Jaki jest kot somalijski? Opis i charakterystyka rasy

2020-09-28
Jaki jest kot somalijski? Opis i charakterystyka rasy
Kot somalijski to bliski kuzyn kota abisyńskiego. Ich charaktery i zachowanie są do siebie łudząco podobne, jednak somali, poza dość nieokrzesanym temperamentem i chęcią do zabawy, może się również pochwalić puszystym ogonem, ponieważ sierść kotów somalijskich jest dłuższa od sierści kotów abisyńskich. Wygląda na ciągle zainteresowanego tym, co się wokół niego dzieje, ponieważ jego wspaniałe oczy i szeroko rozstawione uszy powodują, że somali wygląda jak kot bardzo ciekawski. Co warto wiedzieć o tym pięknym elegancie, zanim zaprosi się go do swojego domu?

Spis treści

Charakter i osobowość

Uwagę zwraca żywiołowość kotów somalijskich, jednak z pewnością warto zacząć ich opis od ponadprzeciętnej ciekawości i inteligencji. To koty, które kochają zabawy, przede wszystkim takie, które wymagają od nich pracy umysłowej. Bardzo łatwo uczą się nowych rzeczy, wspaniale odkrywają nowe zabawki i chętnie same dochodzą do tego, co powinno się z danym przedmiotem robić. Są przy tym - zupełnie nie "po kociemu" - zapatrzone w swojego opiekuna. Koty somalijskie podążają za domownikami krok w krok i darzą ich ogromnym zaufaniem. Nieco mniej jest w ich przypadku wyczuwalna kocia niezależność i koci indywidualizm. Aby uszczęśliwić koty tej rasy należy przede wszystkim być blisko nich. Kochają pieszczoty i upominają się o nie, jeśli opiekun - ku kociemu niezadowoleniu - zapomni o ich codziennej porcji. Druga rzecz, która koty somalijskie wprawia w zachwyt, to ciągłe organizowanie im czasu i nowych zabaw. Dzięki tego typu pracy są w stanie nieco szybciej się zmęczyć i po prostu chwilę odpocząć.

Sportowe zacięcie

Kot somalijski to prawdziwy sportowiec. W ciągu dnia nie tylko bardzo dużo się bawi przy użyciu różnego rodzaju zabawek, ale również chętnie się wspina i biega. Opiekun musi pamiętać o zapewnieniu swojemu pupilowi odpowiedniego sprzętu do zaspokojenia tych potrzeb. Wskazane są dość wysokie i najlepiej skomplikowane drapaki w formie słupków. W dobrych sklepach zoologicznych dostępne są drapaki, które tworzą plac zabaw dla zwierzęcia - to zapewni mu odpowiedni poziom aktywności i rozrywki. To ważne, bo być może pozwoli również uchronić przed zniszczeniem choćby domowe meble.

Kot somalijski a dzieci

Kota somalijskiego z powodzeniem można zaprosić do domu, w którym mieszkają dzieci. Wykaże się w stosunku do nich sporą cierpliwością, jednak warto zadbać również o jego prywatną przestrzeń i komfort w kontakcie z małymi domownikami. Najlepiej dla kota somalijskiego, jeśli rodzina jest aktywna i do tych aktywności czasem angażuje również kota. Bardzo ważne jest jednak to, by na bieżąco pracować nad relacją dziecka i zwierzęcia, ponieważ obie strony muszą nauczyć się tego, jak funkcjonować w swoim towarzystwie. To pozwoli na osiągnięcie stanu, w którym zarówno kot, jak i dziecko, czują się wobec siebie swobodnie.


Dla kogo ta rasa będzie odpowiednia?

Kot somalijski oczekuje opiekuna, który zrozumie jego żywiołowy temperament i będzie chciał pielęgnować jego radosny i otwarty charakter. Somali z pewnością nie jest dobrym wyborem dla kogoś, kto oczekuje, że jego kot będzie przesypiał zdecydowaną większość dnia.

Zalety Wady
Bardzo przywiązany do opiekuna; Raczej uciążliwy dla osób starszych;
Inteligentny, szybko się uczy; Wymaga organizowania mu czasu;
Akceptuje inne koty i psy; Jest bardzo ruchliwy, wymaga zapewnienia mu dobrej jakości drapaków;
Nadaje się dla rodzin z dziećmi. Nie lubi samotności, nie nadaje się do domu, w którym domownicy spędzają mało czasu.

 

Zdrowie

Kot somalijski to rasa raczej odporna na choroby. Występuje jednak kilka schorzeń, które są dziedziczne i mogą dotykać nawet młodych kociąt. U kota somalijskiego można czasem zaobserwować postępujący zanik siatkówki. Najczęściej pierwsze objawy można dostrzec między drugim, a szóstym rokiem życia kota. Zaniepokoić powinna nas tzw. ślepota zmierzchowa u kota. Innym dość częstym schorzeniem jest niedobór kinazy pirogronianowej. Niedobór tego ważnego enzymu w kocim organizmie może prowadzić do zbyt wczesnego rozpadu krwinek czerwonych. Wywołuje to anemię, a w skrajnych przypadkach wymaga nawet transfuzji krwi.

Jedną z najbardziej przykrych chorób, jakie mogą spotkać naszego pupila już na samym początku, jest "syndrom słabnących kociąt". Może być wywołany przez niezgodność grupy krwi matki i młodych. W związku z tym, wraz z mlekiem kocicy, do kociaka trafia pokarm, który powoduje wytwarzanie przeciwciał niszczących czerwone krwinki. Może to prowadzić nawet do śmierci kota somalijskiego.

Jak uchronić się przed kupnem chorego kociaka?

Należy zacząć przede wszystkim od znalezienia dobrej hodowli, która odpowiedzialnie podejdzie do parowania zwierząt. W niejednej hodowli odbywa się to w sposób całkowicie przypadkowy. Jednak odpowiedzialny hodowca paruje zwierzęta mądrze, unikając sytuacji, w której nieodpowiednio dobrani przedstawiciele kotów somalijskich przekazują wadliwe geny dalej. Kupno kota w takiej hodowli to najlepsza gwarancja, że nasz maluch jest zdrowy i nieobciążony genetycznie.

Jak długo żyje kot somalijski?

Przeciętna długość życia kotów tej rasy to około 13-15 lat.

Żywienie - czym karmić koty somalijskie?

Koty to zwierzęta drapieżne, w których naturze leży polowanie. Tak samo jest w przypadku kotów udomowionych, dlatego należy im podawać jedzenie, którego skład zapewni im odpowiednią ilość dobrej jakości białka zwierzęcego. Jest ono absolutnie najważniejszym składnikiem kociej karmy, niezależnie od tego, czy jest to karma sucha, czy też mokra. W diecie kotów należy bezwzględnie unikać produktów zbożowych, inne węglowodany pochodzenia roślinnego mogą być dostarczane w bardzo niewielkich ilościach i nie przekraczać kilku procent wartości karmy.

Kot somalijski może mieć tendencje do tycia, dlatego bardzo ważne jest, by go nie przekarmiać. Pilnowanie odpowiedniej jakości diety to pierwszy klucz do sukcesu, drugim natomiast jest zapewnienie mu częstej i intensywnej aktywności fizycznej.


Pielęgnacja

Obok dobrze zbilansowanej diety, ważne jest również dbanie o sierść pupila. Na szczęście - pomimo tego, że jest ona dość długa i puszysta - nie wymaga wielkiej pracy. Kot somalijski ma bardzo małą ilość podszerstka, a dzięki temu jego sierść nie ma kołtunów. Na szczęście się również nie plącze. Dzięki temu sporadyczne wyczesywanie kota raz lub dwa razy w tygodniu, będzie wystarczające dla utrzymania jego sierści w dobrej kondycji. Nie ma potrzeby również zbyt częstego kąpania kotów tej rasy. Jeśli jednak już decydujemy się zadbać w ten sposób o swojego pupila - należy użyć w tym celu wyłącznie szamponu przeznaczonego dla kotów.

Kot somalijski jest na tyle aktywny, że sam dba o swoje pazury. Intensywna zabawa na drapakach i częste wspinanie się oraz skoki, skutecznie ostrzą pazury. Jeśli jednak z jakichś powodów okaże się, że somalijczyk nie jest w stanie samodzielnie zadbać o swoje pazury, trzeba będzie je przyciąć. W tym celu najlepiej poprosić o pomoc lekarza weterynarii.

Historia i wzorzec rasy

Koty somalijskie to nic innego, jak koty abisyńskie z długą sierścią. Zaczęły pojawiać się w hodowlach abisyńczyków w pierwszej połowie XX wieku. Co ciekawe, początkowo traktowano je jako koty wybrakowane, które nie pasowały do standardu rasy kotów abisyńskich. Eliminowano je również z dalszego rozrodu. Nieco więcej zamieszania do hodowli kotów abisyńskich wprowadziła II wojna światowa, podczas której populacja rasy została bardzo mocno ograniczona. Świadomie zaczęto wprowadzać wówczas do hodowli także koty innej rasy, żeby tym samym móc nadal rozmnażać abisyńczyki. W hodowlach coraz częściej zaczęły pojawiać się osobniki z długą sierścią.

W latach 60. XX wieku puszystymi wyrzutkami zajęła się mieszkanka Stanów Zjednoczonych - Evelyn Mague. Choć nie spotkało się to z entuzjazmem hodowców abisyńczyków, zaczęła tworzyć nową rasę - charakter oparty w całości na tym, jakie są koty abisyńskie, jednak wygląd nieco inny - przede wszystkim dłuższa, bardziej puszysta sierść. Już w latach 80. koty nowej, długowłosej rasy pojawiły się w Europie, gdzie były podziwiane. Wtedy też uznały je oficjalnie za odrębną rasę takie organizacje jak CFA i FIF.

Kot somalijski - wygląd

Kot somalijski różni się od swojego kuzyna - kota abisyńskiego głównie futrem. Sierść, jaką posiada kot somalijski jest półdługa, nieco pluszowa. Praktycznie nie ma podszerstka, a to sprawia, że jest łatwa w pielęgnacji i nie plącze się. Ubarwienie kota somalijskiego rozpoznaje się w czterech różnych typach:
  • ruddy (rudo-brunatne),
  • fawn (beżowo-płowe),
  • blue (cieniowane tonacją szaro-niebieską)
  • sorrel (miedziane z dodatkiem czekolady i brązu).
Ubarwienie kota somalijskiego jest bardzo ważne, a to, co w nim charakterystyczne to tzw. ticking. Co ciekawe, kot somalijski ma wygląd, który mocno odpowiada jego charakterowi - wydaje się być bardzo ciekawski, uważny i zainteresowany, a tak jest również w rzeczywistości. Uwagę przykuwają oczy tego kota. Mają migdałowaty kształt, są duże i wyraziste. Oczy mogą mieć zieloną lub jasnobrązową barwę. Somalijski kot ma duże, delikatnie zaokrąglone i szeroko rozstawione uszy. To właśnie oczy wraz z uszami nadają temu kotu wyrazu. Kot somalijski posiada również średniej długości czerwony nos z czarną obwódką.

Kot somalijski to kot średniej wielkości, o szczupłej budowie ciała. Ma długie nogi, które zakończone są niewielkimi, owalnymi łapkami. Średniej długości ogon to w rzeczywistości ładna, puszysta, dumnie prezentująca się część ciała somalijczyka. W połączeniu z resztą - bujnym futrem, dobrze umięśnionym i gibkim ciałem - kot somalijski wygląda bardzo elegancko.

Ciekawostki

Najbardziej myląca w przypadku kota somalijskiego jest jego nazwa. Mogłoby się wydawać, że rasa pochodzi właśnie z Somalii, jednak w rzeczywistości nie ma z tym krajem nic wspólnego. Nazwa kota somalijskiego wzięła się od kota abisyńskiego, ponieważ to właśnie od niego pochodzi somali. Abisynia (obecnie Etopia) leży w sąsiedztwie Somalii, dlatego uznano, że skoro kot somalijski jest kuzynem abisyńskiego, to nazwa również może być "po sąsiedzku".

Przeczytaj również: Kot abisyński - opis rasy


Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixelpixel