Papuga nimfa - podstawowe wskazówki dotyczące żywienia i pielęgnacji

2020-08-24
Papuga nimfa - podstawowe wskazówki dotyczące żywienia i pielęgnacji
Piękna, kolorowa i bardzo przyjaźnie wyglądająca papuga nimfa może być doskonałym towarzyszem dla człowieka, który lubi czuć się potrzebny. Choć nimfy najlepiej odnajdują się w towarzystwie innego przedstawiciela swojego gatunku, to - jeśli nie mają możliwości nawiązania z nim kontaktu i przebywają w klatce samotnie - swoje zainteresowanie i uczucia szybko przerzucą na człowieka. Opieka nad nimi nie należy do najłatwiejszych zadań, jednak urocze nimfy potrafią swoim zachowaniem wynagrodzić ten trud. Co warto o nich wiedzieć, by jak najlepiej zrozumieć świat tych papug? Poznaj te zachwycające ptaki!

Towarzyskie do kwadratu

Nimfa kocha przebywanie w towarzystwie i nie lubi samotności. Jeśli ktoś wcześniej podrzucił Ci pomysł, by przy klatce z papugą ustawić lusterko i w ten sposób stworzyć jej namiastkę towarzystwa - lepiej z niego zrezygnuj. Papugi to mądre stworzenia i nie dadzą się nabrać na takie sposoby. Nimfa najlepiej dogada się oczywiście z inną nimfą, jednak nie jest wykluczone hodowanie papug różnych gatunków w tym samym mieszkaniu. Musisz jednak pamiętać, że każda z nich ma nieco inny charakter, predyspozycje, czy choćby siłę krzyku. Popularna papużka falista - choć posturą niepozorna - potrafi całkowicie zakrzyczeć nimfę, czym doprowadzi ją do rezygnacji.

Jeśli nie masz możliwości hodowania więcej niż jednej papugi, musisz zastąpić swojemu pupilowi ptasie towarzystwo. Nimfa potrzebuje Twojej uwagi, zainteresowania, obecności. Szybko rozpoznasz, kiedy się o to dopomina, ponieważ robi się wtedy zdecydowanie głośniejsza. Warto jednak wiedzieć, że jej krzyk to nic innego niż dźwięk, który wydają papugi wzajemnie nawołując się w stadzie. W Australii, skąd pochodzą nimfy, ten krzyk to ich rozmowy. Cóż, jesteś częścią jej stada! Postaraj się sprostać temu zadaniu, ponieważ jeśli Twoja nimfa będzie czuła się zbyt samotna, szybko i istotnie zmieni się jej zachowanie. Samiec może być wówczas bardziej agresywny, natomiast samiczka smutna i apatyczna.


Co jedzą papugi nimfy?

Odpowiednie żywienie nimfy jest bardzo ważne dla jej zdrowia i ogólnego samopoczucia. Oczywiście swoje pierwsze kroki naturalnie kierujesz do sklepu zoologicznego, by tam wybrać pokarm dedykowany papugom, najlepiej temu właśnie gatunkowi. To dobra decyzja, ponieważ mieszanka zawiera zdecydowaną większość tego, co jest papugom potrzebne do życia w zdrowiu. Zwracaj jednak uwagę, by nie znajdowało się w niej zbyt wiele słonecznika i dyni. To nasiona bardzo zdrowe, ale również tłuste, a to w dalszej perspektywie może Twojej papudze zaszkodzić. Bez obaw możesz podać nimfie także jedzenie dla papużek falistych.

Uwaga na sól

Ptaki nie powinny spożywać soli w ogóle. Może okazać się zabójcza dla ich jelit. Jeśli podajesz swojej papudze warzywa - pamiętaj by nie dodawać do nich soli. Zdecydowanie unikaj też wszelkiego pieczywa, chrupek i paluszków.

Białko i wapń w diecie nimf

Ptaków takich jakich nimfy nie powinno się karmić mięsem. Musisz jednak dostarczać im odpowiedniej ilości białka, a także wapnia, który jest budulcem kości. Jeśli twoja papuga to samiczka, szczególnie zadbaj o to w okresie lęgowym, ponieważ składanie jaj jest dla niej dodatkowo obciążające. Samce wapnia również potrzebują, choć w nieco mniejszych ilościach. Aby te potrzeby zaspokoić, możesz podawać papudze twaróg, oczywiście bez soli.

Pamiętaj o piasku

Choć początkowo może się to wydawać dziwne - papugi jedzą piasek. Jest on ważny w procesie trawienia i bez niego nimfa może mieć spore problemy. Odpowiednio przygotowany piasek kupisz w sklepie zoologicznym. Będzie zawierał również wartościowe dodatki w postaci np. suszonych warzyw i owoców.

Pielęgnacja i zajęcia na co dzień

Nimfy to papugi, które potrzebują ruchu. Nie powinny przez cały czas siedzieć w klatce i należy codziennie je z niej wyjmować. Należą do papug latających, ale kochają również wspinać się i podskakiwać. Potrafią nauczyć się różnego rodzaju sztuczek, słów i melodii. Samce także pięknie śpiewają, uczą się tego już od najmłodszych lat. Kupując klatkę dla nimfy pamiętaj o tym, by była nie tylko odpowiednio duża (najlepiej 100 cm x 120 cm), ale także odpowiednio wyposażona. Większość ptaków żyjących w niewoli, nimfa również, kocha różnego rodzaju zabawy, więc bardzo przydatne będą zabawki dla papug. Nie zapomnij także o tym, by do klatki nimfy przymocowane były pojemniki na jedzenie, wodę, a także pojemnik do kąpieli. Papuga bez problemu samodzielnie zadba o swoją higienę.


Ile żyją papugi nimfy i jakie wymiary osiągają?

Dobrze pielęgnowana i karmiona papuga nimfa może dożyć nawet 13-14 lat. Zdarzają się jednak osobniki, które żyją nawet dłużej. Oczywiście ma tu znaczenie fakt, czy papuga żyje na wolności, czy też w hodowli. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić jej warunki możliwie najbardziej zbliżone do naturalnych.

Nimfy osiągają długość do 33 centymetrów i ważą najczęściej nie więcej niż 100 gram.

Kto może zdecydować się na hodowanie nimf?

Zdecyduj się na hodowlę nimf, jeśli masz możliwość poświęcenia swojej papudze sporej ilości czasu, lub możesz zakupić dwie nimfy jednocześnie. To ptaki, które wiążą się ze sobą na całe życie i świetnie potrafią się porozumiewać. Najszczęśliwsza nimfa to taka, która jest w bliskim kontakcie ze swoim pobratymcem lub posiadająca swojego człowieka, któremu bezgranicznie może ufać.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixelpixel