Dachowiec, kot nierasowy - największy indywidualista wśród kotów

2021-12-13
Dachowiec, kot nierasowy - największy indywidualista wśród kotów

Jeżeli o kotach ogólnie mówi się, że są największymi indywidualistami wśród wszystkich zwierząt, to koty nierasowe są indywidualistami do kwadratu. Silny charakter i często burzliwa przeszłość sprawiają, że często to one same wybierają sobie rodzinę. Historie o znalezieniu nowego domu nierzadko bywają niecodzienne i niezwykłe. Decyzja o adopcji lub przygarnięcia dachowca powinna być jednak bardzo dobrze przemyślana, ponieważ na pewno nie jest to kot dla każdego. Czego możesz spodziewać się po dachowcu? Dla kogo będzie to kot idealny?

Spis treści

Dachowiec a kot europejski – poznaj różnice

Jeszcze do niedawna kotem europejskim nazywano każdego kota o nieznanym pochodzeniu. Od kilkunastu lat nazwa ta jest jednak zarezerwowana dla stosunkowo młodej rasy – kota europejskiego krótkowłosego. „Rasowe dachowce”, jak jeszcze co niektórzy nazywają, zostały zarejestrowane w 1982 roku, a nazwa funkcjonuje od 2007 roku. Rasa powstała, kiedy hodowcy dostrzegli coraz większe zróżnicowanie w wyglądzie wolnożyjących kotów. Na skutek mieszania się z niewysterylizowanymi kotami rasowymi, wyraźnie zaczęły różnić się od kotów, które wcześniej żyły swobodnie w wielu krajach europejskich.

Obecnie koty europejskie to dość droga i mało dostępna rasa. Od bardzo podobnych (czasami na pierwszy rzut oka identycznych) rasowców różnią się przede wszystkim bardziej przewidywalnym charakterem i zdrowiem. Hodowcy niezależnie od tego, jaką rasą się zajmują, mają na celu, by kotki rodzące się w ich hodowli były zdrowe i dobrze wpisywały się w ustalony wzorzec. W przypadku kotów rasowych przyszły opiekun wie więc mniej więcej, czego może się spodziewać i wybrać rasę najlepiej pasującą do swojego stylu życia i oczekiwań. Dachowiec zawsze będzie w dużym stopniu niespodzianką. Co więcej, dobra hodowla zapewnia socjalizację, która często nie ma miejsca w przypadku dachowca.

Charakter i osobowość

W przypadku dachowców charakter pupila to zawsze będzie niespodzianka. Zdarzają się koty odważne i lękliwe, aktywne i spokojne, niezależne i przytulaśne. Za część zachowań może odpowiadać nie tyle sam charakter, ile wcześniejsze doświadczenia kota.

Koty nierasowe mogą mieć różny charakter, lecz często są to koty niezależne, silne, obdarzone sporym popędem łowieckim. Choć mogą być bardzo przywiązane do swojej nowej rodziny, dość dobrze znoszą nieobecność domowników. Często mogą czuć potrzebę własnej przestrzeni i chwili dla siebie.

Jeżeli adoptujesz malutkie kociaki, które miały szczęście urodzić się w domu tymczasowym, schronisku, czy zostały znalezione z matką niemal po urodzeniu – masz dużo większe szanse na wychowanie kociaka na pewnego siebie, niesprawiającego większych problemów urwisa. W przypadku starszych kotów, których wcześniejsze życie mogło być bardzo trudne, być może konieczna będzie praca nad zbudowaniem zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Podczas procesu adopcyjnego pracownicy schroniska, czy domu tymczasowego na pewno powiedzą Ci, czego możesz się spodziewać. Nie bez powodu mówi się jednak, że dachowce (znane też czasami jako koty piwniczne) są silne i szybko się adaptują. Masz duże szanse na to, że niezależnie od przeszłości pupil szybko zaadoptuje się w nowym domu.

adopcja małego kota

Dla kogo dachowiec

Niewątpliwą zaletą kotów nierasowych jest różnorodność ich wyglądu. Mogą być krótko i długowłose, we wszystkich możliwych kolorach i wielkościach. Nierzadko wyglądają jak koty w typie popularnych ras: brytyjczyków, persów, angor, czy maine coonów – nie każdy dachowiec wygląda jak typowy kot europejski. Jeżeli chcesz mieć po prostu ładnego kota i nie masz sprecyzowanych oczekiwań dotyczących jego charakteru, być może adopcja dachowca w typie wymarzonej rasy będzie najlepszym rozwiązaniem.

Kot nierasowy będzie też świetnym wyborem dla każdej osoby, która po prostu chce mieć kota. Jeżeli nie jesteś znawcą felinologii i po prostu kochasz wszystkie koty, nie potrzebujesz rodowodu, by dać dom jednemu z nich. Kot nierasowy sprawdzi się w domu każdej osoby, która nie ma sprecyzowanych wymagań dotyczących charakteru kota i z radością przyjmie zarówno aktywnego zawadiakę, jak i leniuszka, który pół dnia spędza, wygrzewając się na parapecie. Jeżeli kochasz wszystkie zwierzęta i jesteś otwarty na różnorodność kociej natury, to jest kot dla Ciebie.

Dachowiec niekoniecznie jest kotem idealnym dla każdego, jednak nie można mu odmówić zdolności do przystosowania się do nowych warunków. Może żyć w domu, w którym zawsze ktoś jest i tam, gdzie opiekun jest bardzo aktywny i mało czasu spędza w domu, w domu z ogrodem i w kawalerce. Dobrze odnajdzie się w wielopokoleniowej rodzinie i u boku singla.

najlepszy-drapak-dla-kota

Dachowiec a inne zwierzęta

Tak samo, jak trudno jest powiedzieć cokolwiek o charakterze kotów nierasowych, tak samo nie można przewidzieć ich stosunku do innych zwierząt. Ich stosunek do innych kotów i psów może być naznaczony wcześniejszymi doświadczeniami – jeżeli zastanawiasz się nad adopcją dorosłego kota, warto spytać, czy była możliwość zaobserwowania jego relacji z innymi kotami i psami. W przypadku mniejszych zwierząt należy pamiętać, że koty nierasowe często są o wiele bardziej łowne niż rasowe, między innymi ze względu na konieczność samodzielnego zdobycia pożywienia. Jeżeli więc w Twoim domu mieszka już chomik, kawia, szynszyla, czy inny mały zwierzak, lepiej dobrze go zabezpieczyć.

Dachowiec a dzieci

Choć decyzja o adopcji kota często zapada ze względu na prośby dzieci, może się okazać, że pupil nie przepada za zbyt intensywną uwagą najmłodszych – lepiej jest przygotować je na taką ewentualność.

Relacje kotów nierasowych i dzieci mogą bardzo różne: od miłości od pierwszego wejrzenia po jawne ignorowanie malucha. Pamiętaj, by nauczyć dziecko, odczytywania sygnałów świadczących o zmęczeniu pupila lub chęci przebywania chwilę w samotności.

dachowiec w domu

Zdrowie dachowca

Choć często mówi się o niesamowitym zdrowiu dachowców, ich legenda w tym miejscu jest nieco naciągana. Faktem jest, że dachowce są zwykle wolne od chorób typowych dla ras kotów kształtowanych przez człowieka. Nie oznacza to jednak, że nie chorują wcale.

Życie kota wolnożyjącego i wychodzącego jest bardziej niebezpieczne od życia kota niewychodzącego. Poza tak drastycznymi zdarzeniami, jak wypadek samochodowy lub zatrucie trutką na gryzonie, kotom grożą też choroby przenoszone często w stadach.

Kocia białaczka, Fiv, świerzbowiec, czy koci katar to choroby, które mogą spotkać koty, których przeszłość jest nieznana. Koty w schroniskach i domach tymczasowych są zazwyczaj standardowo badane podczas przyjęcia, jeżeli jednak przygarnąłeś błąkającego się kota lub to kot wolnożyjący postanowił wybrać Cię na swojego człowieka, pamiętaj, by sprawdzić jego stan zdrowia. Część chorób można łatwo wyleczyć, inne (jak Fiv), choć są nieuleczalne, odpowiednia opieka pozwala kotu prowadzić szczęśliwe, niemal normalne życie.

Dachowce są ogólnie zdrowe i mogą żyć niemal 20 lat.

Żywienie – karma dla dachowca

W przypadku większości ras kotów pochodzenie w bardzo niewielkim stopniu wpływa na potrzeby żywieniowe lub nie wpływa wcale. Dachowiec będzie więc potrzebował dokładnie takiego samego sposobu żywienia, co jego rodowodowi koledzy.

Podstawą diety kota powinna być karma bezzbożowa o wysokiej zawartości mięsa. W większości przypadków dietetycy zwierzęcy polecają karmę mokrą, jest jednak jeden wyjątek. Jeżeli jesteś w trakcie oswajania wolnożyjącego kota i dokarmiasz go na dworze, wybierz karmę suchą – nie zamarza podczas mrozu i nie zepsuje się w cieplejszych temperaturach.

Pielęgnacja dachowca

Dachowiec może być kotem długo i krótkowłosym, jednak najczęściej będzie miał krótką i gęstą sierść – dokładnie tak jak jego rasowy kuzyn, kot europejski. Pielęgnacja jest prosta i bezproblemowa – wystarczy od czasu do czasu przeczesać sierść szczotką, w przypadku intensywniejszego linienia – furminatorem.

Do podstawowych zabiegów higienicznych zalicza się przycinanie pazurów, kiedy jest to konieczne, kontrola stanu oczu i uszu oraz mycie zębów.

Jak zostać opiekunem

Historie, dzięki którym kot trafia do kochającego domu, bywają wręcz nieprawdopodobne, jednak ogólnie można wyróżnić kilka sposobów na to, by zostać kocim rodzicem:

Adopcja

W okresie zimowym, zwłaszcza przed świętami, wiele osób decyduje się na adopcję zwierzaka. To czas, który jest jednocześnie najtrudniejszy dla zwierząt, ale też wtedy często wiele osób zbyt pochopnie decyduje się na podarowanie domu zwierzakowi. Adopcja jest szlachetna, jednak wiąże się z wzięciem na siebie odpowiedzialności na wiele lat. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, skonsultuj ją ze wszystkimi domownikami i upewnij się, że jesteś gotowy na wiążące się z pupilem wyzwania

Przygarnięcie zagubionego kota

Zdarza się, że w domu zostaje kot, który został znaleziony i przygarnięty. Zanim zaczniesz kompletować wyprawkę dla nowego członka rodziny, upewnij się, że potencjalny pupil nie jest właśnie poszukiwany przez swoją rodzinę. Gabinety weterynaryjne mają czytniki chipów, które pozwolą ustalić dom, możliwe, że w okolicy pojawią się ogłoszenia o zaginięciu kota. Zdjęcie kota możesz wstawić też na lokalne grupy w mediach społecznościowych – lepiej mieć pewność, że gdzieś ktoś nie tęskni za uciekinierem.

Oswojenie

Są koty wolnożyjące, których stanowczo nikt nie szuka. Czasami zdarza się, że pewnego dnia taki kot postanowi zmienić tryb życia i oswoić sobie człowieka. Bo przecież wszystkie koty wiedzą, że to one oswajają sobie człowieka, a nie na odwrót. Czasami wiąże się to z regularnym pojawianiem się w okolicy od miesięcy, coraz bliższym podchodzeniem w poszukiwaniu kontaktu, a potem człowiek nagle budzi się w domu należącym do kota, a i tak musi spłacać kredyt hipoteczny.

Ogłoszenia o kotkach do wydania

Niewysterylizowana kotka wychodząca oznacza, że niefrasobliwy opiekun prędzej czy później będzie poszukiwał nowych domów dla małych kociąt. Niestety nie jest to najlepszy sposób na zostanie kocim rodzicem – jeżeli opiekun kotki będzie bez problemu znajdować domy dla kolejnych miotów, nie będzie miał motywacji, by wysterylizować kotkę.

czy dachowiec może mieszkać w bloku

Dla kota: Cody, Filemon, Ikar, Apollo, Albus (Dumbledore), Batman, Pączuś, Bąbel, Ciastek, Diego, Platon, Momo, Felix, Fredro, Grey, Iwo, Joker, Kozak, Moher, Pucio.

Dla kotki: Kleo, Ofelia, Fiona, Pushee, Frotka, Cynka, Brownie, Cherry, Diuna, Arwena, Debbi, Rudzia, Puszek, Fretka, Freja, Chmurka, Holly, Jojo, Kira, Lilly, Leia, Niobe.


Czytaj również: Kot ~ Rasy kotów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Najlepsza karma mokra dla kota – ranking

Poprzedni wpis: Przegląd: wybierz najlepszy drapak dla kota

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

Alpet Legowisko - Tunel dla kota

Alpet Legowisko - Tunel dla kota

69,90 zł54,49 zł1089.80 pkt.
pixelpixel