Blog

Po co kotu drapak? Drapanie jako element kociego behawioru

Jednym z elementów kociej natury jest drapanie. Koty uwielbiają drapaki, a kiedy nie mają ich pod ręką (lub nie spełniają kocich standardów jakości), drapią wszystko, co wpadnie pod ich pazury - ulubiony fotel, kanapę, ścianę, a nawet dywan. Czemu kot drapie i jakie uzasadnienie ma ta potrzeba z punktu widzenia kociego behawioru? Na nasze pytania odpowiada Jowita Kasprzyk, nasza specjalistka.

Czytaj więcej
Dachowiec, kot nierasowy - największy indywidualista wśród kotów

Bez rodowodu, a często także bez znanego pochodzenia, każdy kot nierasowy jest jedyny w swoim rodzaju. Kradnie serce, najlepsze miejsce na poduszce w łóżku i ani się nie obejrzysz, nie wyobrażasz sobie bez niego życia. Czym wyróżniają się dachowce i o czym powinien pamiętać opiekun przed adopcją lub przygarnięciem nowego kota? Sprawdź i przekonaj się, czy dachowiec to kot dla Ciebie.

Czytaj więcej
Przegląd: wybierz najlepszy drapak dla kota
Drapak w życiu kota pełni bardzo ważną funkcję. Drapanie to dla kota sposób na znaczenie swojego terytorium, rozciąganie i uspokojenie się w stresującej sytuacji. Choć absolutne minimum to jeden drapak, behawioryści zachęcają do zaopatrzenia się w kilka drapaków dla kota w różnych formach. Jak wybrać najlepszy i czym kierować się przy ich wyborze?
Czytaj więcej
Mysz domowa - niepozorny gryzoń, który potrafi skraść serce

Myszki domowe to drobne gryzonie, lecz opieka nad nimi daje wiele radości. Będą odpowiednim wyborem dla opiekuna, który marzy o pupilu, lecz nie ma możliwości, by zaopiekować się bardziej wymagającym zwierzakiem. Myszki są ciekawskie, zwinne i zaskakująco skoczne. Sprawdź, jak dbać o swoją myszkę, by jej życie było pełne radości.

Czytaj więcej
Chow chow - poznaj psa, który myśli, że jest lwem

Choć teoretycznie chow chow jest psem, wielbiciele rasy podkreślają, że zachowuje się raczej jak kot. On sam natomiast wygląda jak skrzyżowanie lwa z niedźwiadkiem. Ten puszysty piesek przypomina przytulankę, jednak z całą pewnością nią nie jest - pozwala się pogłaskać tylko osobom, które naprawdę kocha. Czy to pies dla Ciebie?

Czytaj więcej
Zmiana karmy psa – jak zrobić to mądrze

Zmiana karmy psa to temat, który budzi wiele emocji. Kiedy zmiana karmy jest wskazana? Jak wprowadzić nową karmę? Dowiedz się, jak bezpiecznie zmienić karmę pupilowi. Na nasze pytania odpowiada Kamil Kowalczyk, lekarz weterynarii i ekspert ds. żywienia  zwierząt Brit.

Czytaj więcej
Odpowiedzialna adopcja psa - poradnik dla przyszłego opiekuna

Adopcja psa to wspaniały sposób, by zyskać przyjaciela na wiele lat. By wasza relacja rozkwitła, warto jednak przed przywitaniem nowego pupila w domu dokładnie przygotować się do adopcji. Czy zawsze słodki szczeniak będzie najlepszym wyborem? Kiedy lepiej dać dom ustatkowanemu seniorowi? Sprawdź, jak wygląda wybór adopciaka okiem behawiorystki.

Czytaj więcej
pixelpixel