Karma weterynaryjna dla kota

( ilość produktów: 2 )

Karma weterynaryjna dla kota

Specjalistyczne karmy dla kotów uwzględniają ich szczególne potrzeby. Stworzone zostały tak, by wspierać stan zdrowia zwierzęcia i zapobiegać wybranym jednostkom chorobowym. Jakie karmy weterynaryjne dla kota oferuje rynek? Kiedy należy je wprowadzać? Podpowiadamy, jak wybrać karmę dla kota cierpiącego na różne schorzenia.

Sucha czy mokra karma weterynaryjna dla kota?

Wybierając karmy weterynaryjne przeznaczone do stosowania podczas niektórych jednostek chorobowych, trzeba się zdecydować na mokrą lub suchą karmę dla kota. Wybór ten musi być uzależniony od preferencji zwierzęcia oraz stylu życia opiekuna. Sprawdzamy, co warto wiedzieć o poszczególnych opcjach.

Mokra karma weterynaryjna dla kota

Większość marek oferuje suche karmy dla kotów, ale coraz popularniejsze są także mokre karmy weterynaryjne dla kotów ze schorzeniami układu moczowego, czy cukrzycą. Mokre karmy dla kotów mają przewagę, ponieważ dostarczają kotom dodatkowej porcji płynów. Jest to bardzo ważne, gdyż koty piją zwykle zbyt mało wody.

Dobre jakościowo karmy mokre są także bardzo aromatyczne i atrakcyjne smakowo dla kotów. Zwykle nie ma zatem problemu z akceptacją nowego jedzenia.

Sucha karma weterynaryjna dla kota

Na rynku dostępny jest także szeroki wybór suchych karm weterynaryjnych dla kotów. Jest to dobry wybór dla wielu opiekunów, ponieważ karma może być podawana ze specjalnych misek z dozownikami, dlatego chory kot może jeść więcej posiłków o odpowiednich porach, nawet jeżeli opiekuna nie ma w domu. Jest to ciekawa opcja dla osób przebywających wiele godzin w pracy lub szkole.

Kiedy potrzeba jest dla kota karma weterynaryjna?

Karma weterynaryjna dla kota przeznaczona jest dla kotów chorych lub mających predyspozycje do określonych problemów zdrowotnych. Dla zdrowych zwierząt produkowane są tzw. karmy bytowe, które zaspokajają potrzeby kota. Zwróć jednak uwagę, że karmy bytowe mogą być pełnoporcjowe lub uzupełniające. Pierwsze mają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, gdy drugie mogą stanowić jedynie urozmaicenie diety Twojego kota.

Karmy weterynaryjne — na jakie schorzenia?

Karmy weterynaryjne stworzone zostały z myślą o różnych schorzeniach. Na rynku dostępne są m.in. produkty poprawiające stan skóry i sierści, wspierające trawienie lub pracę wątroby, dbające o drogi moczowe kota, czy przeznaczone do stosowania w czasie cukrzycy lub niewydolności trzustki. Każda z nich musi być odpowiednio zbilansowana i dopasowana do potrzeb chorującego zwierzęcia.

Karmy weterynaryjne na drogi moczowe kota

Kamice moczowe dzieli się na kilka rodzajów. U kotów najczęściej spotyka się kamice fosforanowo-amonowo-magnezowe, czyli inaczej struwitowe oraz kamice szczawianowo-wapniowe, czyli inaczej oksalatowa. Wiele karm dla kotów sterylizowanych swoim składem ogranicza wystąpienie kamicy struwitowej, dlatego obecnie coraz częściej spotyka się kamice szczawianowo-wapniową. Największe ryzyko kamic występuje u kotów perskich, burmańskich oraz ragdoll, a także u zwierząt starszych (szczególnie u tych, u których występują przewlekłe choroby np. niewydolność nerek).

Na rynku zoologicznym dostępne są karmy dostosowane zarówno do leczenia, jak i profilaktyki nawrotów kamicy struwitowej. Takie karmy mają odpowiedni poziom białka, wapnia, fosforu, a także magnezu czy chlorku sodu. Celem diety w przypadku kamicy struwitowej jest zakwaszenie moczu, co zmniejsza ryzyko nawrotów problemu.

Kamica szczawianowo-wapniowa jest trudniejsza, gdyż można ją leczyć jedynie poprzez zabieg chirurgiczny lub rozbicie kamieni ultradźwiękami. Po zabiegu duże znaczenie ma działanie prewencyjne, ponieważ u wielu zwierząt może wystąpić nawrót choroby w ciągu kilku najbliższych lat. Chcąc zapobiegać nawrotom kamicy szczawianowo-wapniowej ponownie stosuje się dietę o właściwej zawartości białka, wapnia i sodu, a także odpowiedniej ilości fosforu i magnezu. W pokarmie może znaleźć się także dodatek cytrynianu potasu, który zmniejsza ryzyko pojawienia się szczawianów w moczu. Taka karma powinna być również wzbogacona między innymi o witaminę B6. Dla kotów ważne może być także zwiększenie zawartości włókna w diecie, które będzie sprzyjało alkalizacji moczu.

Weterynaryjna karma typu "gastro intestinal"

Jeżeli Twój kot cierpi na problemy z układem pokarmowym, wskazana może być karma typu gastro intestinal. Takie karmy dla kota zawierają łatwoprzyswajalne składniki i zwykle mają obniżony poziom tłuszczu. Produkty dla zwierząt cierpiących na choroby przewodu pokarmowego bywają wzbogacone o probiotyki, prebiotyki, siemię lniane oraz babkę płesznik. Przydatny może okazać się dodatek niektórych ziół. W karmie możesz szukać np. nagietka lekarskiego.

U kotów z chorobami jelit ważne jest wysokiej jakości białko. Jeżeli dodatkowo kot cierpi na alergie wskazana może być specjalistyczna karma monobiałkowa, czyli z jednym źródłem białka zwierzęcego.

Karma weterynaryjna dla kota na chore nerki

Dietetyczna karma dla psa z niewydolnością nerek nie spowoduje cofnięcia się zaistniałych zmian, ale jest kluczem do opóźnienia postępowania choroby. To dokonały sposób także na poprawę jakości życia, a nawet jego wydłużenie u wielu kotów.

Rozwój choroby powoduje m.in. zmniejszanie zainteresowania pokarmem, a co za tym idzie spadek masy ciała kota. Jest to jeden z głównych problemów, z jakimi opiekunowie i lekarze weterynarii mierzą się każdego dnia w przypadku chorych zwierząt. Ważne jest zatem, by podawana karma weterynaryjna była dla niego atrakcyjna smakowo. W wielu przypadkach zmiana diety może być trudna i wiązać się z odmową chęci spożycia posiłku. Nie możemy pozwolić na przedłużające się głodowanie podopiecznego, dlatego w momentach kryzysu ważne jest, by zwierzę po prostu jadło.

Karma weterynaryjna dla kota z chorą wątrobą

U kota z chorą wątrobą konieczne jest podawanie zwierzętom wysokiej jakości białka w odpowiedniej ilości. Wskazane bywa obniżenie poziomu miedzi oraz zapewnienie wsparcia pracy wątroby poprzez ziołowe dodatki. Ze swoich właściwości znany jest np. ostropest plamisty. Wiele karm weterynaryjnych zapewnia także nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które mają wiele pozytywnych działań, w tym właściwości przeciwzapalne.

Karma weterynaryjna a alergie

Karmy weterynaryjne są przeznaczone także do diagnostyki alergii pokarmowych u kotów. Takie produkty oparte są obecnie na białku hydrolizowanym, czyli rozbitym na małe peptydy, których organizm kota nie powinien wykrywać jako alergenów. Stosuje się je podczas tzw. diety eliminacyjnej, która musi trwać około 12 tygodni.

Specjalistyczne karmy na skórę i sierść

Na rynku zoologicznym znajdziesz także karmy wspierające piękny wygląd sierści i zdrowie skóry kota. Skład karmy jest wtedy wzbogacony np. o olej z łososia lub krylu, który dostarcza nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Dodatkowo w karmie może znaleźć się cynk, wszystkie witaminy oraz niektóre zioła.

Karma weterynaryjna dla kota z chorym sercem

Specjalnej diety wymagają także zwierzęta, które borykają się z chorobami serca. Zarówno czworonogi, jak i zdrowe koty zwykle nie mają problemu z wydalaniem nadmiaru sodu z organizmu. Niestety w przypadku niewydolności krążenia nadmiar sodu będzie zatrzymywany w organizmie, co finalnie pogłębia objawy niewydolności.

W chorobach serca ważny jest dodatek magnezu, ponieważ jego niedobór nasila skutki uboczne niektórych leków nasercowych. Dodatkowo podawany u wielu zwierząt Furosemid może powodować wypłukiwanie magnezu z moczem.

W karmach weterynaryjnych znajdziesz odpowiednie stężenia sodu, magnezu, a także potasu, który jest niezbędny do prawidłowej pracy serca. Dla kota ważna jest także tauryna, gdyż jej niedobór prowadzi do rozwoju kardiomiopatii rozstrzeniowej. W karmach przeznaczonych dla kotów z problemami z sercem znajduje się zwykle dodatek L-karnityny oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.

Podsumowując, jest wiele karm dopasowanych do szczególnych potrzeb kotów. Specjalistyczna karma wspiera organizm zwierzęcia w walce z chorobą lub pomaga zapobiegać nawrotom różnych kocich problemów. Masz wątpliwości? Skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

pixelpixel