Pokarm dla świnki morskiej

( ilość produktów: 2 )

Pokarm dla świnki morskiej

Prawidłowa dieta świnki morskiej, czyli kawii domowej to sprawa łatwiejsza niż myślisz. Choć z początku zasady dotyczące karmienia świnki mogą wydawać się skomplikowane, jesteśmy pewni, że po kilku dniach ustalisz sobie codzienną rutynę karmienia swojego pupila. Nawet się nie obejrzysz, a będziesz podawał niezbędne śwince składniki diety bez zastanowienia!

Prawidłowa dieta świnek morskich

Świnki morskie są wegankami, co oznacza, że w ich diecie niewskazane są jakiekolwiek składniki pochodzenia zwierzęcego. Składniki odżywcze dostarczają świnkom rośliny: siano, zielenina, owoce i warzywa, a także gotowa karma w granulacie. Co ciekawe, karma dla świnek morskich objętościowo powinna być podawana w najmniejszej ilości. Choć jest ona ważnym składnikiem zbilansowanej diety i pokarm dla świnek to coś, z czego nie można zrezygnować, powinno się go podawać stosunkowo mało - do 20 gramów dziennie.

Jak więc karmić swoją świnkę morską, by była zdrowa i szczęśliwa?

Siano

Świeże i pachnące siano to podstawa diety każdej świnki morskiej. Powinno być podawane codziennie w takiej ilości, które świnki są w stanie zjeść. Siano to źródło włókna pokarmowego - sprawia, że zęby świnki prawidłowo ścierają się, więc nie ma ryzyka ich przerostu. Podjadanie siana to też sposób na zabicie nudy - a świnka, która się nudzi, jest nieszczęśliwa. Smak siana możesz uczynić bardziej atrakcyjnym, dodając do niego ziół - odpowiednia będzie gotowa mieszanka dla świnek morskich. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wszystkie zioła będą zdrowe dla Twojej świnki, nie musisz stawać się od razu zielarzem - amatorem. Rola siana, czyli włókien, jest bardziej złożona. Siano nie tylko wpływa na poprawne ścieranie zębów, ale też poprawia perystaltykę jelit.

Pamiętaj, by codziennie wymieniać siano na świeże i pachnące!

Zielenina

W diecie każdej świnki powinno znaleźć się miejsce na zieleninę, czyli zielone liście warzyw i zioła. Masz duży wybór: natka marchwi i pietruszki, koper, mięta, oregano, rozmaryn, bazylia, liście brokuła, czy kalafiora - trudno jest wymienić całą listę na raz. Zielone liście zawierają dużą ilość witaminy C, która jest kluczowa dla zdrowia świnki. Dieta świnki powinna się charakteryzować dużą zawartością roślin bogatych w witaminę c, czasami zalecana jest też suplementacja.

Zabronione są natomiast liście i pędy pomidora, sałata masłowa i lodowa. Lepiej też nie podawać szpinaku, szczawiu, czy jarmużu - zmniejszają przyswajanie się wapnia. Zielone liście najlepiej podawać umyte i osuszone, alternatywą są suszone zioła, które łatwiej jest przechowywać.

Warzywa i owoce

Świnki morskie to prawdziwe łakomczuchy i porcje pokarmu należy im precyzyjnie wydzielać. Należą one do zwierząt o bardzo dużym apetycie, jednak zbyt duża ilość przysmaków może doprowadzić do otyłości. Warzywa powinny należeć do codziennego jadłospisu, natomiast owoce powinny być traktowane jako przysmak - zawierają przecież dużo cukru. Zaleca się podawanie owoców nie częściej niż trzy razy w tygodniu.

Świnka morska to zwierzę, które potrzebuje zwierzę, które potrzebuje urozmaiconej diety. Świetni by było, gdyby codziennie otrzymywała nieco inną mieszankę surowych warzyw. Każdy gatunek zawiera przecież inną kombinację witamin, minerałów i składników odżywczych. Polecamy podawać śwince warzywa o objętości mniej więcej połowy szklanki - umyte, obrane i pokrojone na mniejsze kawałki. Dieta bogata w witaminy pomoże śwince utrzymać dobre zdrowie na całe życie.

Warzywa, których lepiej nie podawać kawii to: cebula, czosnek, ostra papryka, czy ziemniaki.

Warzywa i owoce, czyli pokarm świeży najlepiej podawać śwince, kiedy jesteś w domu i możesz obserwować ją podczas jedzenia. Jeżeli kawia nie zje ich od razu, zabierz je z klatki. Dzięki temu unikniesz zepsucia się pokarmu. Jest to szczególnie ważne w gorące dni.

Karma dla świnki morskiej

Choć pokarm dla świnek morskich jest elementem diety, którego podaje się najmniej, nie można przecenić jego znaczenia w żywieniu tych uroczych gryzoni. Kompletna karma dla świnek morskich powinna być zdrową bazą, która dostarczy naszym zwierzakom kompletu składników odżywczych w odpowiednich dla nich proporcjach.

Odpowiednia karma dla świnki morskiej przede wszystkim powinna mieć formę granulatu. Jeżeli podasz im karmę w formie mieszanki różnych składników, jesteśmy pewni, że z karmy szybko zostaną wybrane co smaczniejsze dla Twojego pupila kąski. Nasz sklep zapewnia Ci duży wybór, zdrowa karma dla świnek morskich, zioła, siano, czy przysmaki sprawią, że większość niezbędnych zakupów dla kawii będzie z głowy.

Karma dla świnek morskich - co musisz o niej wiedzieć

Karma dla świnki morskiej to zbilansowana receptura, która ma na celu zapewnienie Twojej kawii wszystkich niezbędnych jej do życia witamin i minerałów. Karma jest też jednocześnie wysokoenergetycznym składnikiem diety, dlatego warto jej ilość odmierzać dokładnie. Nie musisz za każdym razem używać wagi kuchennej, warto jednak, byś wiedział, ile mniej więcej objętościowo karmy powinieneś podać każdego dnia.

Świnki morskie to zwierzęta, które uwielbiają jeść. Najprawdopodobniej codziennie zjedzą całą porcję, którą nasypiesz im do miseczki, jednak jeżeli jakieś resztki jedzenia z poprzedniego dnia zostaną gdzieś rozrzucone, należy je codziennie sprzątać. Stara karma może zostać namoczona wodą lub zanieczyszczona, lepiej więc, by Twoja kawia jej nie zjadła. Pamiętaj, że jej apetyt świadczy o stanie zdrowia. Jeżeli karma dla świnki morskiej, która do tej pory była często zjadana, lub inne przysmaki zostają nietknięte lub w dużym stopniu pozostawione, może to świadczyć o chorobie. To znak, że warto odwiedzić weterynarza.

Kupuj karmę dla świnek morskich ze sprawdzonego źródła. Choć znany producent to tylko część sukcesu, jesteś na dobrej drodze, by znaleźć produkt idealny dla swojej kawii. W naszym sklepie znajdziesz produkty marek takich jak: versele-laga, vitapol (zwłaszcza siano), korona natury, czy vadigran. Pamiętaj, by zawsze wybierać karmę przeznaczoną dla świnek (cavia). Karma dla chomików, królików, myszy, czy innych gryzoni będzie mieć inną zawartość składników odżywczych. Choć wszystkie te zwierzęta mają pewne cechy wspólne, ich potrzeby znacząco się od siebie różnią.

Karma dla świnek powinna charakteryzować się dużą zawartością włókna, które wpływa na ścieranie się zębów i odpowiednie trawienie. Najlepsza będzie karma bezzbożowa. Choć sianko i trawy są ważnym składnikiem diety kawii, nie są one ziarnojadami i ziarna zbóż mogą po prostu im zaszkodzić. Karma powinna zawierać mieszankę także ziół, owoców i warzyw, czy minerałów. Oczywiście zioła podajesz osobno, ale kiedy okaże się, że twoja kawia preferuje określone smaki i nie ma zamiaru jeść równie zdrowych, ale nie tak pysznych (według niej) ziół, mogą powstać niedobory - starannie dobrana receptura karmy pozwala im zapobiec.

Co nie powinno znaleźć się w miseczce świnek morskich

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Kawia domowa, potocznie nazywana świnką lub prośkiem to weganka. Jej organizm nie jest przystosowany do trawienia produktów odzwierzęcych, takich jak mięso, jaja, nabiał, czy miód. Podanie ich pupilowi najprawdopodobniej spowoduje poważny ból brzucha.

Przetworzone jedzenie ludzkie

Potrzawy gotowane, smażone, czy pieczone nie powinny znaleźć się w pyszczku Twojej kawii. Jedyne przetworzone jedzenie dla kawii to karma w formie ekstrudatu, stworzona specjalnie z myślą o jej potrzebach. Co ważne, śwince lepiej nie podawać chleba - choć czasem można spotkać się z opinią, że kawałek skórki pomoże stępić zęby - nie jest to prawda. Pieczywo albo jego skórka to źródło zbóż i pokarm wypiekany. W pyszczku będzie on miękł, więc do ścierania zębów też niezbyt dobrze się sprawdzi.

Rośliny, które szkodzą świnkom

Nie tylko cebula i czosnek. Lista jest nieco dłuższa i zawiera między innymi: rabarbar, konwalia, fasola, groch, kapusta, grzyby, ziemniaki, czy bakłażan.

W przypadku ziół najwygodniejszą opcją jest zakup gotowej mieszanki. Nasz sklep zapewnia wybór ziół, które będą na pewno bezpieczne dla Twojego zwierzaka. Zbieranie ziół na łące wymaga pewnej wprawy, a osoba początkująca może pomylić zioła lecznicze z trującymi dla kawii.

Karma da innych gatunków zwierząt

Warto to powtórzyć ponownie - karma dla królików, czy gryzoni nie będzie odpowiednia dla kawii!

pixelpixel