Higienia i pielęgnacja kota
Pielęgnacja i higiena kota — wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w Rikoland!
Wiele osób wybiera kota jako swojego zwierzaka ze względu na jego niezwykłą troskę o czystość. Koty dbają o swoją higienę każdego dnia, a zaniechanie zabiegów pielęgnacyjnych zazwyczaj świadczy o chorobie ulubieńca. Choć koty samodzielnie dbają o stan swojego futerka, w niektórych kwestiach potrzebują mimo wszystko pomocy swojego opiekuna. Na szczęście w Rikoland znajdziesz wszystko, co jest Ci potrzebne, by zadbać o swojego mruczącego przyjaciela!
Pielęgnacja kota dla początkujących i zaawansowanych
Nie tylko wyczesywanie — jak dbać o kota podczas linienia
Kot to czyste zwierzę, które codziennie poświęca na toaletę wiele godzin. Dzięki temu futerko jest zawsze lśniące i bez skazy, jednak wylizywanie sierści ma jeden poważny minus — koty codziennie połykają nieco sierści. Podczas linienia ten problem może stać się wyjątkowo poważny, zwłaszcza w przypadku kotów długowłosych. Martwe włosy tworzą w układzie pokarmowym kule włosowe — pileobeozary. Kule mogą powodować problemy trawienne, w skrajnych przypadkach są zagrożeniem dla zdrowia kota.
Rozwiązaniem może okazać się pasta odkłaczająca, która zapobiega odkładanie się kul włosowych i ułatwia ich wydalanie. Regularnie wyczesuj też futro w zależności od potrzeb. Ilość wypadającej sierści jest w ogromnym stopniu kwestią indywidualną — zależy od czynników genetycznych, diety, czy zabiegów pielęgnacyjnych. Sierść kota należy wyczesywać przynajmniej raz-dwa razy w tygodniu, a w okresie linienia — nawet codziennie.
Czym czesać kota
Kiedy kot linieje, opiekunowie często szukają sposobów, by za wszelką cenę zmniejszyć ilość wypadającej sierści. W kocim domu sierść znajduje się często nawet tam, gdzie zwierzak nawet nie zagląda — nic dziwnego, że temat wzmocnienia sierści i linienia jest dla kocich opiekunów tak emocjonujący. W wielu przypadkach produktem zmieniającym życie z kotem jest fuminator, czyli specjalna szczotka do wyczesywania podszerstka.
Szampony, odżywki i inne kosmetyki dla kota
Pielęgnacja kota to też kąpiele. Ich częstotliwość jest jednak kwestią kontrowersyjną i prawdopodobnie kociarze nigdy nie dojdą tu do porozumienia. Jedno jest jednak pewne — niezależnie od tego, czy kąpiesz kota raz w miesiącu, czy tylko, kiedy się ubrudzi, musisz zaopatrzyć się w specjalny szampon dla kota. Pod żadnym pozorem nie kąp pupila w szamponie przeznaczonym dla ludzi — ludzkie kosmetyki mają inne pH. Taka kąpiel może zakończyć się podrażnieniem skóry. Jeżeli masz kota długowłosego, koniecznie rozczesz dokładnie sierść przed kąpielą.
Koty nie lubią intensywnych zapachów kosmetyków, dlatego wybierz szampon bezzapachowy. Choć większość kotów nie lubi kąpieli, koniecznie dobrze spłucz całą pianę — produkt pozostawiony na skórze może wywołać podrażnienia. Dla kociąt i alergików wybierz specjalny delikatny szampon hipoalergiczny. Nie zawsze konieczna jest kąpiel generalna. Jeżeli pupil ubrudził się w jednym miejscu, możesz użyć suchego szamponu dla kota. Jest to też prosty sposób na szybkie odświeżenie sierści pupila.
Jak często obcinać kocie pazury
Obcinanie pazurów kota to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Koty same próbują skrócić pazurki — naturalnym sposobem jest drapanie, które pełni dla kotów ważną rolę — nie tylko higieniczną.
Polecamy kupienie dla pupila drapaka (jednego lub kilku). Behawioryści podkreślają, że drapak służy kotu nie tylko do skrócenia pazurów, ale też uspokaja ulubieńca i pozwala rozładować stres. Dłuższe odstępy między skracaniem pazurków obcinaczkami są jedynie przyjemnym skutkiem ubocznym. Choć nauka obcinania pazurków jest łatwa (sprawdź ten artykuł na naszym blogu), jeżeli się boisz, możesz poprosić o to weterynarza.
W naturalnym środowisku kocie pazury skracały się naturalnie podczas skracania. Jeżeli nie masz potrzeby króciutkiego skracania pazurów, częste korzystanie z drapaka może wystarczyć. Należy pamiętać jednak, by zadbać o większą ilość drapaków w różnych formach (pionowe i poziome) oraz wymieniać je, kiedy będzie to potrzebne. Do drapania można zachęcić kota kocimiętką.
Jak dbać o zęby kota
Pielęgnacja kota to także mycie kocich zębów. Mycie zębów kota to nie tylko kwestia estetyczna — to sposób dbania o jego zdrowie. Odkładająca się płytka nazębna sprawia, że kocie zęby mogą boleć i utrudniać jedzenie. Do czyszczenia używaj szczotki i past przeznaczonych dla kotów. Wystarczy, że dokładnie nałożysz pastę szczoteczką — pasty dla kotów mają zazwyczaj działanie enzymatyczne i długie szorowanie nie jest konieczne. Warto przyzwyczajać zwierzęta do zabiegów higienicznych od małego — dzięki temu pupil uniknie w przyszłości bólu i zabiegów ekstrakcji. Wyrwanie kocich zębów to zabieg, który wykonuje się pod narkozą u lekarza weterynarii. Lepiej więc zapobiegać chorobie, niż leczyć.
Jak zadbać o higienę oczu i uszu kota
Pielęgnacja oczu i uszu kota wymaga wyjątkowej delikatności. Warto wyrobić sobie nawyk regularnego sprawdzania oczu i uszu, jednak nie oznacza to, że za każdym razem muszą być one czyszczone. Jeżeli uszy nie będą brudne, nie musisz ich czyścić, to samo dotyczy oczu. Ewentualne zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzaj bardzo delikatnie i z wyczuciem, by nie zrobić pupilowi krzywdy. Korzystaj wyłącznie ze specjalnych preparatów przeznaczonych do tego celu. Do przemywania uszu i oczu używaj bawełnianego wacika.
Jeżeli wydzielina z uszu ma dziwny kolor i zapach, a oczy mocno łzawią, koniecznie odwiedź weterynarza. Celem kontroli uszy i oczu jest nie tylko pielęgnacja kota, ale też sprawdzenie stanu zdrowia Twojego pupila. W przypadku infekcji weterynarz może zalecić specjalny preparat leczniczy do czyszczenia.
Produkty higieniczne dla kota — jak wybierać
Koty to niezwykle czyste zwierzęta. Choć niektóre rasy kotów potrzebują częstszej pielęgnacji, ogólnie rzecz biorąc, pielęgnacja kota jest o wiele łatwiejsza niż pielęgnacja psa. W sklepach zoologicznych pełno jest najróżniejszych produktów dla kotów, jednak nie każdy z nich będzie odpowiedni dla Twojego pupila. Gwarancję jakości zyskujesz, kupując w Rikoland.
Twój kot wybrałby delikatny produkt hipoalergiczny, bez sztucznych aromatów drażniących delikatny węch kota. Wyjątek dotyczy pasty do zębów — większość past do czyszczenia zębów dla kota (i psa) ma pyszny mięsny smak i zapach. Dzięki temu kot łatwiej akceptuje zabiegi.
Warto wiedzieć, jak korzystać z produktu przed przystąpieniem do działania — zawsze więc czytaj ulotki i zalecenia producenta. W przypadku szamponów leczniczych konieczne jest pozostawienie piany na skórze przez kilka minut przed spłukaniem.
Pamiętaj, że kot nie rozumie, czemu wykonujesz te wszystkie dziwne, często niekomfortowe czynności, które składają się na pielęgnację pupila. Nie wie, że właśnie dbać o jego zdrowie i higienę. Kiedy będziesz o tym pamiętać, łatwiej zrozumiesz jego sprzeciw. Postępuj z kotem delikatnie, ale stanowczo. Jeżeli jest to konieczne, poproś kogoś o pomoc w przytrzymaniu ulubieńca. Regularność i delikatność mogą sprawić, że kot po pewnym czasie przyzwyczai się do rytuałów pielęgnacyjnych. Koniecznie wynagrodź swojemu pupilowi niedogodności jego ulubionymi smaczkami!