Karma bezzbożowa dla kota

( ilość produktów: 1 )

Karma bezzbożowa dla kota

Na ryku zoologicznym dostępny jest szeroki wybór produktów dla kotów. Różne marki przyjmują także odmienne strategie podczas tworzenia swoich receptury. Dostępne są karmy zawierające zboża oraz te, które są ich pozbawione. Czy karma bezzbożowa dla kota to dobry wybór? Sprawdzamy, co warto wiedzieć i na co zwracać uwagę podczas zakupów.

Bezzbożowa karma dla kota — co to znaczy?

Karmy bezzbożowe dla kota nie zawierają:

  • kukurydzy,

  • pszenicy,

  • ryżu,

  • owsa ani innych gatunków zbóż.

Warto wiedzieć, że nie zawsze są to jednak karmy o niskiej zawartości węglowodanów. Produkcja karmy suchej dla kota lub psa wymaga bowiem ich dodatku. Sucha karma bezzbożowa dla kota może zawierać zatem groch, ziemniaki, bataty lub ogólnie rośliny strączkowe czy warzywa. Jeżeli szukasz karmy o obniżonej zawartości węglowodanów, zwróć uwagę na takie deklaracje na opakowaniu oraz przeanalizuj skład karmy.

Czy zboża dla kota są złe?

Wiele karm opiera się na dodatku zbóż. Czy takie produkty są złe? Niekoniecznie. Warto wiedzieć, że zboża są nie tylko źródłem węglowodanów, ale także niektórych witamin, kwasów tłuszczowych, czy minerałów. Ich niewielki dodatek nie powinien być dla kota niekorzystny. Wiadomo jednak, że koty nie potrzebują węglowodanów. W ich organizmie glukoza może zostać wytworzona z aminokwasów egzogennych, których dostarczają mu zawarte w karmie białka. Odpowiedni poziom białka oraz tłuszczy (a także witamin i minerałów) zapewnia zatem kotom wszystko, czego potrzebują.

Czy każda karma mokra dla kota to bezzbożowa karma?

Większość opiekunów pozytywnie kojarzy mokre karmy dla kotów. Są one smakowite, a z powodu dużej wilgotności pozytywnie wpływają na nawodnienie kotów. Nie każda karma mokra jest jednak karmą bezzbożową. Jeżeli szukasz dla swojego pupila takiego rozwiązania, sprawdzaj skład na opakowaniu.

Bezzbożowe karmy — suche, czy mokre?

Karma bezzbożowa występuje zarówno w wersji mokrej, jak i suchej. Wybór między tymi dwoma formami jest zależny od opiekuna oraz preferencji kota. W dużym uogólnieniu karma sucha to rozwiązanie wygodne dla opiekuna, gdyż może być np. wydawana przez specjalne miski z dozownikami karmy. Produkty mokre są natomiast bardziej smakowite dla zwierząt, gdyż mają silniejszy aromat. Dodatkowo dostarczają kotom sporej ilości płynów, co jest ważne, gdy kociak nie chce pić wody ze swojej miski.

Bezzbożowa karma mokra — jak wybrać?

Brak zbóż nie powinien być jedynym kryterium podczas oceny karmy. Zarówno w przypadku suchej, jak i mokrej karmy skup się na całym składzie, a nie tylko deklaracjach z frontu opakowania. Analizując skład, zwracaj uwagę na to, jakich składników użył producent.

Unikaj:

  • sztucznych barwników,

  • sztucznych konserwantów,

  • polepszaczy smaku.

W diecie kota warto zadbać o duży udział składników pochodzenia zwierzęcego. Koty preferują karmy o wysokiej zawartości białka oraz odpowiednim poziomie tłuszczy. Cennym dodatkiem jest np. olej z łososia lub olej z kryla, czyli źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Karma bezzbożowa z takimi składnikami wspiera witalność, ale także piękny wygląd sierści i skóry Twojego kota.

Karma pełnoporcjowa bezzbożowa dostępna jest w wersji dla kociąt, kotów dorosłych, a także dla kocich seniorów. Jesteś opiekunem kota po kastracji? Wybierz produkt dla kotów sterylizowanych. Dieta bezzbożowa w różnej formie jest także dostępna w formie karm weterynaryjnych podczas schorzeń układu moczowego, cukrzycy, czy zaburzeniach funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Monobiałkowa bezzbożowa karma dla kota alergika

Jeżeli jesteś opiekunem kota, który cierpi z powodu niepożądanych reakcji na pokarm, dobrym rozwiązaniem może być nie tylko bezzbożowa karma dla kota, ale dodatkowo karma oparta na jednym źródle białka pochodzenia zwierzęcego. Takie karmy nazywane są inaczej monobiałkowymi. Podawanie takiego produktu, który ma prosty skład, może być najlepszym rozwiązaniem dla Twojego pupila. Wcześniej musisz jednak ustalić, na jakie składniki karmy reaguje Twój kot. W tym celu przeprowadza się tzw. dietę eliminacyjną. Polega ona na podawaniu karmy hydrolizowanej lub specjalnie ułożonej diety domowej przez ok. 12 tygodni. Po tym czasie można przeprowadzać próby prowokacyjne, które polegają na podawaniu pojedynczych produktów. Po ustaleniu alergenów łatwiej wybierzesz gotową karmę.

Jak karmić kota?

Bezzbożowa karma sucha lub mokra może być podawana nie tylko do kociej miski. Interaktywne karmienie kota poprzez użycie maty węchowej lub maty do lizania, a także różnego rodzaju zabawek sprawi, że Twój kot chętniej zje posiłek. Dodatkowo pozostanie w lepszej kondycji fizycznej oraz psychicznej. Takie urozmaicanie czasu posiłku pozytywnie wpływa na zachowanie kotów, bo pozwala im realizować naturalne zachowania.

Ile razy dziennie karmić kota?

Twój kot najchętniej jadłby kilka lub kilkanaście niewielkich posiłków dziennie. Uważasz, że to trudne? Tak może się wydawać, ale w praktyce spróbuj karmić kota zaraz po przebudzeniu, tuż przed wyjściem do pracy, po swoim powrocie, a następnie jeszcze raz przed położeniem się spać. To nie będzie takie pracochłonne! Jeżeli dodatkowo zapewnisz kotu przysmaki lub karmę ukrytą w zabawce podczas Twojej nieobecności, Twój koci przyjaciel zje aż 5 posiłków w ciągu dnia.

Czy karmy bezzbożowe są smakowite?

Smakowitość karmy ma ogromne znaczenie! Nawet najzdrowsza karma nie spełni swojej funkcji, jeżeli nie będzie atrakcyjna dla kota. Smakowitość jest natomiast zależna od kilku kwestii. Dużą rolę odgrywa zawartość składników pochodzenia zwierzęcego, a także poziom białka i tłuszczu. Niestety w większości przypadków nie jesteśmy w stanie w 100% stwierdzić czy dany pokarm będzie smakował kotu. Koty to przecież indywidualiści. Jedne preferują konkretne konsystencje, inne konkretne smaki. Naukowcy są jednak zgodni, że zwykle koci wybór pada na karmy wysokobiałkowe o odpowiedniej zawartości tłuszczy. Jeżeli jedna karma bezzbożowa nie smakowała Twojemu kotu, to nie znaczy, że inna także się nie sprawdzi.

Jak zmienić karmę kota na bezzbożową?

Zmiana karmy kota nie zawsze przebiega szybko i bezproblemowo. Część kotów charakteryzuje neofobia, czyli niechęć do nowych pokarmów. Przestawiając zwierzę na nowy produkt, staraj się przez kilka dni mieszać nową karmę z poprzednim kocim jedzeniem. Stopniowo zwiększaj udział nowego produktu. Jeżeli próbujesz zachęcić kota do bezzbożowe karmy mokrej, możesz dodać niewielką ilość sosu do wody, by Twój zwierzak w ten sposób zapoznał się z nowym smakiem. Być może w ten sposób chętniej podejdzie do miski.

Bezzbożowa karma pełnoporcjowa — ile karmy podawać kotu?

Pamiętaj, by karmę zawsze dawkować, biorąc pod uwagę wagę swojego pupila, jego stan fizjologiczny oraz aktywność. Uogólnione dawkowanie znajduje się na opakowaniu każdej karmy. Jeżeli jesteś bardziej dociekliwy, możesz wyliczyć dokładne zapotrzebowanie swojego kota, a następnie sprawdzić informacje o kaloryczności karmy lub wyliczyć ją samodzielnie przy użyciu prostego wzoru. W ten sposób określisz precyzyjną dawkę produktu, który stosujesz.

Na zakończenie podkreślamy, jak ważne jest odważanie lub dokładne odmierzanie karmy. Podawanie jej na oko, może doprowadzić do przekarmiania kota i rozwoju nadwagi.

Podsumowując, bezzbożowa karma dla kota niekoniecznie jest pozbawiona węglowodanów. Nie wszystkie karmy mokre są karmami bez zbożowymi. Wybór idealnego produktu musi opierać się nie tylko na jego składzie, ale także na preferencjach kota. Zawsze sprawdzaj, czy wybrany pokarm to karma pełnoporcjowa, czyli taka, która zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe kota.

pixelpixel