Egzotyczne zwierzęta domowe — przeczytaj, zanim kupisz!

2024-07-04
Egzotyczne zwierzęta domowe — przeczytaj, zanim kupisz!

Najpopularniejszymi zwierzętami domowymi są bez żadnych wątpliwości psy i koty. Stosunkowo często spotyka się też w roli pupila gryzonia czy króliczka. Alergicy często wybierają rybki, niektórzy wolą małe papużki. Duża część z nas regularnie ogląda filmy przyrodnicze i zachwyca się bardziej egzotycznymi zwierzakami, ale większość nie wychodzi poza zachwyt. Co jednak jeżeli pragniesz mieć nieco bardziej nietypowego pupila?

Spis treści

Nietypowe i egzotyczne zwierzęta w domu – aspekty prawne

Nie zawsze możliwe jest zrealizowanie pomysłu o oryginalnym pupilu – w wielu przypadkach na przeszkodzie stoją przepisy. Wśród wielu aktów prawnych dotyczących zwierząt na szczególną uwagę zasługują CITES, czyli konwencja waszyngtońska, rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, czy ustawa o ochronie przyrody. CITES to międzynarodowa konwencja mająca na celu ochronę gatunków zagrożonych. Na jej mocy zabroniony jest nie tylko handel gatunkami zagrożonymi wyginięciem, ale też wytworzonych z nich produktów (np. kość słoniowa).

W przypadku krajowej ustawy o ochronie przyrody szczególną rolę odgrywa artykuł 73 o gatunkach niebezpiecznych. Ustawa dzieli gatunki na dwie kategorie – w przypadku drugiej, można wnioskować o pozwolenie na przetrzymywanie zwierzęcia przy spełnieniu rygorystycznych wymogów. Już samo wejście w posiadanie zwierzęcia z listy niebezpiecznych bez pozwolenia grozi konsekwencjami prawnymi, opiekun odpowiada też za wszelkie szkody spowodowane przez zwierzę.

To na Tobie ciąży odpowiedzialność, by upewnić się, czy możesz legalnie trzymać zwierzę i na jakich zasadach.

słoń w ogrodzie zoologicznym

Zanim kupisz egzotycznego pupila

Dużą część nietypowych zwierzaków możesz trzymać w domu – lotołapanki, świnki miniaturki, pieski preriowe, a nawet skunksy i małpki marmozety. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup nietypowego pupila, przemyśl dokładnie ten pomysł. Nie zawsze zwierzak, który łapie nas za serce, jest tym, o którego jesteśmy w stanie odpowiednio zadbać. Jeżeli Twój zachwyt przejdzie szybko z „jest cudny” do „chcę takiego w domu” – postaraj się dowiedzieć o konkretnym gatunku jak najwięcej, szczególnie o praktycznych aspektach opieki. W internecie znajdziesz wiele informacji o niemal każdym zwierzaku, ale w przypadku tych mniej znanych, trudniej znaleźć relacje hodowców i opiekunów. Suche informacje o składnikach diety, czy długości życia nie uwzględniają wyzwań, z jakimi będziesz się mierzyć jako opiekun takiego nietypowego zwierzaka.

W przypadku zwierząt egzotycznych i najogólniej – nietypowych, o wiele trudniej będzie znaleźć weterynarza, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Zgadujemy też, że o wiele trudniej będzie przekonać ciocię, by przygarnęła na czas wakacji skunksa, niż chomika. Niezależnie od gatunku opieka nad zwierzakiem to odpowiedzialność za dobrostan żywej istoty. Nietypowe, egzotyczne zwierzęta możesz przeciaż podziwiać w zoo.

dzieci w zoo i foka

Małpka kapucynka w domu

Możesz hodować w domu niektóre małpki, np. marmozetty, tamaryny, czy sajmiri – choć na małpki wymagane jest pozwolenie, jego zdobycie nie jest trudne. Konieczne jest także nabycie małpki o legalnym, udokumentowanym pochodzeniu. To jednak, że coś jest możliwe, niekoniecznie oznacza, że to dobry pomysł. Hodowla małpek w domu budzi wiele wątpliwości etycznych.

To zwierzęta bardzo inteligentne, o złożonej osobowości i olbrzymiej wrażliwości. Ich wychowanie jest trudniejsze, niż w przypadku psa, czy kota, potrzebują też większej ilości czasu spędzonego razem. Małpki żyją też o wiele dłużej, niż przeciętne zwierzęta domowe, nawet 30 lat. To ogromna odpowiedzialność, na którą większość z nas nie jest gotowa.


Czytaj również: Małe ssaki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Lotołapanka karłowata - oryginalny zwierzak, który Cię zaskoczy

Poprzedni wpis: Zanim zdecydujesz się na kota - sprawdź, czy jesteś gotowy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024

Polecane

pixelpixel