Karma dla królika

( ilość produktów: 1 )

co jedzą króliki

Karma dla królika

Króliki to delikatne zwierzęta, które potrafią skraść serce swoim wdziękiem i subtelnością. By Twój królik przeżył z Tobą szczęśliwe, długie lata, warto poznać jego potrzeby żywieniowe i zapewnić mu żywienie, które wzmocni jego zdrowie.

Jak powinna wyglądać dieta królików miniaturowych

Króliki to zwierzaki o bardzo specyficznych potrzebach żywieniowych. Są typowymi roślinożercami, choć ich idealna dieta znacząco różni się od tej, która jest prezentowana w popularnych bajkach dla dzieci. Nie każdy wie też, że karma dla królików miniaturowych i królików większych ras może być dokładnie taka sama. Mały królik baranek i o wiele większy królik kalifornijski mogą być na dokładnie tej samej diecie.

Siano dla królika

Wbrew pozorom, podstawą diety królika nie powinna być marchewka, a świeże, pachnące siano. Króliki to zwierzęta domowe, którym zęby rosną przez całe życie, dlatego siana nigdy nie powinno im zabraknąć w paśniku. Włóknisty pokarm ściera zęby, zapobiegając problemom stomatologicznym. Przerośnięte zęby sprawiają królikom ból i utrudniają życie, dlatego w diecie królika sianko jest podstawą.

Co ważne, wysokowłókniste siano, zapewnia królikowi odpowiednią ilość błonnika, ułatwiając trawienie. Pomimo małej kaloryczności, jest też źródłem ważnych mikroelementów, witamin i składników odżywczych. Możesz podawać je w dużych ilościach - zwierzę może podgryzać je cały czas, zabijając nudę. Bez obaw, Twój królik nie przybierze na wadze, nawet jeżeli będzie jadł siana naprawdę sporo. Niech podgryza sobie na zdrowie.

Zioła dla królika

Zdrowe przysmaki dla królika? Mieszanka ziół to najlepszy sposób, by urozmaicić dietę pupila. Są świetnym uzupełnieniem siana - możesz podawać je samodzielnie lub podkręcić smak siana za pomocą ulubionych roślin Twojego ulubieńca.

Lista ziół, które może jeść Twój królik, jest imponująca, oto tylko kilka najpopularniejszych gatunków:

  • Bazylia - popularne zioła doniczkowe sprawią, że Twój pupil będzie miał lepszy apetyt
  • Dziurawiec - bardzo zdrowy, działa przeciwzapalnie
  • Koperek - poprawia trawienie (niezastąpiony także w naszej, ludzkiej kuchni)
  • Lawenda - przysmak, który działa uspokajająco
  • Babka lancetowata - bogate źródło witaminy C, K, wzmacnia odporność
  • Lucerna - podawaj w małych ilościach
  • Mięta - działa przeciwskurczowo, korzystnie wpływa na układ pokarmowy
  • Pokrzywa - zdaniem królików jest naprawdę pyszna

Wiemy, że zabawa z ziołami i ich samodzielnym komponowaniem stanowczo nie jest dla każdego. Pomylenie ich może być niebezpieczne, dlatego najbezpieczniej będzie, zaopatrzyć się w gotową mieszankę ziół dla królika.

Najlepsza karma dla królika

Choć w porównaniu do ogromnych ilości siana, królik je dziennie stosunkowo niewiele karmy, to ona w największym stopniu dostarcza mu składniki odżywcze. Pełnoporcjowa karma ma za zadanie sprawić, by witaminy, minerały i makroskładniki zostały odpowiednio zbilansowane.

Zdaniem wielu hodowców najlepsza karma dla królików to wysokiej jakości granulat, który w każdej granulce będzie zawierał tyle samo składników odżywczych. Granulaty są sposobem na zwierzaka, który wybiera sobie ulubione liście, zostawiając pozostałe jedzenie niemal nietknięte.

Odpowiedni pokarm będzie wsparciem dla prawidłowego rozwoju małych króliczków i wsparciem dla prawidłowego funkcjonowania narządów dorosłych królików. Gotowy pokarm ma granulki o wielkości idealnej dla królika, jest smaczny i składa się z siana, ziół, starannie dobranych owoców, warzyw i nasion. Karma w postaci granulatu powinna być królikowi podawana codziennie.

Przysmaki dla królika

Smakołyki powinny być podawane królikowi w małych ilościach, ale od razu widać, że sprawiają zwierzęciu wielką radość. Są zdrowym dodatkiem do diety uszatka - o ile nie podajesz ich zbyt dużo.

To w tym miejscu pojawiają się owoce i słodkie warzywa. Chrupiąca marchewka, soczyste jabłko, czy pyszny banan są bardzo chętnie i szybko zjadane. Warto jednak pamiętać, że są to produktu niezwykle słodkie i kaloryczne. Mogą być częścią zdrowej diety królików - pod warunkiem, że zachowasz umiar i będziesz podawać owoce co kilka dni w mniejszych porcjach.

Naturalny przysmak, na który warto zwrócić to jadalne kwiaty: bratek, chaber, dziewanna drobnokwiatowa, fiołek, czy dziurawiec.

Warto zwrócić uwagę także na specjalne ciasteczka dla królików i gryzoni, na przykład versele-laga.

Pełnoporcjowa karma dla królika - na co zwrócić uwagę

Karma dla królika może być zdrową podstawą żywienia pupila. Jak ją wybrać, by karma była lekkostrawna, dobrze zbilansowana i zawierała jedynie składniki wzmacniające zdrowie pupila?

Odpowiednio dobrany pokarm powinien zawierać świeże warzywa, siano, zioła, nasiona. Królik to zwierzę, które nie potrzebuje w diecie zbóż, najlepsza będzie więc bezzbożowa karma. Sprawdź też, czy karma nie zawiera dodatku cukru, który może sprzyjać nadwadze.

Najczęstsze błędy w żywieniu królików

Najprostszy błąd, który jest jednak czasami popełniany przez początkujących opiekunów, to podawanie królikowi karmy dla gryzoni. Pomimo tego, że dieta królików i małych zwierząt do pewnego stopnia są podobne (kawie domowe kochają sianko tak samo gorącą miłością, co króliki), to są to jednak zupełnie różne zwierzęta. W diecie królików nie ma na przykład dużej części ziaren, które są ważną częścią diety myszy, czy chomików.

Podczas nakładania porcji karmy warto też stosować się do zaleceń producenta. Więcej nie zawsze znaczy lepiej, a przekarmianie królika stanowczo nie służy jego zdrowiu. Królik w domu ma bardzo ograniczone możliwości, by spalić nadprogramowe kalorie, więc jego późniejsze odchudzanie jest bardzo trudne. Niezależnie od wielkości porcji, pamiętaj, że ruch to zdrowie - wypuszczaj swojego uszaka z klatki, by pokicał sobie po mieszkaniu.

Zbyt częste podawanie przysmaków - chcesz okazać swojemu królikowi miłość? Podawanie kalorycznych i słodkich smaczków to nie jest najlepszy sposób. Przysmaki i łakocie powinny być podawane w niewielkich ilościach nie bez powodu. Są bardzo kaloryczne, więc nie wolno ich podawać codziennie.

Pamiętaj, by nie podawać królikowi ludzkiego jedzenia. Przetworzona żywność jest dla niego szkodliwa. Pamiętaj, że królik jest weganinem, a jego organizm nie jest przystosowany do trawienia białka zwierzęcego.

pixelpixel