczenie szamponem leczniczym zadziałało, koniecznie zastosuj się do zaleceń. Duża część produktów tego typu wymaga pozostawienia na skórze i sierści szamponu, by składniki aktywne zaczęły działać. To zazwyczaj nieszczególnie podoba się kotu i to nie jest raczej żadne zaskoczenie, jednak stosowanie się do instrukcji weterynarza jest konieczne, by szampon zadziałał. Po określonym czasie koniecznie spłucz dokładnie kosmetyki - resztki piany pozostawione na skórze same w sobie mogą prowadzić do przesuszenia skóry, nawet jeżeli korzystasz z delikatnych szamponów.

Jak często kąpać kota

Kąpanie kotów jest tematem, który budzi wiele emocji wśród kociarzy. Wiele jest osób, które uważają, że tych zwierząt nie trzeba kąpać wcale, ponieważ same doskonale radzą sobie z higieną. Inni kąpią kota nawet raz w tygodniu.

Wiele zależy od tego, jaki tryb życia prowadzi Twój pupil. Na pewno bardziej będziemy dbać o higienę, jeżeli ulubieniec to kot niewychodzący i śpi w Tobą w łóżku. Kiedy zwierzak zacznie nieprzyjemnie pachnieć, konieczne jest wtedy doprowadzenie go do porządku.

Z drugiej strony, żyjący wolno kot wychodzący, który nie ma wstępu do sypialni i nie potrzebuje dodatkowej pomocy w higienie, może być kąpany nieco rzadziej. Na to, jak często warto kąpać kota, ma wpływ wiele czynników, w tym wiek kota, stan sierści, jej rodzaj i długość, a nawet waga kota. Tak, ulubieniec z nadwagą może potrzebować częstszego mycia, ponieważ dodatkowe kilogramy utrudniają dotarcie językiem do sierści na całym ciele.

Co do zasady nie kąpie się najmłodszych kociąt. Maluchy można wykąpać najwcześniej około szóstego tygodnia życia. Potem najlepiej przyzwyczajać do docelowej częstotliwości kąpieli, w zależności od tego, jakie są wasze potrzeby.

Najważniejszą zasadą dotyczącą kąpania kota jest to, by zawsze sięgać po specjalny szampon dla kota. Buteleczki są dostępne w różnych objętościach, a w podróży możesz zabrać ze sobą awaryjną saszetkę. Szampon dla ludzi będzie dla pupila nieodpowiedni, dlatego dla jego zdrowia lepiej nie robić wyjątków.

pixelpixel