Czy pies jest wdzięczny za adopcję? Psie emocje okiem behawiorystki

2022-12-01
Czy pies jest wdzięczny za adopcję? Psie emocje okiem behawiorystki

Kiedy zbliżają się święta, a za oknem z każdym dniem coraz zimniej, wielu z nas myśli o losie bezdomnych psów w schroniskach. Choć zwierzaki faktycznie potrzebują pomocy, nie każda jej forma będzie dobra w okresie okołoświątecznym. Nasza behawiorystka, Katarzyna Kuryłowicz, odpowiada na pytania, czy pies może czuć wdzięczność za adopcję i czy adopcja w Święta to na pewno dobry pomysł.

Spis treści

Czy pies adoptowany „kocha bardziej”?

Psy trochę inaczej rozumieją miłość niż ludzie. Każdy czworonóg dąży do zaspokojenia swoich potrzeb – tych podstawowych zwanych nieelastycznymi oraz potrzeb elastycznych. To właśnie potrzeby nieelastyczne takie jak: poczucie bezpieczeństwa, odżywianie, sen i pielęgnacja sprawiają, że pies jest w stanie normalnie funkcjonować. Kiedy jednak te podstawowe potrzeby są zapewnione, każdy pies będzie dążył do spełnienia potrzeb nieelastycznych, czyli: możliwości spacerów, zabawy prokreacji, eksploracji itd. Jeżeli i te potrzeby zostaną spełnione – z reguły pies nie sprawia żadnych problemów. Dotyczy to jednak wszystkich psów, nie tylko tych adoptowanych.

Czasem ludzie, chcąc wynagrodzić adopciakom przykrości, jakich zaznały w życiu. Poświęcają im dużo uwagi, przytulają, głaszczą. Takie zachowanie sprawia, że psy nadmiernie przywiązują się do swoich opiekunów. Nierzadko takie przywiązanie kończy się problemami separacyjnymi.

Czy możemy oczekiwać od adoptowanego psa wdzięczności?

W słownika PWN wdzięczny to „mający serdeczne uczucia dla swego dobroczyńcy, pragnący podziękować i odwzajemnić się za doznane dobro”, natomiast synonimy wdzięczności to „zobowiązany i dłużny”. Myślę, że w przypadku psów nie możemy mówić o wdzięczności takiej, jaka jest rozumiana przez nas. Nie można jej również mylić z przywiązaniem. Nie zapominajmy, że każdy adoptowany pies ma swoją historię. Jeżeli trafimy na psiaka, który doznał przemocy ze strony człowieka, to niełatwo będzie mu się otworzyć przed nowym właścicielem.

Niektóre psy nie potrafią poradzić sobie ze swoimi emocjami i mogą w niektórych sytuacjach reagować wycofaniem, lękiem, a nawet agresją. W takich sytuacjach należy wykazać się zrozumieniem, cierpliwością i skontaktować się z behawiorystą.

Jakie emocje mogą towarzyszyć psu po adopcji?

Adopcja to bardzo duży stres zarówno dla psa, jak i jego nowych opiekunów. Przyzwyczajenie się do nowego miejsca zajmuje psu około dwóch tygodni. Emocje, które wtedy towarzyszą psu, zależą od jego charakteru, temperamentu oraz wcześniejszych doświadczeń. Im młodszy pies, tym szybciej przyzwyczaja się do nowego miejsca.

Większość psów w okresie poadopcyjnym zachowuje się spokojnie, ale zdarzają się psy, które od pierwszego dnia czują się swobodnie w nowym miejscu. Są również takie, mają problemy ze spaniem i jedzeniem. Inne z powodu stresu są bardzo pobudzone, a nawet agresywne. Zdarzają się również sytuacje, kiedy psiak przez kilka tygodni zachowuje się spokojnie, a kiedy nabierze pewności siebie, zaczyna dokazywać.

Aby ułatwić psu przyzwyczajenie się do nowego miejsca, należy przez kilka tygodni zapewnić mu rutynę, nie zapraszać nieznanych mu osób oraz nie zabierać ze sobą w gości. Można również na okres adaptogenny założyć psu obrożę feromonową czy wspomóc odpowiednią suplementacją.

czy warto adoptować psa w święta

Czy adopcja psa w czasie świątecznym to dobry pomysł?

Większość schronisk nie przeprowadza w czasie okołoświątecznym adopcji. Takie impulsywne i nieprzemyślane adopcje mogą wyrządzić zwierzakom wiele szkód. Ponadto przedświąteczna gorączka wprowadza dość duży chaos w nasze życie. Jak już wspominałam przeprowadzka psa do innego, choćby najlepszego domu to stres dla zwierzaka. Jeżeli dołożymy do tego spotkania z rodziną, czy fajerwerki w sylwestra, to zafundujemy nowo zaadoptowanemu psiakowi zbyt wiele bodźców.

Jak można pomóc psom w potrzebie w święta?

Zima to ciężki okres zarówno dla zwierząt, jak i organizacji zajmujących się nimi. Dlatego też wiele z nich organizuje w tym okresie zbiórki. Najczęściej potrzebne są dobrej jakości karma, koce, kołdry itp. Wiele schronisk już w tej chwili prosi o wsparcie materialne, ponieważ nie mają za co kupić opału na zimę.

Ostatnio popularne jest również organizowanie w mediach społecznościowych bazarki na rzecz zwierząt. Mnie osobiście bardzo przypadła do gustu taka forma pomocy. Uczestniczę w nich zarówno jako darczyńca, pozbywając się niepotrzebnych mi rzeczy, jak i kupujący. Święta jest to również okres, w którym otwieramy nasze serca na potrzeby innych. Może to dobry czas, aby złożyć sobie noworoczne postanowienie i zamiast udostępniać na fb ogłoszenia o adopcji psa, pojedziemy do schroniska i wyprowadzimy jakiegoś psiaka na spacer?Ostatnio popularne jest również organizowanie w mediach społecznościowych bazarki na rzecz zwierząt. Mnie osobiście bardzo przypadła do gustu taka forma pomocy. Uczestniczę w nich zarówno jako darczyńca, pozbywając się niepotrzebnych mi rzeczy, jak i kupujący. Święta jest to również okres, w którym otwieramy nasze serca na potrzeby innych. Może to dobry czas, aby złożyć sobie noworoczne postanowienie i zamiast udostępniać na fb ogłoszenia o adopcji psa, pojedziemy do schroniska i wyprowadzimy jakiegoś psiaka na spacer?

behawiorysta porady


Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Jak przygotować psa na zimę - musisz poznać te sposoby!

Poprzedni wpis: Duży pies do domu z ogrodem - wybierz rasę dla siebie

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
pixelpixel