Owczarek niemiecki - lojalność, oddanie i niezwykła odwaga. Dla wielu pies doskonały!

2020-12-29
Owczarek niemiecki - lojalność, oddanie i niezwykła odwaga. Dla wielu pies doskonały!

Inteligentny, pogodny i całkowicie zaangażowany w stawiane przed nim zadania - owczarek australijski (australian shepherd) to średniej wielkości rasa, mało popularna w Polsce, ale zdecydowanie częściej spotykana na zachodzie Europy. Przedstawiciele tej rasy psów są bardzo temperamentni i wymagają sporej dawki ruchu. I choć owczarki australijskie mają miłe usposobienie i są przyjaźnie nastawione do znanych sobie ludzi - wymagają doświadczonego opiekuna. Nieumiejętne wychowanie owczarka australijskiego może poskutkować pupilem, który sprawi niejeden kłopot. Co warto wiedzieć o tych pięknych, oryginalnych psach?

Charakter i osobowość

Nie sposób nie zacząć opisu tego psa od jego niezwykłej uniwersalności. Owczarek niemiecki poradzi sobie z wieloma zadaniami i próżno szukać psa innej rasy, który byłby w stanie sprawdzić się w tak wielu dziedzinach. Początkowo wykorzystywano go tylko jako psa pasterskiego, jednak dzisiaj owczarek niemiecki to także doskonały pies-policjant, który wykazuje się wyjątkową inteligencją, zwinnością i umiejętnościami węchowymi. Wspaniale sprawdza się również w roli ratownika, a także psa-terapeuty, który potrafi pracować z osobami mającymi różne schorzenia. Owczarki niemieckie wykorzystuje się również jako przewodników dla osób niedowidzących. Są niezwykle podatne na szkolenia i bardzo szybko uczą się nowych rzeczy. Nic zatem dziwnego, że rasa jest uznawana za najbardziej znaną rasę użytkową na świecie.  

Przyjaciel rodziny

Choć owczarek niemiecki to rasa pracująca, rewelacyjnie sprawdzi się także jako członek rodziny. Można go również zaprosić do domu, w którym mieszkają dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że to pies, który potrzebuje sporej dawki ruchu. Jest aktywny i lubi być angażowany w różnego rodzaju zadania. Aby prawidłowo pielęgnować jego psychikę należy mu takie aktywności zapewniać. Owczarek niemiecki, którego potrzeby fizyczne i intelektualne się zaniedba, może rozwijać nieprawidłowe dla rasy zachowania. Jeśli jednak pies ma zapewniony ruch, a także rozrywki, które angażują go umysłowo - uwypukla się jego cudowny charakter. Będzie wówczas najlepszym przyjacielem, a także najwierniejszym obrońcą całej rodziny.   

Relacje owczarka niemieckiego z dziećmi

Psy tej rasy są z reguły wobec dzieci cierpliwe i łagodne. Wiele jednak zależy od relacji, jaką między nimi kształtują dorośli. Nie wolno zapominać o tym, że owczarki niemieckie należą do dużych psów i z racji swoich gabarytów są w stanie zrobić - nawet niechcący - krzywdę dziecku. Co więcej, maluch musi wiedzieć, że zwierzę nie jest zabawką i trzeba do niego podchodzić w odpowiedni sposób. Warto także pamiętać o tym, że owczarek niemiecki to pies silny i szybki, trudno dotrzymać mu kroku. W związku z tym dzieci nie powinny wyprowadzać go na spacer, może się to okazać niebezpieczne dla obu stron.   
jak wygląda owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie dla osób starszych?

Pies rasy owczarek niemiecki wykorzystywany jest w pracy z osobami niedowidzącymi, wśród nich często są starsi ludzie. Jednak wówczas to pies specjalnie szkolony. Do takich szkoleń wybiera się osobniki o odpowiedniej psychice. Takie psy mają predyspozycje do pracy ze starszymi ludźmi. Jeśli natomiast senior oczekuje od swojego pupila towarzystwa, ale również niezbyt wymagających czynności związanych z opieką i pielęgnacją - owczarek niemiecki nie będzie dobrym wyborem. To pies bardzo aktywny, który musi się wyżyć, by móc szczęśliwie funkcjonować w rodzinie.  

Ofiara własnej popularności

Czasem można usłyszeć o przypadkach agresji wśród owczarków niemieckich. Zdarza się również, że wykazują się nieposłuszeństwem wobec opiekuna. Tego typu zachowania są nieprawidłowe dla rasy, ale często związane z błędami człowieka. Nie tylko w wychowaniu, ale również w hodowaniu. Popularność rasy sprawia, że intratny biznes w hodowli widzą także nieodpowiedzialni ludzie. Rozmnażają oni osobniki, które wykazują nieprawidłowe cechy charakteru lub też mają problemy zdrowotne. Może się to później przełożyć na zachowanie psa, ponieważ genetykę ciężko oszukać. Dlatego tak ważne jest, by kupować psa wyłącznie w dobrej, odpowiedzialnej, legalnej hodowli.  

Dla kogo rasa będzie odpowiednia? Wady i zalety owczarków niemieckich

Zalety:

bardzo inteligentny, szybko się uczy

doskonale radzi sobie z wieloma zadaniami

wierny każdemu członkowi rodziny

można uprawiać z nim sport

dobrze wychowany akceptuje inne zwierzęta

Wady:

dużo szczeka

wymaga dużej dawki ruchu i ciągłego angażowania go umysłowo

gubi dużo sierści  

Zdrowie psów rasy owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie są raczej zdrowe i odporne. Nie straszne im niskie temperatury, całkiem dobrze radzą sobie również w gorące dni. Oczywiście opiekun nie może zapominać o tym, by zapewnić psu dostęp do czystej i świeżej wody. Główną typową dla rasy chorobą jest dysplazja stawów biodrowych. Choruje na nią dzisiaj większość dużych ras psów, jednak po raz pierwszy stwierdzono tę chorobę właśnie u owczarków niemieckich. W zachowaniu psich stawów w dobrej kondycji ważna jest profilaktyka - bezpieczna forma ruchu, unikanie skakania w nienaturalnych pozycjach, a także odpowiednia suplementacja. Oczywiście pomoże również kupno psa w dobrej hodowli, gdzie rodzicom szczeniaka wykonuje się nie tylko RTG stawów biodrowych, ale również stawów łokciowych.   

Ile żyje niemiecki owczarek?

Przeciętna długość życia psów rasy owczarek niemiecki to 9-13 lat.   
owczarek niemiecki szczeniak

Żywienie - czym karmić owczarka niemieckiego?

Aby Twój owczarek niemiecki był zdrowym psem - trzeba wdrożyć odpowiednią dietę. Zdecydowanie łatwiej będzie to zrobić, jeśli ustalisz, jaki jest poziom aktywności Twojego psa. Im więcej ruchu i ćwiczeń w ciągu dnia - tym większe zapotrzebowanie na białko. 

Dieta każdego owczarka niemieckiego powinna się składać przede wszystkim z mięsa. Najlepiej sprawdzi się tutaj BARF, czyli kawałki surowego mięsa przygotowane dla psa. Dobrze swoją rolę spełni także karma sucha lub mokra z wysoką zawartością białka (mięso - ok. 65-75%), a także warzyw i owoców. Odpowiednio zbilansowana dieta pomoże utrzymać stawy w dobrej kondycji na dłużej. 

Unikaj podawania psu produktów, które mogą mu zaszkodzić, tj. przede wszystkim produktów zbożowych. Najlepiej, by zboże nie było składnikiem karmy, którą wybierzesz dla swojego pupila. Ludzkie jedzenie również nie jest dobrym pomysłem, a zwłaszcza czekolada, winogrona czy mocno przyprawione dania. Mogą bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie owczarka niemieckiego. 

Pies tej rasy powinien otrzymywać również suplementy, które wspomogą jego stawy. Warto podawać mu glukozaminę i chondroitynę.

Pielęgnacja

Pielęgnacja rasy owczarek niemiecki jest dość łatwa. Należy się tu głównie skupić na zadbaniu o sierść pupila - niezależnie od tego, czy jest to owczarek niemiecki krótkowłosy, czy owczarek niemiecki długowłosy. Wyczesywanie psów dwa razy w tygodniu powinno przynieść pozytywny rezultat, ponieważ w domu będzie znacznie mniej fruwającej luzem sierści. Nie jest wskazane zbyt częste kąpanie owczarków niemieckich, powinno się to robić tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Bardzo istotne jest, by podczas kąpieli używać kosmetyków przeznaczonych dla zwierząt. Pamiętaj także o tym, by nie wychodzić z mokrym psem na dwór, jeśli na dworze jest zimno. Psy przyzwyczajone do domowej temperatury mogą przeziębić się na dworze, jeśli mają mokrą sierść. 

Owczarki niemieckie są na tyle aktywne, że najczęściej same radzą sobie ze ścieraniem pazurów. Jeśli jednak z jakiegoś powodu wyrosną one za długie i pies nie jest w stanie efektywnie ich zetrzeć - należy je przyciąć. Może w tym pomóc lekarz weterynarii. Monitoruj również stan uzębienia swojego pupila. Sprawdzaj, czy na zębach nie osadza się zbyt duża ilość kamienia - większość psów ma z tym problem. Podawanie specjalnych przekąsek nieco go zredukuje.   

Historia i wzorzec rasy

Pierwsze wzmianki o psach, które bardzo przypominały owczarki niemieckie pochodzą z VII wieku. Mowa wówczas o owczarkach, które zajmowały się głównie strzeżeniem owiec, choć już wtedy wykorzystywano je do różnych zadań. Niemiecki owczarek, którego znamy dziś - pojawia się w XIX wieku. Hodowlę celową rasy rozpoczął wówczas Max von Stephanitz. Pierwszym, oficjalnie wpisanym do księgi hodowlanej Związku Owczarka Niemieckiego psem był Horand von Grafrath. Wraz z suczką Mari von Grafrath stworzyli pierwszą linię hodowlaną owczarków niemieckich. Założycielowi rasy przyświecał jasny cel - wyhodowanie psów, które będą wszechstronne, inteligentne i oddane człowiekowi.  
owczarek niemiecki jak wychować

Wygląd

Warto wiedzieć, że wykształciły się dwie linie hodowlane owczarków: uszlachetniająca i wydajnościowa. Jest to związane ze sporem hodowców na temat budowy psa. Wcześniejsze owczarki były smuklejsze, szybsze, z mniejszą muskulaturą. Obecne owczarki są dużo większe, a ich charakterystyczną cechą są mocno opadające plecy. To właśnie linia uszlachetniająca. Linia wydajnościowa natomiast bardziej nawiązuje do tego, jak wyglądał owczarek niemiecki na początku swojej historii. 

Samce osiągają w kłębie wysokość do 65 centymetrów, natomiast suczki do 60. Tym samym owczarek niemiecki to przedstawiciel zarówno ras średnich, jak i dużych. Budowa owczarka to smukłe ciało z lekką muskulaturą, klinowata głowa z prostą kufą, a także uszy sterczące do góry. Warto wiedzieć, że u szczeniąt są oklapnięte, stają do góry u psów w wieku około 8-10 tygodnia życia. Istnieją dwa rodzaje owczarków niemieckich: długowłosy oraz krótkowłosy. Najczęściej występujące umaszczenia to czarno-brązowy, czarno-żółty lub czarno-szary. Co ciekawe, czasem trafia się szczenię, które jest białe, jednak uważa się je za niewłaściwe i nie rozmnaża dalej.   

Ciekawostki

Owczarek niemiecki na jakiś czas zmienił swoją nazwę na owczarek alzacki. Choć jego ojczyzną w istocie są Niemcy - chciano usunąć określenie "niemiecki" po tym, jak zakończyła się II wojna światowa. Złe skojarzenia z tym krajem - głównym agresorem, którego oskarżano o wywołanie ogólnoświatowego konfliktu - spowodowały, że te psy przez jakiś czas nazywano inaczej. Pierwotną nazwę owczarek odzyskał dopiero pod koniec lat siedemdziesiątych i ponownie stał się owczarkiem niemieckim.   
Czytaj również:

Rasy psów
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
pixelpixel