Posłuszeństwo psa. Jak ćwiczyć i jakich metod używać? Poradnik obedience

2020-05-20
Posłuszeństwo psa. Jak ćwiczyć i jakich metod używać? Poradnik obedience
"Obedience" to angielskie słowo oznaczające "posłuszeństwo". Stosuje się je często w odniesieniu do treningu psa, ponieważ określa się w ten sposób "posłuszeństwo sportowe", czyli takie, które pokazywane jest na psich konkursach i zawodach. Nawet jeśli nie zamierzamy startować ze swoim psem w zawodach - warto z nim ćwiczyć i uczyć go różnego rodzaju zachowań. Dzięki temu pomiędzy przewodnikiem a psem rodzi się silniejsza więź, pełna zrozumienia i wzajemnego zaufania.

Pies i szkolenie - jak zacząć?

Nauka posłuszeństwa jest najskuteczniejsza, jeśli pies zaczyna jako szczenię. Już kilkumiesięczny czworonóg jest w stanie nauczyć się podstawowych komend. Oczywiście ważne są również predyspozycje danej rasy, ponieważ nie wszystkie psy będą skłonne do zabawy i nauki, nawet jako dorosłe osobniki. Inaczej na aportowanie będzie reagować golden retriever, który jest psem przynoszącym i tego typu zabawa daje mu mnóstwo radości, a inaczej zachowa się akita inu, który aportować nie będzie najprawdopodobniej wcale. Zanim zaczniemy trening i naukę swojego psa, warto zgłębić wiedzę na temat rasy, którą reprezentuje. Pomoże nam to w zrozumieniu pewnych zachowań i być może oszczędzi sporo czasu. Jeśli nasz pies nie jest przedstawicielem żadnej konkretnej rasy, powinniśmy obserwować jego charakter. Najprawdopodobniej sam pokaże nam co lubi, a czego nie.Jak nauczyć psa posłuszeństwa? Kilka praktycznych wskazówek

Posłuszeństwo psa jest ściśle związane z tym, jaką zwierzę ma relację ze swoim opiekunem. Bardzo wiele zależy od tego, jakie metody stosujemy, jak psa nagradzamy i czy potrafimy zmotywować go do pracy. Oto kilka praktycznych porad, które sprawią, że szkolenie będzie skuteczne i przyjemne dla obu stron:

1.    Zacznij od nauki skupiania uwagi swojego psa na sobie. Rozkojarzony pies nie będzie w stanie poprawnie pracować i trening najprawdopodobniej skończy się fiaskiem. Skupienie uwagi warto ćwiczyć już u szczeniąt. Za każde ćwiczenie wykonane z powodzeniem pies powinien otrzymać w nagrodę ulubiony smaczek. Form nauki skupienia uwagi jest bardzo dużo. Najłatwiej zacząć od nagradzania za reagowanie na przywołanie. Oczywiście na początku pies musi mieć ułatwione zadanie. Najlepiej usiąść naprzeciwko niego i co kilkadziesiąt sekund przy użyciu jego imienia próbować skupić na sobie jego uwagę.

2.    Nie przesadzaj z ilością i długością treningów. Praca umysłowa i węchowa jest dla psa bardzo wyczerpująca. Już kilkanaście lub kilkadziesiąt minut dziennie wystarczy, by pies był zbyt zmęczony na dalszą naukę. Pamiętaj, że odpoczynek jest równie ważny, jak trening.

3.    Stosuj system nagród. Psy, które podczas udanych treningów są motywowane pozytywnie do dalszej pracy, uczą się najszybciej. Przed treningiem przygotuj ulubione smakołyki dla psa. Podawaj mu je po każdym dobrze wykonanym ćwiczeniu. Pamiętaj, że nagrodą podczas szkolenia może być także Twoje zachowanie. Chwalenie psa radosnym głosem lub chwila zabawy piłeczką albo sznurkiem po dobrze wykonanych ćwiczeniach, to dla naszego pupila ogromna radość.

4.    Wykorzystuj spacery do nauki. Ogromna część nauki posłuszeństwa to poprawne chodzenie na smyczy. Ciężko ćwiczyć je w domu, więc najlepiej wykorzystywać ku temu właśnie spacerowanie. Z pomocą smaczków należy skupić na sobie uwagę naszego pupila i zachęcać go do spacerowania przy naszej nodze. Pamiętajmy jednak, że na spacerze pies chce również pobiegać i bawić się w beztroski sposób. Jeśli chcemy zachować nad nim kontrolę, możemy zdecydować się na długą smycz, tzw. linkę.

5.    Na początku ćwicz łatwe komendy. Większość psów we wstępnej fazie szkolenia będzie w stanie wykonywać tylko najprostsze ćwiczenia. Podstawowe komendy to m.in. "siad" i "podaj łapę". Następnie możesz spróbować nauczyć psa komendy "zostań" i przywołania "do mnie".

6.    Daj psu czas. W przypadku większości psów nauka posłuszeństwa będzie trwała wiele miesięcy. Chodzi przecież nie tylko o komendy i naukę sztuczek, ale również o to, by szkolenie wypracowało u psa takie zachowania, dzięki którym wspólne życie będzie łatwiejsze. To jednak wymaga cierpliwości i rzetelnej pracy.

Tresura psa - czego bezwzględnie unikać?

Szkolenie psów to żmudny i długi proces. Zapewne niejednokrotnie może brakować cierpliwości, a brak postępów w treningach będzie zniechęcał obie strony do dalszej pracy. Jednak naszym zadaniem jest sprawić, by szkolenie było dla psa przyjemnością. W związku z tym bezwzględnie należy unikać metod, które mogą powodować u niego lęk, agresję i inne niepożądane zachowania. Nigdy nie wolno psa karać za niepoprawnie wykonaną komendę lub jej zignorowanie.

To, że po odpowiednio wykonanym poleceniu jest nagroda, wcale nie oznacza, że w przeciwnym razie musi wystąpić kara. Nerwy, krzyk i negatywne emocje nigdy nie są pomocą w szkoleniu, jest najczęściej odwrotnie. Musimy pamiętać, że pupil najszybciej nauczy się posłuszeństwa, kiedy będzie czuł wsparcie i zrozumienie ze strony swojego przewodnika. Właśnie wtedy rodzi się najmocniejsza przyjaźń pomiędzy psem a człowiekiem.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020
pixelpixel