Transport psa

( ilość produktów: 29 )

 

Jak zaplanować transport psa w samochodzie — w Rikoland mamy na to sposób!

Niezależnie od tego, czy zabierasz swojego pupila na każdą wycieczkę, czy wsiadacie do samochodu razem, tylko by zabrać ulubieńca do weterynarza, konieczne jest przygotowanie się do jazdy z czworonożnym pasażerem. Nieodpowiedzialne przewożenie psa w samochodzie może skończyć się w najlepszym wypadku mandatem, a w najgorszym — zagrożeniem zdrowia i życia (zarówno Twojego, ludzkich pasażerów, jak i psa). Na szczęście w Rikoland mamy niemal wszystko, co jest Ci potrzebne do jazdy samochodem z psem.

Niewłaściwe przewożenie psa w samochodzie — czy wiesz, jak nie można jeździć z psem?

Przepisy o ruchu drogowym nie regulują sposobu przewozu psów i innych zwierząt. Kara grzywny grozi jednak za użytkowanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej w samochodzie. Zwierzę nie może też wpływać na ograniczenie widoczności i swobodnie przemieszczać się w samochodzie podczas jazdy. Ustawa o ochronie zwierząt stosuje wykładnię, według której transport zwierząt nie powinien narażać na ich zbędne cierpienie i stres. Ustawodawcy dają więc opiekunom dużą swobodę i zwracają uwagę przede wszystkim na zdrowy rozsądek.

Nie jest więc określony dokładny sposób przewożenia psa w samochodzie, a jedynie warunki, jakie musi spełniać wybrany sposób. W praktyce oznacza to, że nie można przewozić psa w samochodzie "luzem" - bez pasów, transportera, czy klatki kennelowej. Podczas gwałtownego hamowania zagrożone jest nie tylko życie i zdrowie psa, ale też pasażerów.

Transporter dla psa, czy szelki samochodowe — co wybrać

Wiemy już, czego unikać, jednak pozostaje otwarte podstawowe pytanie: jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?

Przewożenie zwierząt jest najłatwiejsze, kiedy pupil jest stosunkowo mały. Sposób transportu koniecznie trzeba więc uzależnić od rozmiarów psa. W przypadku małych psów najbezpieczniejszy jest po prostu transporter, ewentualnie torba transportowa. Transporter można przypiąć na tylnym siedzeniu, jednak bezpieczniejszą opcją będzie umieszczenie go na podłodze między przednim siedzeniem a kanapą z tyłu. Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest też fotel do samochodu dla psa — rozwiązanie analogiczne do fotelików dziecięcych.

Torba transportowa dla psa, czy transporter

Torba transportowa to wygodne rozwiązanie, kiedy przenosisz psa na małych dystansach pieszo. Jeżeli jednak chcesz przewozić psa w samochodzie — bezpieczniejszy będzie transporter, który łatwiej jest przypiąć w pasy bezpieczeństwa. Torba transportowa jest lepsza niż nic, jednak lepiej sprawdzi się na spacerze, niż w samochodzie.

Torba transportowa świetnie sprawdzi się za to, jeżeli chcesz przewozić psa w komunikacji miejskiej!

Jak przewozić dużego psa

Nieco inaczej przewozi się dużego psa, który nie zmieści się do klasycznego transporterka. Duże psy mogą podróżować przypięte szelkami samochodowymi. To rodzaj szelek na krótkiej smyczy zakończonej wpinką do pasów bezpieczeństwa na tylnej kanapie.

Psiego pasażera możesz przewozić również w klatce transportowej umieszczonej w bagażniku auta. Możliwość zastosowania takiego samochodu zależy jednak od wielkości czworonoga i rodzaju samochodu — najlepsze do tego celu będą samochody typu kombi.

Jak zapewnić psu komfort w podróży

Dla wielu psów podróże są dużym stresem. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by przepracować psie lęki i wyeliminować niepotrzebne cierpienie Twojego czworonożnego przyjaciela. Sam fakt przyzwyczajenia psa do jazdy wpływa na jego bezpieczeństwo — zdenerwowany pies może skutecznie rozpraszać kierowcę. Grzeczny i spokojny pies to jeden czynnik stresujący mniej. Choć o wiele łatwiej przekonać do jazdy szczeniaka, nawet dorosły pies może polubić wycieczki.

Czasami jazda samochodem może zostać oswojona przez trening z psim behawiorystą, który podpowie, jak przyzwyczaić czworonoga do transportera, wsiadania do samochodu, czy samej jazdy. Wspólne podróże ułatwią też nasze produkty. Duża część psów cierpi na chorobę lokomocyjną, której objawy są szczególnie nieprzyjemne podczas gwałtownych przyspieszeń. Rozwiązanie jest naprawdę banalne — to aviomarin dla psów. Jeżeli problemy pupila mają podłoże nerwowe, przed podróżą warto spróbować delikatnych środków uspokajających — np. obrożę z CBD. Jeżeli rozważasz zastosowanie środków farmakologicznych, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem!

Pamiętaj, by dostosować czas podróży samochodem do możliwości ulubieńca. Jeżeli wybierasz się w dłuższą trasę, zaplanuj postoje, by pupil mógł załatwić potrzeby fizjologiczne. Pozwól psu rozprostować kości i zaczerpnąć świeżego powietrza. Zabierz też ze sobą wodę w poidle dla psa lub misce podróżnej. Pies nie powinien dostawać pokarmu bezpośrednio przed podróżą.

Większe psy, zwłaszcza starsze, mogą mieć problem z wejściem do auta. Niezależnie od wielkości psa, niektóre rasy mają też problemy z układem ruchu. Rozwiązaniem może być składana rampa ułatwiająca wejście do samochodu.

Nigdy nie zostawiaj psa w nagrzanym samochodzie.

Jak przygotować samochód przed podróżą z psem

Czworonóg w samochodzie nie ułatwia kierowcy utrzymania porządku w aucie. Kiedy zadbasz już o bezpieczeństwo i komfort pupila, w kolejnym kroku możesz zabezpieczyć przestrzeń. Łapki ubrudzone podczas postojów to nie jedyne zagrożenie. Szczeniak, czy starszy pies nie zawsze kontrolują swoje potrzeby fizjologiczne. Wnętrze samochodu warto więc zabezpieczyć specjalną matą do auta.

Większość nieprzyjemnych sytuacji da się przewidzieć. Transporter można na wszelki wypadek wyłożyć podkładami higienicznymi, zawsze warto też mieć pod ręką nawilżane chusteczki, ręczniki papierowe, czy neutralizator zapachu w sprayu. To bardzo proste sposoby, by nie dać się zaskoczyć w kryzysowej sytuacji.

Trekking i jazda rowerem z małym psem — sprawdź rozwiązania dla aktywnych

Dla większości z nas podróże z psem oznaczają przede wszystkim samochód, jednak jeżeli wolisz aktywnie spędzać czas, mamy rozwiązania dostosowane także do niekonwencjonalnych sposobów przemieszczania się z psem.

W Rikoland znajdziesz wybór koszy rowerowych dla pupila. Choć początkowo podczas jazdy pies może być nieco zdziwiony, odpowiedni trening sprawi, że ten środek transportu może stać się waszym ulubionym. Jeżeli lubisz włóczęgi w terenie, a Twój pies nie jest w stanie przemieszczać się na takich dystansach, jak Ty, zainteresuj się plecakiem do transportu psa. Niestety, takie rozwiązania sprawdzą się jedynie w przypadku mniejszych psów.

W przypadku średniego psa może się za to sprawdzić przyczepka do roweru. To bezpieczne rozwiązanie, także dla nieco bardziej nerwowych psów. Pies w przyczepce nie będzie utrudniał kierowania pojazdem. Specjalna krótka smycz ogranicza ruchy pupila i uniemożliwia ucieczkę po otworzeniu przyczepki.

Miłość do czworonożnego przyjaciela sprawia, że duża część z nas nie chce opuszczać pupila nawet na chwilę. W Rikoland znajdziesz transportery i dodatkowe akcesoria, które sprawią, że Twój pies pokocha wspólne wyprawy.

pixelpixel