Borzoj - opis rasy

2020-02-05
Borzoj - opis rasy
Borzoj, czyli chart rosyjski, to pies o eleganckim, charakterystycznym wyglądzie. Jego korzenie sięgają czasów carskiej Rosji, gdzie był niezwykle ceniony. Borzoj to wspaniałe połączenie wielu - wydawałoby się - zupełnie odmiennych cech. Potrafi być fantastycznym przyjacielem rodziny, ale również towarzyszem podczas polowań. To pies dumny i świadomy swojej siły. Jego przewodnik powinien to wiedzieć, decydując się na tę rasę.

Spis treści

Charakter i osobowość chartów rosyjskich

Chart rosyjski jest niezwykły, ponieważ potrafi doskonale łączyć w sobie wiele cech. Z jednej strony potrafi być doskonałym towarzyszem polowań oraz szybkim i skutecznym sprinterem. Z drugiej - psem, który potrzebuje bliskości i przyjaźni ze strony swojego człowieka i jest w stanie spędzać z nim czas również w domu. Ważne jest jednak to, żeby pamiętać o zaspokajaniu wszystkich jego potrzeb. Chart rosyjski borzoj zdecydowanie potrzebuje długich wyjść, podczas których będzie mógł swobodnie biegać. Nie wystarczą spacery, na których będzie maszerował tempem swojego właściciela, trzymany na smyczy.Wysiłek fizyczny, duża ilość ruchu i spore przestrzenie są mu potrzebne do tego, by funkcjonował w zgodzie ze sobą i swoją naturą. Przewodnik borzoja powinien zapewnić mu odpowiednią dawkę biegania na wolnej przestrzeni. Zaspokojenie tej potrzeby sprawi, że w domu chart będzie spokojny i łatwiejszy do ułożenia.


Inteligentny pies z myśliwskim zacięciem

Borzoj to pies bardzo inteligentny i zrównoważony. Nie przejawia agresji, choć wobec obcych ludzi bywa nieufny i zdystansowany. Psy tej rasy wymagają zaangażowania opiekuna podczas wychowania, wówczas w przyszłości będzie można cieszyć się ich wspaniałym usposobieniem. Podczas socjalizacji warto zwrócić szczególną uwagę na niechęć charta rosyjskiego do psów innej rasy. Borzoje potrafią być wobec nich niechętne, czasem doprowadzać do sytuacji konfliktowych. Jeśli jednak właściciel zadba o to, by już od początku przyzwyczajać szczenię borzoja do obecności innych zwierząt - dorosły pies tej rasy najprawdopodobniej będzie tolerował je w swoim otoczeniu.

Borzoj najbardziej skłonny jest nawiązać relację pełną ciepła i przyjaźni z opiekunem, który rozumie jego potrzeby i potrafi je zaspokoić. Ponieważ bardzo mocno uwidaczniają się w jego zachowaniu myśliwskie korzenie, należy uważać na niego podczas spacerów. Potrafi w niekontrolowany sposób pognać przed siebie i trudno go wówczas zatrzymać. Bardzo ważne jest zatem, aby ćwiczyć z nim od początku przywołania i wracanie z dystansu. Być może pozwoli to uniknąć w przyszłości przykrych sytuacji.

Ze względu na to, że borzoj to pies bardzo dumny, który niezbyt dobrze zniesie pójście na ustępstwa, raczej nie nadaje się do domu z dziećmi. Ze względu na konieczność zapewnienia mu bardzo dużej dawki ruchu i wielogodzinnych spacerów - nie będzie dobrym towarzyszem również dla seniorów. W wychowaniu charta przyda się duże doświadczenie, charyzma i konsekwencja.

Dla kogo ta rasa będzie odpowiednia? Koszty utrzymania

Nie bez powodu nazywa się charta rosyjskiego arystokratą. Jest to mocno związane z jego korzeniami i pochodzeniem, jednak również z tym, że jest psem wymagającym i drogim w utrzymaniu. Potrzebuje bardzo wysokiej jakości pożywienia, a w związku z tym, że borzoj jest dużym psem - zjada go niemało. Przyszły właściciel powinien zorganizować mu również odpowiedni wybieg. Zdecydowanie należy zapomnieć o trzymaniu psów tej rasy w małym mieszkaniu. Wychowywanie go w odpowiednich warunkach jest niezwykle ważne, bo kształtuje jego osobowość i może przesądzić o tym, jaki będzie nasz chart rosyjski borzoj w przyszłości.

ZALETY WADY
inteligentny
przywiązany do właściciela
chętny do wspólnego biegania
wierny
silny i bardzo szybki
kosztowny w utrzymaniu
nie nadaje się do domu z dziećmi
nie nadaje się do życia w małym mieszkaniu
wymaga poświęcania mu dużej ilości czasu
potrzebuje bardzo dużej dawki ruchu


Zdrowie borzojów

Borzoj chart rosyjski jest narażony na kilka dolegliwości, które są związane z jego budową. U psów takich jak chart - o szczególnej budowie ciała - diagnozowane są przypadki występowania schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, m.in. wady kręgosłupa na odcinku szyjnym. Psy tej rasy mogą mieć problemy z układem trawiennym. Szczególnie niebezpieczny, nawet śmiertelny, może okazać się dla nich skręt żołądka. To dlatego charty powinny dostawać karmę wysokiej jakości, dopasowaną do ich potrzeb żywieniowych. Ważne jest również jej podawanie - psów tej rasy nie należy karmić rzadziej niż 2-3 razy dziennie. Oczywiście poszczególne porcje powinny być mniejsze, aby sumarycznie dały wagę pokarmu, jaką charty powinny spożywać w ciągu całego dnia.

Choroby genetyczne i długość życia

Szczególną uwagę należy zwrócić na serce borzoja. Ze względu na to, że może być obciążone chorobami genetycznymi, warto przejrzeć badania rodziców psa, aby wykluczyć rozmnażanie tych osobników, które mają problem z sercem. Ważnym aspektem zdrowia psów tej rasy jest także wzrok. Zdarzają się charty z retinopatią. Aby zminimalizować jej wystąpienie u naszego borzoja, należy zdecydować się na jego kupno w dobrej hodowli, gdzie psy przebadane są pod kątem występowania tej choroby. Może ona uwidocznić się już we wczesnych latach, kiedy trwa najbardziej intensywna faza wzrostu.

Przeciętna długość życia tej rasy psów to od 7 do 10 lat.


Żywienie, czyli czym karmić borzoja?

Charty rosyjskie są dość wymagające w kwestii żywienia. Mają tendencje do problemów z układem trawiennym, dlatego należy wybrać karmę przeznaczoną typowo dla tej rasy. Powinna być dobrze zbilansowana, a także mieć wysoką zawartość mięsa. Szczególnie ważne jest to, by borzoje w fazie wzrostu dostawały karmę z dużą zawartością białka, ponieważ ma to ogromny wpływ na rozwój ich układu mięśniowo-szkieletowego. Przy chartach rosyjskich w podeszłym wieku ważna jest jakość posiłków. Jeśli decydujemy się na podawanie jedzenia, które sami przyrządzamy, powinniśmy uważać na to, by było dobrze ugotowane, a także świeże. Starsze charty rosyjskie są bowiem bardziej narażone na skręt żołądka.

Pomiędzy posiłkami borzoja należy zachować stosowny odstęp, najlepiej około 2-3 godzin. Psy tej rasy jedzą dużo, odpowiednio do swojej niebagatelnej wielkości. Dlatego tak ważne jest dawkowanie posiłków i ich jakość.

Pielęgnacja borzoja

Borzoje mają długą, wymagającą regularnego czesania sierść. Jest to niezwykle istotne, ponieważ sierść chartów rosyjskich to jeden z ich znaków rozpoznawczych. Jak na arystokratę przystało - powinna być zadbana i wyglądać nienagannie. Systematyczne czesanie bardzo pomaga w jej utrzymaniu, ponieważ powoduje wydzielanie substancji natłuszczających. Dzięki temu włos wygląda zdrowo i gładko. Niektóre części ciała tych psów pokryte są dłuższym włosem, np. portki, czy pióro na ogonie. Podczas wyczesywania warto zwrócić na nie szczególną uwagę, ponieważ długie włosy potrafią się plątać i sklejać. W utrzymaniu sierści w dobrym stanie pomoże oczywiście dobrze zbilansowana dieta.

Charty rosyjskie powinno się często kąpać. Oczywiście podczas mycia używamy wyłącznie szamponu dla psów, najlepiej takiego, który jest przeznaczony dla sierści chartów. Unikamy przy tym zbyt intensywnego wcierania specyfiku w sierść, ponieważ może to prowadzić do jej splątania. Warto zwrócić uwagę na to, że zbyt częste kąpiele przy użyciu nieodpowiednich kosmetyków mogą prowadzić do niszczenia skóry i sierści, dlatego wybór szamponu jest bardzo istotny.Podczas pielęgnacji zwracamy także uwagę na oczy i uszy charta. Pazury można skracać za pomocą specjalnego pilnika dla psów, jednak rzadko jest to konieczne. Chart rosyjski ściera je o podłoże w naturalny sposób podczas swoich długich wędrówek i biegów.


Borzoj - historia i wzorzec rasy

Choć dokładna historia charta rosyjskiego budzi dzisiaj wątpliwości, najbardziej prawdopodobna jest ta, w której arabskie charty zostały sprowadzone do Rosji, aby uczestniczyć w polowaniach. Jednak srogie rosyjskie zimy sprawiały, że psy nie były w stanie tam przetrwać. Dlatego postanowiono je krzyżować z psami o długiej, mocnej sierści, np. psami pasterskimi. W ten sposób powstała rasa, której nazwa wzięła swój początek od rosyjskiego słowa "szybki". Psy były zabierane na polowania, gdzie wykorzystywano ich niezwykły instynkt łowczy, a także szybkość i precyzję. W XVIII i XIX wieku w Rosji tworzone były ogromne hodowle borzojów, w których mieszkało czasem nawet kilkaset psów.

Pod koniec XIX wieku powstała hodowla "Pershino", której założycielem był książę Mikołaj Mikołajewicz. Zaczęto w niej zwracać uwagę na cechy użytkowe charta oraz eksterier. W ten sposób psy tej rasy zaczęły nabierać szlachetnych cech w wyglądzie. Duże, silne i piękne psy szybko stały się ulubieńcami carskiego dworu, a także arystokracji. Posiadanie ich było oznaką bogactwa i dobrobytu. Rosja uznawana jest za ojczyznę borzojów, jednak należy zwrócić uwagę, że charty pojawiają się w historii znacznie wcześniej, już w czasach starożytnych. Za samodzielną rasę chart rosyjski został uznany w 1956 roku przez związek kynologiczny FCI.


Borzoj. Cena i wygląd

Charty rosyjskie osiągają wysokość nawet 85 cm, co czyni je jednymi z najwyższych psów. Jednak ich smukła budowa ciała powoduje, że waga nie przekracza zazwyczaj 45 kilogramów. Klasyfikacja FCI zakłada, że długość kufy od stopu do wierzchołka nosa jest nieco większa do długości czaszki od guza potylicznego do stopu. Mięśnie są dobrze wykształcone, a kościec mocny, ale nie masywny. Ogon psa jest długi, skierowany ku ziemi lub delikatnie podwinięty, obficie pokryty sierścią. Długość tułowia nieznacznie przekracza wysokość w kłębie. Jeśli ktoś zastanawia się nad psem takim, jak chart rosyjski, cena może być zaskakująca. Za szczenię z dobrej hodowli trzeba zapłacić ok. 4 tysięcy złotych, często nawet więcej.


Ciekawostki

Na posiadanie psa tej rasy należy mieć w Polsce specjalne pozwolenie. Charty są psami bardzo szybkimi oraz mają niezwykle rozwinięte umiejętności łowieckie. Zwierzyna leśna spotkanie z tego typu psem może przypłacić życiem. Stąd chęć kontroli przez urzędy pogłowia psów tej rasy.Sprawdź również: Rasy psów

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixelpixel