Samodzielne obcinanie pazurów psa - poradnik krok po kroku

2020-06-22
Samodzielne obcinanie pazurów psa - poradnik krok po kroku
Odpowiednia pielęgnacja psa jest bardzo istotna dla jego ogólnej kondycji i zdrowia. Jej składowe to oczywiście dobrze zbilansowana dieta, dbanie o sierść i skórę, a także zabezpieczanie przed insektami i owadami. Warto pamiętać również o pielęgnacji łap - obcinanie pazurów u psa także jest bardzo istotne.

Dlaczego obcinanie pazurów u psów jest tak ważne?

Psie pazury, podobnie jak paznokcie ludzi, ciągle rosną. Część psiaków, zwłaszcza tych, które spędzają większość czasu na dworze, samodzielnie ściera sobie pazury. Dzieje się tak, ponieważ spacerują po twardym podłożu, np. chodniku, asfalcie, podwórkowych płytkach. Działają one jak naturalny pilnik i sprawiają, że paznokcie nie osiągają niepożądanej długości.

Jeśli jednak pies mieszka w domu i wychodzi na spacery na zewnątrz, gdzie głównie biega po trawie, może się okazać, że nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z długością pazurów. Wówczas należy obcinać psu pazury, które - jeśli wyrosną za długie - mogą doprowadzić do wielu problemów.

Przerośnięte pazury mogą się zawijać, a następnie wbijać w psie łapy. Będzie to dla zwierzęcia ogromnie bolesne. Podobnie jest z wszelkiego rodzaju pękaniem i łamaniem się pazurów - jeśli dojdzie przy tym do uszkodzenia macierzy. Zbyt długie pazury wpływają również na nieprawidłową postawę psa. Zwierzę chce uniknąć bólu, więc stawia łapy tak, by nie było styczności pazurów z podłożem. To negatywnie wpływa na pracę psich mięśni i stawów. Może się to przełożyć na ich choroby w przyszłości.

Poniżej budowa psiego pazura:


Kto powinien obcinać psu pazury?

Najbardziej profesjonalnie zajmie się tym oczywiście lekarz weterynarii lub groomer, czyli specjaliści, którzy na co dzień pracują w ten sposób z psami. Mają również do tego odpowiednie narzędzia. Warto jednak pamiętać, że pies największym zaufaniem darzy swojego opiekuna i to w jego obecności zwierzę będzie obcinania pazurów bało się najmniej. Jeśli zadbasz o odpowiednie narzędzia, możesz obcinać pazury swojego pupila samodzielnie.

Po czym wiadomo, że pazury wymagają skrócenia?

Większość psów jest wytrzymała i nie zawsze daje po sobie poznać, że długie paznokcie przeszkadzają im w normalnym funkcjonowaniu. Warto to obserwować i nie dopuszczać do sytuacji, w których pazury u psa będą powodowały jakikolwiek dyskomfort lub dolegliwości. Aby rozpoznać optymalny moment pielęgnacji pazurów, wystarczy przysłuchać się temu, jakie dźwięki wydają psie łapy podczas chodzenia po podłodze, np. panelach lub deskach. Jeśli wyraźnie słyszalne jest skrobanie, stukanie i rysowanie podłogi - zdecydowanie czas a to, by obciąć psu pazurki. Dobrze wypielęgnowane pazury odpowiedniej długości spowodują, że pies będzie przemieszczał się po cichu, a łapki będą miękko lądować na podłodze.


Czym obcinać psu pazury?

Samodzielne obcinanie psich pazurów nie musi być trudne. Warto jednak pamiętać, by przyzwyczajać zwierzę do tego typu zabiegów pielęgnacyjnych już od początku. Dzięki temu będzie to dla niego dużo mniej stresujące, a opiekun będzie miał ułatwione zadanie. Jest kilka narzędzi, których możesz użyć do obcinania psu pazurów:
  • Narzędzie z gilotynką, do którego wkłada się psiego pazura. Szybkie ściśnięcie spowoduje jego skrócenie. Warto jednak robić to ostrożnie, by nie zostały uszkodzone naczynia krwionośne. Warto używać narzędzia szybko, bo zbyt mało zdecydowany ruch może doprowadzić do zmiażdżenia płytki, co spowoduje ból.
  • Pilniki zwykłe i elektroniczne - działają podobnie jak pilniki dla ludzi. Wygładzają pazury i pozwalają nieznacznie je skrócić. Sprawdzą się dobrze przy psach mniejszych ras, zwłaszcza jeśli paznokcie mają obcinane systematycznie.
  • Cążki do obcinania psich pazurów. Są dość łatwe w użyciu. Istnieją nawet specjalne cążki z czujnikiem, który czerwonym kolorem wskaże nam, jeśli chcemy obciąć zbyt dużo pazura.

Jak obciąć psu pazury? Wykonaj wszystko krok po kroku - to nie będzie trudne

Jak obciąć psu paznokcie? Oto praktyczne wskazówki, dzięki którym poradzisz sobie bez problemu.

1. Oswajaj zwierzę z urządzeniem, którego będziesz używać. Możesz położyć je obok niego, pokazać mu jak trzymasz je w dłoni. Nie powinno budzić u niego negatywnych skojarzeń.

2. Przygotuj sobie ulubione smakołyki swojego pupila. Na pewno przydadzą się, jeśli pies pozwoli obcinać sobie paznokcie bez większych sprzeciwów.

3. Znajdź wygodną pozycję dla siebie i psa. Część psów nie ma problemu z tym, by podać łapę do obcięcia paznokci na leżąco. Inne natomiast wolą siedzieć. Łapę chwyć mocno, ale pamiętaj, że jeśli pies poczuje jakikolwiek ból, będzie próbował się wycofać. Dlatego zrób to w miarę możliwości delikatnie, nie nadszarpując zaufania swojego pupila.

4. Obcinaj pazur tak, by nie uszkodzić macierzy. Lepiej na początku obciąć mniej, niż za dużo. Ogromnie ważne jest to, że przy długich pazurach będzie również długa macierz. Stopniowo wycofa się ona po obcięciu płytki rogowej i łożyska. Jeśli Twój pies ma bardzo długie paznokcie, musisz obcinać je nieznacznie co kilka dni, aż uzyskasz pożądany efekt.

5. Trzymaj narzędzie pod kątem mniej więcej 45 stopni. Staraj się skracać psie paznokcie szybko, zanim zwierzę zdąży się zniecierpliwić.

6. Jeśli zastanawiasz się, jak obciąć pazury psu, jeśli są zbyt grube i twarde - wcześniej je namocz. Pod wpływem wody staną się bardziej podatne na narzędzia do pielęgnacji. W tym celu możesz psa wykąpać lub pozwolić mu popływać w stawie, rzece lub jeziorze.

Niektóre psy mają ciemne paznokcie - trudno będzie Ci wówczas dostrzec macierz. Aby jej nie uszkodzić - skracaj pazurki niewiele. Możemy zrobić psu sporą krzywdę, jeśli naruszymy naczynka krwionośne. Dlatego w przypadku braku wprawy - lepiej podejść do zabiegu spokojnie. Bezpieczeństwo psów jest tu najważniejsze. Powtarzaj zabieg co 2-3 tygodnie.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
pixelpixel