Higiena i pielęgnacja psa
Pielęgnacja i higiena psa — mamy wszystko, czego potrzebujesz, by zadbać o swojego pupila!
Opieka nad psem to nie tylko codzienne spacery kilka razy dziennie, karmienie i pojenie. Równie ważną częścią życia z pupilem jest pielęgnacja psa. Większość psów potrzebuje tych samych zabiegów higienicznych, a najważniejsze różnice dotyczą rodzaju sierści. Nie da się ukryć, że psy krótkowłose potrzebują o wiele mniej czasochłonnej pielęgnacji, niż psy długowłose.
Każdy opiekun psa powinien jednak pamiętać, że pielęgnacja psa nie ogranicza się jedynie do kąpania i czesania pupila. Niezwykle ważna są również higiena jamy ustnej, obcinanie pazurów, czy sprawdzane stanu zdrowia oczu i uszu. W Rikoland znajdziesz wszystko, co jest Ci potrzebne, by właściwie zadbać o swojego czworonoga.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja psa
W przypadku psów regularna pielęgnacja jest bardzo ważna. Nasi pupile codziennie wychodzą na spacery, chodząc łapkami po śniegu i błocie, mocząc sierść na deszczu, a czasami brudząc się podczas intensywnej zabawy. Niezależnie od rodzaju sierści, zawsze konieczne jest też zadbanie o stan zębów i długość pazurów. Niektóre rasy psów potrzebują specjalnych zabiegów wynikających ze szczególnej anatomii, np. przecieranie fałdek buldożków i mopsów, oczyszczanie zacieków pod oczami u maltańczyków, czy czyszczenie uszu u niektórych psów zwisłouchych.
Czy istnieje jeden zestaw zabiegów pielęgnacyjnych dla psów, który powinniśmy stosować niezależnie od rasy i wieku pupila? Raczej nie — lepszym rozwiązaniem będzie skupienie się na indywidualnych potrzebach każdego psa. Zadbaj o sierść psa, zdrowe zęby, łapki i pazury, dodając do listy zabiegi, których potrzebuje Twój pies.
Jak wybierać produkty higieniczne dla psów
Odpowiednia pielęgnacja psa wymaga korzystania ze specjalnych kosmetyków i akcesoriów dla psa. W jaki sposób powinniśmy je wybierać? Psy mają różne potrzeby (inny szampon wybierzemy dla psa długowłosego i szorstkowłosego), podstawowe zasady są jednak uniwersalne.
Przede wszystkim, nie stosuj produktów przeznaczonych dla ludzi. Pamiętaj, że pH naszej skóry jest inne niż u zwierząt, kosmetyki stworzone z myślą o nas mogą podrażnić lub uczulić Twojego psa. W dobrych sklepach zoologicznych, jak Rikoland, zawsze znajdziesz duży wybór produktów przeznaczonych dla psów. W przypadku szamponów dla psów — jeżeli nie jesteś fanem częstego kąpania psa, możesz wybrać małe opakowanie szamponu w saszetce — w sam raz na sytuacje awaryjne.
Na pewno wiesz, że węch Twojego czworonoga jest o wiele wrażliwszy, niż ludzki. Czy jednak pamiętasz o tym, wybierając kosmetyki do kąpieli? Najlepiej kąpać psa w kosmetykach bezzapachowych. Są one nie tylko bardziej znośne dla pupila, ale też mniejsze będzie ryzyko podrażnienia skóry — nie bez powodu hipoalergiczne kosmetyki dla ludzi również są bezzapachowe. W trakcie kąpieli uważaj, by piana nie dostała się do oczu. Niezależnie od tego, jak bardzo delikatne środki wybierzesz, zawsze dokładnie spłukuj pianę. Po kąpieli należy dokładnie wysuszyć psa. W chłodniejsze miesiące zaplanuj kąpiel na późne godziny wieczorne, by pies nie przeziębił się na spacerze.
Pielęgnacja sierści — jak osiągnąć najlepsze efekty
By zadbać o lśniącą sierść pupila, wybierz kosmetyki do pielęgnacji psów dopasowane do konkretnych potrzeb ulubieńca. Jeżeli wybierasz psa rasowego, najlepszym źródłem rekomendacji będzie hodowca, który specjalizuje się w potrzebach konkretnej rasy. W przypadku kundelków — pomyśl, jaka jest ich sierść. Gęsta, czy delikatna? Długa, krótka, czy półdługa? Gładka, czy szorstka? Jeżeli Twój milusiński to mieszaniec w typie jakiejś rasy (owczarka, spaniela, terriera), wybierz kosmetyki dostosowane właśnie do niej. Każdy typ sierści potrzebuje nieco innego podejścia.
Równie ważne, co kąpiel jest regularne czesanie psa. Rozczesywanie i wyczesywanie jest szczególnie istotne w przypadku psów długowłosych, które mają skłonność do kołtunienia i filców. U psów o sierści w gęstym podszerstkiem konieczne jest natomiast jego częste wyczesywanie — w okresie linienia nawet codziennie. Czesanie sprawi, że linienie ulubieńca będzie mniej uciążliwe.
Pamiętaj też, że lśniąca sierść to nie tylko ozdoba, efekt skutecznej pielęgnacji psów. Naturalnego blasku możesz dodać kosmetykami z dodatkiem regularnego szczotkowania, jednak stan sierści to też wskaźnik stanu zdrowia psa. Jeżeli sierść nagle pogorszy się pomimo pielęgnacji psa i tej samej diecie, co zwykle, może być to objaw choroby — zwłaszcza jeżeli zauważysz, że pies jest też mniej aktywny i osowiały.
Jak zadbać o zęby psa
Nieprzyjemny zapach z pyszczka psa wynika często z braku odpowiedniej higieny. Zaniedbania mogą doprowadzić nawet do utraty zębów. Nieświeży oddech można (a nawet należy) zwalczać, myjąc regularnie zęby psa.
Pielęgnacja zębów pozwala uniknąć kamienia nazębnego i stanów zapalnych. Jest też o wiele łatwiejsza, niż myślisz. Pasta do zębów dla psa ma pyszny zapach i smak mięsa, a także działanie enzymatyczne. Wystarczy więc nałożyć dokładnie pastę na zębach, szorowanie nie jest konieczne.
W przypadku starszych psów, u których wyrobienie nawyku mycia zębów może być trudniejsze, warto zacząć od czegoś prostszego. Dodaj do miski z wodą specjalne krople, które nie zmieniają smaku ani zapachu wody, sprawiają jednak, że kamień nazębny nie osadza się na zębach tak szybko. O stan zębów naszych czworonogów (a przy okazji ich dobry humor) zadbają też twarde gryzaki naturalne i specjalne gryzaki stomatologiczne. W środowisku naturalnym przodkowie dzisiejszych psów spędzali długie godziny na gryzieniu mięsa. Włókna i kości usuwały kamień nazębny mechanicznie — nie tak dokładnie jak pasta do zębów, jednak w przypadku psa, który nie pozwala dotknąć swoich zębów, liczy się każdy krok w dobrą stronę.
Choć najłatwiej jest nauczyć dobrych nawyków szczeniaka, starszego psa też możesz nauczyć, że mycie zębów jest fajne! Pielęgnacja zębów psa wpływa na jego zdrowie, dlatego warto powoli, małymi krokami oswajać pupila ze szczoteczką i pastą.
Jak dbać o higienę ucha i oka psa
Jeżeli chcesz zadbać o higienę psa, nie możesz pominąć oczu i uszu. Nie zawsze potrzebne jest czyszczenie ich, ważna jest jednak regularna kontrola. Łzawienie oczu i ilość gromadzącej się wydzieliny w uszach jest w ogromnym stopniu uwarunkowana genetycznie. Choć niektóre rasy psów mają tendencję do problemów z oczami i uszami (lub po prostu potrzebują częstszej pielęgnacji), decydujący jest czynnik osobniczy. Dużo częściej infekcje uszu łapią psy, które często zażywają kąpieli w rzekach i jeziorach.
Warto wyrobić sobie nawyk sprawdzania przynajmniej raz w tygodniu stanu oczu i uszu. Jeżeli będą wymagać przemycia, wyczyść je specjalnym płynem. Jest to też najlepszy sposób, by wychwycić stan zapalny — nie jest to takie łatwe w przypadku psów zwisłouchych. Jeżeli wydzielina w uchu Twojego psa ma dziwny kolor lub zapach, koniecznie idź z ulubieńcem do weterynarza! Stany zapalne zawsze wymagają leczenia!
Produkty pielęgnacyjne dla psów — w co musisz zaopatrzyć psią kosmetyczkę
Higiena i pielęgnacja psów to nie tylko kąpanie i czesanie. Czy wiesz, co warto umieścić w psiej kosmetyczce? Polecamy zaopatrzyć się m.in. w:
-
szampon odpowiedni do rodzaju sierści i odżywkę (jeśli jest potrzebna)
-
Odżywkę w sprayu ułatwiającą rozczesywanie (dla psów długowłosych)
-
Krople usuwające zacieki z oczu dla psów o jasnej sierści (jeżeli są potrzebne)
-
Obcinaczki do pazurów
-
Krem do ochrony łap i modzeli
-
Wielofunkcyjne chusteczki nawilżające dla psów
-
Szczoteczka i pasta do zębów
-
Płyn zapobiegający odkładaniu się kamienia nazębnego