Chart angielski whippet - sportowiec o wrażliwej duszy

2024-01-25
Chart angielski whippet - sportowiec o wrażliwej duszy

Chart angielski whippet to najczęściej spotykana rasa charta, nie tylko w Polsce. Delikatny, subtelny i elegancki – whippet zachwyca swoim spokojem i gracją. Jest to jednak tylko część prawdy o whippetach – jak każdy chart, także i on ma bardzo silny instynkt łowiecki, który zagraża nie tylko potencjalnej zwierzynie, ale też samemu zwierzakowi. Whippet to wspaniały pies, ale życie z nim to wielka odpowiedzialność. Dowiedz się więcej o psach tej rasy, zanim w Twoim domu pojawi się słodki szczeniak.

Spis treści

Historia whippeta

Whippet, czyli oficjalnie chart angielski whippet, pochodzi z północnej części Anglii. Niektórzy szukają dalekich przodków whippetów już w XIV wieku – na wielu dziełach sztuki widoczne są małe charty. Rasa została ukształtowana jednak znacznie później, bo w XIX wieku. Pomysł na rasę chartów o mniejszym, ale nie miniaturowym rozmiarze był związany z mniejszymi kosztami utrzymania niż greyhound, przy jednoczesnym zachowaniu większości jego cech, przede wszystkim zwinności.

Podstawowymi przodkami whippeta były więc greyhoundy i charciki włoskie, a także wysokonożne teriery i wymarłe dziś odmiany chartów. Whippety miały być psami dla uboższej części społeczeństwa – stąd nacisk na mniejszy rozmiar, ale też wytrzymałość.

Whippet od początku był psem przeznaczonym do coursingu, czyli psich wyścigów. Pomiędzy kolejnymi wyścigami były psami rodzinnymi, a jego instynkt łowiecki został ukierunkowany na króliki i gryzonie. Rasa bardzo szybko zdobyła popularność, została uznana przez brytyjski Kennel Club w 1891 roku.

Obecnie whippety są jednymi z najbardziej popularnych chartów.

Charakter i osobowość whippeta

Whippety są doceniane przez miłośników rasy za swój zrównoważony charakter. To psy pełne przeciwności: w domu spokojne, a nawet leniwe, na spacerze jednak bardzo szybko się pobudzają. Niewątpliwie bardzo szybko przywiązują się do swojego człowieka, co niekoniecznie przekłada się na bezwarunkowe posłuszeństwo. Whippety są bardzo inteligentne i bez problemu rozumieją, czego oczekuje od nich opiekun, natomiast nie widzą większego sensu w wielokrotnym powtórzeniu tego samego polecenia.

Whippety są stosunkowo cichymi psami, po wejściu do domu bardzo szybko się wyciszają. Słyną z ogromnej miłości do swojego człowieka – to typowe przylepy, które chodzą za opiekunem krok w krok. Ich wrażliwość sprawia, że często odbija się na nich zły humor i zdenerwowane ulubionego opiekuna, bywają też uważane za lekko neurotyczne. Potrzebują wiele uwagi i czułości. Najczęstszym problemem behawioralnym whippetów jest lęk separacyjny.

Wbrew pozorom whippety nie potrzebują ogromnej ilości ruchu. Miłośnicy rasy podkreślają jednak, że oprócz spacerów, psom tej rasy ogromnie służy czas na aktywności bez smyczy. Z uwagi na ogromny instynkt łowiecki nie powinno się spacerować z whippetami (ani innymi chartami) bez smyczy, dlatego nieoceniony jest duży ogród, czy ogrodzony plac treningowy.

whippet szczeniak

Dla kogo whippet będzie idealnym pupilem

Whippet to przede wszystkim kwintesencja charta, to pies idealny przede wszystkim dla miłośników tej niezwykłej grupy psów. Może być dobrym wyborem dla osoby, która ceni spokój i porządek – whippet jest cichy, delikatny, gubi też bardzo mało sierści. Dla wielu osób nie bez znaczenia będzie też fakt, że whippety nie mają intensywnego „psiego zapachu”.

Z drugiej strony, zanim whippet stanie się oazą spokoju w wieku dorosłym, jest po prostu łobuzującym szczeniaczkiem, który psoci tak, jak po prostu psocą wszystkie szczeniaki, niezależnie od rasy.

Whippet potrzebuje opiekuna odpowiedzialnego i umiejącego przewidywać potencjalnie ryzykowne sytuacje. Słabym punktem whippetów jest ich instynkt pogoni, przy czym może się on uruchomić zarówno na widok kota, jak i reklamówki poruszającej się przy większym wietrze. Wiele chartów zginęło tragicznie pod kołami samochodów, ponieważ wyszły na spacer bez smyczy, a po podjęciu pogoni nie zareagowało na przywołanie. Smycz na spacerze w przypadku whippeta (a także każdego innego charta) jest obowiązkowa. Nauka przywołania jest ważna, jednak życie i zdrowie pupila jest zbyt cenne, by zdawać się wyłącznie na łut szczęścia.

Whippet to pies o predyspozycjach sportowych, przede wszystkim w kierunku coursingu. Choć uczestnictwo w wyścigach nie jest konieczne, by zapewnić pupilowi szczęśliwe i satysfakcjonujące życie, pies tej rasy będzie dobrym wyborem, jeżeli chcesz trenować z psem.

Na łące, czy w lesie whippet staje się zagrożeniem dla dzikich zwierząt. Po podjęciu pościgu może też zgubić się lub zostać postrzelony przez myśliwego. Opiekun whippeta bezwzględnie musi być osobą odpowiedzialną, konieczne jest też przewidywanie potencjalnie ryzykownych sytuacji.

Whippet i dzieci

Już na pierwszy rzut oka widać, że whippety są psami niezwykle delikatnymi. Dlatego niekoniecznie powinny mieć bliski kontakt z małymi dziećmi – to pies w tym przypadku jest potencjalnym poszkodowanym.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by whippet był psem rodzinnym, natomiast rolą dorosłego będzie nadzorowanie kontaktów i utworzenie bezpiecznej dla wszystkich przestrzeni do nawiązywania relacji. Dotyczy to każdego psa, niezależnie od rasy.

whippet portret

Whippet i inne zwierzęta

Jak wszystkie charty, także whippety mają bardzo silny instynkt łowiecki. Duża część psów tej rasy będzie akceptować kota w domu, jednak obcy kot na podwórku lub wolnożyjący kot na spotkany na spacerze najprawdopodobniej uruchomi u whippeta instynkt pogoni.

Bardziej ryzykowne będzie trzymanie w jednym domu whippeta i królika, gryzonia lub innego małego zwierzaka. Choć znane są przypadki, kiedy whippet nie interesował się królikiem, nigdy nie wiadomo, w którym momencie pojawi się instynkt myśliwski. Rozwiązaniem może być trzymanie mniejszych zwierząt w pokoju, do którego pies nie będzie miał dostępu. Pamiętaj, że nawet gdy małe zwierzęta są w klatce, obecność drapieżnika (tak, whippet jest śmiertelnie skutecznym myśliwym) powoduje u nich podwyższenie poziomu stresu.

Whippet najczęściej dobrze dogaduje się z innymi psami, zarówno w domu, jak i na spacerach. W warunkach domowych nie inicjuje konfliktów z innymi psami i zazwyczaj żyje z nimi w zgodzie, choć miłośnicy rasy zauważają, że więź, która powstaje między whippetami, jest o wiele głębsza, niż więź whippeta i psa innej rasy.

Żywienie – najlepsza karma dla whippetów

Cechą charakterystyczną whippetów (jak też innych chartów) jest bardzo szybka przemiana materii. Ten podstawowy fakt musi zostać uwzględniony w żywieniu pupila. Choć whippety są bardzo chude, potrafią zaskakująco dużo zjeść.

Ich głęboka klatka piersiowa sprawia, że są szczególnie narażone na rozszerzenie i skręt żołądka. Whippety raczej nie rzucają się na jedzenie tak, jak chociażby labradory, w ich przypadku większy wpływ będzie mieć podawanie posiłków w odpowiednich godzinach – niewskazane jest karmienie psów bezpośrednio przed i po wysiłku. Wskazane jest też dzielenie dziennej porcji karmy na trzy, a nawet cztery posiłki dziennie – w zależnie od możliwości.

Whippety mają skłonność do problemów dermatologicznych na tle alergicznym. Dlatego, choć uczulać może każdy składnik karmy, możesz rozważyć wybór karmy, która nie będzie zawierać problematycznych składników. W pierwszej kolejności wyklucz karmy zawierające duże ilości zapychaczy – podstawą diety każdego psa, niezależnie od rasy powinny być mięso, warzywa i zdrowe dodatki, np. olej z łososia, jaja, czy suplementy.

Dobrej jakości wysokomięsna karma bezzbożowa, najlepiej mokra, to zawsze dobry wybór.

Sprawdź także: Karma bezzbożowa dla psa

Zdrowie whippeta

Whippety są psami ogólnie zdrowymi, choć mają specyficzne dolegliwości typowe dla rasy. Whippety wyróżnia bardzo delikatna skóra wrażliwa, która jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju urazy. Często zdarzają się skaleczenia, czy drobne kontuzje, które, choć stosunkowo niegroźne, wymagają wizyty u weterynarza. Ich krótka i delikatna sierść sprawia natomiast, że są podatne na lekkie przeziębienia w okresie jesienno-zimowym. Konieczne jest więc ubranko dostosowane do pogody.

Warto wiedzieć, że whippety, jak wszystkie harty, mają nietypowe parametry krwi na tle innych ras psów. W przypadku weterynarza, który nie zna specyfiki rasy, może to skutkować podejrzeniem choroby, które wynika wyłącznie z błędnej interpretacji wyników morfologii.

Kolejną cechą szczególną chartów, w tym także whippetów jest występująca często mutacja genu MDR1. Skutkuje ona nadwrażliwością na leki zawierające iwermektynę i jej pochodne. Iwermektyna i pochodne to składniki wielu popularnych leków stosowanych w zoologii, w tym popularnych leków przeciwpasożytniczych. W najgorszym przypadku po podaniu problematycznego leku może nastąpić nawet śmierć zwierzęcia. Dostępne są badania genetyczne, które wykrywają mutację MDR1.

Whippety są szczególnie narażone na komplikacje występujące podczas narkozy. Choć doświadczony anestezjolog będzie umiał dobrać rodzaj i ilość anestetyków, warto przed planowanym zabiegiem porozmawiać z weterynarzem o możliwych komplikacjach.

czarny szczeniak whippet

Inne problemy zdrowotne i choroby whippetów:

  • Niedoczynność tarczycy
  • Przerost mięśni szkieletowych
  • Rozszerzenie i skręt żołądka
  • Głuchota
  • Progresywna atrofia siatkówki
  • Łysienie (głównie suczki)
  • Niedomykalność zastawki mitralnej (wada serca, dotyczy raczej starszych psów)
  • Alergiczne zapalenie skóry

Średnia długość życia whippeta to 12-14 lat.

Pielęgnacja whippeta

Whippet to pies, który nie potrzebuje czasochłonnej pielęgnacji. Ma krótką sierść, która nie potrzebuje czasochłonnych zabiegów. Wystarczy raz na jakiś czas przeczesać pupila i wykąpać, kiedy będzie taka potrzeba.

Pozostają więc standardowe zabiegi, które konieczne są u każdego psa: podcinanie pazurków, higiena zębów i przeglądy oczu i uszu.

Whippet – wzorzec rasy i wygląd

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Klasyfikacja FCI: Grupa 10 – Charty, sekcja 3 – charty krótkowłose

Użytkowość: Pierwotnie pies wykorzystywany do polowań i wyścigów, obecnie głównie towarzysz rodziny.

Wrażenie ogólne: Harmonijnie zbudowany, chart o eleganckiej sylwetce.

Temperament: Zrównoważony, czuły i łagodny.

Wysokość: Psy - 47-51 cm, suki – 44-47 cm.

Głowa: Czaszka długa i sucha, zwężająca się w kierunku kufy. Lekko zaznaczony stop.

Oczy: Żywe, owalne, błyszczące, szeroko rozstawione.

Uszy: Małe, delikatne, w kształcie płatka róży.

Szyja: Długa, elegancko wygięta, umięśniona.

Tułów: Szeroki i umięśniony grzbiet, głęboka klatka piersiowa, wyraźnie podciągnięty brzuch, wysklepiona linia górna.

Ogon: Długi, zwężający się ku końcowi, bez pióra.

Kończyny: Przednie kończyny o prostych przedramionach i umiarkowanie mocnym kośćcu, tylne – mocne, o szerokich udach i nisko osadzonych stawach skokowych.

Chód: Duża swoboda ruchu, długi wykrok.

Sierść: Przylegająca, krótka, delikatna.

Umaszczenie: Wszystkie możliwe umaszczenia oprócz marmurkowego.

Imię dla whippeta

Imię dla psa: Henry, Speedy, Nico, Minti, Pączek, Piorun, Bąbel, Kokos, Kotlet, Bruno, Charlie, Zorro, Batman, Jaskier, Gucio.

Imię dla suczki: Bomba, Grace, Wichura, Burza, Pixie, Poppy, Rumba, Lola, Zula, Nela, Greta, Molly, Ruby, Żaba.


Czytaj również: Pies ~ Rasy psów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Chart afgański - efektowny i wymagający pies pełen gracji

Poprzedni wpis: Lotołapanka karłowata - oryginalny zwierzak, który Cię zaskoczy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

pixelpixel