Zabawki edukacyjne dla psa

( ilość produktów: 4 )

Zabawki edukacyjne dla psa

Nikogo nie trzeba przekonywać, że psy to bardzo mądre zwierzęta. Przyjmuje się, że inteligencja większości psów jest na poziomie trzy, czteroletniego dziecka. Zabawki rozwijające inteligencję ucieszą więc na pewno pupila, który potrzebuje nowych wyzwań, by nie popaść w nudę. Wielu opiekunów doskonale zdaje sobie sprawę, że psy potrzebują codziennego ruchu, by zachować sprawność, prawidłową masę ciała i pozbyć się buzującej energii. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że zajęcia umysłowe są tak samo ważne jak codzienny, długi spacer.

Czemu warto poświęcić czas na rozwijające zabawy edukacyjne z psem i jakie zabawki będą najlepiej rozwijać potencjał intelektualny pupila - sprawdźmy to razem!

Dla każdego psa - zabawki edukacyjne

Zabawy pobudzające inteligencję mogą mieć bardzo różną formę. Łączy je to, że wymagają od pupila skupienia, zastanowienia się nad zadaniem, wysiłku umysłowego. Poziom trudności możesz dostosować do możliwości psa, zabawę możesz też zorganizować w każdych okolicznościach, dlatego przeszkodą nie jest wiek, stan zdrowia, czy miejsce, w którym jesteście.

Właśnie z tego powodu zabawki edukacyjne dla psa tradycyjnie zaczynają cieszyć się większą popularnością, kiedy na dworze zaczyna robić się coraz chłodniej, a nas, opiekunów, łapią typowe infekcje sezonowe (lub w ostatnim czasie - kwarantanny). Zabawki edukacyjne pomagają miło i aktywnie spędzić czas z pupilem w domu. Specjalne gadżety nie zawsze są konieczne, lecz zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o czworonogu, dlatego warto z nich korzystać.

Najlepsze zabawki edukacyjne dla psa

Przede wszystkim - pamiętaj, by dostosować zabawki i poziom trudności do swojego pupila. Choć fajnie byłoby mieć super zdolnego psa, nie musisz od razu wyciągać najtrudniejszych propozycji, zwłaszcza jeżeli dopiero zaczynacie swoją przygodę z zabawkami edukacyjnymi. Być może Twój pupil będzie mieć wrodzony talent do psich łamigłówek, lecz możliwe jest też, że zabawa wymagająca skupienia będzie przede wszystkim okazją, by popracować nad wyzwaniami behawioralnymi (np. duże pobudzenie psa lub odwrotnie - duża nieśmiałość i ostrożność).

Większość zabawek edukacyjnych opiera się na odnajdywaniu przysmaków. Smakołyki muszą zostać wywęszone (jak w przypadku maty węchowej) lub wyciągnięte z labiryntów i schowków. By zdobyć nagrodę, psiak musi zrozumieć, co trzeba zrobić, by wyciągnąć nagrodę i być wystarczająco cierpliwym, by ją zdobyć. Trudniejsze zabawki edukacyjne często wymagają od psa dużej cierpliwości i delikatności - jeżeli Twój pupil ma problemy z nadmiernym pobudzeniem i ekscytacją, lepiej zacząć od najmniej skomplikowanych zabawek, które najczęściej wykorzystują mechanizmy typu "zgadnij, pod którym kubeczkiem jest smakołyk".

Dopasuj trudność zabawki do możliwości

Najlepsze zabawki edukacyjne dla psa to więc przede wszystkim te, które mają dopasowany stopień zaawansowania - świetne są zabawki z serii Dog Activity od Trixie, które są dostępne w wielu wariantach, zróżnicowanych pod względem stopnia trudności. Dla psów, które dopiero zaczynają, pewniakiem będą też zabawki kong. Klasyczne kongi, które wymagają wyciągnięcia przysmaków ze środka wyciszają i uspokajają go i choć może się wydawać, że nie jest to typowa zabawka rozwijająca inteligencję psa - może być doskonałym początkiem, by zacząć zabawy tego typu. Wyciąganie pysznej pasty językiem wymaga przecież skupienia i wytrwałości - umiejętności, które są konieczne, by zająć się bardziej wymagającymi wyzwaniami.

Idealna zabawka powinna z jednej strony stanowić dla psa wyzwanie, ale jednak być na tyle prosta, by nie wywoływać u zwierzaka niepotrzebnej frustracji. Pamiętaj, że ma to być świetny sposób na spędzenie czasu razem, a nie wymagająca szkoła psich geniuszy.

Kiedy zabawy edukacyjne dla psa są wyjątkowo pomocne

Zabawki na inteligencję mogą stanowić element waszego stałego repertuaru lub być traktowane jako zestaw awaryjny. Zabawki, które pozwalają milo spędzić czas w domu, są szczególnie pomocne szczególnie w kilku sytuacjach:

Choroba lub rehabilitacja zwierzęcia

Choroba pupila, która uniemożliwia czasowo jego większą aktywność może być dużym wyzwaniem - zarówno dla opiekuna, jak i dla samego zwierzaka. Pies, zwłaszcza aktywny, chciałby wrócić do codziennych, długich spacerów, treningów, intensywnej zabawy. Kiedy tradycyjny trening jest niemożliwy, spokojne (lecz wciągające) aktywności intelektualne pozwalają odciągnąć uwagę od tęsknoty za swobodnym, długim spacerem.

Zabawki edukacyjne mogą być używane niezależnie od sprawności ruchowej psa. Nie ma znaczenia, czy zabawka jest używana przez aktywnego szczeniaka, który nie może się swobodnie wyhasać po zabiegu, czy seniora, który nie ma już siły na intensywną zabawę, ale nadal potrzebuje zajęcia, by nie popaść w nudę. Rozwój jest możliwy w każdym wieku, a starszego psa nadal można nauczyć nowych sztuczek.

Choroba opiekuna

Pies potrzebuje się codziennej dawki ruchu i aktywności, inaczej zacznie sobie sam znajdować zajęcie w domu - niekoniecznie takie, jakiego życzyłby sobie opiekun. Są dni, kiedy odpowiedzialność za pupila staje się wyjątkowo trudna. Tak jest w przypadku choroby, zwłaszcza takiej, która sprawia, że samo podniesienie się z łóżka, żeby wyjść na szybie wyjście toaletowe, staje się wyzwaniem. Jeżeli nie masz nikogo, kto w gorszy dzień zajmie się wyprowadzeniem ulubieńca, możesz przetrwać ten czas, proponując pupilowi zestaw zabawek - szczególnie takich, które nie wymagają od opiekuna dużego zaangażowania. Kong, mata węchowa, czy smakołyki umieszczone w schowkach gry logicznej dla psa to tylko kilka propozycji produktów, które uratują Cię w trudnej sytuacji.

Ważne: Zabawka sprawi, że pies będzie miał zajęcie, które może być dla Ciebie mało wymagające, jednak większość akcesoriów wymaga przynajmniej nadzoru opiekuna. Jeżeli potrzebujesz się solidnie wyspać, zostawienie ulubieńca z zestawem łamigłówek nie jest dobrym pomysłem.

Kwarantanna (Twoja lub psa - po szczepieniu)

Kwarantanna, Twoja lub Twojego psa to często wyzwanie. Nuda, potrzeba zabawy sprawia, że wytrzymanie z pupilem w czterech ścianach może być naprawdę trudne. To jednak świetna okazja, by nauczyć ulubieńca różnych sztuczek. Mata węchowa, piłka typu kula smakula o większym stopniu trudności, czy zabawki edukacyjne trixie, w których pies musi otwierać zapadki i szufladki, żeby zdobyć przysmak - to brzmi jak plan na doskonałą zabawę. Każdego dnia proponuj pupilowi nowe wyzwanie, a przekonasz się, że jest on bystrzejszy, niż myślisz!

Zabawa, trening, nauka sztuczek - ustal swój cel

Możesz używać zabawek edukacyjnych dla psa tak, by spełniać swoje cele. To tylko narzędzia. Możesz tych samych produktów, akcesoriów używać na różne sposoby, by uzyskać różne rezultaty. To jedynie "pomoce naukowe". Gadżety są fajne, ale to Ty pokazujesz pupilowi, jak z nich korzystać.

Możesz wykorzystać zabawki edukacyjne, by zająć czas aktywnemu psu, wspólnie spędzić czas i wzmocnić waszą więź, lub wykorzystać je do treningu i nauki nowych umiejętności. W zależności od Twoich planów możesz uzyskać różne rezultaty.

Zabawki edukacyjne dla psa mogą pomóc się odstresować, rozluźnić, zwiększyć pewność siebie psa, zbudować opartą na zaufaniu relację, czy nauczyć nowych sztuczek. Zabawa nie tylko pobudza szare komórki do wysiłku, ale też może pomóc w pracy nad wyzwaniami behawioralnymi.

Jak nauczyć psa nowych komend z pomocą zabawek edukacyjnych?

Wiele psów uwielbia się uczyć nowych sztuczek. Często mówi się, że szczególne predyspozycje w tym zakresie mają niektóre rasy psów: border collie, owczarek niemiecki, golden retriever, doberman, czy jack russel terrier. Są to rasy psów, które łączą w sobie nieprzeciętną inteligencję z silną potrzebą zajęcia. Tak naprawdę jednak nie ma żadnych ograniczeń rasowych i zabawka edukacyjna może przynieść wiele radości także kundelkowi (według swoich opiekunów najmądrzejsze psy na całym świecie) i psom jakiejkolwiek rasy.

Niezależnie od tego, czy chcesz się pobawić z pupilem, czy trenować nowe sztuczki (np. "zostaw", "czekaj", "oddaj"), sesje powinny być krótkie, ok. 15-minutowe. Twój pies naprawdę bardzo się stara spełnić Twoje oczekiwania, ale naszym zadaniem jako opiekunów jest zakończenie zabawy, kiedy widzisz, że pies jest już wyraźnie zmęczony. Dla nas te łamigłówki mogą wydawać się banalne, ale uwierz, dla Twojego psa znalezienie sposobu na wyciągnięcie smakołyka z kryjówki jest nie lada wyzwaniem!

Pamiętaj, że za pierwszym razem pupilowi może się nie udać. Nie okazuj wtedy zniechęcenia - pupil szybko to wyczuje i może zniechęcić się do zabawy. Bardziej nieśmiałe pieski możesz zachęcić do zabawy, np. pokazując, w jaki sposób otworzyć jeden ze schowków. Pokaż mu też smakołyk, by zachęcić do dalszych poszukiwań. Psy bardziej reaktywne będą za to potrzebowały raczej wyciszenia, by nie przewróciły poszczególnych elementów ze względu na zbyt dużą ekscytację.

Nasz sklep to idealne miejsce, by zaopatrzyć się w zapas zabawek dla psa, nie tylko tych edukacyjnych. Na pewno znajdziesz produkt, który pomoże Ci w rozwinięciu naturalnych zdolności Twojego czworonożnego geniusza. Ten talent już teraz w nim drzemie, trzeba go tylko odkryć!

Zabawki edukacyjne dla psa DYI

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z zabawkami na inteligencję dla psa, możesz spróbować samodzielnie wykonać pierwsze akcesoria.

Najłatwiejszą (i wymagającą najmniejszej ilości przygotowań) jest gra w zakrywanie kubeczkami przysmaków. Zasady są proste: przygotowujesz dwa kubeczki (np. po jogurcie lub dwa kubki z solidnego plastiku), ukrywasz pod jednym z nich przysmak i przesuwasz kubeczki, zmieniając ich ustawienie względem siebie. Zadaniem psa jest odkrycie, pod którym kubeczkiem jest przysmak. Pamiętaj, by za pierwszym razem przesuwać kubeczki bardzo powoli, by pupil zrozumiał, co się dzieje.

Jeżeli zauważysz, że ten sposób spędzania wolnego czasu sprawia wam obojgu przyjemność, zamów bardziej skomplikowane zabawki - oferujemy naprawdę duży wybór, który zachwyci każdego, kto lubi spędzać czas ze swoim psem. Życzymy miłej zabawy!

pixelpixel