Co jedzą króliki, a czego jeść nie mogą? Żywienie królika: praktyczny poradnik

2020-06-25
Co jedzą króliki, a czego jeść nie mogą? Żywienie królika: praktyczny poradnik

Królik domowy to jeden z najbardziej uroczych zwierzaków, jakie towarzyszą ludziom. Miękkie futerko, urzekające spojrzenie i słodko wyglądające uszy sprawiają, że wiele rodzin decyduje się na posiadanie tego zwierzęcia. Naturalne jest, że chcemy dla naszego pupila jak najlepiej, więc poszukujemy wiarygodnych informacji na temat ich pielęgnacji i żywienia. Warto dokładnie sprawdzić, co jedzą króliki, by podawać im pożywienie, które nie zagrozi ich zdrowiu. Czy na pewno wiesz, czym karmić królika?

Spis treści

Mity na temat diety królika

Króliki to także zwierzęta hodowlane. To sprawia, że wokół ich żywienia narosło sporo mitów, ponieważ posiadacze domowych królików chcieli przekładać sposób żywienia zwierząt hodowlanych na żywienie królików mieszkających w domu. Niestety jest to błąd. O jakich mitach należy pamiętać, by nie zrobić krzywdy swojemu królikowi?

  • Warzywa i owoce to nie podstawa diety królika, choć mogłoby się wydawać inaczej. W ludzkiej diecie te same produkty uznawane są za bardzo zdrowe i pożądane. Jednak nie wszystkie zwierzęta powinny je jeść. Królik ma zęby, które mu rosną przez całe życie i które ściera dzięki jedzeniu siana. Jeśli jego pokarm zdominują owoce i warzywa - nie będzie w stanie odpowiednio o nie zadbać, co doprowadzi do ich przerostu. Drugim problemem może być otyłość, ponieważ świeże warzywa będą królikowi bardzo smakować i zapewne nie będzie się ograniczał w ich spożywaniu.
  • Kolejność spożywanych pokarmów. Właściciele często nie zwracają uwagi na to, że część produktów należy podawać tylko jako przysmak - od czasu do czasu. Bajkowy królik, którego atrybutem jest zawsze świeża marchewka wzbudził w nas przekonanie, że to jest najlepsze pożywienie dla naszego pupila. W istocie jest jednak tak, że warzywa w niewielkich ilościach możemy podać raz dziennie lub raz na kilka dni, natomiast owoce powinniśmy podawać rzadko i pamiętać, że królik sobie bez nich poradzi.
  • Zwierzę samo zdecyduje, ile powinno zjeść. Niestety, ale takie decyzje powinny pozostać po stronie opiekuna. Zwłaszcza jeśli decydujemy się włączyć do króliczej diety wspomniane owoce i warzywa. Należy ściśle przestrzegać ich ilości i kroić je wcześniej na niewielkie kawałki, żeby zwierzę mogło sobie z nimi poradzić. Oczywiście wciąż warto pamiętać, że jest to tylko urozmaicenie diety królika, a nie jej podstawa.
  • "Jedzenie dla ludzi tak mu smakuje"! Niestety podawanie królikowi ludzkich, przetworzonych pokarmów, to najlepsza droga ku poważnym problemom zdrowotnym zwierzęcia. Mogą być związane z żołądkiem, jelitami lub trzustką. Nawet jeśli królik entuzjastycznie reaguje na "rarytasy" takie jak np. pieczywo, należy je całkowicie pomijać w jego diecie. O wiele lepszym pomysłem na przysmak dla królika są suszone zioła. Podawanie ludzkiego jedzenia sprawia też, że króliki domowe bardzo szybko przybierają na wadze.

jakie warzywa dla królika

Podstawy żywienia królików - co może jeść królik?

najlepsza karma dla krolika

Najważniejsze produkty, których w diecie królika zabraknąć nie może, to przede wszystkim:

  1. Siano - stanowi około 80% pożywienia, które pupil może spożywać. Wysokowartościowe siano to jednocześnie produkt, do którego możemy zapewnić mu nieograniczony dostęp. Nie musisz się bać, że jedzenie siana wpłynie na wagę pupila - to naprawdę niskokaloryczna przekąska. Dzięki jedzeniu siana królik jest w stanie odpowiednio ścierać swoje zęby. Nie dojdzie wówczas do ich przerostu. Dobrej jakości siano oczyszcza też przewód pokarmowy. To produkt niezbędny w żywieniu królika! Pamiętaj też, że siano jest niskokaloryczne, możesz je podawać królikowi bez obaw o dodatkowe kilogramy! W ścieraniu zębów pomocne mogą być również gałązki drzew owocowych - to naturalne gryzaki.
  2. Zioła i warzywa korzeniowe - zdrowe smakołyki, które - podobnie jak siano - pomagają w higienie króliczych zębów. W dodatku są źródłem wielu witamin i mikroelementów. Bez obaw można włączyć do diety królika takie rodzaje ziół jak: babka lancetowata, krwawnik pospolity, babka szerokolistna, skrzyp polny, mniszek lekarski, pięciornik gęsi, liście malin, liście brzozy, melisa, chaber bławatek. Królik może również zajadać m.in. liście mięty, bazylii, gruszy, porzeczki i truskawek, jednak powinno się je podawać nieco rzadziej.
  3. Gotowe mieszanki - W sklepach zoologicznych dostępne są gotowe karmy w postaci mieszanek lub granulatu. Oczywiście można nimi karmić królika, ale pod warunkiem, że są to produkty dobrej jakości. Przed podaniem ich pupilowi warto przeczytać skład i zorientować się, w jakich proporcjach zawarto w nich siano i zioła. Może się tam znaleźć dodatek warzyw, jednak nie powinno być ich zbyt dużo. Gotowa karma to dobry sposób na żywienie królika, który z wybiera sobie jedynie najsmaczniejsze kąski. Gotowa karma nie jest koniecznym elementem w diecie królika, o ile zadbasz, by niezbędne składniki odżywcze były dostarczane wraz z ziołami, warzywami i korzeniami. Wyeliminowanie granulatu może być dobrym pomysłem dla doświadczonych opiekunów, którzy wiedzą, jak samodzielnie karmić króliki domowe.

Warto wspomnieć, że z warzyw i owoców - których króliki nie mogą jeść codziennie - podajemy korzenie marchewki i pietruszki, buraka, paprykę, jabłko, gruszkę czy banana. Co możesz podawać codziennie? Produkty, które możesz podawać na co dzień, to m.in. sałata rzymska, seler korzeniowy, korzeń cykorii, czy pasternak. Bez obaw możesz też częstować królika świeżą trawą. Pamiętaj jednak, że nie wszystko, co mogą jeść króliki, musi znaleźć się na raz w miseczce pupila. Poszczególne produkty wprowadzaj stopniowo, sprawdzając reakcje na nie.

co jedzą króliki miniaturki

Produkty zabronione w diecie królika

Jest kilka produktów, które mogą się okazać bardzo niebezpieczne dla królików. Wśród tych, które zdecydowanie trzeba wykluczyć znajduje się pieczywo, ziarna zbóż, czekoladę (a także inne słodycze), przetworzone przekąski dla ludzi, m.in. chipsy i paluszki, ziemniaki, kapusta i sałata (masłowa i lodowa). Na liście zakazanych dla królika produktów znajdują się również rośliny cebulowate, np. szczypiorek, czosnek, por i sama cebula, które zawieraja szkodliwy dla królików kwas szczawiowy. Nie podajemy pupilowi również produktów toksycznych, np. kwiatów domowych lub płatków róż z kwiaciarni.

Niewskazane w codziennym jadłospisie są również rośliny strączkowe. Nie wpływają one korzystnie na układ pokarmowy królika ze względu na działanie wzdymające. Zapotrzebowanie królików na składniki odżywcze można przecież zaspokoić innymi produktami.

Eliminacja tych produktów z pewnością długo utrzyma króliki w dobrej kondycji.

Ile żyje królik przy dobrze zbilansowanej diecie?

Króliki domowe żyją około 9-10 lat, jeśli odpowiednia dieta nie spowoduje u nich żadnych problemów zdrowotnych. Dieta królika wpływa na jego samopoczucie i stan zdrowia - warto więc zadbać, by zdrowo karmić swojego króliczego przyjaciela. Choć zmiana diety na lepsze przyniesie korzyści zwierzakom w każdym wieku, najlepiej jest od początku zadbać o prawidłowe żywienie młodych królików - dzięki temu będą cieszyć się lepszym zdrowiem w przyszłości.

Każdy bardziej doświadczony opiekun wie też na pewno, że trudno jest zmienić z dnia na dzień przyzwyczajenia żywieniowe ulubieńca. O wiele łatwiej jest prawidłowo karmić młode króliki, które nie znają smaku zakazanych przysmaków i nie będą wybrzydzać, nie znając niezdrowych (choć smacznych) produktów.

czego nie może zabraknąć w diecie królika

Woda... Dużo wody!

Teoretycznie jest to oczywiste, jednak warto przypomnieć, że woda jest niezwykle istotna w diecie, także diecie królika. Ważne jest to, by miał do niej stały dostęp. W upalne dni króliki potrzebują najczęściej dużo więcej wody - podobnie jak inne zwierzęta domowe.

W podawaniu wody istotna jest również odpowiedź na pytanie, czy królik się poci. Otóż jest to jedno ze zwierząt, które nadmiar ciepła oddają poprzez zwiększoną liczbę oddechów, a nie poprzez pot. Dlatego woda jest niezwykle ważna. Każda jej ilość może być w zasięgu królika tuż obok siana. Wymieniaj wodę codziennie, by była świeża.

Dostęp do świeżej wody to coś, czego potrzebuje każde zwierzę!

Czytaj również: Gryzonie i króliki ~ Żywienie

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Królik baranek (mini lop) – charakterystyka i wzorzec rasy

Poprzedni wpis: Samodzielne obcinanie pazurów psa - poradnik krok po kroku

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
pixelpixel