Psy dla początkujących opiekunów - znajdź swojego przyjaciela wśród wspaniałych ras

2020-09-17
Psy dla początkujących opiekunów - znajdź swojego przyjaciela wśród wspaniałych ras
Psy potrafią nawiązać cudowną relację z człowiekiem. Wykazują bardzo ludzkie zachowania i bardzo ludzkie uczucia. Już po kilku tygodniach spędzonych z pupilem możemy poznać, kiedy jest zadowolony, a kiedy smutny lub zniecierpliwiony. Warto pamiętać, że każda psia rasa wykazuje określone predyspozycje. Niektóre rasy psów są znacznie łatwiejsze w ułożeniu i kształtowaniu relacji z człowiekiem, inne natomiast wymagają pewnego doświadczenia i umiejętności behawioralnych. Jeśli decydujesz się na swojego pierwszego psa - sprawdź, która rasa będzie dla Ciebie najlepsza!

Jak wybrać psa? Najpierw wielkość

Jeżeli zadajesz sobie pytanie: "Jaki pies do mnie pasuje"?, zacznij od określenia wielkości czworonoga, który ma zamieszkać w Twoim domu. Weź pod uwagę warunki, jakie możesz mu zapewnić. Ważne jest również Twoje podejście do zwierząt w domu i do tego, jak mocno absorbująca jest ich obecność. Większe psy zazwyczaj wiążą się z większymi kosztami - ich legowiska z racji gabarytów są droższe, ceny rosną w przypadku niemal wszystkich akcesoriów, np. misek, smyczy i obroży. Duże psy potrzebują większych ilości jedzenia. Decydując, jaką rasę psa wybrać, poczytaj wcześniej o tym, jakie dany pies może mieć potrzeby, jakiej wymaga suplementacji, a także jakie typowe dla rasy choroby mogą go dotykać. Dzięki temu dowiesz się, jakiej opieki będzie wymagał Twój nowy przyjaciel i z jakimi kosztami się to wiąże.

Pokochaj jego sierść

Warto również szczególnie dużo uwagi poświęcić kwestii sierści. Niektóre rasy psów charakteryzują się tym, że gubią ogromne ilości sierści, która może być powodem alergii. Jeśli którykolwiek z domowników ma problemy zdrowotne, psa należy dobrać tak, by nie nasilały się w jego obecności.
Pamiętaj jednak, że dla większości ras psów, najważniejszy jest opiekun. Nawet największy i najpiękniejszy dom z ogrodem nie jest w stanie tak mocno uszczęśliwić psa, jak kochający właściciel, którego celem jest wspaniała, wspólna podróż przez psie życie.

Psy dla początkujących - jaka rasa psa będzie dla Ciebie najlepsza?

Jeśli zapadła już decyzja o tym, że w Twoim domu zamieszka czworonóg, trzeba wybrać jego rasę. Koniecznie poczytaj wcześniej o predyspozycjach każdej, którą bierzesz pod uwagę. Zachowanie psa, jego aktywność, podejście do dorosłych i dzieci, to czynniki, które zadecydują o tym, czy będziecie do siebie pasować. Oto kilka ras psów, które będą odpowiednie dla początkującego opiekuna:

Berneński pies pasterski - przecudnej urody zwierzę, które obdarzy ogromną miłością swoich opiekunów. Potrzebuje bardzo bliskiego kontaktu z człowiekiem, jest niezwykle cierpliwy, spokojny i opiekuńczy wobec dzieci. Jego charakter jest wyważony, bardzo przyjacielski. Potrzebuje dużo ruchu, dlatego osoba, która się nim zajmuje powinna być aktywna i gotowa na długie spacery.

Golden Retriever - około 30 kilogramów szczęścia i żywej radości. Golden to jeden z najpopularniejszych w Polsce psów, bardzo często zapraszany do domów z dziećmi. Jest cierpliwy, łagodny, a przy tym niezwykle inteligentny. Uwielbia przytulanie i spędzanie czasu ze swoimi opiekunami. Jego charakter jest tak wspaniały, że poradzi z nim sobie większość osób, które wcześniej nie miały do czynienia z psami. Jeśli jednak decydujesz się na goldena, musisz pokochać jego sierść i zamiłowanie do błotnych kąpieli. Podobny goldenowi jest również jego kuzyn - labrador. Obie rasy pochodzą z rodziny retrieverów.

Cavalier king charles spaniel - nieco mniejszych gabarytów psiak o łagodnym usposobieniu. Bezgranicznie kocha swoich opiekunów i jest im oddany. Nie wykazuje agresji, jest uległy, a także bardzo łagodnie nastawiony do innych psów. Jest zawsze chętny do zabawy, energiczny i radosny. Z pewnością będzie świetnym kompanem dla kogoś, kto wcześniej nie miał okazji zajmować się psem.

Owczarek szkocki Collie - nie wszyscy wiedzą, jak wygląda owczarek szkocki, bo nazwa rasy jest zdecydowanie mniej znana, niż jej przedstawiciel. Owczarek szkocki zasłynął jako Lessie - wspaniały pies ze wzruszającej historii o przyjaźni, miłości i poświęceniu. Co ciekawe, ta rasa w dużej mierze jest taka, jak została przedstawiona w filmie. Owczarki szkockie są niezwykle empatyczne, uczuciowe, a przy tym ponadprzeciętnie inteligentne. W mgnieniu oka uczą się nowych rzeczy. Wykazują się ogromną cierpliwością w stosunku do dzieci, choć bywają zaniepokojone, jeśli wśród opiekunów wyczuwalne są negatywne emocje. Taki pies na pewno będzie odpowiedni dla początkujących właścicieli. Co więcej, jest tak wspaniały, że większość ludzi, którzy mają z nim styczność, nie chce już nigdy żadnego innego psa.

Jak najwięcej wiedzieć

Pamiętaj o tym, że zanim zdecydujesz się na czworonoga, warto jak najwięcej dowiedzieć się o jego potrzebach. Pozornie łatwy w wychowaniu pies może się okazać nie lada wyzwaniem, jeśli od początku jest źle prowadzony. Ważne jest to, żeby pamiętać, że zdecydowana większość psów potrzebuje miłości, zrozumienia i bliskości swojego opiekuna. Pies to istota uczuciowa, która szybko przywiązuje się do ludzi i chce z nimi przejść przez całe swoje życie. Warto na tę przyjaźń zasłużyć.

Zapoznaj się z opisami ras psów na naszym blogu.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixelpixel