Co to jest furminator dla psa i jak działa?

2020-03-24
Co to jest furminator dla psa i jak działa?
Pies w domu to kłębek szczęścia. Każdy właściciel psa wie o jego bezinteresownej miłości i bezgranicznej radości, okazywanej nawet po krótkotrwałej rozłące. Jednak aby mieszkanie z psem było komfortowe dla domowników, należy pamiętać o jego prawidłowej pielęgnacji. Jest bowiem kilka rzeczy, które mogą utrudnić życie mieszkańcom domu. Najbardziej uciążliwa bywa sierść, którą znajdujemy na ubraniach, meblach, podłodze, a czasem też na czystych naczyniach wyciąganych z kuchennej szafki. Nie musi tak jednak być –  z pomocą przychodzi furminator. 

Furminator: szczotka stworzona z myślą o czworonogach

Furminator to specjalna szczotka o specyficznym wyglądzie. Ma plastikową lub metalową rączkę, a na jej końcu znajdują się metalowe, odpowiednio wyprofilowane ząbki do wyczesywania sierści. Furminator często znajdziemy również pod nazwą "zgrzebło". Furminator jest bardzo skutecznym narzędziem do usuwania podszerstka. Jego używanie daje bardziej zadowalające efekty niż czesanie psa zwykłą szczotką. Narzędzia tego typu, które dostępne są na rynku, umożliwiają pielęgnację sierści na najwyższym poziomie:usunięcie wypadającego, obumarłego podszerstka, zatroszczenie się o zdrowie psiej skóry, a także o to, by włos wyglądał na lśniący i zadbany. Zwykłe szczotki, których używamy do czesania naszych psów, mają tę wadę, że potrafią uszkodzić cebulki i wyrwać sierść, która jest zdrowa.

Specjalna długość i zagęszczenie ząbków furminatora na to nie pozwalają. To narzędzie usuwa tylko ten włos, który sam by wkrótce wypadł. Robi to w dodatku na tyle skutecznie, że jedno czesanie furminatorem odpowiada nawet dziesięciokrotnemu użyciu zwykłego urządzenia do pielęgnacji sierści! 
Furminatorem mogą być czesane zarówno psy, jak i koty. Jednak w przypadku kotów należy wybrać narzędzia przeznaczone specjalnie dla nich i dla ich rodzajów sierści. 


Jak korzystać z furminatora?

Akcesoria do pielęgnacji zwierząt są zazwyczaj proste w użyciu i tak też jest w przypadku furminatora. Jego ząbki ułożone są tak, by pomogły w wyczesywaniu psich włosów bez specjalnych umiejętności. Początkowo czesanie furminatorem może wydawać się mniej skuteczne, ponieważ zgrzebło nie posiada tak długich drucików, jak zwykła szczotka (nie dotykają one skóry zwierzęcia). Jednak już kilka pierwszych ruchów furminatorem pokazuje, że jest bezproblemowy w użyciu. Łatwo możesz dostrzec, że z psiego grzbietu zaczną schodzić spore ilości sierści. Pies zgubiłby je w najbliższym czasie, jednak dzięki użyciu furminatora z pewnością będziesz mieć zdecydowanie mniej sierści na podłodze i ubraniach, a tym samym sprzątania. 

Czesanie zwierząt furminatorem powinno się odbywać za pomocą krótkich ruchów - od głowy w kierunku ogona. Sierść, która podczas czesania pojawia się na grzbiecie Twojego psa, możesz także ściągać ręką. U psów, które sierść mają długą i gęstą, furminator może zebrać jej ogromne ilości. Nierzadko właściciele czworonogów są zaskoczeni, że tak dużo podszerstka znajduje się na ich pupilach i pomimo dokładnego wyczesania - pies nadal wygląda na bardzo kudłatego. Furminatora możesz używać także po kąpieli, jednak warto zadbać o to, by sierść była już sucha. Wyczesywanie wilgotnego podszerstka może być bardzo uciążliwe, ponieważ będzie się mocno przyklejał zarówno do Twoich dłoni, jak i ubrania. 

Furminator usuwa tak duże ilości sierści, że wygodniej będzie czesać, gdy sierść możesz bez problemu zebrać i wyrzucić. Na rynku są również dostępne specjalne odżywki, którymi możesz spryskać sierść pupila, zanim zajmiesz się wyczesywaniem. Z pewnością pomoże to uzyskać lepszy efekt, dzięki któremu pies będzie cieszył się lśniącą i zdrową sierścią. Wybierz taki, który będzie odpowiedni dla jego skóry. Im prostszy skład - tym lepiej. Specyfik go wówczas nie uczuli. 


Produkty pomocne w pielęgnacji podszerstka

W sklepach dostępne są produkty, które znacząco ułatwią Ci odpowiednią pielęgnację sierści psa, zarówno krótkiej, jak i długiej. Możesz wybrać wspomniany już wcześniej płyn, który będzie pomocny przy czesaniu. Ważny jest również szampon do kąpieli dla psów. Powinien być dostosowany zarówno do wieku psa, jak i rodzaju jego sierści. Jeśli używasz furminatora, możesz mieć pewność, że usuwa on tylko ten podszerstek, który już się do tego nadaje. Jednak aby sierść psa utrzymać w dobrej kondycji, możesz pomyśleć także o suplementacji i podawać psu odpowiednie produkty do jedzenia - wysokiej jakości zbilansowaną karmę i witaminy. Odpowiednia pielęgnacja to zdecydowanie mniej sierści w domu, a jest to także ważne dla osób ze skłonnościami do alergii. 

Furminator okiem właścicieli psów 

Większość właścicieli psów zdecydowanie chwali sobie używanie furminatora. Pomaga utrzymać czystość w domu i pozytywnie wpływa na samopoczucie czworonoga. Jednak najlepiej opinię wyrobić sobie samemu - przetestować produkt i zdecydować, czy jest on odpowiedni dla pupila. 

Lista produktów dostępna jest pod linkiem: Furminatory dla psa

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixelpixel