Żwirek dla kota

( ilość produktów: 19 )

jaki żwirek dla kota

Żwirek dla kota

Żwirek dla kota to jeden z podstawowych produktów, regularnie kupowanych przez każdego kociarza. Jednocześnie, dostosowanie żwirku do preferencji Twojego pupila jest konieczne, by uniknąć problemów kuwetowych. Do wyboru masz coraz więcej rodzajów żwirków, w tym takie dla kotów długowłosych, neutralizujące przykre zapachy, czy nieprzyczepiające się do kocich łapek. Odpowiednio dobrany żwirek dla kota potrafi naprawdę podnieść jakość życia z kotem, dlatego warto poświęcić chwilę, by sprawdzić, jaki produkt sprawdzi się w Twoim domu.

Opieka nad kotem to nie tylko głaskanie mruczącego pupila i wspólne zabawy. Czasami po prostu trzeba zadbać o kuwetę. Nie jest to może ulubiona część dnia, ale mamy wszystko, co ułatwi Ci zadbanie o czystość w kociej toalecie. Żwirek dla kotów to jeden z tych produktów, na których nie warto oszczędzać. Lepszy żwirek najczęściej jest bardziej wydajny i w skali miesiąca okazuje się rozwiązaniem bardziej przyjaznym dla portfela.

Żwirek zbrylający i niezbrylający - wady i zalety

Najbardziej podstawowy podział żwirków wyróżnia dwa typy: żwirek zbrylający i żwirek niezbrylający żwirek dla kota. Oba rodzaje żwirków sprawdzają się w innych sytuacjach, inny jest też sposób ich codziennej obsługi. Choć większość opiekunów kotów wybiera żwirki zbrylające, niezbrylające również mają swoich zwolenników.

Żwirek zbrylający dla kota

Żwirki zbrylające to takie, które w kontakcie z wilgocią tworzą grudki, które łatwo można usunąć na kuwety. Zazwyczaj bardzo dobrze pochłaniają wilgoć. Utrzymanie czystości w kuwecie polega na regularnym usuwaniu zarówno odchodów, jak i grudek. Następnie dosypuje się żwirku do poprzedniego poziomu wypełnienia. Co jakiś czas należy wymienić cały żwirek i dokładnie umyć kuwetę. Najczęściej wybieranym żwirkiem tego typu jest żwirek bentonitowy.

Żwirek niezbrylający dla kota

Żwirki niezbrylające w kontakcie z wodą zachowują się inaczej. Żwirek wchłania wilgoć, zachowując dotychczasową strukturę. W tym przypadku usuwa się zanieczyszczenia stałe, natomiast mokrą część podłoża należy przemieszać, by grudki, które pochłonęły wilgoć, wymieszały się z resztą żwiru. Do tej kategorii należą niektóre żwirki drewniane i silikonowe. Szczególne zastosowanie mają roślinne żwirki niezbrylające (drewniane, kukurydziane itp.). Są one polecane kociakom, które podjadają żwirek i dorosłym kotom o zaburzeniach behawioralnych. Kocięta często podjadają żwirek z ciekawości - jeżeli takie zachowanie występuje u dorosłego kota, warto skonsultować się z behawiorystą.

Podział żwirków pod kątem surowca

Żwirek drewniany

Drewniane żwirki dla kotów są niezwykle popularne wśród kociarzy i świetnie akceptowane przez same koty. Żwirek tego typu skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy, przy tym sam ma naturalny zapach, który sprawdza się nawet w przypadku wrażliwych kotów. Podłoże drewniane jest też rozwiązaniem ekologicznym, niektórzy producenci chwalą się, że ich żwirki można przeznaczyć na kompost. Żwirki drewniane występują zarówno w wersji zbrylającej, jak i niezbrylającej. Czy sprawdzają się w życiu codziennym? Odpowiedź jest niejednoznaczna. Zasadniczo, im droższy żwirek drewnianym, tym lepsza jest jego jakość. Droższe żwirki drewniane nie roznoszą się po mieszkaniu, usuwają nieprzyjemny zapach i są niezwykle wydajne. Jest jednak wielka przepaść między żwirkami lepszymi żwirkami drewnianymi i najtańszymi produktami. Warto wydać kilka złotych więcej, by zyskać czystość i... zadowolonego kota. Żwirek drewniany doskonale sprawdzi się w większości kocich domów.

Żwirek bentonitowy

Żwirki bentonitowe to dla wielu opiekunów kotów po prostu pewny wybór. To odpowiedni żwirek dla większości kotów. Żwirki z bentonitu zawsze będą zbrylające - wiele osób uważa, że są one najlepsze głównie ze względów higienicznych. Żwirek bentonitowy dobrze wiąże zapachy, sam jest przy tym najczęściej bezzapachowy. Zbryla bardzo szybko, dzięki czemu jest bardzo wydajny. Podłoże bentonitowe zazwyczaj nie przyczepia się szczególnie do łapek, więc zwierzę nie będzie go wynosić na łapkach przy wynoszeniu z kuwety. Jeżeli masz kota długowłosego, polecamy Ci żwirki typu compakt, o bardzo drobnej frakcji. Użycie żwirku compact będzie też dobrym pomysłem w przypadku psów o delikatnych łapkach. Niezwykle istotne jest, by pamiętać, że choć żadnego ze żwirków dla kotów nie można wyrzucać do toalety, to bentonit w kanalizacji spowodowałby największe straty. Do toalety można wyrzucać jedynie odchody.

Żwirek silikatowy (żwirek silikonowy)

Żwirek silikonowy, wytwarzany z krzemionki to rozwiązanie, które bardzo szybko zagościło w wielu domach. Jest bardzo skuteczny w usuwaniu nieprzyjemnego zapachu, a jednocześnie doskonale prezentuje się w kuwecie, co dla wielu osób jest nie bez znaczenia. Silikonowy żwirek jest najczęściej bezzapachowy, coraz częściej pojawiają się też opcje zapachowe. Niestety nie wszystkie koty podzielają ten entuzjazm. Niektórym kotom przeszkadza szeleszczący dźwięk żwirku i jego twardość. Dobre samopoczucie kota jest priorytetowe, dlatego próbę użycia żwirku silikonowego rozpocznij od mniejszego opakowania. Część kotów nie odczuwa żadnej różnicy, dlatego nie skreślaj go od razu. Na pewno zaletą żwirku silikonowego jest mniejszy nakład pracy włożony w utrzymaniu kociej kuwety w czystości.

Żwirek kukurydziany, sojowy

Kukurydziany i sojowy (tofu) żwirek dla kota to produkty, które powoli zdobywają zaufanie opiekunów kotów. To naturalne rodzaje żwirków, które mogą być alternatywą dla żwirków drewnianych. Podłoże będzie mieć przyjemny i naturalny, ale bardzo delikatnie wyczuwalny zapach, który jest przyjemny zarówno dla kota, jak i dla jego opiekuna. Część producentów utrzymuje, że żwirki drewniane można spuszczać w toalecie, jednak my tego nie polecamy - lepiej nie ryzykować zapchania kanalizacji.

Jak wybrać odpowiedni żwirek dla kota

Szeroki wybór żwirków nie ułatwia podjęcia decyzji. Jaki żwirek dla kota wybrać? Przede wszystkim, podłoże do kuwety powinno spełniać potrzeby zarówno Twoje, jak i Twojego kota. W końcu ostatecznie to Ty sprzątasz kocią kuwetę i jej okolice. Najprostszym rozwiązaniem jest stosowanie żwirku, który był stosowany w kuwecie pupila w hodowli. Masz wtedy pewność, że jest to produkt, do którego pupil jest już przyzwyczajony. Jeżeli spełni też Twoje oczekiwania - nie zmieniaj go pochopnie na inny. Kot to zwierzak, dla którego ustalona rutyna jest bardzo ważna. Pory odpoczynku i zabawy, ulubiona karma, a nawet kuweta i podłoże do niej powinny być w miarę możliwości stałe.

Jeżeli jednak trafia do Ciebie kotek, który po prostu przyszedł do Ciebie i zdecydował, że od dziś jest Twoją rodziną (znamy wiele takich historii), wyboru żwirku możesz dokonać po prostu metodą prób i błędów. Pamiętaj, że koty to prawdziwi indywidualiści, więc produkty polecane przez znajomych kociarzy nie zawsze spotkają się z aprobatą pupila. Zacznij od kupowania małych opakowań żwirku i sprawdzaj, czy kot chętnie korzysta ze swojej kuwety.

Żwirek powinien odpowiadać kotu z jednego, bardzo ważnego powodu. Nieodpowiedni (zdaniem pupila) żwirek dla kota może sprawić, że w najgorszym wypadku przestanie on korzystać z kuwety. "Niespodzianki" pozostawiane poza kuwetą są raczej ostatnią rzeczą, jaką człowiek ma ochotę zobaczyć po powrocie z pracy, dlatego by uniknąć podobnych przygód, najbezpieczniej jest po prostu wybrać żwirek, który będzie odpowiadał kotu.

Żwirek dla kota nie jest może produktem, który kupujemy ze szczególną ekscytacją, lecz życie z kotem bez niego jest niemożliwe (nasypanie do kuwety piasku nie wchodzi przecież w rachubę). Odpowiedni żwirek zapewni za to czystość w okolicy kuwety, usunie nieprzyjemne zapachy i usprawni obowiązki związane z utrzymaniem kuwety w czystości.

Świetnym rozwiązaniem, które poprawia wydajność żwirku i pozwala pozbyć się przykrych zapachów, jest neutralizator zapachów do kuwet. Posypanie nim żwirku sprawia, że korzystanie z kuwety stanie się bardziej higieniczne. Neutralizatory (znane też jako pochłaniacze) są też w pełni akceptowane przez znaczącą większość kotów.

pixelpixel