Cukrzyca u psa - objawy i leczenie

2020-07-20
Cukrzyca u psa - objawy i leczenie
Cukrzyca stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia czworonogów. W jej przebiegu dochodzi do naruszenia równowagi organizmu i upośledzenia funkcjonowania narządów. Nieleczona cukrzyca u psa może doprowadzić do groźnych dla życia powikłań. Jak rozpoznać pierwsze objawy cukrzycy u pupila? W jaki sposób poprawić komfort życia czworonożnego diabetyka?

Przyczyny cukrzycy u psa

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną zaburzającą przemiany węglowodanów, białek i tłuszczów. Rozwija się na skutek niedoboru insuliny lub jej nieprawidłowego działania na komórki, w efekcie czego dochodzi do przewlekłego podwyższenia poziomu glukozy we krwi. Cukrzycę notuje się u 1-2% psów. Choroba najczęściej dotyka psy w starszym wieku (7-11 lat), zwłaszcza samice. W grupie ryzyka znajdują się m.in.: pudle, jamniki, samojedy, yorkshire teriery, sznaucery miniaturowe.

U psów w aż 90-95% przypadków rozpoznaje się cukrzycę typu I (insulinozależną), w której przebiegu dochodzi do zniszczenia komórek trzustki odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Choroba ma zwykle podłoże genetyczne. Same predyspozycje genetyczne nie przesądzają jednak o jej wystąpieniu. Do jej rozwoju mogą przyczynić się infekcje wirusowe lub bakteryjne i zapalenie trzustki. Cukrzycy u psów często towarzyszą też choroby endokrynologiczne, o podłożu autoimmunologicznym (np. niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy). Zdarza się, że choroba jest skutkiem przyjmowania niektórych leków (np. środków antykoncepcyjnych) lub wahań hormonalnych (występujących u niekastrowanych suczek).

Objawy cukrzycy u psa

Pierwszym objawem cukrzycy u czworonogów jest zwykle wzmożone pragnienie, połączone ze zwiększonym wydalaniem moczu. U psa z cukrzycą często występuje również zwiększony apetyt i utrata masy ciała. Bardzo charakterystycznym symptomem choroby jest zaćma, która powoduje problemy ze wzrokiem. Cukrzyca u psa dotkliwie odbija się na samopoczuciu i wyglądzie czworonoga. U chorego psa zaobserwować można m.in.: apatię, osłabienie, niechęć do aktywności, ospałość, pogorszenie kondycji szaty. W toku choroby u psów mogą wystąpić infekcje dróg moczowych i skóry czy zaburzenia neurologiczne. Cukrzyca u psa może też powodować groźne powikłania, np. niewydolność nerek, stłuszczenie wątroby, kwasicę ketonową. W diagnostyce cukrzycy kluczową rolę odgrywają badania krwi i moczu – pozwalające wykryć podwyższony poziom glukozy. Lekarz weterynarii może zalecić dodatkowe badania biochemiczne i obrazowe, które pomogą mu określić stopień zaawansowania choroby i uszkodzenia narządów.


Leczenie cukrzycy u psa

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Terapia choroby ma na celu ustabilizowanie poziomu cukru we krwi, poprawienie samopoczucia zwierzaka i ograniczenie groźnych dla jego życia powikłań. Leczenie cukrzycy bazuje na regularnym podawaniu psu insuliny w postaci zastrzyków podskórnych. Jeśli cukrzyca występuje u niekastrowanej suki, leczenie obejmuje także kastrację, która jest niezbędna, by ustabilizować poziom glukozy.

Insulina dla psa zwykle musi być aplikowana raz lub dwa razy dziennie, o stałych porach. Schemat podawania insuliny należy dostosować do pór posiłków. Dawkowanie insuliny musi zostać ustalone przez lekarza weterynarii. Poziom cukru we krwi i moczu powinien być monitorowany przez właściciela za pomocą glukometru oraz testów paskowych. Należy kontrolować również masę ciała zwierzaka. Niezbędne są okresowe wizyty u lekarza weterynarii. Nigdy nie należy samodzielnie modyfikować dawek insuliny.

Bardzo ważne w terapii choroby jest zapewnienie psu regularnej aktywności fizycznej, która umożliwia spożytkowanie energii i sprzyja utrzymaniu glikemii na stałym poziomie. Pupil powinien mieć zapewniony umiarkowany wysiłek fizyczny o stałych porach. Nie należy jednak zachęcać go do intensywnych ćwiczeń ani spontanicznych zabaw.

Dieta dla psa z cukrzycą

Leczenie cukrzycy opiera się nie tylko na insulinoterapii, ale również na działaniach żywieniowych. Dieta cukrzycowa ma ograniczyć wahania poziomu glukozy we krwi i usprawnić przemiany metaboliczne. Musi zatem charakteryzować się stałą wartością energetyczną i zbilansowaną zawartością substancji odżywczych.

W żywieniu psich diabetyków najlepiej sprawdzają się gotowe karmy weterynaryjne, które muszą być stosowane pod nadzorem lekarza. Karma dla psa z cukrzycą powinna bazować na składnikach o niskim indeksie glikemicznym, zawierających cukry złożone, które są metabolizowane i przyswajane powoli. Dobrym źródłem węglowodanów dla psa cierpiącego na cukrzycę może być sorgo lub jęczmień. Z jadłospisu czworonoga należy wykluczyć pokarmy i przekąski bogate w cukry proste. Trzeba unikać m.in. karm półwilgotnych (o wilgotności około 20%).

Pokarm dla czworonożnego diabetyka powinien odznaczać się podwyższonym poziomem włókna (15-17%), które wydłuża czas wchłaniania glukozy i zapewnia zwierzakowi długie uczucie sytości. Jeśli cukrzyca u psa ma związek z otyłością, należy poszukać dla podopiecznego karmy niskotłuszczowej. Do diety pupila chorego na cukrzycę można też włączyć suplementy z cynkiem, L-karnityną czy związkami o działaniu przeciwutleniającym.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixelpixel