Ściółka dla gryzoni i królików
Ściółka dla gryzoni
Odpowiednie podłoże to niezbędny element wyposażenia każdej klatki oraz domku dla małych zwierzątek. Jaka ściółka dla gryzoni będzie najlepsza? Sprawdzamy, co pochłania nieprzyjemne zapachy i co będzie bezpieczne dla Twojego pupila oraz naszej planety.
Zasady wyboru klatek dla gryzoni
Zanim zaczniesz przeglądać ściółki dla gryzoni, musisz wybrać właściwą klatkę dla swojego ulubieńca. Pamiętaj, że musi być na tyle duża, by Twój mały przyjaciel mógł się w niej swobodnie poruszać i położyć. Zawsze lepszym wyborem jest trochę więcej przestrzeni niż jej za mało. Przytulność zapewnisz, wkładając do klatki np. domek dla gryzoni. Wybierając klatkę dla królików, kawii domowych, czy chomików oprócz wielkości weź także pod uwagę np. łatwość jej sprzątania oraz bezpieczeństwo pupila.
Jakie rodzaje ściółki dla gryzoni są dostępne na rynku?
Na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów dla gryzoni. Wśród ściółek można znaleźć:
-
granulaty,
-
trociny,
-
słomę,
-
sianko,
-
żwirki,
-
maty.
Możesz je kupić w różnej wielkości opakowaniach, a rodzaj dopasować do preferencji zwierzątka.
Słoma, jako ściółka dla małych zwierząt?
Wiele osób myśli, że słoma to dobra ściółka dla gryzoni. Nie jest to jednak do końca prawda! Warto wiedzieć, że podłoże w formie słomy nie pochłania dostatecznych ilości wilgoci. Dodatkowo słoma dość szybko pleśnieje i może wydzielać nieprzyjemne zapachy. Co to oznacza w praktyce? Twój mały przyjaciel będzie zmagał się z moczem gromadzącym się na dnie jego klatki. Może to doprowadzić do podrażnień, a nawet alergii. Istnieje jednak wiele alternatyw jak żwirek drewniany, żwirek silikonowy oraz maty dla małych zwierząt.
Żwirek drewniany - co warto wiedzieć?
Kolejnym dostępnym na rynku produktem są ściółki drewniane. Taka ściółka dla gryzoni bywa niezwykle chłonna, dobrze pochłania nieprzyjemny zapach i jest zarówno bardzo ekonomiczna, jak i przyjazna dla środowiska. Odpylone trociny z miękkiego drewna, dbają także o to, by w domku Twojego pupila było przyjemnie i mięciutko. Nie każdy produkt jest sobie równy i nie każdy odpowiada każdemu gryzoniowi. Pamiętaj, że wypełnienie klatek gryzoni musi być dopasowane do ich potrzeb.
Inny żwirek drewniany będący alternatywą dla trocin to tzw. pellet. Nazywa się tak niewielkich rozmiarów granulki przeznaczone do wypełniania klatek dla małych zwierząt. Pellet dobrze pochłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Na co warto zwracać uwagę? Pellet wykonany z drzew liściastych może okazać się zdrowszy i znacznie lepiej tolerowany przez niektóre osobniki. Kolejny istotny fakt to to, że pellet nadaje się głównie dla królików oraz małych zwierząt jak szczury, szynszyle oraz świnki morskie. Mniejsze gatunki miewają problemy ze swobodnym poruszaniem się w klatce wypełnionej takimi granulkami.
Czy dla gryzoni istnieje żwirek silikonowy?
Kupując żwirek dla kota, można wybierać wśród wielu ciekawych produktów. Jest to obecnie jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu dla zwierząt domowych. Jak wygląda jednak kwestia, gdy w grę wchodzą nasze cudowne gryzonie? Podobnie! Na rynku dostępny jest żwirek silikatowy przeznaczony zarówno dla kotów, jak i małych zwierząt. Jest on bardzo chłonny, bezzapachowy i nie klei się do łapek.
Maty dla gryzoni alergików
Sianko dla gryzoni nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Wszystkie ściółki, które w jakimś stopniu pylą, mogą być przyczyną alergii oraz podrażnień u różnych gatunków gryzoni. Na rynku pojawia się zatem duży wybór podłóż w formie mat, które mogą być wykonane np. z konopi lub z innych chłonnych materiałów.
Maty wielokrotnego użytku mogą być alternatywą dla tradycyjnej ściółki. Można je prać, a w klatce pupila nic się nie kurzy. Takich mat warto mieć jednak więcej, by móc je swobodnie zmieniać, gdy pozostałe są w trakcie prania oraz suszenia.
Granulat kukurydziany - czy wybrać taką ściółkę?
Kolejną propozycją producentów jest granulat kukurydziany. Jest to alternatywa dla słomy lub drewnianego żwirku. Taka podściółka jest przyjemna dla zwierząt oraz łatwa w użyciu. Zwykle ma także delikatny i miły dla większości zwierząt zapach. Co ważne można ją kompostować.
Jeżeli jesteś osobą, dla której ważna jest ekologia, postaw właśnie na biodegradowalne ściółki. Mogą być one wykonane z celulozy lub w formie granulatu ze słomy. Możesz także rozważyć wspomniane już maty wielorazowego użytku. Unikniesz wtedy częstych zakupów kolejnych paczek ściółki dla pupila.
Ściółka z konopi dla małych zwierząt
Do klatek gryzoni można włożyć także ściółki z wiórów konopnych. Jest to raczej nowość, która nie funkcjonuje w świadomości dużej grupy opiekunów. Tymczasem ten rodzaj ściółki dla małych zwierząt ma szereg zalet! Ściółki konopne:
-
są niezwykle chłonne,
-
nie pylą,
-
umożliwiają przepływ powietrza,
-
rewelacyjnie pochłaniają nieprzyjemny zapach moczu oraz odchodów.
Osoby, którym nie wystarczy ta lista zalet mogą docenić, że zabrudzona ściółka konopna stopniowo będzie zmieniała zabarwienie. W ten sposób bez problemu wiadomo, kiedy trzeba już wymienić ją na świeżą.
Jak często zmieniać ściółkę u małych zwierząt?
Każda ściółka dla gryzoni ma trochę inne właściwości. Nie ma zatem jednego i stałego momentu na wymianę podłoża. Warto robić to regularnie, obserwując jej stan oraz ilość odchodów. Zwierzęta nie czują się dobrze w mokrej ściółce, która ma nieprzyjemne zapachy. Co ważne, dłuższe przebywanie w takiej brudnej przestrzeni może być niekorzystne dla stanu ich łapek oraz ogólnego zdrowia.
A gdzie wyrzucać ściółkę dla małych zwierząt? Nie martw się! Ściółki dla gryzoni powstają głównie na bazie materiałów roślinnych. Opisaliśmy przecież żwirek drewniany, czy konopny i kukurydziany. Jeżeli podłoże powstaje z drzew owocowych, słomy lub podobnych materiałów to jest biodegradowalne. Te niezabrudzone odchodami można wyrzucić do pojemnika na odpady organiczne, ale ściółka najczęściej je zawiera. W takiej sytuacji rozwiązaniem są pojemniki na odpady zmieszane.
Podsumowując, na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów dla gryzoni. Dostępny jest żwirek silikonowy, sianko, słoma, a także maty wykonane z surowców roślinnych lub materiałów. Ściółka dla gryzoni powinna być delikatna dla ich łapek i bezpieczna. Najlepiej, gdy się nie pyli i jest dobra nie tylko dla zwierząt, ale i dla naszej planety.