Owczarek australijski - poznaj usposobienie aktywnego pracusia

2020-11-20
Owczarek australijski - poznaj usposobienie aktywnego pracusia

Inteligentny, pogodny i całkowicie zaangażowany w stawiane przed nim zadania - owczarek australijski (australian shepherd) to średniej wielkości rasa, mało popularna w Polsce, ale zdecydowanie częściej spotykana na zachodzie Europy. Przedstawiciele tej rasy psów są bardzo temperamentni i wymagają sporej dawki ruchu. I choć owczarki australijskie mają miłe usposobienie i są przyjaźnie nastawione do znanych sobie ludzi - wymagają doświadczonego opiekuna. Nieumiejętne wychowanie owczarka australijskiego może poskutkować pupilem, który sprawi niejeden kłopot. Co warto wiedzieć o tych pięknych, oryginalnych psach?

Charakter i osobowość

Owczarek australijski to silny i niezwykle odporny pies. Właśnie za to jest bardzo cenioną rasą. doskonale radzi sobie z pilnowaniem i stróżowaniem i zdecydowanie traktuje to jako swoje powołanie. Na uwagę zasługuje jego szczególna odporność na warunki atmosferyczne - owczarek poradzi sobie niezależnie od pogody. Psy tej rasy możemy podzielić na dwa rodzaje: psy pasterskie pracujące oraz psy wystawowe. Pierwsze charakteryzują się niezwykłym zapałem do pracy i ogromną potrzebą zaspokajania swojego pasterskiego instynktu. Wymagają dużej dawki ruchu, ponieważ wtedy są najszczęśliwsze, a ich temperament jest łatwiej okiełznać. Nie są jednak tak piękne jak owczarki australijskie wystawowe. 

Owczarek australijski to pies pieszczotliwie nazywany "aussie". I choć przyjazny i wiecznie uśmiechnięty pyszczek aussie budzi wrażenie, że to pies łagodny, spokojny i mało temperamentny - w istocie to wulkan energii. To właśnie dlatego ten pies potrzebuje mądrego opiekuna, który doceni jego intelektualne walory i pozwoli mu pracować. Opiekun powinien organizować psu czas w sposób, który pomoże zaspokoić jego instynkty i naturalne, wynikające z przymiotów rasy potrzeby.

Z pewnością nie należy skazywać owczarków australijskich na życie w małym mieszkaniu i ograniczanie ich ruchu do dwóch spacerów dziennie. Skończy się to na pewno problemami behawioralnymi i skutecznie zniechęci psa do opiekuna i opiekuna do psa. Aussie wymaga doświadczonego przewodnika, który zrozumie jego charakter. Dodatkowo należy również pamiętać, że owczarek australijski to pies dość nieufny wobec obcych. Jeśli odwiedzają nas goście, powinniśmy mieć psa na oku. 

Owczarek australijski a dzieci

Owczarek australijski z natury jest łagodny i przyjaźnie nastawiony do ludzi. Może mieszkać w domu z dziećmi, jednak należy szczególnie podchodzić do tej relacji. Aussie to pies o sporym temperamencie, jest niesamowicie aktywny. Odpowiednie prowadzenie go z pewnością przyniesie rodzinie wspaniałego towarzysza i niepowtarzalnego przyjaciela dla dzieci. Jednak zaniedbywanie jego potrzeb i niezapewnianie mu odpowiedniej dawki ruchu z pewnością wpłynie negatywnie na wspólne funkcjonowanie, również w relacjach z dziećmi. Zdecydowanie lepiej postawić na tę rasę, jeśli w domu są dzieci co najmniej kilkuletnie, które są już w stanie zrozumieć istotę relacji pomiędzy człowiekiem a psem. 

Psy rasy owczarek australijski to kiepski wybór dla osób starszych. Ich temperament i żywiołowość często mogą nie iść w parze z oczekiwaniami seniorów dotyczącymi domowych zwierząt. 

Zaangażowany pracuś

Owczarek australijski ma w naturze ruch i aktywność, potrzebuje do bardzo dużo na każdym etapie życia. Uwielbia pracować i trzeba mu taką możliwość zapewnić. Niezależnie od tego, czy to trening posłuszeństwa psa, szkolenie z obrony, czy nauka zwykłych sztuczek - aktywności nie powinno zabraknąć w życiu owczarka australijskiego. Jest ogromnie szczęśliwy mogąc uczyć się nowych rzeczy i dawać przy tym upust swojej energii. 

Warto również wspomnieć, że owczarek dość dobrze dogaduje się w innymi psami i w kontaktach z nimi jest raczej niekonfliktowy.   

Dla kogo rasa będzie odpowiednia? Wady i zalety owczarków australijskich

Zalety:

bardzo odporny  obdarzony dużą inteligencją szybko się uczy, chętny do pracy może pracować również jako ratownik przywiązany do swojego opiekuna idealny dla bardzo aktywnych rodzin łatwa pielęgnacja

Wady:

bardzo temperamentny wymaga częstych i długich aktywności bywa nieufny wobec obcych nie nadaje się do życia w mało aktywnych rodzinach wymaga opieki doświadczonego właściciela bywa hałaśliwy

Zdrowie owczarka australijskiego

W ostatnich latach rasa staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza w Europie Zachodniej. Jest to niestety jej przekleństwem, bo prowadzi do masowego rozmnażania psów w celach zarobkowych. Przystępują do tego głównie nieodpowiedzialni hodowcy kierowani chęcią zysku. To niestety powoduje, że pojawia się coraz więcej psów tej rasy obciążonych chorobami. Wśród najczęstszych chorób u owczarka australijskiego jest m.in. dysplazja stawów - zarówno biodrowego, jak i łokciowego czy choćby postępujący zanik siatkówki psa. Wśród owczarków zdarzają się również wady zgryzu czy przypadki psów z epilepsją. Do częstych schorzeń zaliczyć można jeszcze nadwrażliwość na wiele substancji zawartych w lekach. 

Schorowane psy z pseudohodowli to ogromny argument za tym, by kupować tylko u odpowiedzialnych hodowców zrzeszonych w oficjalnych organizacjach i będących pod stałą kontrolą weterynaryjną. Nieprawidłowe krzyżowanie psów a także ich późniejsza nieprawidłowo przeprowadzana socjalizacja może mieć wpływ nie tylko na ich zdrowie, ale również na charakter.

Żywienie - czym karmić owczarka australijskiego?

Psy tej rasy są niezwykle aktywne w każdym wieku, potrzebują zatem odpowiednich dawek wysokoenergetycznego jedzenia, które będzie w stanie zaspokoić ich potrzeby. Owczarek australijski powinien mieć dietę w głównej mierze składającą się z mięsa. Może być ono zawarte zawarte zarówno w karmie suchej, jak i karmie mokrej. Pamiętaj również o alternatywnym sposobie żywienia - BARF. To porcje świeżego mięsa, które w przypadku owczarka całkiem dobrze zdają egzamin. Jeśli zdecydujesz się na to, by Twój owczarek jadł standardową karmę - koniecznie sprawdzaj jej skład. Zrezygnuj z podawania psu artykułów zawierających pszenicę i cukier. Nie są mu one potrzebne do funkcjonowania, mogą jedynie zaszkodzić. Optymalnie karma powinna utrzymywać proporcje 70% mięsa, ok. 20% warzyw i ok. 10% owoców.

Możesz także stosować suplementy, które wspomogą stawy psa, zwłaszcza u pupili w podeszłym wieku. Pamiętaj również o tym, by psiak miał stały dostęp do miski ze świeżą wodą, ponieważ nawadnianie owczarka jest równie ważne jak żywienie.

Pielęgnacja aussie

Owczarek australijski wymaga raczej standardowej pielęgnacji - jej charakterystyka nie odbiega od potrzeb pielęgnacyjnych innych ras. Fakt częstych i długich spacerów aussie sprawia, że powinno się czesać jego sierść codziennie lub co dwa dni. W ten sposób można łatwo usunąć z sierści brud i ewentualne kołtuny. Regularne szczotkowanie ograniczy również konieczność kąpieli, a te z kolei są w dużych ilościach niewskazane. Owczarek powinien zostać wykąpany w momencie, kiedy nie jesteśmy w stanie innymi metodami doprowadzić jego skóry i sierści do porządku. Ponieważ owczarki mają sierść z białymi znaczeniami - nietrudno zauważyć na niej brud.  Warto również regularnie sprawdzać stan oczu i uszu psa. Stany zapalne mogą wywoływać nieprzyjemne dolegliwości i niebezpieczne choroby u owczarka. Jeśli owczarek niezbyt efektywnie ściera swoje pazury, bo np. spaceruje w większości po miękkim podłożu, będzie konieczna ich pielęgnacja - można mu pomóc w ich skróceniu. Najlepiej posłużą do tego specjalne nożyczki do obcinania psich pazurów.

Historia i wzorzec rasy

Historia owczarka australijskiego nie jest do końca znana. Jednak teorie na jej temat każą stwierdzić, że owczarek australijski wcale nie pochodzi z Australii. Jego ojczyzna to najprawdopodobniej Ameryka Północna. Z Australią może go jednak wiązać owczarek pirenejski i owczarek baskijski, który przez wielu uznawany jest za przodka owczarków nazwanych później australijskimi. Owczarek pirenejski pojawił się w Australii dzięki migrującym tam Baskom, z kolei owczarek baskijski był transportowany przez tych pasterzy do Stanów Zjednoczonych. Ich psy pilnowały owiec i uważa się je za te, które dały początek rasie, jaką jest australijski owczarek. Już w Stanach Zjednoczonych dochodziło do niekreślonych krzyżówek psów, w efekcie czego pojawił się pasterski pies doskonale przystosowany do warunków panujących na miejscu, dość odporny na choroby, a przy tym bardzo pracowity - owczarek australijski.

Jego usposobienie pozwalało na wykorzystywanie owczarka w pracy - to pies aktywny, szybko się uczy i bardzo chętnie angażuje się w stawiane przed nim zadania. Jest przy tym inteligentny i bardzo podatny na szkolenie.

Owczarek australijski - wygląd

Owczarek australijski typ amerykański należy do grupy I FCI. To pies średniej wielkości - samiec osiąga wysokość maksymalnie 58 cm i wagę 30 kg, natomiast suka 53 cm wysokości i wagę 25 kg. Aussie to pies, którego sierść jest półdługa, prosta lub lekko falowana, może mieć kilka charakterystycznych umaszczeń: niebiesko-marmurkowe (blue merle), czekoladowo-marmurkowe (red merle), czarne i czekoladowe. Zarówno na sierści red merle, jak i blue merle, a a także pozostałych, mogą występować podpalane barwy z białymi znaczeniami. Na red merle jest to dość mocno widoczne.  Australijski owczarek jest psem z muskularną, atletyczną budową ciała. Głowa aussie jest lekko okrągła a uszy trójkątne i osadzone wysoko na głowie. Owczarki australijskie są bardzo proporcjonalne.

Ciekawostki

Popularność rasy owczarek australijski rozpoczęła się wraz ze wzrostem popularności jazd westernowych po II wojnie światowej. Na pokazach w towarzystwie zawodników często pojawiał się owczarek australijski, potem zaczął bywać również w filmach i na wystawach koni. Wygląd i usposobienie sprawiały, że popularność aussie stale rosła.  W Polsce owczarek australijski (suczka) pojawił się dopiero w latach 90. Kilka lat później, w roku 2003, pojawił się pierwszy w Polsce miot szczeniąt rasy owczarek australijski FCI. Aussie często porównywany jest z podobnym psem, jakim jest owczarek szkocki. Należy jednak pamiętać, że to psy, które mają zupełnie różne usposobienie.  Owczarki australijskie coraz częściej wykorzystuje się także w dogoterapii.
Czytaj również: Rasy psów
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixelpixel