Czy istnieją koty dla alergików? Sprawdź, jak wybrać pupila, kiedy zmagasz się z alergią

2020-10-23
Czy istnieją koty dla alergików? Sprawdź, jak wybrać pupila, kiedy zmagasz się z alergią

Alergia to jedna z najczęstszych przyczyn szukania pupilowi nowego domu. I choć to zrozumiałe, że trudno zajmować się czworonogiem, kiedy jego obecność wywołuje przykre alergiczne objawy, to potwierdza to jedynie, że do posiadania zwierzaka trzeba się dobrze przygotować. Warto wcześniej sprawdzić - o ile jest taka możliwość - czy przebywanie w towarzystwie kota nie wywołuje u Ciebie objawów alergii. Jeśli jednak wiesz, że kocia sierść jest u Ciebie przyczyną kataru, kaszlu czy zaczerwienień skóry, a bardzo chcesz mieć kota, rozwiązaniem jest zakup jednej z ras dla alergików. Podpowiadamy, co zrobić w takiej sytuacji.

Dlaczego koty wywołują alergię?

Zdecydowana większość ludzi uważa, że objawy alergii wywoływane są przez kocią sierść. Jednak nie do końca tak jest. Owszem, futro może potęgować przykre alergiczne dolegliwości, jednak wywołują je białka fel d1 oraz d2, które zawarte są w ślinie, sierści oraz moczu kota. Nawet wtedy, kiedy kociak liże się i tym samym czyści swoje futro - może to nasilać objawy alergii u osoby uczulonej. Pierwsze z wymienionych białek - d1, występuje u kotów znacznie częściej i to ono jest przyczyną większości uczuleń. Drugie natomiast uczula znacznie rzadziej i znajduje się w kocim moczu. To dlatego mogą pojawiać się dolegliwości alergiczne np. po sprzątaniu kuwety.
Jeśli jednak chcesz zaprosić do swojego domu kota, a zmagasz się z alergią, możesz po prostu prawidłowo wybrać rasę. Istnieją koty hipoalergiczne, przy których znacznie rzadziej lub wcale zauważa się objawy alergii u osób uczulonych. Sprawdź, jakie koty możesz mieć, kiedy zmagasz się z alergią!

Koty dla alergików - nie gubią sierści i nie uczulają

Oto rasy kotów, które będą odpowiednie do domów, w których mieszkają alergicy. Pamiętaj, że wybierając konkretną rasę, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej hipoalergiczność, ale również na charakter, by dopasować ją do swojego stylu życia. Dzięki temu wspólna podróż przez wychowanie z pewnością będzie piękniejsza. Oto koty, które nie uczulają:

Devon Rex - w jego krótkiej sierści niewiele jest białka alergizującego. Praktycznie nie linieje i z powodzeniem może mieszkać z rodziną, w której są alergicy. Koty tej rasy są dość niezależne i poradzą sobie same w domu, jeśli członkowie ich rodziny uczą się lub pracują. Fantastyczne jest w nich to, że szybko przywiązują się do swoich opiekunów i oddają swoje serca każdemu z nich. Ciężko dostrzec, by kogokolwiek faworyzowały. Z rodziny tych kotów pochodzi również cornish rex. Jego skóra wymaga pielęgnacji nieco częściej, ale również nie powoduje alergii. To kot temperamentny i zakochany w swoich opiekunach, idealny także do domu z dziećmi. Zarówno devon rex, jak i cornish rex to rasy kotów dobre dla alergików

Kot balijski - jest idealny dla tych, którym podobają się koty z włosami, najlepiej długimi. Jego okrywa jest długa i puszysta, ale nie wywołuje objawów alergii. Balijczyki są niezwykle podatne na nastrój swoich opiekunów - razem z nimi się cieszą i razem z nimi przeżywają troski. Balijczyk z pewnością przyjdzie z porcją przytulasów kiedy wyczuje, że jego opiekun jest smutny.

Kot jawajski - świetny kot dla alergika, który kocha aktywność. Jawajczyki uwielbiają sportowy tryb życia i potrzebują dużo ruchu. Ich włosy nie mają podszerstka i są bezpieczne dla osób, które zmagają się z alergią.

Kot bengalski - koty, które nie uczulają, a w dodatku pięknie wyglądają. Ich wspaniałe umaszczenie powoduje, że wyglądają na nieco dzikie i nieokiełznane. Uwielbiają bliskość swojego człowieka, są mu oddane. Wykazują się cierpliwością i brakiem agresji wobec swoich opiekunów, ale również wobec ludzi, których nie znają.

Kot orientalny krótkowłosy - kocha ruch, zabawę i swoich opiekunów. Koty orientalne krótkowłose potrzebują wielu wyzwań, dlatego ich opiekun powinien im zapewnić możliwość zabawy w domu, wspinania się i przeskakiwania z miejsca na miejsce. Należą do tych ras kotów, które świetnie odnajdą się w rodzinie, również z dziećmi. Ich sierść nie uczula.

Kot sfinks - bardzo charakterystyczny kot, który nie ma sierści. Co ciekawe, to wcale nie sprawia, że kompletnie nie wywołuje alergii. Alergeny bowiem mogą się znajdować w jego ślinie i łoju. Na szczęście nie są zbyt mocne. Lepiej jednak, jeśli na kota tej rasy zdecyduje się osoba, u której alergia nigdy nie była zbyt nasilona. Sfinksy są wesołe i przyjazne, nie da się ich nie lubić!

Kot syberyjski - absolutne przeciwieństwo sfinksa. Kot syberyjski jest puszysty, kudłaty i mięciutki. Nie wygląda tym samym na kota dla alergików, ale w rzeczywistości jego okrywa nie wywołuje objawów alergii. Jest idealny dla tych, którym podobają się koty z długimi włosami.

Kot dla alergika - wybieraj mądrze

Jeśli zmagasz się z alergią to naturalne, że podczas poszukiwań pupila zwracasz w pierwszej chwili uwagę na koty bez sierści. Rasy, które wśród nich znajdziesz są jednak różne, zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru. Jeśli chcesz, by w Twoim domu zamieszkał pupil, który będzie do Ciebie pasował, zwróć uwagę na jego predyspozycje i zachowania. Bo najlepszy kot dla alergika to również taki, który kocha i daje się pokochać.

Czytaj również: Rasy kotów

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixelpixel