Jak dbać o psa zimą - 5 skutecznych sposobów.

2022-01-03
Jak dbać o psa zimą - 5 skutecznych sposobów.

Zima to wyjątkowo trudny czas dla wszystkich zwierząt, także dla naszych psów. Przenikający mróz, śnieg, lód posypany podrażniającą łapki solą, zimny wiatr wiejący prosto w oczy – nic dziennego, że większość psów za zimą nie przepada. Jak dbać o pupila zimą, by pomóc mu przetrwać lub nawet uczynić ten czas nawet przyjemnym? Sprawdź nasze sprawdzone sposoby.

Spis treści

Jak ochronić pupila przed mrozem

Zima okiem psów dalekiej północy

Gdy nadchodzi zima, zmieniamy swoje ubrania na zimowe. Wyjmujemy grube płaszcze i puchowe kurtki, a do łask wracają czapki, rękawiczki i szaliki. W przypadku niektórych psów wygląda to podobnie. Psy o podwójnej sierści zimą zazwyczaj mają grubszy i gęstszy podszerstek – taka zimowa sierść to naturalny sposób przystosowania się do mrozu. Niektóre psy witają więc zimę z radością – husky, bernardyny, berneńczyki, samojedy, czy leonbergery to psy, które zimą chętnie będą wychodzić na długie spacery, czy uprawiać psie sporty, na przykład wyścigi psich zaprzęgów, czy dog trekking.

Co ciekawe, niektóre psy pochodzące z ras północnych, jeżeli są przyzwyczajone do spania na zewnątrz, zimą mogą chcieć pozostać na dworze. Pamiętaj wtedy, by buda pupila była dobrze ocieplona i nie stała na gołej ziemi. Część psów, którym śnieg i mróz niestraszny będzie jednak wolała spędzać czas w domu chociażby z uwagi na potrzebę bliskości ze swoim człowiekiem. Zimą większość z nas spędza o wiele mniej czasu na świeżym powietrzu i pupil może po prostu tęsknić. Najlepszym rozwiązaniem będzie dać ulubieńcowi pełen wybór.

Jak dbać zimą o psy krótkowłose

O ile mróz i śnieg to frajda dla każdego malamuta i husky, to jednak należą one zdecydowanie do mniejszości. Wszystkie psy krótkowłose cierpią z powodu przeszywającego zimna. Boksery, dobermany, pinczery, wyżły, czy buldogi wyczekują z niecierpliwością, aż w końcu zrobi się cieplej. Często zdarza się, że pupil nie chce wychodzić z domu poza załatwieniem potrzeb fizjologicznych (a i to z dużym oporem).

Podstawowym wyposażeniem zimowym dla psów krótkowłosych będzie odpowiednie ubranko. Kurtka zimowa dla psa jest niezbędna, by pupil nie zachorował. Pamiętaj, by zachować konsekwencję, jeżeli zazwyczaj zakładasz pupilowi ubranko w chłodne dni, to rób to zawsze, dopóki nie skończy się sezon zimowy. Pies przyzwyczajony do dodatkowej ochrony szybciej przeziębi się, kiedy ten jeden jedyny raz wyjdzie bez kurtki. Nie jest to argument, by hartować ulubieńca. Psy krótkowłose nie mają odpowiedniej sierści, która w naturalny sposób pomogłaby im podczas mrozów (czy nawet niskich temperatur powyżej zera).

ubranko dla psa

Niestety, pies może przeziębić się także w domu. Jeżeli pupil zazwyczaj śpi w gorzej ogrzewanej części domu (na przykład przedpokoju), lub w miejscu, w którym jest przeciąg, również jest narażony na przeziębienie. Leżenie na chłodnych płytkach może natomiast spowodować zapalenie pęcherza. Zadbaj, by pupil miał wygodne, ciepłe legowisko. Nie będzie też przesadą przykrycie go kocykiem na noc.

Pamiętaj, by chronić pupila nie tylko przed zimnem, ale także poparzeniem. Często psy, szukając odrobiny ciepła, próbują przytulać się do rozgrzanych grzejników lub pieca. Jeżeli nie jest on przyjemnie ciepły, lecz paląco gorący, zabezpiecz go, by pupil nie zrobił sobie krzywdy.

Często problemem, zarówno dla nas, jak i dla naszych psów, jest duża różnica temperatur między domowym ciepłem a surowym mrozem. By zminimalizować ryzyko szoku termicznego, możesz spróbować przez chwilę oswoić pupila z nieco mniejszą temperaturą. W domu jednorodzinnym możesz przed wyjściem na dwór wyjść z psem najpierw na ganek lub chwilę postać w przedsionku. W bloku – na chłodniejszej klatce schodowej.

jak wybrać ubranko dla psa

Najmodniejsza fryzura dla psa na zimę

Ważnym aspektem ochrony przed zimnem jest odpowiednia pielęgnacja sierści. Przede wszystkim, zimą lepiej unikać kąpieli w miarę możliwości. Z jednej strony, kosmetyki mogą usunąć naturalną warstwę ochronną, która zabezpiecza przed zimnem. Z drugiej – psa po kąpieli zawsze trzeba dokładnie wysuszyć, lecz konsekwencje wyjścia na dwór z sierścią, która nie jest idealnie sucha są o wiele poważniejsze zimą niż latem. Jeżeli już musisz wykąpać pupila, zrób to wieczorem, po ostatnim wyjściu. Dobrym pomysłem będzie użycie lekko natłuszczającej odżywki. W przypadku ras obdarzonych gęstym podszerstkiem warto zainwestować w profesjonalną suszarkę groomerską – suszenie bernardyna, czy samojeda zwykłą suszarką do włosów może trwać wiele godzin.

Zimą po spacerze sierść należy osuszać i regularnie rozczesywać. Dzięki temu nie tylko unikniesz kołtunów, ale też rozprowadzisz naturalną warstwę ochronną. Nie wyczesuj jednak zbyt dużej ilości podszerstka – to on chroni twojego pupila przed minusowymi temperaturami.

W przypadku psów długowłosych pozbawionych podszerstka (lub posiadających go w niewielkiej ilości) najlepszym rozwiązaniem będzie dłuższa fryzura na zimę. Choć długa sierść wymaga codziennego rozczesywania kołtunów, zabezpieczy ona choć odrobinę Twojego ulubieńca. Kiedy zrobi się chłodniej, uważnie obserwuj swojego pupila. Może się okazać, że dłuższa niż w wakacje sierść nie wystarczy, by ochronić go przed chłodem. Wtedy po prostu załóż mu ubranko. Na pewno sam szybko się przekonasz, kiedy Twojemu psu będzie zimno. Jeżeli trzęsie się z zimna, nie chce wychodzić z domu i od razu po wyjściu nalega na szybki powrót, to oczywiste sygnały, że należy kupić mu ciepłą bluzę lub puchową kurtkę dla psa.W przypadku psów długowłosych pozbawionych podszerstka (lub posiadających go w niewielkiej ilości) najlepszym rozwiązaniem będzie dłuższa fryzura na zimę. Choć długa sierść wymaga codziennego rozczesywania kołtunów, zabezpieczy ona choć odrobinę Twojego ulubieńca. Kiedy zrobi się chłodniej, uważnie obserwuj swojego pupila. Może się okazać, że dłuższa niż w wakacje sierść nie wystarczy, by ochronić go przed chłodem. Wtedy po prostu załóż mu ubranko. Na pewno sam szybko się przekonasz, kiedy Twojemu psu będzie zimno. Jeżeli trzęsie się z zimna, nie chce wychodzić z domu i od razu po wyjściu nalega na szybki powrót, to oczywiste sygnały, że należy kupić mu ciepłą bluzę lub puchową kurtkę dla psa.

jak opiekować się psem zimą

Rodzaj sierści to nie jedyny wyznacznik komfortu termicznego psa. Niezależnie od okrywy włosowej, na zimno są szczególnie wrażliwe:

  • Psy drobne, w tym ras małych i miniaturowych
  • Psy o zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomie tkanki tłuszczowej
  • Psy starsze
  • Psy chorujące przewlekle lub w trakcie rekonwalescencji.

Zimowa pielęgnacja łapek

Szczególnej opieki zimą potrzebują łapki pupila. Zimno i sól sypana na chodniki mogą powodować odmrożenia, podrażnienia i silny ból. Pomóc pupilowi możesz na kilka sposobów:

  • Po każdym spacerze dokładnie wycieraj łapy ze śniegu i lodu. Wilgoć gromadząca się między opuszkami może spowodować zmiany o podłożu grzybiczym. Poza tym, pod warstwą śniegu mogą być ukryte niebezpieczne rzeczy, np. rozbite szkło, ostre gałęzie itp. Wycieranie połączone z przeglądem łapek to najbardziej podstawowa, a jednocześnie ważna rzecz, która zmniejszy ryzyko poważniejszych problemów.
  • Chroń łapki, nakładając na nie specjalny krem ochronny lub buciki. Jeden i drugi sposób ochroni pupila przed uszkodzeniem łap na mrozie. Buciki dadzą większy komfort termiczny i większą ochronę przed niebezpiecznymi niespodziankami w śniegu, lecz nie każdy pies je zaakceptuje.
  • Przycinaj sierść rosnącą między opuszkami – to cecha charakterystyczna szczególnie dla psów o gęstej, podwójnej sierści. Do sierści rosnącej w tym miejscu często przyczepia się lód, który ochładza łapki. Sierść w tym miejscu będzie też zbierać każdy brud.

Ruch to zdrowie, czyli zimowa aktywność

Choć część psów najchętniej zimę spędziłaby w domu, dla ich własnego zdrowia warto zapewnić im odrobinę ruchu. Jest to szczególnie ważne dla psów cierpiących na choroby stawów, np. dysplazję.

Podczas zimowej aktywności pamiętaj o kilku zasadach. Przede wszystkim, psy krótkowłose powinny być ubrane odpowiednio do pogody. Zimno jest też o wiele mniej odczuwalne, kiedy pupil jest w ruchu. Spacer może być więc krótki, lecz aktywny. Jeżeli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, pozwól pupilowi na radosne hasanie w śniegu i intensywną zabawę z zaprzyjaźnionymi psami. Dzięki temu pupil będzie wybiegany, lecz nie odczuje szczególnie mrozu.

co robić z psem zimą

Zimowa dieta dla pupila

Zimą nasza dieta zwykle jest bogatsza niż latem. Rozgrzewające, wysokoenergetyczne potrawy goszczą na naszych stołach o wiele częściej. Często warto zastosować zimową dietę także w przypadku pupila.

Zimą zapotrzebowanie energetyczne jest większe niż latem. Jeżeli Twój pies zimą wychodzi na spacery równie często, co latem, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie karmy o podwyższonej wartości energetycznej. Tego typu karmy przeznaczone są dla psów o dużej aktywności fizycznej, uprawiających sport. Zimą sprawdzą się doskonale dla większości psów, których zimowa aktywność jest podobna lub większa niż latem.

W przypadku psów, których aktywność zimą jest ograniczona do minimum, zmiana karmy nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Co prawda zapotrzebowanie energetyczne rośnie, ale wydatek energetyczny także. Zmiana karmy na bogatszą mogłaby poskutkować nadwagą.

Niezależnie od wybranego przez siebie sposobu żywienia, zachęcamy cię do dokładnego obserwowania wagi pupila – będzie to najlepszy wyznacznik jego potrzeb.

Świetnym pomysłem zimą będzie dodawanie do karmy oleju z łososia, który wzmocni sierść i skórę. Zimą gęsta okrywa włosowa to klucz do radości z chłodnych dni. Skóra natomiast może być narażona na nadmierne wysuszenie przez niską wilgotność w naszych domach podczas okresu grzewczego.

dieta psa zimą

Zadbaj o zdrowie psa zimą

Jak leczyć przeziębionego psa

Twój pupil też może zachorować zimą. Przeziębienie u psa zazwyczaj ma charakter skąpoobjawowy, lecz nie oznacza to, że można je zignorować. Zazwyczaj wystarczy wizyta u weterynarza, który przepisze odpowiednie leki. Pamiętaj, by nie leczyć psa na własną rękę. Ludzkie leki są niebezpieczne dla Twojego pupila. By uniknąć infekcji, chroń pupila przed chłodem, możesz także okresowo podawać suplementy wspierające odporność.

witaminy dla psa na odporność

Co zrobić, gdy pies je śnieg

Niektóre psy mają skłonność do jedzenia śniegu. Nie jest to niestety szczególnie korzystne dla ich zdrowia. Zanieczyszczenie powietrza i wszechobecny zimą smog powodują, że jedzenie śniegu może spowodować u psa problemy żołądkowe, szczególnie u psów o wrażliwym układzie pokarmowym.

Jeżeli pupil jest szczególnie zainteresowany, powstrzymuj go, przywołując komendą do siebie. Jeżeli wiesz, że zjedzenie śniegu będzie wiązało się z bólem brzucha, możesz przemyśleć zakładanie kagańca fizjologicznego, który ochroni pupila przed późniejszym cierpieniem.

Bezpieczne spacery zimą

Zimowe dni są niestety krótkie, a to oznacza, że zarówno wczesnym rankiem, jak i wieczorami jest zazwyczaj ciemno. Zaopatrz ulubieńca w elementy odblaskowe, np. przy obroży, by był widoczny z daleka. To samo dotyczy również Ciebie – elementy odblaskowe mogą uratować Ci życie.

Zima to ciężki czas dla wielu psów. Najciężej przechodzą ją jednak psy w schroniskach. Adopcja nie dla każdego będzie odpowiednim rozwiązaniem, jednak nie jest to jedyny sposób, by pomóc. Większość schronisk oferuje tzw. adopcje wirtualne, czyli finansowe wspieranie wybranego psa. Innym sposobem jest ofiarowanie schronisku kilku worków karmy, a także ciepłych koców, czy ręczników (także używanych). Jeżeli nie wiesz, czego najbardziej potrzebuje schronisko, które chcesz wesprzeć, możesz to sprawdzić na prowadzonej przez nie stronie internetowej lub facebookowej. Jeżeli nie masz możliwości, by zawieść podarunek samodzielnie, zamawiając w naszym sklepie możesz po prostu wpisać adres schroniska jako odbiorcę przesyłki. Psiaki i ich opiekunowie na pewno będą Ci wdzięczni za każdą pomoc.


Czytaj również: Pies ~ Zdrowie i pielęgnacja

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Przeziębienie u psa – objawy, leczenie, profilaktyka

Poprzedni wpis: Po co kotu drapak? Drapanie jako element kociego behawioru

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixelpixel