5 możliwych przyczyn nieprzyjemnego zapachu z pyska psa

2020-08-10
5 możliwych przyczyn nieprzyjemnego zapachu z pyska psa
Nieświeży oddech czworonoga może skutecznie uprzykrzyć codzienne psio-ludzkie kontakty. Nie należy nigdy uważać go za część psiej natury. Przykry zapach z pyska psa może być sygnałem kłopotów zdrowotnych lub błędów dietetycznych. Dlaczego psu śmierdzi z pyska? Przedstawiamy 5 najczęstszych przyczyn tej nieprzyjemnej przypadłości.

1. Kamień nazębny i choroby zębów

Brzydki zapach z pyska psa najczęściej świadczy o problemach z zębami. Choroby zębów są u psów bardzo powszechne – szacuje się, że dotyczą nawet 50-70% czworonogów. Jeśli zęby psa nie są regularnie oczyszczane, osadzają się na nich resztki pokarmowe, które stanowią pożywkę dla bakterii bytujących w jamie ustnej. Zaniedbanie higieny jamy ustnej psa powoduje powstawania płytki nazębnej, ulegającej z czasem mineralizacji. W ten sposób dochodzi do rozwoju kamienia nazębnego, widocznego jako żółty lub brązowy osad. Problemom z zębami towarzyszy stan zapalny dziąseł i przykry zapach z pyska, wynikający z procesów fermentacji bakteryjnej, w których trakcie dochodzi do powstawania związków siarki. Chorobom zębów u psa sprzyja spożywanie wyłącznie mokrych pokarmów, które nie wymagają rozgryzania, przez co nie pozwalają na oczyszczanie zębów w sposób mechaniczny. Jeśli psu śmierdzi z pyska, zawsze warto więc najpierw skontrolować stan jego zębów.

W przypadku kłopotów z uzębieniem przykrego zapachu z pyska psa można pozbyć się przy pomocy preparatów do higieny jamy ustnej. Nie obejdzie się bez codziennego szczotkowania zębów pupila. Pasty do zębów, spraye czy żele ograniczają odkładanie się płytki nazębnej i odświeżą oddech zwierzaka. Higienę jamy ustnej psa ułatwi również podawanie mu przekąsek dentystycznych lub pokarmów z formułą dentystyczną, które oczyszczają zęby zarówno w sposób mechaniczny, jak i biologiczny. Dzięki teksturze i kształtowi skłaniają one do intensywnego żucia, wzmagają wydzielanie śliny i ułatwiają usuwanie resztek pokarmowych. Znajdujące się w nich ekstrakty roślinne działają odświeżająco i antyseptycznie, a polifosforany wiążą wapń – odpowiedzialny za narastanie kamienia nazębnego. Jeżeli jednak nasz pupil ma poważne problemy z uzębieniem, konieczne może być usunięcie osadu w gabinecie weterynaryjnym.

2. Koprofagia

Naszemu psu śmierdzi z pyska niemal po każdym spacerze? Mamy wrażenie, że pies śmierdzi padliną? Upewnijmy się, czy nasz pupil nie jest amatorem śmierdzących przekąsek. Pies, któremu brzydko pachnie z pyska, może podjadać odchody innych zwierząt. Przyczyną takiego zachowania są zwykle niedobory pokarmowe (m.in. białka, błonnika, witamin z grupy B) oraz zaburzenia trawienia i wchłaniania wynikające z niewłaściwej diety bądź chorób przewodu pokarmowego. Koprofagia u psa może mieć też podłoże behawioralne. Zdarza się, że towarzyszy stanom lękowym, wynika ze stresu lub frustracji. Aby wyeliminować ten przykry nawyk, warto zawsze nadzorować poczynania psa w trakcie spaceru i nauczyć zwierzaka komendy „zostaw”. Dobrym pomysłem może okazać się także podawanie psu wysokobiałkowych, naturalnych przekąsek o intensywnym zapachu (np. żwaczy wołowych). Warto rozważyć zastosowanie pokarmów zawierających prebiotyki lub probiotyki, które ułatwią czworonogowi odbudowanie prawidłowej mikroflory jelitowej.

co zrobić na brzydki zapach z pyska psa


3. Choroby układu oddechowego

Nieprzyjemna woń z pyska może być wynikiem infekcji układu oddechowego. Zapalenie gardła, zatok czy migdałków często prowadzi do powstawania wysięku ropnego, a nawet zmian martwiczych, sprawiających, że śmierdzi psu z pyska. Pies może zapaść na choroby układu oddechowego na skutek przebywania w niewłaściwych warunkach środowiskowych, osłabienia odporności, infekcji bakteryjnych w obrębie jamy ustnej.

Do typowych objawów infekcji górnych dróg oddechowych u psów należą: trudności w przełykaniu, wyciek z nosa, kaszel, apatia, gorączka. Jeśli zaobserwujemy tego typu symptomy u pupila, jak najszybciej powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

4. Błędy dietetyczne i choroby układu pokarmowego

Przykry zapach z pyska czworonoga bywa sygnałem błędów dietetycznych i chorób układu pokarmowego. Nieświeży oddech u zwierzaka może mieć związek z refluksem żołądkowo-przełykowym, zapaleniem błony śluzowej żołądka, zaburzeniem motoryki przełyku (przełyk olbrzymi). W przypadku dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego u psów mogą występować wymioty, utrata apetytu, problemy z połykaniem. Woń z jamy ustnej czworonoga zwykle odznacza się kwaśną nutą, wynikającą z oddziaływania kwasu solnego na pożywienie, które jest zarzucane z żołądka do przełyku.

Jeśli pies ma nieświeży oddech, warto przyjrzeć się jego diecie. Za przykrą woń mogą odpowiadać niektóre pokarmy. Warto rozważyć wprowadzenie zmian w diecie psa. Włączenie do jadłospisu czworonoga przysmaków lub karm z ziołami może pomóc rozwiązać problem.

5. Zaburzenia metaboliczne

Specyficzna woń z pyska czworonoga może mieć związek z zaburzeniami metabolicznymi, które prowadzą do powstawania w organizmie toksycznych związków. W przebiegu cukrzycy u psa może dojść do rozwoju kwasicy ketonowej, której jednym z charakterystycznych objawów jest zapach jabłek wydobywający się z pyska. Jeśli pysk psa pachnie amoniakiem, przyczyną może być niewydolność nerek i mocznica. Przy problemach z wątrobą psu śmierdzi z pyska w sposób słodko-stęchły. Leczenie zaburzeń metabolicznych wymaga kompleksowych działań farmakologicznych i dietetycznych, prowadzonych pod nadzorem lekarza weterynarii.

Przeczytaj również artykuł dotyczący cukrzycy u psa, który pojawił się na naszym blogu.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixelpixel