Dlaczego szczeniaki gryzą? Wychowanie szczeniaka okiem behawiorystki

2022-03-31
Dlaczego szczeniaki gryzą? Wychowanie szczeniaka okiem behawiorystki

Ratunku, mój szczeniak mnie podgryza! To problem, który jest dość powszechny i zmaga się z nim wielu opiekunów małych psiaków. Choć na początku jest to nawet zabawne, lepiej od razu ustalić jasne zasady. Czemu szczeniak gryzie? Jak można go tego nauczyć? Wątpliwości wyjaśnia nasza behawiorystka, Katarzyna Kuryłowicz.

Spis treści

Dlaczego szczeniaki gryzą?

Zęby u szczeniaka pojawiają się już od 16. dnia życia. W tym czasie matka odstawia swoje potomstwo i zaczyna podawać im pokarm półpłynny. W tym okresie pojawiają się również pierwsze zachowania socjalne szczeniąt. Jednym z nich jest nauka inhibicji gryzienia. Szczeniaki uczą się, z jaką siłą mogą podgryzać swoje rodzeństwo, nie robiąc im krzywdy. Jeśli podgryzanie jest zbyt mocne – jasno komunikują to, wydając przenikliwe piski. Podobnie dzieje się, kiedy psie dzieci podgryzają matkę – ta również warknięciem przekazuje im wiadomość – „gryziesz zbyt mocno”. Jeżeli szczeniak z jakiegoś powodu jest oddzielony od swojego rodzeństwa oraz matki, to nie ma możliwości nauczyć się prawidłowej inhibicji gryzienia. Szczeniaki podgryzają również w okresie wymiany zębów. Próbują w ten sposób masować sobie swędzące i podpuchnięte dziąsła.

Jak oduczyć podgryzania ludzi przez szczeniaka?

Przede wszystkim trzeba zapewnić psu odpowiednie zabawki, szarpaki i przekierowywać na nie jego uwagę, a właściwie jego zęby. Powinny być one w zasięgu ręki – najlepiej w każdym pomieszczeniu gdzie przebywa pies, a by w sytuacji kiedy zaczyna on podgryzać naszą rękę przekierować go na zabawkę. Aby zabawki były atrakcyjne dla psa, powinny być z miękkiej, ale wytrzymałej gumy. Niektóre psy preferują zabawki o określonym zapachu – wanilii czy bekonu. W przypadku szarpaków lepiej sprawdzą się te polarowe niż sznurkowe. Zamiast zabawki czy szarpaka można zaproponować psu gryzaka naturalnego – skórę, ucho itp. Nie powinny być one jednak cały czas dostępne dla psa, bo przestają być atrakcyjne.

zabawki do gryzienia dla szczeniaka

Jeżeli jednak, pomimo próby przekierowania na zabawkę czy gryzaka szczeniak dalej podgryza ręce, należy uświadomić mu, że nam się to nie podoba. W tym celu wydajemy jakiś głośny dźwięk i jeżeli pies zaprzestanie podgryzać naszą rękę – chwalimy go, nagradzamy i proponujemy zabawkę lub szarpak.

Jeżeli pomimo naszego protestu szczeniak dalej próbuje nas podgryzać, najlepiej jest wyjść na chwilę z pomieszczenia. Strata kontaktu socjalnego z Opiekunem jest odbierana przez psa jako kara. Po chwili wracamy. Czasem trzeba to powtórzyć kilka razy, aby pies zrozumiał, że takie zachowanie mu się nie opłaca.

Czy podgryzanie może przerodzić się w agresję?

Czasem może to tak wyglądać, ponieważ wraz z pobudzeniem psa rośnie intensywność gryzienia. Spowodowane jest to utratą kontroli inhibicji gryzienia. Trzeba wiedzieć, że im większe pobudzenie, tym trudniej się psu uspokoić. Zabawa typu „uciekam, a pies mnie goni” uruchamia w psie instynkt łowiecki, a jego końcowymi elementami jest chwycenie i rozszarpanie. Dlatego nie należy bawić się w ten sposób, bo dajemy wtedy psu przyzwolenie na takie zachowanie. Jeżeli szczeniak zaczyna podgryzać coraz mocniej i nie reaguje na nasze niezadowolenie, to może oznaczać, że nie do końca radzi sobie ze swoimi emocjami.

dlaczego szczeniak gryzie ludzi

Czego nie robić, kiedy szczeniak gryzie opiekuna lub innych domowników?

Przede wszystkim, nie pozwalaj mu na to. Jeżeli nie oduczysz szczeniaka podgryzać do końca piątego miesiąca życia, później będzie bardzo trudno to zrobić. Im dłużej pies wykazuje pewne zachowanie, tym bardziej się ono utrwala.

Bardzo ważne jest to, jak reagujesz na podgryzanie. Krzyczenie na psa, odpychanie go czy uciekanie przed nim powoduje, że traktuje on to jako dobrą zabawę. Niektóre szczeniaki, kiedy się nudzą, zaczynają podgryzać swojego Opiekuna, bo w ten sposób uzyskują jego zainteresowanie. Dla psa każda forma zainteresowania jest lepsza niż jego brak. Dlatego reagując na takie zachowanie naszą uwagą, nieświadomie wzmacniasz takie zachowanie. W tym wypadku również najlepiej sprawdza się wyjście z pomieszczenia.

Jeżeli masz psa, który szybko pobudza się podczas określonej zabawy, to zamień ją na inną lub przerwij ją w momencie, kiedy zauważysz pierwsze objawy pobudzenia. Ponieważ przyroda nie lubi próżni, zaproponuj psu inną zabawę np. węchową. Wymaga ona koncentracji i skupienia i spowoduje, że szczeniak zapomni o podgryzaniu.

Kiedy udać się z problemem do behawiorysty?

Jeżeli szczeniak skończył piąty miesiąc życia, a mino tego nie umiesz go tego oduczyć, to warto zasięgnąć porady specjalisty. Takie zachowanie może świadczyć o jakimś zaburzeniu behawioralnym. Jak już wspomniałam gryzienie może być spowodowanie m.in. nieumiejętnością poradzenia sobie ze swoimi emocjami. Pies, chcąc się uspokoić – gryzie. W tym wypadku behawiorysta, obserwując szczeniaka będzie w stanie ocenić jego nastój oraz zaproponować odpowiednią terapię. Jeżeli wyeliminujemy przyczynę gryzienia, zachowanie prawdopodobnie wygaśnie.

behawiorysta porady


Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Przysmaki dental dla psa - ranking 10 najlepszych produktów

Poprzedni wpis: Australian Cattle Dog - pies, który żadnej pracy się nie boi

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

pixelpixel