Kot abisyński - opis rasy

2020-02-20
Kot abisyński - opis rasy
Ruchliwy, ciekawski, średniej wielkości, bardzo przywiązany do człowieka - taki właśnie jest kot abisyński. Jego charakter i usposobienie na pewno sprostają oczekiwaniom kogoś, kto szuka oddanego towarzysza, a także amatora codziennych pieszczot i głaskania.

Spis treści

Charakter i osobowość

Koty abisyńskie mocno przywiązują się do człowieka i chciałyby towarzyszyć mu przez cały czas. Nie lubią zostawać same w domu. Idealnym pomysłem jest zatem zorganizowanie mu towarzystwa w postaci drugiego kota. Trzeba to jednak zrobić w sposób przemyślany, ponieważ abisyńczyk w relacjach z innymi kotami jest dominujący. Im wcześniej zaczniemy go przyzwyczajać do tego, że w domu są dwa koty - tym ich relacje będą lepsze. Natomiast dwa koty tej samej rasy, to w przypadku abisyńczyków rozwiązanie idealne! Może warto rozważyć przywiezienie z hodowli rodzeństwa? Koty tej rasy bywają bardzo uparte i czasem widać to we wspólnej zabawie. Więcej na temat powiększenia kociej gromadki przeczytasz w artykule: Dwa koty pod jednym dachem: pomysł idealny czy początek problemów?

Koty, które kochają ruch

Koty abisyńskie są bardzo ruchliwe i kochają wszelkie formy aktywności. Na pewno będzie konieczne przygotowanie im odpowiednich miejsc do zabawy. W sklepie zoologicznym wybieraj zatem najwyższe i najbardziej skomplikowane drapaki i stojaki do wspinaczki. Koty tej rasy właściwie nigdy się nie poddają, więc odkrywanie nowych miejsc w domu będzie dla nich świetną przygodą i treningiem. Nie musisz się ograniczać w przygotowywaniu im miejsca do zabawy, wskazane jest, by było duże. Pamiętaj jednak, że koty abisyńskie kochają także kontakt z człowiekiem, dlatego często baw się razem ze swoim pupilem. Aportowanie, nauka sztuczek i nagradzanie smakołykami - to na pewno uszczęśliwi Twojego kota. Fakt, że koty abisyńskie kochają ruch i są bardzo ciekawskie, czasem może być dla nich niebezpieczny. Jeśli wychowywane są w mieszkaniu z balkonem - należy go bardzo dobrze zabezpieczyć. Siatki mogą nawet uratować życie.

Abisyński kot i dzieci

Koty tej rasy będą odpowiednie do domu, w którym mieszkają dzieci. Warto jednak wypracowywać pomiędzy nimi relacje pełne wzajemnego zrozumienia. Kot abisyński jest cierpliwy, ale nie należy tego nadużywać. Dlatego najlepiej, jeśli dzieci są w wieku, w którym rozumieją już zasady zabaw ludzi ze zwierzętami. Co ciekawe, koty abisyńskie są wykorzystywane w felinoterapii zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nie jest tajemnicą, że przebywanie w obecności zwierząt ma charakter terapeutyczny dla ludzi. Nie tylko ich dotykanie i głaskanie, ale nawet sama ich obserwacja. Wykorzystanie kotów abisyńskich w terapii dla dzieci to świetny pomysł ze względu na ich brak agresji i towarzyskość. Oczywiście w pracy z chorymi dziećmi i dorosłymi mogą brać udział tylko te koty, które mają ku temu odpowiednie predyspozycje. Jednak wśród przedstawicieli rasy kotów abisyńskich jest takich osobników całkiem sporo.

Miłość do ludzi, pieszczot i zabawy

Kot abisyński bardzo lubi obecność człowieka, potrafi podążać za nim krok w krok po całym domu. Nie można przy nim zapominać o codziennej dawce głaskania i przytulania, ponieważ bardzo nachalnie będzie się o nią upominać. To rasa, która nie znosi samotności, nudy i braku rozrywek, dlatego trzeba mu zapewnić ich jak najwięcej. Kot abisyński kocha nowe wyzwania i bardzo chętnie uczy się nowych rzeczy, np. chodzenia na smyczy, czy aportowania. Warto wykorzystać to w codziennej zabawie i zapewnić mu możliwość nabywania nowych umiejętności. To bardzo ważne, ponieważ abisyński kot, którego codzienna dawka ruchu jest niewystarczająca, potrafi być dość uciążliwy.

Kot abisyński - dla kogo ta rasa będzie odpowiednia? Cena i hodowla

Decydując się na rasowego kota, musimy być przygotowani na poszukiwania odpowiedniej hodowli. Powinniśmy decydować się wyłącznie na taką, w której rozmnaża się koty przebadane pod kątem występowania wad genetycznych, zdrowe i odpowiednio zadbane. Jest to niezwykle ważne i będzie miało duży wpływ na życie naszego pupila. Nie powinna zatem dziwić cena, jaką osiąga kot abisyński. W dobrych hodowlach zapłacimy za niego 2-3 tysiące złotych, czasem nawet więcej.

Zalety Wady
inteligentny 
szybko się uczy
bardzo przywiązany do człowieka
nadaje się do domu ze starszymi dziećmi
nadaje się dla osób, które mają alergię na sierść
wymaga poświęcania dużej ilości czasu
źle znosi samotność
bywa nachalny i natrętny, jeśli nie zaspokaja się jego potrzeb ruchowych
wymaga, by zorganizować mu sporo przestrzeni do zabawy

Zdrowie kotów abisyńskich

Ze względu na możliwość występowania wad genetycznych, trzeba brać pod uwagę zakup kota abisyńskiego wyłącznie w dobrej hodowli. Rozmnażanie osobników, które są obciążone genetycznie, może mieć fatalne skutki dla kociąt. Koty tej rasy mają przypadłość do kilku schorzeń. Najbardziej charakterystyczny jest dla nich niedobór kinazy pirogronianowej. Ubywa jej w czerwonych ciałkach krwi, co - poprzez ich skróconą żywotność - prowadzi do anemii. U niektórych kotów choroba może przyjmować tak silną postać, że będzie konieczna transfuzja krwi. Niestety obecnie nie ma leków, które mogą niedobór zatrzymać. Dlatego bardzo ważne jest to, by rodzice i dziadkowie kociąt (nawet do kilku pokoleń wstecz) byli przebadani pod kątem występowania wad genetycznych. Nawet jeśli u kota nie występują objawy, może być on nosicielem wadliwego genu i przekazać go młodym.

Oczy i nerki

U kotów tej rasy pojawiają się także choroby oczu. Niezwykle istotne jest regularne badanie wzroku w celu wykluczenia zaniku siatkówki. Zaczyna się on już u młodych kotów w drugim roku życia, a wyraźnie widoczny jest u kotów w wieku około 6-7 lat. Kot abisyński miewa również problemy z układem moczowym. Dbanie o jego dietę i regularne badania krwi i nerek są w przypadku abisyńczyka bardzo ważne.

Długość życia kota abisyńskiego

Przeciętna długość życia kota tej rasy to około 9-15 lat.

Żywienie - czym karmić kota abisyńskiego?

Koty są mięsożercami i należy to uwzględnić podczas wyboru dobrej karmy. Powinna być odpowiednio zbilansowana, a na pierwszym miejscu w jej składzie powinno znajdować się mięso. Ilość zdrowych zwierzęcych białek jest dla tej rasy bardzo istotna. Koty mogą również korzystać z diety BARF, czyli specjalnie dla nich przygotowanych porcji świeżego mięsa. Nie należy przesadzać z ilością podawanych warzyw i owoców, warto zwrócić uwagę, czy karma nie zawiera ich zbyt dużo. Węglowodany mogą stanowić niewielką część diety kota tej rasy.

Kot abisyński - dieta mięsna i woda

W żywieniu kota abisyńskiego tak samo ważna jest wysokiej jakości karma, jak odpowiednia ilość przyjmowanych płynów. Ponieważ koty tej rasy mają tendencje do chorób układu moczowego, należy podawać im jak największą ilość wody. Pomoże to im utrzymać odpowiednią pracę nerek. Biorąc pod uwagę, że karmy dla kotów abisyńskich zawierają dużą ilość mięsa, częste pojenie jest bardzo ważne.

Abisyńczyki - pielęgnacja

Koty abisyńskie nie są szczególnie wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację. Czesanie raz w tygodniu w zupełności wystarczy, by zadbać o jego sierść i usunąć martwy włos. Należy zwracać także uwagę na to, by kot miał czyste oczy i uszy, jednak - jak większość przedstawicieli tego gatunku - także kot abisyński samodzielnie dba o swoją czystość. Przycinanie pazurów będzie konieczne tylko u tych kotów, które nie wychodzą z domu lub mieszkania. Jeśli nasz pupil spaceruje po podwórku - skutecznie będzie ścierał pazury w sposób naturalny.

jaki jest kot abisyńskiDo pielęgnacji kotów abisyńskich można także zaliczyć konieczność regularnych wizyt u weterynarza. Istnieje kilka typowych schorzeń dla tej rasy, więc regularne badania i oględziny lekarskie umożliwią odpowiednio szybkie reakcje, jeśli pojawi się jakiekolwiek ryzyko.

Historia i wzorzec rasy

Teorii dotyczących pochodzenia abisyńczyków jest wiele. Jedna z nich mówi, że koty abisyńskie to rasa bardzo stara, która towarzyszyła człowiekowi już kilka tysięcy lat temu. Mają to potwierdzać płaskorzeźby z czasów starożytnego Egiptu, na których można rozpoznać podobizny kotów, łudząco przypominające wyglądem kota abisyńskiego. Badania genetyczne dowodzą jednak, że jest to teoria nieprawdopodobna. Trzeba jednak przyznać, że dość ekscytujące jest to, że nasz pupil mógł mieć przodków wśród kotów żyjących w czasach Faraonów.

Kot azjatycki?

Badania potwierdzają, że koty abisyńskie mają związek z kotami zamieszkującymi południowo-wschodnią Azję w XIX wieku. Najbardziej prawdopodobna teoria mówi o tym, że koty tej rasy jeździły wraz z handlarzami do Afryki. Stamtąd w drugiej połowie XIX wieku miały zostać zabrane przez żołnierzy do Wielkiej Brytanii.

Zula - pierwszy abisyńczyk na wyspach brytyjskich

Kotka, która jako pierwsza została uznana za rasową, miała na imię Zula. Pojawiła się w Anglii w 1868 roku i wzbudziła bardzo duże zainteresowanie. Postanowiono o tym, że kotka zostanie mamą. W hodowli najprawdopodobniej zostały wykorzystane średniej wielkości koty brytyjskie krótkowłose.

To właśnie w Wielkiej Brytanii rozpoczęto celową hodowlę tej rasy. Po raz pierwszy na wystawie jej przedstawiciele pojawili się w 1871 roku. Z kolei w roku 1882 kot abisyński stał się oficjalnie uznaną rasą.

Wygląd

Ponieważ koty abisyńskie bardzo szybko powędrowały z Europy do Stanów Zjednoczonych, ich rasa była równolegle rozwijana na dwóch kontynentach. Obecnie obie linie abisyńczyków znacząco się od siebie różnią. Abisyńczyki brytyjskie mają mocniejszą budowę ciała. W stosunku do swoich amerykańskich kuzynów mają także mniejsze uszy, kolor ich sierści jest mniej intensywny, a głowy nieco większe. Jest to określone w standardzie FIFe.

Na uwagę zasługują duże oczy abisyńczyków. Podkreślone ciemną obwódką i interesującym brązowo-bursztynowym kolorem, są odzwierciedleniem ich żywej i radosnej natury. Koty te mają także dość duże uszy - osadzone daleko od siebie, na dole szerokie, na górze lekko zaokrąglone. Długi i smukły ogon, głowa w kształcie klina i atletyczne ciało dopełniają obrazu kota abisyńskiego, którego wygląd porównywany jest również do pumy. Waga abisyńczyka mieści się między 4-7 kg.

Ciekawostki

Abisyńczyk jest mądrym i sprytnym kotem. Potrafi nauczyć się samodzielnego otwierania mebli, np. szafek lub szuflad, a także drzwi. To również uparciuch - będzie tak długo próbował, aż zrobi to, na co ma ochotę.

Kocięta mają nieco inne umaszczenie niż koty dorosłe. Ostatecznej barwy futro nabiera w okolicach 18 miesiąca życia kota.

Czytaj również: Jaki jest kot somalijski? Opis i charakterystyka rasy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixelpixel