Wskazówki dotyczące żywienia kota po sterylizacji – wywiad z dr Karoliną Hołdą

2020-05-13
 Wskazówki dotyczące żywienia kota po sterylizacji – wywiad z dr Karoliną Hołdą
Czy po sterylizacji kot powinien inaczej się odżywiać? Jak zmiany hormonalne wpływają na jego potrzeby związane z żywieniem? Z naszej rozmowy z Karoliną Hołdą, ekspertką ds. żywienia psów i kotów, dowiesz się, jak prawidłowo zaopiekować się pupilem po zabiegu.

Jakie zmiany zachodzą po zabiegu kastracji? Czy kot może stać się mniej aktywny, a przez to bardziej podatny na otyłość?


Sterylizacja (a właściwie kastracja, jak prawidłowo nazywamy zabieg wycięcia gonad, czyli gonadektomii) powoduje zmiany w gospodarce hormonalnej kota. Po takim zabiegu zazwyczaj szybko zwiększa się koci apetyt. Badania wskazują, że wykastrowane koty miewają problemy z samodzielnym regulowaniem ilości pobieranego pokarmu – zjadają większość lub całą podaną porcję, mimo iż wcześniej tak nie robiły.

Zmiana gospodarki hormonalnej wpływa nie tylko na poczucie łaknienia, ale i poziom aktywności zwierzęcia. Niekiedy pojawia się ospałość oraz zmniejsza się aktywność fizyczna. Jeśli dodatkowo doprowadzimy kota do nadwagi, stanie się on o wiele mniej ruchliwy także i z powodu zbędnego obciążenia.

Czy zapotrzebowanie energetyczne pupila jest inne niż przed zabiegiem?

Wśród kotów, bywają i takie, których ani masa ciała, ani kondycja, bądź aktywność ruchowa nie ulegają zmianie. Kluczowym elementem pozwalającym na utrzymanie prawidłowej wagi po sterylizacji jest niewątpliwie zapewnienie odpowiednio dostosowanej aktywności fizycznej. Najczęściej jednak konsumpcja pokarmów jest nieadekwatna do ruchliwości i może przekraczać nawet o 25% dzienne zapotrzebowanie energetyczne.

Kiedy dochodzi do przejadania się, trzeba ograniczyć ilość kalorii, aby kot utrzymał formę. Zredukowanie dawki wcześniej stosowanej karmy może wywołać u zwierzęcia dyskomfort, ponieważ zmniejszenie porcji posiłku nie zapewnia mu poczucia sytości. Lepiej zatem korzystać z produktów przeznaczonych dla kotów sterylizowanych.

Zmodyfikujmy szkodliwe nawyki żywieniowe. U kotów, którym znacząco poprawił się apetyt, nie sprawdza się żywienie do woli (czyli, miska pełna przez cały czas). Lepsze jest karmienie porcjowane od 6 do 10 razy w ciągu dnia. Pomocne są karmidła automatyczne lub zabawki interaktywne.

Jak przekonać kota do nowej karmy?

Zmianę karmy trzeba przeprowadzać tak, by zwierzę czuło się bezpiecznie i komfortowo. W praktyce sprawdza się postawienie starej i nowej karmy w dwóch miskach obok siebie i zabranie ich po godzinie. Postępujemy tak przy każdym posiłku, póki kot nie zapozna się z nową karmą i nie zacznie jej chętnie jeść. Stopniowo zwiększamy udział nowej karmy, a zmniejszamy dotychczasowej. Cały proces zajmuje 1-2 tygodnie.

Mokrą nową karmę można podgrzać do temperatury ciała, by była bardziej aromatyczna, a suchą karmę wymieszać z intensywnie pachnącymi produktami, np. kawałkami ryb, kurczakiem czy krewetkami. Trzeba pamiętać, żeby dodawana ilość zastępowała maksymalnie 10% wartości kalorycznej całej dziennej dawki pokarmowej.

W jaki sposób dobrać dawkę karmy do masy kota?

Jeżeli stosujemy karmy komercyjne, sprawa jest dosyć prosta. Wystarczy spojrzeć na etykietę — znajduje się tam tabelka z dawkowaniem. Znając masę ciała kota, możemy odnaleźć dobową ilość karmy podaną w gramach. Musimy jedynie podzielić podaną dawkę na porcje.

Utrudnieniem w precyzyjnym dawkowaniu jest stosowanie systemu mieszanego (karma mokra i sucha). Niektórzy producenci umieszczają na opakowaniu wielkość porcji przy stosowaniu suchej i mokrej karmy ich produkcji. Jest to pewne ułatwienie, o ile korzystamy z produktów jednej marki. W innych wypadkach warto samodzielnie wyliczyć dzienną ilość pożywienia (uczę tego na swoich kursach online :))

Bez względu na to, czy opieramy się na kalkulacjach producenta, czy własnych, trzeba pamiętać, że jest to punkt wyjścia. Pamiętajmy o stałej obserwacji kota i regularnym ważeniu, aby w razie potrzeby zmodyfikować dawkę.

O czym jeszcze powinni pamiętać właściciele w kwestii żywienia pupila?

Warto pamiętać, że koty wypijają zazwyczaj zbyt małe ilości płynów. Dlatego zalecane są raczej produkty wilgotne niż suche. Jeżeli kot preferuje karmę suchą, należy zwiększyć atrakcyjność wody, udostępniając poidełka w formie fontanny lub zwiększając ilość miseczek w mieszkaniu (najlepiej by były różnych rozmiarów i z odmiennych materiałów).

Dr Karolina Hołda
Specjalistka żywienia psów i kotów


Pokaż więcej wpisów z Maj 2020
pixelpixel