Dziecko i pies w domu - jak zadbać o zdrowe relacje

2022-05-30
Dziecko i pies w domu - jak zadbać o zdrowe relacje

Wychowywanie się z psem niesie dla dziecka wiele korzyści. Młody człowiek uczy się empatii, troski, a przede wszystkim — zyskuje przyjaciela na dobre i na złe. Łączenie opieki nad potomkiem i pupilem nie zawsze jest jednak proste. Początki wymagają dużo większej organizacji, czujności i zadbania o potrzeby wszystkich członków rodziny. Jak przygotować psa na dziecko, podpowiada behawiorystka Katarzyna Kuryłowicz.

Spis treści

Czy warto spotkać się z behawiorystą, zanim pojawi się dziecko?

Zdecydowanie tak. Pojawienie się nowego członka rodziny to dla psa olbrzymi stres, zwłaszcza w przypadku psiaka, który nigdy nie miał kontaktu z dziećmi. Ponadto pies często traci uwagę swoich opiekunów, ponieważ nie są w stanie poświęcić mu tyle czasu co dawniej. Często zmienia się rozkład dnia, pojawiają się nowe sytuacje, zapachy, dźwięki. W przypadku psów lękliwych lub wrażliwych emocjonalnie może to prowadzić do zaburzeń zachowania, a w konsekwencji problemów behawioralnych. Warto więc zawczasu przygotować psa na ten moment. Osoba zawodowo zajmująca się psami z pewnością pomoże wprowadzić stopniowe zmiany w życiu psa, które pomogą w przyszłości dostosować się do nowych sytuacji oraz jeżeli będzie taka potrzeba – zaleci odpowiednią suplementację.

Jak można ułatwić sobie życie z małym dzieckiem i psem?

Dla nowo upieczonej mamy opieka nad noworodkiem, a potem niemowlakiem i psem to często nie lada wyzwanie. Po pierwsze, ciężko jest połączyć spacer z dzieckiem oraz psem. Nawet gdy mamy dobrze ułożonego psa, który umie chodzić na luźnej smyczy, zawsze może przydarzyć się coś niespodziewanego – pies może chcieć pobiec za kotem czy innym przedstawicielem swojego gatunku. W przypadku psów dużych takie sytuacje są bardzo niebezpieczne. W takich wypadkach najlepiej jest zaopatrzyć się w amortyzator, który złagodzi gwałtowne pociągnięcia lub zrezygnować ze wspólnych spacerów. W przypadku psów, które pobudzają się na widok czy płacz dziecka, pozostawienie psa w domu to dobry moment, aby w spokoju mógł wypocząć.

Zarówno dzieci jak i psy lubią rutynę, więc bardzo ważna jest przewidywalność niektórych rytuałów. Jeszcze przed pojawieniem się na świecie malucha należy stopniowo ograniczać kontakt z psem, aby miał czas się z tym oswoić. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj zabawki na jedzenie typu kong czy mata węchowa oraz gryzaki naturalne, które z jednej strony z jednej strony zapobiegną psiej nudzie, a z drugiej zaspokoją potrzebę zdobywania jedzenia oraz gryzienia i żucia. Warto również w ciągu dnia znaleźć trochę czasu, w którym opiekunowie będą zajmować się tylko psem.

Jakie zabawki na przysmaki dla psa są najlepsze

Jak uniknąć pogryzienia dziecka przez własnego psa?

Przede wszystkim nigdy nie należy zostawiać dziecka i psa w jednym pomieszczeniu bez opieki, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się może zdarzyć. Dzieci najczęściej zbliżają się na wprost do psiaka, wyciągając do niego rączki. Zdarza się, że wkładają swoje paluszki do oczu czy uszu, bo w ten sposób poznają otaczający je świat. W takich sytuacjach najłagodniejszy pies może się przestraszyć i ugryźć. Do najczęstszych powodów pogryzień dziecka dochodzi w sytuacjach, kiedy przestraszy ono śpiącego lub odpoczywającego psa. Za takie incydenty odpowiedzialność zawsze ponoszą rodzice. Dlatego należy zadbać o odpowiednią organizację przestrzeni, dzieląc ją na strefę dziecka i psa. Takim rozwiązaniem może być bramka zabezpieczająca lub klatka kennelowa jako bezpieczny kącik, do którego dziecko nie ma wstępu. Oczywiście do klatki trzeba psa najpierw, przyzwyczaić i najlepiej to zrobić jeszcze przed pojawieniem się nowego członka rodziny. Starsze dzieci należy uświadamiać, że nie powinny one przeszkadzać psu podczas wypoczynku oraz oddalić się od psa, kiedy ten zaczyna warczeć.

jak przygotować psa na dziecko

Jakie są najczęstsze błędy dorosłych związane z relacjami dziecko-pies?

W mediach społecznościowych jest pełno filmików, które pokazują jak niewiele brakuje do pogryzienia dziecka przez psa. Takie publikacje cieszą się bardzo dużą oglądalnością i odbierane są przez ludzi jako obraz wielkiej miłości psa do dziecka. Niestety nie wiele osób o tym wie, że psy prezentują cały wachlarz sygnałów uspokajających, które mają za zadanie przekazać innemu osobnikowi, że nie czują się komfortowo w danej sytuacji. Do takich sygnałów należą: odwracanie głowy, ziewanie, oblizywanie się i wiele innych. Kiedy te nie przynoszą efektu, najczęściej pies zaczyna warczeć, a następnie kłapać zębami. Kiedy i to nie skutkuje – dochodzi do ataku. Dodatkowo, jeżeli pies jest ganiony za warczenie szybko uczy się, ze nie warto ostrzegać i następnym razem prawdopodobnie od razu ugryzie.

Ponadto jeśli pies ma niezaspokojone swoje potrzeby, w tym potrzebę odpoczynku – rośnie jego stres, a to z kolei powoduje, ze skracają się jego progi reakcji. Taki psiak impulsywnie reaguje na wszelkie dochodzące do niego bodźce. Jeżeli dołożymy do tego nieprzewidywalne zachowanie dziecka – nieszczęście gotowe.

W jakim wieku dziecko może samodzielnie wyprowadzać psa?

Przepisy nic nie mówią na temat wieku, od którego dziecko może samo wyprowadzać psa na spacer. Oczywiście im mniejsze dziecko, tym trudniej zapanować nad psiakiem na dworze. Trzeba o tym wiedzieć, że dzieci są często traktowane przez psy jako bracia czy koledzy, przez co budzą mniejszy respekt niż dorośli.

Aby zmienić relację pies-dziecko trzeba włożyć dużo pracy w trening posłuszeństwa. Zaczynamy wtedy od treningów w domu, a dopiero potem stopniowo zwiększamy rozproszenia. Podczas treningów dziecko zawsze powinno być pod opieka dorosłej osoby.

W przypadku psów, ciągną na smyczy lub są agresywne w stosunku do innych psów czy ludzi, lepiej żeby dziecko wyprowadzało psa pod opieką rodzica. Ponadto w przypadku agresji może dojść do tzw. przekierowania – pies nie mogąc ugryźć danego osobnika – gryzie osobę, która trzyma go na smyczy. Nawet, gdy pies ma w takich sytuacjach kaganiec, może wyrwać dziecku smycz z ręki, skoczyć na innego psa i zostać przez niego pogryziony, wpaść pod samochód, lub nawet spowodować wypadek.

behawiorysta porady


Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Ochrona przed kleszczami dla każdego członka rodziny - kompleksowy poradnik

Poprzedni wpis: Jak karmić szczeniaka: jak wybrać odpowiednią karmę?

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixelpixel