4 najlepsze rasy psów dla osób z alergią - nie rezygnuj z marzenia o czworonogu!

2020-08-26
4 najlepsze rasy psów dla osób z alergią - nie rezygnuj z marzenia o czworonogu!
Wychowywanie psa niewątpliwie może być ogromną radością. Nie bez powodu mówi się o tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka i na pewno potwierdzi to zdecydowana większość osób, które mają w domu swojego pupila. Jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zaproszenie do swojego mieszkania czworonożnego kumpla. Większość alergików nie może posiadać psów, które mają zwykłą sierść. Obecność alergenów potrafi doprowadzić uczulonego opiekuna do przykrych dolegliwości, takich jak katar, kaszel czy nawet trudności z oddychaniem. Na szczęście istnieją psy, które mogą mieszkać w domu alergika. Wśród wszystkich ras psów wystarczy wyróżnić te, które zamiast sierści posiadają włosy. Jednak czy na pewno? Czy psy z włosami to psy dla alergików? Ile w tym prawdy, a ile mitu?

Czy tak naprawdę nie ma psów dla alergików?

Panuje powszechne przekonanie, że rasy psów, które mają włosy zamiast sierści, będą idealnie nadawać się do domów, w których mieszkają alergicy. Warto jednak pamiętać o jednym: można być uczulonym nie tylko na samą sierść psa i zawarte w niej alergeny, ale również na kilka innych rzeczy, które są produktem ubocznym posiadania psa. Alergeny zawarte są również w ślinie, mogą uczulać także niewielkie płatki skóry, które gubi w zasadzie każdy pies.

Skąd zatem przekonanie, że psy z włosami to dobre psy dla alergików? Czy tak rzeczywiście jest? Na szczęście w większości przypadków tak. Psy bardzo rzadko gubią włosy, jeśli już, to w bardzo niewielkich ilościach. Dzięki temu po domu fruwa zdecydowanie mniej alergenów, niż ma to miejsce w przypadku psów, które mają sierść. Mniejsza ekspozycja na alergeny to jednocześnie mniejsza na nie reakcja.

Należy jednak pamiętać, że objawy alergii mogą wystąpić u niektórych osób nawet w kontakcie z psem z włosami. Dlatego warto spędzić trochę czasu w pobliżu danej rasy, jeśli zdecydujemy się na jej zakup. Wówczas będziemy mieć pewność, że nie zaskoczy nas katar i nagłe ataki duszności, kiedy pupil już z nami zamieszka. Oto najważniejsze informacje na temat psów, które polecane są dla osób uczulonych.

Psy, które nie uczulają - jakie rasy są odpowiednie dla alergika?

Istnieje kilka ras, na które większość alergików reaguje bardzo dobrze. Jest to potwierdzone doświadczeniem osób uczulonych, które jednak w towarzystwie swoich pupili nie zmagają się z objawami alergii. Jeśli masz alergię, zastanów się nad tymi psami:

1. Pudel - nie gubi swojego włosa i dlatego jest bardzo dobrym towarzyszem dla osób z alergiami. Jest przy tym niezwykle mądrym i oddanym psem, a jego wychowanie - choć czasem wymagające - potrafi być prawdziwą przyjemnością. Warto jednak wspomnieć o tym, że pudel wymaga pielęgnacji swojego włosa. Najlepiej udać się z tym do profesjonalisty, bo to rasa, która lubi wyglądać bardzo elegancko! Pudle nie znoszą kołtunów na włosach, a że nie linieją - pielęgnacja oczywiście leży po stronie opiekuna.

2. Shih tzu - mały, bardzo uczuciowy, wpatrzony w swojego opiekuna. Shih tzu to idealny pies dla alergika, ponieważ bardzo rzadko zrzuca swoje długie włosy. Przed zakupem psa tej rasy warto jednak pamiętać, że wymaga on dość intensywnej pielęgnacji, ponieważ jego włosy potrafią się dość mocno plątać. Rozplątywanie uroczych supełków nie należy do łatwych zadań, ale radosny pyszczek pupila jest w stanie wiele wynagrodzić.

pies dla alergika

3. Bichon frise - uroczy malec, który wygląda jakby ciągle się uśmiechał. Jest kwintesencją tego, jaki powinien być pies dla alergika, ponieważ jego sierść nie wypada, a w dodatku świetnie zatrzymuje kurz i martwy naskórek, które - zamiast fruwać po całym mieszkaniu - pozostają na naszym małym przyjacielu. To w dodatku pies bardzo lojalny, oddany, o łagodnej naturze. Jest dobrym wyborem do domów z dziećmi i ludzi, którzy potrzebują łagodnego, miłego przyjaciela.


4. Yorkshire terrier - pies z włosami, który nie zostawia martwego naskórka i łupieżu. Bardzo dobry pies dla alergika, z pewnością nie pojawi się przy nim kichanie i duszności. Jest to jednocześnie dobrze wszystkim znany terrier niewielkich rozmiarów, który ze względu na wciąż rosnące włosy powinien być często czesany i strzyżony. Psa tej rasy można polecić do miejsca, w którym mieszkają dzieci (także te z alergią), należy jednak zwrócić szczególną uwagę na ich obchodzenie się małym pupilem.

Rasy psów, które mają włosy - zaproś je do siebie, jeśli nie tolerujesz sierści

Coraz częściej pojawiają się informacje, że tak naprawdę wszystkie psy mają sierść, a mowa o tym, że niektóre rasy mają włosy to zwyczajny mit. Oczywiście możemy przyjąć, że to prawda, jednak zwracając uwagę na jedną rzecz. Niektóre psy mają zupełnie inną strukturę włosa od innych. Sprawia to, że rzadziej linieją, gubią mniej naskórka, a tym samym nie narażają swojego opiekuna na zbyt wielką ilość alergenów. Nawet jeśli hodowcy upierają się, żeby włosy takich psiaków nazywać sierścią, warto pamiętać o ich odmiennej budowie. To dzięki niej możemy bez obaw zaprosić do wspólnego mieszkania czworonożnego pupila i cieszyć się jego obecnością bez zbędnych dolegliwości.

Przeczytaj również: Nie masz domu z ogrodem, ale marzy Ci się pies? Te rasy dobrze odnajdą się w bloku!
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixelpixel