Nie masz domu z ogrodem, ale marzy Ci się pies? Te rasy dobrze odnajdą się w bloku!

2020-05-15
Nie masz domu z ogrodem, ale marzy Ci się pies? Te rasy dobrze odnajdą się w bloku!
Od dawna wiadomo, że samotność tak samo źle znosi człowiek, jak i zwierzę. Między innymi dlatego tak wielu ludzi decyduje się na psa lub kota. Obecność zwierzaka w domu potrafi dostarczyć naprawdę sporo radości, a przede wszystkim jest w stanie zaspokoić potrzebę towarzystwa. Problem pojawia się wtedy, kiedy warunki mieszkaniowe nie do końca sprzyjają posiadaniu psa. Często mówi się bowiem, że psy nie nadają się do mieszkania i powinny mieszkać w domu z ogrodem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że są rasy, które doskonale poradzą sobie w mniejszych przestrzeniach. Czworonogi często potrzebują przede wszystkim swojego człowieka i nawet jeśli zaprosimy je do mieszkania w bloku, wystarczy, że zapewnimy im odpowiednią dawkę ruchu, by były szczęśliwe.

Jaki pies do domu - rasy psów, które nie poradzą sobie w bloku

W niewielkich blokowych mieszkaniach najczęściej nie poradzą sobie rasy duże i takie, które potrzebują ogromnych przestrzeni i sporej dawki ruchu. Jeśli szukamy odpowiedniej rasy psów do bloku, powinniśmy raczej zapomnieć o psach z rodziny chartów czy wielkich molosów. Pierwsze potrzebują bardzo dużo miejsca, i codziennej - najlepiej kilkugodzinnej - dawki ruchu, głównie w postaci szybkiego biegu. Druga grupa to psy wyjątkowo duże, ciężkie, umięśnione.

Ich długotrwałe przebywanie w niewielkich mieszkaniach może być uciążliwe zarówno dla nich samych, jak i ich opiekunów. Kochają przebywanie na powietrzu i zdecydowanie powinny ograniczyć częste chodzenie po schodach, ze względu na dość słabe u większości ras tylne stawy biodrowe. To dlatego dom z ogrodem sprawdzi się w ich przypadku zdecydowanie lepiej niż małe mieszkanie w bloku.

jaka rasa psa do bloku

Duże psy, które w mieszkaniu będą szczęśliwe

Pies do bloku nie zawsze musi być maleńki, choć warto pamiętać, że im większy czworonóg, tym bardziej może być wymagający. Bardzo często do mieszkań w bloku zapraszane są psy z rodziny retrieverów, np. golden retriever lub labrador retriever. Ich popularność jest ogromna ze względu na bardzo łagodne usposobienie i przyjacielskie podejście do domowników, w tym dzieci. Jednak ważne jest również to, że doskonale radzą sobie w mieszkaniu, ponieważ bardziej niż dużej przestrzeni, potrzebują kontaktu z człowiekiem.

Zdecydowanie lepiej czują się na fotelu swojego właściciela, niż samotne w ogrodzie. Nie są jednak bezproblemowe. Wymagają częstych spacerów, które z reguły są dłuższe niż w przypadku małych ras. Tego rodzaju pies do bloku musi być decyzją głęboko przemyślaną, ponieważ wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i uwagi.

Jaką rasę psa wybrać do mieszkania?

Istnieje kilka ras psów, które w maleńkich mieszkaniach będą równie szczęśliwe, jak w dużych domach. Na kilkudziesięciu metrach kwadratowych najlepiej sprawdzą się małe psy. Rasy do mieszkania nie przekraczają najczęściej wagi kilku kilogramów. Jakie psy do bloku będą najlepsze?

  • Cavalier king charles spaniel - mały, przyjazny pyszczek i niezwykle szczere oczy urzekają nawet najtwardszych. Cavalier king to idealny pies domowy. Bardzo szybko przywiązuje się do swojego właściciela i darzy go bezwarunkową miłością. Jest chętny do zabawy i świetnie dogaduje się z dziećmi. Potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, jednak codzienne spacery są dla niego wystarczające, bo po powrocie wygodnie rozkłada się na kanapie właścicieli i tam jest równie szczęśliwy.

czy cavalier może mieszkać w bloku

  • Jack russel terrier - tego psa wiele osób kojarzy przede wszystkim z ekranu telewizora, ponieważ wystąpił w słynnym na całym świecie filmie “Maska”. Jest przyjazny, bardzo lojalny i choć często się ekscytuje, to szczeka bardzo rzadko. Rasa, która lubi mieć zapewnioną sporą dawkę ruchu. Kocha bieganie za różnymi przedmiotami, np. frisbee. Jack russel terrier jest psem łatwym w utrzymaniu i przy odpowiedniej ilości aktywności w ciągu dnia, doskonale odnajdzie się w mieszkaniu w bloku.

jack russel terrier -0 czy może mieszkać w bloku

  • Shih tzu - mały i słodki śpioch. Nie niszczy mieszkania, kiedy pozostaje w nim sam, bo najczęściej nieobecność właściciela po prostu przesypia. Jest towarzyski i wesoły, doskonale dopasowuje się do rodziny, z którą mieszka. Nie ma problemu z tolerowaniem innych zwierząt i nadaje się do rodzin z dziećmi.

czy shih tzu może mieszkać w bloku

  • Buldog francuski - zakwalifikowany jest przez Związek Kynologiczny w Polsce jako pies do towarzystwa. Niewielki, łagodny, skory do zabawy. Należy jednak pamiętać, że buldogi francuskie należą do psów, które mogą być obciążone ryzykiem wielu chorób. Decyzję o jego kupnie warto podejmować z rozwagą, ponieważ problemy ze zdrowiem mogą okazać się kosztowne dla właściciela i bardzo męczące dla pieska.

buldog francuski czy może mieszkać w bloku


Ze względu na niewielkie gabaryty, jako psy do mieszkania często wybierane są również przedstawiciele ras takich jak yorkshire terrier, czy chihuahua. W mieszkaniu się odnajdą, najchętniej na kolanach swojego opiekuna.

rasy małych psów dla rodziny

Pies w mieszkaniu - o tym pamiętaj

Nawet jeśli decydujemy się na psa, który jest przedstawicielem małych ras, to pamiętajmy, że on również ma swoje potrzeby. Powinien wychodzić na dwór kilka razy dziennie. Jest to szczególnie ważne, jeśli decydujemy się na szczeniaka - będziemy musieli nauczyć go czystości i załatwiania się na zewnątrz. Niezwykle ważny jest także kontakt z człowiekiem i zaspokojenie potrzeby bliskości u psiaka.

Czytaj również: 4 najlepsze rasy psów dla osób z alergią - nie rezygnuj z marzenia o czworonogu!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020

Polecane

pixelpixel