Polecane produkty na pchły i kleszcze
Skuteczne produkty na kleszcze dla psa i kota. Czy wiesz, jak ochronić pupila?
Coraz cieplejsze zimy sprawiają, że sezon kleszczowy z roku na rok jest coraz dłuższy. Choć najwięcej kleszczy żeruje od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni, coraz częściej słyszy się o pojedynczych przypadkach złapania kleszcza nawet zimą. Te uciążliwe ektopasożyty przenoszą wiele groźnych, potencjalnie śmiertelnych chorób, dlatego lepiej ich nie lekceważyć. W Rikoland znajdziesz najskuteczniejsze produkty na kleszcze dla psa — wszystko dla Twojego pupila!
Produkty na pchły i kleszcze — jak wybrać skuteczny preparat
W większości przypadków te same produkty działają na pchły i kleszcze. Większość środków na kleszcze zawiera bowiem silne substancje czynne, preparat owadobójczy, który działa na wszystkie insekty. Wybór najlepszego produktu na pchły i kleszcze jest trudny — niestety nie istnieje jeden najlepszy środek, który sprawdzi się u każdego zwierzaka.
Każdy preparat na pchły i kleszcze ma swoje wady i zalety. Każdy środek ma również swoje przeciwwskazania — tabletek na kleszcze nie powinny stosować starsze psy, a krople nie sprawdzą się w przypadku psów, które mają częsty kontakt z wodą. Jeżeli masz wątpliwości, porozmawiaj o ochronie przed kleszczami zaufanym weterynarzem — masz wtedy pewność, że wybierasz bezpieczne dla swojego pupila rozwiązanie.
Produkty z tej samej kategorii mogą się różnić długością działania i składem w zależności od producenta — przed użyciem zawsze przeczytaj dokładnie ulotkę. Niektóre preparaty dla psów są niebezpieczne dla kota, inne możesz stosować zarówno u psów, jak i u kotów — na ulotce powinno być to jasno wskazane.
Obroże na kleszcze — dla ceniących długi czas ochrony
Chcesz raz, a dobrze zabezpieczyć swojego czworonoga na niemal cały sezon i nie martwic się problemem? Obroże są wygodnym sposobem dla zapominalskich, który sprawdzi się doskonale u zwierząt aktywnych, które dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu.
Obroża przeciw pchłom i kleszczom ma w większości przypadków bardzo długi czas działania, jednak jej skuteczność jest uzależniona od poprawnego założenia. Obroża powinna ściśle przylegać do skóry, dlatego jej prawidłowe założenie może być trudne w przypadku psów o bardzo gęstej, dłuższej sierści z obfitym podszerstkiem (np. u owczarków niemieckich długowłosych). Czasami udaje się dopasować obrożę, wkładając obrożę w sierść, kiedy jednak podszerstek jest zbyt gęsty, pozostaje wygolić sierść w miejscu obroży lub zastosować inny rodzaj ochrony.
Sama forma obroży nie warunkuje rodzaju preparatu — są więc dostępne obroże odstraszające, biobójcze, oraz o obu tych właściwościach. Pamiętaj więc, by podczas wyboru dokładnie przeczytać opis produktu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku bezpieczeństwa dla kotów — niektóre obroże będą bezpieczne zarówno dla psa, jak i dla kota, inne są przeznaczone jedynie dla psów.
Obroża jest bardzo skuteczna i wyróżnia się długim działaniem, jednak ma też swoje wady. Produkty tego typu nie są zalecane dla osób, które śpią ze zwierzakiem. Warto też wybrać inną metodę, jeżeli pies lub kot ma częsty kontakt fizyczny z małym dzieckiem — obroży nie powinno się dotykać, a po dotknięciu zalecane jest umycie rąk. Preparat na kleszcze w formie obroży najczęściej jest za to wodoodporny.
Krople na kleszcze spot-on - idealne dla domowego pupila
Podczas gdy obroża na kleszcze nie była zalecana dla zwierzaków śpiących w łóżku ze swoimi opiekunami i tulonymi przez maluchy, krople doskonale sprawdzą się dla domowych pieszczochów. Preparaty tego typu mogą być bezpiecznie stosowane także u psów, które śpią w jednym łóżku z człowiekiem, nie ma też zagrożenia dla najmłodszych — brzdące mogą bez przeszkód tulić swoich czworonożnych przyjaciół. Możemy je więc z czystym sumieniem polecić dla psów rodzinnych. Jak już się możesz domyślić, wszystko ma swoją cenę — preparaty na pchły i kleszcze w kroplach są przeznaczone do stosowania mniej więcej co miesiąc.
Wybierz preparat na pchły i kleszcze w formie kropel, jeżeli Twój zwierzak nie jest fanem pływania i kąpieli — częsty kontakt z wodą osłabia skuteczność. Jeżeli zależy Ci na tej formie ochrony, możesz skonsultować z weterynarzem zalecaną częstotliwość używania kropel, by utrzymać stałą ochronę przez cały sezon. Podobnie, jak w przypadku obroży, krople możesz znaleźć w wersji odstraszającej, biobójczej i łączonej. W dużej części przypadków produkt w formie spot on może być stosowany u szczeniąt powyżej 7. tygodnia życia.
Preparat owadobójczy w sprayu- do zwalczania insektów, do zwalczania pcheł
Jeżeli myśli się o sprayu na kleszcze jedynie w kategoriach bezpieczeństwa psa, wypada on najgorzej ze wszystkich dostępnych opcji. Jednak nie tylko psy warto zabezpieczyć przeciw pchłom i kleszczom. Walka z pasożytami trwa również w naszym najbliższym otoczeniu.
Jeżeli zauważysz na skórze swojego zwierzaka pchły lub kleszcze, warto upewnić się, że larwy nie zagnieździły się na legowisku, ulubionym kocu, czy w innych stałych miejscach pupila. Spray biobójczy ma szerokie spektrum działania — pozwala pozbyć się nie tylko pcheł i kleszczy — usunie również karaluchy i inne owady. Preparaty na pchły i kleszcze stosowane po inwazji ektopasożytów warto stosować w połączeniu z szamponami przeciwpchelnymi. Szampony przeciwpchelne działają szybko, usuwając zarówno pasożyty, jak i larwy, jednak tylko usunięcie pcheł z najbliższego otoczenia zwierzaka pozwoli pozbyć się ich na dobre.
Spraye na kleszcze można zastosować również do impregnacji butów. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko, że przeniesiesz niechcianych lokatorów na obuwiu do domu. Nie każdy wie, że nawet niewychodzący kot, królik, czy gryzoń może zostać zaatakowany przez kleszcza — kiedy przyniesiesz go do domu na butach lub ubraniu. Rozpoznanie choroby odkleszczowej u świnki morskiej będzie nieoczywiste i trudne, dlatego lepiej unikać ryzyka i zabezpieczyć także (a nawet przede wszystkim) siebie.
Nieco inaczej działają spraye odstraszające. Zazwyczaj bazują one na naturalnych olejkach eterycznych. Świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie ochrony o charakterze biobójczym (np. tabletek), jednak samodzielnie nie zdają egzaminu.
Choroby odkleszczowe — dlaczego ochrona przed kleszczami jest tak ważna
Kleszcz to nosiciel wielu chorób, które są niebezpieczne zarówno dla nas, jak i dla naszych ulubieńców. Zwierzęta zarażone chorobami odkleszczowymi często nie mają specyficznych objawów (rumień, który jest charakterystyczny dla boreliozy, nie występuje we wszystkich przypadkach i trudniej go zauważyć pod sierścią). Objawy choroby mogą pojawić się dłuższy czas po ataku kleszcza, dawno po tym, jak zniknie on ze skóry. Utrudnia to prawidłową diagnozę i leczenie, które może uchronić nie tylko przed powikłaniami, ale też przed śmiercią psa, czy kota. Najbardziej niebezpieczne choroby odkleszczowe dla psów i kotów to babeszjoza i anaplazmoza, rzadziej borelioza. Dla ludzi największym zagrożeniem jest odkleszczowe zapalenie mózgu i borelioza.
Jeżeli kleszcz zaatakuje, kluczowy staje się czas, w jakim uda się nam go wyciągnąć ze skóry. Należy się go pozbyć jak najszybciej — w ciągu pierwszej godziny po ugryzieniu ryzyko przeniesienia choroby jest jeszcze stosunkowo niewielkie, potem jednak wzrasta. Nie usuwaj kleszczy pęsetą — zbyt duże jest ryzyko, że część pasożyta pozostanie w skórze. Dużo lepiej działa specjalna karta, lasso, lub specjalna pęseta do wyciągania kleszczy. Miej ją zawsze przy sobie!
Zapraszamy do kompendium wiedzy na temat metod obrony przed kleszczami czytaj