Elegancki i dostojny czy żywiołowy i nieokrzesany? Oto jaki jest kot balijski!

2020-10-28
Elegancki i dostojny czy żywiołowy i nieokrzesany? Oto jaki jest kot balijski!

Jest bardzo aktywny, wesoły, skory do zabaw. Potrzebuje nieustannej uwagi i chce, by wokół niego ciągle się coś działo. Kot balijski to bliski krewny kota syjamskiego i ma z nim wiele cech wspólnych. To lubiący pieszczoty gaduła, który z jednej strony chętnie tuli się do swojego opiekuna, a z drugiej potrzebuje czasem samotności i odpoczynku. Kot balijski z pewnością może zamieszkać w domu, w którym ma dużo miejsca na swoje harce, a także opiekuna, który poświęci mu odpowiednią ilość czasu.

Spis treści

Charakter i osobowość

Kot balijski jest bardzo ruchliwy i aktywny. Jego charakter przypomina mocno charakter kotów syjamskich i innych kotów orientalnych. W domu potrzebuje sporo miejsca do zabawy, możliwości wspinania się i skakania. Chociaż doskonale radzi sobie w samotności, czasem potrzebuje człowieka, do którego mógłby się przytulić. W tym wszystkim kot balijski jest bardzo rozmowny - często miauczy i chce się znajdować w centrum uwagi. Ma bardzo koci charakter, bywa również skłonny do dominacji. Nie oznacza to jednak, że nie dogada się z innym zwierzęciem. Uważa się, że kot balijski może odnaleźć się w domu z innym kotem lub psem, a także poradzi sobie w towarzystwie dzieci. W kontakcie balijczyków z innymi zwierzętami lub z dziećmi warto jednak pamiętać o komforcie każdej ze stron. Optymalne jest stopniowe zaznajamianie ze sobą nowych domowników, a także obserwacja ich zabaw i ewentualna reakcja, kiedy jest taka potrzeba.

Balijski kot mądrala

Kot balijski uwielbia zabawy, które angażują go umysłowo. Jeśli planujesz zakup kota tej rasy pamiętaj o tym, by w jego wyprawce znalazł się komplet zabawek, które będą w stanie zająć go na długie godziny. Wśród nich szukaj kocich zabawek na inteligencję, a także tych, które pozwolą Twojemu pupilowi znajdować ukryte smakołyki. Koty balijskie kochają tego typu zabawy i na pewno będą w nich spełnione. Pamiętaj jednak, że zabawa z Tobą będzie dla kota najbardziej atrakcyjnym zajęciem. Kot balijski potrafi się intensywnie upominać o Twoją uwagę i łatwo nie odpuści! Ciekawe jest również to, że koty balijskie nie są skłonne do wykonywania poleceń, na które nie mają ochoty. Dlatego nauczą się tylko tych zabaw i sztuczek, które sprawią im przyjemność.

W związku z tym, że kot balijski uwielbia ruch, możesz próbować nauczyć go chodzić na smyczy. Z pewnością chętnie weźmie udział w takim treningu. Tego typu kontrolowane wyjścia na świeże powietrze mogą być dla kota balijskiego bardzo przydatne, ponieważ częste siedzenie w domu połączone z jego niespożytą energią może spowodować próby ucieczek i organizowania sobie samemu kocich wycieczek krajoznawczych. Zdecydowanie zatem bezpieczniej będzie, jeśli wyjdzie na spacer ze swoim opiekunem, pod jego pełną kontrolą.

kot balijski charakter

Kot balijski a dzieci

Kot balijski z pewnością nie znajduje się na szczycie listy ras, które są najbardziej odpowiednie dla dzieci, jednak kiedy istnieje taka potrzeba, potrafi się w duecie z nimi odnaleźć. Koty tej rasy mają skłonności do dominacji, co czasem w kontaktach z ludzkimi maluchami bywa przeszkodą, jednak odpowiednia socjalizacja kota balijskiego sprawi, że relacja pomiędzy nim a dzieckiem może być całkiem udana. Natomiast relacja kota balijskiego i osób starszych może być nieco bardziej wymagająca. Trzeba pamiętać, że koty tej rasy potrzebują dużej ilości ruchu i są bardzo aktywne, co czasem może nie odpowiadać osobom starszym. Koty balijskie robią wokół siebie dużo hałasu i nie należą do tych mruczków, które przesypiają zdecydowanie większą część dnia. Warto wziąć to pod uwagę szykując się na zakup kota tej rasy.

Dla kogo rasa będzie odpowiednia?

Zalety:
• koty tej rasy nadają się dla alergików
• linienie jest bardzo znikome
• są inteligentne

Wady:
• potrzebują dużej dawki ruchu
• mogą być obciążone chorobami oczu
• nie należą do kotów cichych

Zdrowie kota balijskiego

Kot balijski jest raczej silnym i odpornym stworzeniem. Jednak - jak w każdym przypadku, kiedy rozważasz zakup zwierzęcia - warto wybierać ku temu tylko odpowiedzialne, dobre hodowle. Koty tej rasy mogą być obciążone chorobami oczu w postaci postępującego zaniku siatkówki, a także chorobami serca, np. kardiomiopatią przerostową. Zdecydowanie zminimalizujesz ryzyko tych chorób u swojego kota, jeśli kupisz go u odpowiedzialnego hodowcy. W takim przypadku koty, które są obciążone genetycznymi dolegliwościami nie są dopuszczane do dalszego rozrodu. Pozwala to ograniczać i eliminować problemy zdrowotne, które je dotykają. Zwróć również uwagę na zmiany temperatur w otoczeniu, w którym kot przebywa. Jego specyficzna okrywa włosowa sprawia, że kot balijski źle znosi różnicę temperatur. Miej to na uwadze, jeśli postanowisz zabrać swojego kota na spacer w chłodny dzień. 

Poza wyżej wymienionymi, kota balijskiego mogą dotknąć takie same choroby, jakie dotyczą przedstawicieli każdej innej rasy kotów. Aby zadbać o jego prawidłowy rozwój należy odpowiednio go pielęgnować i podawać mu dobrze zbilansowaną karmę wysokiej jakości. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku małych kociąt, ponieważ żywienie w pierwszej fazie życia może wpłynąć na zdrowie kota w przyszłości.

Ile żyje kot balijski?

Koty balijskie osiągają wysoką średnią długości życia. Zamyka się ona pomiędzy 15 a 20 lat.

Żywienie - czym karmić kota balijskiego?

Koty balijskie - jak wszystkie inne koty, to zwierzęta drapieżne. Potrafią samodzielnie polować i zdobywać dla siebie pożywienie. Kota balijskiego, który nie ma takiej możliwości, należy karmić pożywieniem, które możliwie najlepiej odpowie na jego naturalne potrzeby. Karma dla kota balijskiego musi się składać przede wszystkim z mięsa. Niezależnie od tego, czy będzie to karma sucha, czy też mokra, zawartość mięsa powinna przekraczać 80, a najlepiej 90%. Pozostałą jej część mogą stanowić warzywa i owoce.

Trzeba również pamiętać o tym, że koty balijskie są bardzo aktywne, dlatego potrzebują wysokoenergetycznej karmy. W ciągu dnia większość tej energii na bieżąco pożytkują, nic więc dziwnego, że potrzebują jej sporego zapasu. Zwracaj na to uwagę wybierając odpowiednią karmę dla swojego kota balijskiego. Możesz również postawić na zdrowe przekąski, które będą dostarczały Twojemu pupilowi dodatkowej porcji białka. Z pewnością pozytywnie wpłynie to na jego wygląd i samopoczucie.

jak wygląda kot balijski

Pielęgnacja kota balijskiego

Kot balijski jest rasą mało wymagającą w kwestii pielęgnacji. Praktycznie nie linieje, jednak dla utrzymania jego włosów w dobrej kondycji możesz go czesać mniej więcej raz w tygodniu. Podawaj kotu również suplementy, które pozwolą mu usunąć z organizmu luźne włosy. Poza tym ważną częścią pielęgnacji jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarczy do kociego organizmu dużej dawki energii. Kot balijski jest aktywny, dlatego po konsultacji z weterynarzem warto ustalić proces suplementacji, który wspomoże jego mięśnie i stawy. Badaj również serce i oczy kota balijskiego. Koty orientalne, m.in. koty balijskie i koty syjamskie mają skłonności do chorób tych narządów, dlatego warto z nimi chodzić na regularne wizyty do specjalisty. 

Z pazurami balijczyk poradzi sobie samodzielnie, ponieważ kocha wspinaczkę i skoki. Jeśli wymaga tego jego sierść lub skóra, możesz wykąpać pupila, ale pamiętaj, że do takich czynności powinno się używać wyłącznie szamponu przeznaczonego dla kotów.

Historia i wzorzec rasy

Nazwa kotów tej rasy jest dość mylna, ponieważ może sugerować, że wywodzą się one z wyspy Bali, jednak nic bardziej mylnego. Balijski kot wziął swój początek od kotów syjamskich, wśród których od czasu do czasu rodziły się osobniki z długą sierścią. Co ciekawe, początkowo uznawano je za niezgodne z wzorcem rasy i eliminowano z dalszego rozrodu. Jednak w latach 50. XX wieku ciekawą szatą tych kotów zainteresowali się hodowcy ze Stanów Zjednoczonych. Stanowczo chcieli jednak odróżnić rasę kotów długowłosych, dlatego zamiast "kot syjamski" powstała nazwa "kot balijski". Stworzyli tym samym nową rasę. Skąd zatem ta ciekawa nazwa? Kot balijski jest tak dostojny i płynny w swoich ruchach, że skojarzono to z ruchami tancerek z wyspy Bali.

Organizacja FIFE uznała rasę kotów balijskich dopiero w latach 80. XX w. Dekadę wcześniej zyskały już sporą popularność w Stanach Zjednoczonych. Trzeba jednak przyznać, że wciąż jest to rasa dużo mniej popularna niż koty syjamskie. W Polsce działa kilka hodowli, w których można kupić kota balijskiego, a jego cena waha się pomiędzy 3 a 5 tys. złotych.

Wygląd kota balijskiego

Balijczyki to średniej wielkości zwierzęta, których waga waha się zazwyczaj pomiędzy 3-4 kilogramy. Wyglądem bardzo przypominają rasę kotów syjamskich, choć odróżnia ich od niej długa sierść o umaszczeniu point. Dozwolona jest również delikatnie cieniowana sierść po bokach. Najczęściej spotyka się Balijczyki o jasnej sierści, które na zakończeniach łap i pyszczka mają ciemne akcenty. Mają duże uszy o szerokiej nasadzie, których cechą charakterystyczną jest to, że są nieco owłosione również po stronie wewnętrznej.

Ich głowa jest delikatnie trójkątna, a osadzone są na niej przenikliwie niebieskie, sporej wielkości oczy. Na uwagę zasługuje ogon balijczyków, który jest niezwykle puszysty i elegancki. Ich budowa jest smukła, ale dość umięśniona. Ta atletyczna sylwetka w połączeniu z tym, że są to koty średniej wielkości pozwala na uzyskanie niezwykłej sprawności podczas wspinaczki i skoków.

Ciekawostki

Rasa kotów balijskich powstała właściwie przez przypadek. Gdyby nie zainteresowanie amerykańskich hodowców początkowo niechcianymi osobnikami z długą sierścią wśród syjamów, najprawdopodobniej rasa nie byłaby znana do dziś.

Warto również wiedzieć, że koty balijskie należą do grupy kotów orientalnych i są z nią złączone cechami charakteru. Zabawne jest w nich to, że bardzo szybko się nudzą. To inteligentne stworzenia, którym mądrze trzeba organizować czas. Jeśli są znudzone potrafią być bardzo męczące dla swojego opiekuna. Jeśli w Twoim domu zamieszka balijczyk, z pewnością wkrótce będziesz szukać coraz to nowszych kocich zabawek.

Czytaj również: Rasy kotów

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

pixelpixel