5 pomysłów na zabawę z psem w domu

2020-06-10
5 pomysłów na zabawę z psem w domu
Psy uwielbiają spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Zabawy z psem z udziałem piłki, frisbee albo zwykłych drewnianych patyków sprawiają, że zwierzak jest radosny i spełniony. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Czasem to pogoda bywa nieustępliwa. Ulewne deszcze sprawiają, że wyjścia psa ograniczają się tylko do załatwienia jego potrzeb lub męczące upały powodują, że czworonóg woli przeczekać w chłodnym pomieszczeniu. Nierzadko także czas nie pozwala nam na długie spacery i pokonywanie kolejnych kilometrów. Oznacza to tylko jedno: musimy wówczas zorganizować pupilowi zabawę w domu. Bez obaw, to może być bardzo proste! Wystarczy kilka dobrych pomysłów, chęci, najprostsze zabawki, a pies będzie szczęśliwy!

Jak bawić się z psem w domu? Wskazówki, dzięki którym nie zrujnujesz swojego mieszkania

Zabawa z psami w domu jest oczywiście możliwa, jednak wiele zależy od ich wielkości. Jeśli Twój pies to 70-kilogramowy bernardyn, to z pewnością musisz ograniczyć te zajęcia, które wymagają biegania i podskoków, o ile oczywiście nie chcesz, by zabawa z psem przysporzyła Ci sprzątania i konieczności odkupienia kilku szklanych i kruchych elementów. Podobnie sytuacja wygląda przy psach bardzo żywiołowych, które potrafią wskakiwać na meble i niekoniecznie uważają na to, co stoi na ich drodze. Nieco łatwiej jest z mniejszymi psami, których gabaryty nie pozwolą na rujnowanie przestrzeni mieszkania. W takich przypadkach można przemyśleć zabawy związane z aportem, rzucaniem piłeczki, czy podskokami, ale w związku z tym, że wybór psich zabaw w domu jest ogromny - nie jest to konieczne.

pomysły na zabawę z psem w domu


Nie musisz się martwić, istnieją inne zabawy z psem w domu, które nie wymagają dużej ilości miejsca i są zupełnie bezpieczne - zarówno dla Twojego psa, jak i dla porządku w mieszkaniu. Jak przygotować przestrzeń w domu, by zabawa z psem była możliwa?

  • Zabezpiecz miejsca z przedmiotami, które mogą ulec zniszczeniu. Jeśli na niskich, łatwo dostępnych szafkach stoją wazony, porcelana, czy szklane figurki - lepiej ustawić je na wyższych półkach lub schować. Większość psów podchodzi do zabaw z właścicielem bardzo entuzjastycznie.
  • Wygospodaruj niewielką przestrzeń, która umożliwi psu obrót wokół własnej osi. Taka w zupełności wystarczy, by móc zorganizować co najmniej kilka zabaw. Psy małych ras potrzebują na tyle mało miejsca, że specjalne organizowanie przestrzeni zazwyczaj nie jest konieczne.
  • Przygotuj sobie łatwy dostęp do różnego rodzaju nagród. Mogą to być ulubione smakołyki psa: chrupki lub kawałki nieprzyprawionego, ugotowanego mięsa, np. wołowego. Dzięki nim pies będzie bardziej skory do zabawy i nauki.

5 pomysłów na to, jak się bawić z psem w domu

Zabawy, które można zorganizować psu w mieszkaniu, wymagają przede wszystkim naszego zaangażowania. Czasem również wystarczy kilka prostych przedmiotów, dzięki którym powstaną zabawki mogące zająć psa na długie godziny. Oto najlepsze pomysły na to, by zachęcić psa do wspólnej zabawy!

1. Nauka nowych komend - podstawowe komendy, których możesz nauczyć psa, wcale nie wymagają wielkiej przestrzeni i biegania. Podawanie łapy, skupianie uwagi, przybijanie piątki, czy dawanie głosu to coś, co pies może robić, nie ruszając się z miejsca. Pamiętaj tylko, żeby uzbroić się w cierpliwość. Na początku nie wszystko będzie wychodzić. Kiedy jednak pojawią się pierwsze postępy - nagradzaj je smakołykami.

2. Zabawa w chowanego - modyfikacja wszystkim znanej dziecięcej zabawy. Polega na tym, że pies szuka czegoś, na czym bardzo mu zależy, np. ulubionego jedzenia. Schowaj je w miejscu mało oczywistym, ale takim, do którego będzie mógł dotrzeć. Jego czuły nos z pewnością mu w tej zabawie pomoże. To dobry sposób, by uczyć psa komendy "szukaj".

3. Ćwiczenie cierpliwości - najlepiej wychodzi, kiedy wykorzystujesz w tej zabawie psie chrupki. Doskonale nadadzą się kawałki karmy. Ustaw je w pobliżu psa, jednocześnie powtarzając komendę "zostaw" lub "czekaj". Wytrawni psi gracze potrafią wytrzymać nawet wtedy, kiedy chrupki ustawiane są na ich łapach i nosie! Po chwili pozwól psu je zjeść. Im dłużej wytrzyma, tym więcej nagród dostanie.

4. Mata węchowa. Możesz wykonać ją samodzielnie wykorzystując do tego gumową wycieraczkę z dziurkami i ściereczki to mycia naczyń. Potnij je w paski i zawiąż na wycieraczce, by ułożyły się w kolorowy gęsty dywan. Pomiędzy materiał możesz włożyć jedzenie, ale tak, by było niewidoczne dla oczu. Pies użyje węchu, by do nich dotrzeć. To zajęcie, które może go pochłonąć na bardzo długo. Idealnie nadaje się dla ras psów, które z natury są tropicielami, np. retrieverów.

5. Przeciąganie - polega na wspólnej aktywności z psem. Zabawa jest bardzo prosta - wystarczy kawałek sznurka, zabawka lub supeł, który pies ciągnie w swoją stronę używając pyszczka, a opiekun w swoją za pomocą rąk. Warto zwrócić uwagę na to, by był to przedmiot bezpieczny, który nie pęknie i nie połamie się w trakcie zabawy. Ważne jest także bezpieczne miejsce, bo pies często porusza się w sposób niekontrolowany, zmienia kierunek, merda ogonem. Trzeba więc zadbać o usunięcie z jego drogi ewentualnych przeszkód. Do tych ćwiczeń najlepiej przeznaczyć zabawki do przeciągania. Są trwałe i mocne.

jak bawić się z psem w domu

Większość psów to kocha!

Domowe zabawy z psem to świetna forma spędzania czasu razem. Możemy nauczyć czworonoga nowych komend, samodzielnie zrobić dla niego zabawkę, a także zachęcić, by wykorzystywał w zabawie swój ponadprzeciętny węch. Tego typu zabawa ma swoje ogromne plusy - jest dla psa formą nauki i potrafi go bardzo zmęczyć. Dzięki temu po wieczornym spacerze zasypia jak dziecko i z pewnością śpi mu się bardzo dobrze.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
pixelpixel