Żwirek bentonitowy dla kota

( ilość produktów: 11 )

Żwirek bentonitowy dla kota

Żwirki bentonitowe dla kota to jedne z najczęściej wybieranych podłoży dla kota. Wydajny, pochłania nieprzyjemne zapachy i akceptowany przez każdego kota — żwirek bentonitowy jest traktowany jako pewniak dla osób, które mają w domu wyjątkowo wybrednego kota. Nie bez znaczenia jest też łatwość czyszczenia kuwety. Jakie właściwości ma żwirek bentonitowy, czym wyróżnia się spośród innych rodzajów ściółek i dla kogo będzie to najlepsze rozwiązanie?

Żwirek bentonitowy, żwirek drewniany, żwirek silikonowy — który będzie najlepszy dla Twojego kota?

Choć zajmowanie się kocią kuwetą nie należy do ulubionych obowiązków każdego kociarza, ktoś musi przecież zadbać, by kocie toalety były zawsze czyste, pachnące i pełne świeżego żwirku. Na szczęście, żwirków dla kota nie brakuje — cały czas pojawiają się nowe marki i rozwiązania, które mają sprawić, że sprzątanie w kuwecie stanie się łatwiejsze. Jakie obecnie znamy rodzaje żwirków? Pod względem surowca wyróżniamy:

Dwie ostatnie pozycje to wciąż nowości na rynku, najczęściej opiekunowie wahają się między żwirkiem bentonitowym, drewnianym i silikonowym. Dlaczego warto wybrać bentonit?

Żwirek bentonitowy — co to jest?

Żwirek bentonitu wytwarza się z bentonitu, naturalnej skały osadowej (czy też raczej — naturalnej glinki), której złoża znajdują się z Rosji, USA, a w Polsce w Karpatach. Bentonit to naturalny i bezpieczny surowiec, który łączy w sobie dwie właściwości, które dla opiekunów są kluczowe — zdolności absorpcyjne i zbijanie się w grudki. To sprawia, że każdy żwirek bentonitowy to żwirek zbrylający. Poszczególne ziarenka są też stosunkowo miękkie, dzięki czemu nawet delikatne zwierzę będzie czuło pełen komfort podczas wchodzenia do kuwety.

Bentonit sam w sobie jest bezzapachowy, jednak zaskakująco dobrze pochłania nieprzyjemne zapachy — przy regularnym sprzątaniu mocz kota pozostaje niewyczuwalny. W naszym sklepie są dostępne także bentonitowe żwirki zapachowe, które zdaniem niektórych nieco lepiej niwelują nieprzyjemny zapach. Jest to kwestia osobistych preferencji, zarówno Twoich, jak i twojego kota. Niektóre koty bez problemu zaakceptują żwirek zapachowy, inne wyraźnie będą preferować wersję klasyczną, pozbawioną jakichkolwiek zapachów. Najpopularniejsze żwirki zapachowe w naszym sklepie produkuje Super Benek.

Żwirek bentonitowy dla kota — opinie. Jakie są najważniejsze plusy i minusy żwirku bentonitowego?

By świadomie wybrać odpowiedni żwirek, warto poznać jego najważniejsze zalety i wady. Ten rodzaj żwirku będzie odpowiedni dla większości kotów, jednak warto przed zakupem wiedzieć, że u niektórych kotów sprawdzi się lepiej niż u innych. Choć mogłoby się wydawać, że żwirek dla kota to zakup, który nie wymaga większego zastanowienia, doświadczenie pokazuje, że kot, który nie zaakceptuje kupionego żwirku, w ostateczności będzie załatwiał się poza kuwetą. Jeżeli nie chcesz znajdować "niespodzianek" w całym mieszkaniu, lepiej sprawdź, jaki żwirek kupiłby twój pupil.

Żwirek dla wrażliwych kotów

Choć czasami o tym zapominamy, nasze koty mają wrażliwe opuszki łapek, które mają wiele receptorów czuciowych. Kocie opuszki są delikatniejsze, niż nam się wydaje i stąpanie po twardym żwirku może być dla pupila nieprzyjemne. Podłoże bentonitowe najczęściej jest wystarczająco delikatne dla kocich łapek — doświadczenie wskazuje, że dla wrażliwców najlepiej sprawdzają się drobne żwirki bentonitowe typu compact. Dla kota bentonitowy żwirek o drobnej gramaturze będzie po prostu wygodniejszy.

Żwirek bentonitowy dla kotów długowłosych

Koty długowłose są piękne, a przytulanie się do nich jest niezwykle przyjemne. Wszyscy wiedzą, że minusem opieki nad kotami długowłosymi jest pielęgnacja i codzienny obowiązek czesania pupila, jednak podczas wyboru rasy rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, że długość sierści wpływa także na bałagan dookoła kuwety — przynajmniej jeżeli nigdy wcześniej nie mieliśmy takiego ulubieńca. Drobinki żwirku często przyczepiają się do długiej sierści, roznosząc żwirek dookoła całej kociej kuwety.

Jaki żwirek dla kota sprząta się najłatwiej?

Żwirek dla kota to nie tylko kwestia wygody kota. Tak czy inaczej, to Ty będziesz go sprzątał, i wymieniał na nowy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Liczy się także Twój komfort korzystania z produktu, a wszyscy wiemy, że sprzątanie kuwet nie należy do najbardziej wyczekiwanych czynności w opiece nad kotem.

Żwirek bentonitowy dla kota to produkt, który jest bezproblemowy w obsłudze. Ponieważ szybko wilgoć szybko zostaje wchłonięta przez grudki, a sam żwirek bardzo skutecznie się zbryla, sprzątani kuwety nie wiąże się z wdychaniem nieprzyjemnych zapachów. Czyste drobiny żwiru z łatwością oddzielisz od grudek i nieczystości za pomocą łopatki z oczkami. W przypadku żwirku bentonitowego nieczystości mogą trafić do toalety, natomiast zużyty żwirek — do kosza na odpady zmieszane. Pamiętaj — żwirek bentonitowy nigdy nie powinien wylądować w toalecie! Właściwości absorpcyjne mogą być jednocześnie wadą i zaletą. Z jednej strony żwirki zbrylające ułatwiają sprzątanie — z drugiej — utylizowane w niewłaściwy sposób, mogą zapchać toaletę. Na co dzień wystarczy wybierać z kuwety zużyty, zbrylony żwirek i nieczystości, a następnie uzupełniać poziom żwirku. Co kilka tygodni warto jednak wymienić całą zawartość kuwety ze względów higienicznych.

Kiedy podłoże bentonitowe nie będzie najlepszym rozwiązaniem

Żwirek bentonitowy lubi niemal każdy kot, jednak są dwa wyjątki, kiedy lepiej jest zastosować inny produkt. Przede wszystkim, żwirek bentonitowy nie jest polecany w przypadku najmłodszych kociąt, które dopiero zostały odłączone od matki. Kocięta dopiero uczą się zasad panujących na świecie i często robią zupełnie nieoczekiwane rzeczy, jak na przykład podjadanie żwirku. Najczęściej takie zachowanie jest spowodowane ciekawością i mija w sposób naturalny, jednak nie zmienia to faktu, że żwirek zbrylający (a taki jest właśnie bentonit) nie nadaje się do jedzenia. Dla kociąt najczęściej poleca się niezbrylające żwirki drewniane, które są w pełni bezpieczne dla młodego kociego odkrywcy.

Na inny żwirek dla kota powinniśmy się zdecydować także wtedy, kiedy Twój ulubieniec je żwirek, pomimo że dawno już nie jest kociakiem. W tym przypadku przyczyną będzie choroba (na przykład niedobory) lub problemy behawioralne (między innymi możliwa jest diagnoza kocich zaburzeń łaknienia, inaczej pica). Żwirek dla kota z bentonitu nie może zostać jedzony, o ile jednak w przypadku kociąt wystarczy chwilę poczekać, tak u kotów z zaburzeniami łaknienia ze żwirku bentonitowego lepiej zrezygnować na stałe.

Podsumowanie

Żwirki bentonitowe dla kotów są najczęstszym wyborem wśród opiekunów kotów. Koty lubią je za neutralny zapach i łagodność wobec ich delikatnych opuszków. Opiekunowie cenią je z zupełnie innych względów — dzięki nim sprzątanie kuwety jest łatwe i zajmuje mało czasu, a co ważniejsze, nieprzyjemne zapachy stają się przeszłością. Warto wybrać żwirek bentonitowy!

 

 

 

 

 

 

 

pixelpixel